08 листопада 2024 року № 320/21724/24
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Національної поліції в Київській області
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Національної поліції в Київській області, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Київській області (код ЄДРПОУ 40108616, індекс 01601, м. Київ, вул. Володимирська, 15) щодо не зарахування ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , місце фактичного проживання індекс АДРЕСА_2 ) до стажу служби в поліції наявну на момент переходу на службу у Національну поліцію України вислуги років з 30.10.2014 року до 04.10.2021 року у Державній кримінально - виконавчій службі, що становить у календарному обчисленні 06 (шість) років, 11 (одинадцять) місяців, 04 (чотири) дні; у пільговому обчисленні складає - 09 (дев'ять) років, 02 (два) місяці, 24 (двадцять чотири) дні;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Київській області (код ЄДРПОУ 40108616, індекс 01601, м. Київ, вул. Володимирська, 15) зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , місце фактичного проживання індекс АДРЕСА_2 ) до стажу служби в поліції наявну на момент переходу на службу у Національну поліцію України вислугу років з 30.10.2014 року до 04.10.2021 року у Державній кримінально-виконавчій службі, що становить у календарному обчисленні 06 (шість) років, 11 (одинадцять) місяців, 04 (чотири) дні; у пільговому обчисленні складає - 09 (дев'ять) років, 02 (два) місяці, 24 (двадцять чотири) дні.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно не зараховано ОСОБА_1 до стажу служби в поліції наявну на момент переходу на службу у Національну поліцію України вислугу років з 30.10.2014 року до 04.10.2021 року у Державній кримінально-виконавчій службі, що становить у календарному обчисленні 06 (шість) років, 11 (одинадцять) місяців, 04 (чотири) дні; у пільговому обчисленні складає - 09 (дев'ять) років, 02 (два) місяці, 24 (двадцять чотири) дні. За результатами розгляду заяви позивача щодо такого зарахування відповідач листом від 12.04.2024 №СЕД-3492-2024, посилаючись на статтю 78 Закону України “Про Національну поліцію», повідомив про відсутність підстав для такого зарахування. Позивач зауважив, що служба в Державній кримінально-виконавчій службі України має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ, а потім - в поліції, тому має бути зарахована до стажу служби в поліції. З метою захисту порушених прав, звернувся через уповноваженого працівника до суду з цією позовною заявою.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.
Представник відповідача подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову з огляду на те, що станом на момент прийняття позивача на службу до Національної поліції України, діяв Закон України "Про Національну поліцію" № 580-VIII, частиною 2 статті 78 якого визначений виключний перелік посад (видів служби), які зараховуються до стажу служби в поліції, а тому застосуванню до спірних правовідносин підлягають норми саме цього Закону.
Разом з тим, відповідно до абзацу 3 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України віді7.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (далі - Постанова № 393), для призначення пенсій за вислугу років до вислуги років зараховуються зокрема і служба в Державній кримінально- виконавчій службі.
Відтак, на думку відповідача, статтею 78 Закону України «Про Національну поліцію» зарахування до стажу служби в поліції проходження служби в органах Державної кримінально - виконавчої служби не передбачено.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
30 жовтня 2014 року наказом Управління державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області № 289 о/с від 30.10.2014 ОСОБА_1 було прийнято на службу до Державної кримінально-виконавчої служби України начальником планово-економічного відділу Державного підприємства «Бердянська виправна колонія Управління державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області (№ 77)» та наказом Державної пенітенціарної служби України № 184-ОС/14 від 01.12.2014 присвоєно звання «лейтенант внутрішньої служби» що підтверджується моїм послужним списком Д-011562 та трудовою книжкою серії НОМЕР_2 (додаються до позовної заяви).
16 січня 2015 року наказом Управління державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області № 5 о/с від 16.01.2015 ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста фінансово-економічного відділу Управління державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області.
05 грудня 2016 року наказом Управління державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області № 366/ос-16 від 02.12.2016 призначена на посаду юрисконсульта юридичної групи Державної установи «Дружелюбівський виправний центр УДПтСУ України в Запорізькій області (№ 1)».
Відповідно до пункту 1 наказу Міністерства юстиції України від 15 грудня 2016 року №3679/128/5 «Про перейменування Державної установи «Дружелюбівський виправний центр УДПтСУ України в Запорізькій області (№ 1)» зазначену установу перейменовано на Державну установу «Дружелюбівський виправний центр (№ 1)».
29 травня 2017 року наказом МІОУ № 1985/к від 29.05.2017 призначена на посаду юрисконсульта юридичної групи Державної установи «Дружелюбівський виправний центр (№ 1)».
30 квітня 2021 року наказом Державної установи «Дружелюбівський виправний центр (№ 1)» № 85/ос-21 від 29.04.2021 ОСОБА_1 призначено на посаду старшого інспектора сектору по роботі з персоналом Державної установи «Дