11 листопада 2024 року м. Київ № 640/18476/22
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панової Г.В, розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України м. Києві, в якій позивач просить:
- визнати неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України м. Києві, оформлену листом від 29.09.2022 року № 21294-21612/Д-02/8-2600/22 у здійсненні порахунку та виплати пенсії за віком ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 починаючи з 18.10.2021 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.11.2022 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та без проведення судового засідання.
Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду», який набрав чинності 15.12.2022 (далі - Закон №2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2825-IX, з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
На адресу Київського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна справа № 640/18476/22, яка відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями передана на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Пановій Г.В.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09.08.2023 справу прийнято до провадження судді Панової Г.В.
Відповідач проти задоволення позову заперечив, просив у задоволенні позову відмовити. Стверджував, що за поданими документами позивача 17.01.2022, було прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії за віком, оскільки у позивача був відсутній необхідний страховий стаж. У подальшому позивач звернувся 23.05.2022, за наданою повторною заявою позивачу було призначено пенсію за віком з 23.05.2022. Вважає, що відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Позивач, досягнувши 18.10.2021 року пенсійного віку, звернувся 17 січня 2022 року до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою та документами, які підтверджують його право на призначення пенсії за віком.
Листом від 25 січня 2022 року № 2600-0211-8/13207, відповідач повідомив про необхідність надання додаткових документів для підтвердження необхідного страхового стажу.
Позивач розпочав збір необхідних документів, проте з початком бойових дій у Київській області, був змушений покинути місце реєстрації і виїхав до смт. Жвирка Львівської області, де займався волонтерською діяльністю.
Позивач був взятий на облік як внутрішньо переміщена особа, що підтверджується довідкою від 04 квітня 2022 року №1325-7000251760.
Зважаючи на ці обставини, ОСОБА_1 не міг надати відповідачу необхідні документи у визначений строк.
Після звільнення території Київської області Збройними силами України та припинення на даній території бойових дій, позивач повернувся в м. Київ.
ОСОБА_1 зібрав необхідні документи на підтвердження стажу для призначення пенсії та 23 травня 2022 року надав їх відповідачу.
Відповідач здійснив призначення та виплату пенсії лише з повторного звернення позивача, тобто з 23 травня 2022 року, оскільки вважає, що позивачем порушено трьохмісячний строк на подачу додаткових необхідних документів для призначення пенсії.
01 липня 2022 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення та виплату йому пенсії за віком починаючи від дати настання пенсійного віку, тобто з 18 жовтня 2021 року.
Листом №15055-13946/Д-02/8-2600/22 від 20 липня 2022 року, відповідач повідомив, що пенсія за віком позивачу з 23 травня 2022 року пенсія призначена у строки, передбачені статтею 45 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування». Іншого чинним законодавством не передбачено.
21.09.2022 адвокатом від імені позивача було надіслано відповідачу досудову вимогу про призначення пенсії по віку з 18.10.2021.
Листом 29.09.2022 №21294-21612/Д-02/8-2600/22, відповідач повторно повідомив позивача про відсутність підстав для призначення пенсії по віку позивачу з 18.10.2021.
Позивач вважає рішення відповідача про призначення пенсії за віком в частині визначення дати призначення пенсії з 23.05.2022 року протиправним, що стало підставою звернення до суду із позовною заявою.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходив із наступного.
За ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (далі - Закон №1058-IV).
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи, в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду України (ч. 1 ст. 44 Закону №1058-ІV).
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону №1058-IV, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщозвернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Статтею 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку, а саме пенсії за віком та по інвалідності призначаються з дня досягнення пенсійного віку або відповідно встановлення інвалідності органами медико-соціальної експертизи, якщо звернення за пенсією надійшло не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку або встановлення інвалідності.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до п. 1.7, абз 1, абз. 4 п.1.8 Порядку звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.
Пунктом 4.2 (в редакції на час першого звернення позивача із заявою про призначення пенсії) встановлено, що при прийманні документів працівник сервісного центру:
ідентифікує заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;
з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;
видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
За п. 4.7. Порядку №22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Пунктом 3.3. Порядку №22-1 передбачено, що орган, що призначає пенсію, надає:
роз'яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій;
у разі необхідності - бланки документів;
допомогу особам щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії;
у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.
Окрім того, в Пам'ятці пенсіонеру (Додаток 6 до Порядку №22-1) надано право пенсіонеру отримувати консультації та роз'яснення щодо застосування законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, пенсійне забезпечення.
Як вбачається зі змісту листа Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 25.01.2022 №2600-0211-8/13207, позивачу відмовлено у призначенні пенсії, підставою для її відмови була відсутність необхідного страхового стажу.
Додатково повідомлено, що до страхового стажу не враховано періоди:
- з 15.09.1987 по 14.04.1990, згідно уточнючої довідки від 16.11.2021 № 09/1760, оскільки довідка видана не на підставі первинних документів; період навчання з 01.09.1978 по 30.06.1982, згідно диплому НОМЕР_1 , оскільки прізвище в дипломі ОСОБА_2 , не відповідає паспортним даним ОСОБА_2 .
Згідно з частиною 3 статті 44 Закону № 1058-ІV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Крім того, відповідно статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення», органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
З аналізу викладених положень, суд зазначає, що органи, які призначають пенсію мають право перевіряти надані заявником документи, а саме вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряючи обґрунтованість їх видачі.
Такі повноваження Пенсійного фонду повинні бути використані з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких вони спрямовані.
Проте в матеріалах справи відсутні будь-які документи, які б свідчили про вчинення відповідачем дій, спрямованих на проведення перевірки відомостей у поданих позивачем документах.
Отже, відповідач своїм право не скористався, яким дає йому діюче законодавство і прийняв рішення про відмову у призначенні пенсії за віком по формальним підставам.
Такі дії відповідача призвели до того, що фактично за цей період позивач не отримав належні йому пенсійні виплати.
Суд також враховує, що позивач у зв'язку з військовою агресією, був змушений покинути своє місце реєстрації та не міг надати вчасно відповідачу документи. Отже, вказані дії мали місце не з вини позивача.
Таким чином, право позивача на отримання належних йому пенсійних виплат в цьому випадку не може ставитися в залежність від встановлення всіх обставин, які мають значення для вирішення питання про призначення пенсії і підлягає поновленню з моменту його виникнення, тобто з дня звернення до пенсійного органу із відповідною заявою.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 24.12.2019 у справі №209/2050/17.
Отже, суд дійшов висновку про протиправність відмови Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, оформлену листом від 29.09.2022 № 21294-21612/Д-02/8-2600/22 щодо призначення пенсії за віком ОСОБА_1 з 18.10.2021.
Позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії в межах визначеного статтею 45 Закону № 1058-IV, а тому пенсія за віком повинна бути призначена з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку,
Оскільки позивач досяг пенсійного віку 18.10.2021 року, то пенсія йому повинна бути призначена з 19.10.2021 року, а не з 18.10.2021 як зазначає позивач у позові.
Зазначені обставини призвели до того, що фактично за період з дня виникнення права на пенсію з 19.10.2021 позивач не отримав належні йому пенсійні виплати і зазначене буде не пропорційним втручанням в його право на отримання відповідних пенсійних виплат, гарантоване статтею 1 протоколу 1 Європейської конвенції з прав людини та основоположних свобод.
На підставі викладеного, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наведених обставин у їх сукупності, та враховуючи межі заявлених позовних вимог, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Під час звернення до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 992,40 грн.
Відтак, враховуючи часткове задоволення позовних вимог а також ту обставину, що вимоги позивача носять немайновий характер та не надається за можливе встановити розмір задоволених вимог до розміру судового збору, суд дійшов висновку, що сплачена позивачем сума судового збору підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, оформлену листом від 29.09.2022 року № 21294-21612/Д-02/8-2600/22 про призначення пенсії за віком ОСОБА_1 в частині дати призначення пенсії.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 19.10.2021, з врахуванням раніше виплачених сум.
4. У задоволені іншої частини позовних вимог відмовити.
5. Стягнути на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), судовий збір у розмірі 992,40 грн. (дев'ятсот дев'яносто дві грн. 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 42098368, місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Панова Г. В.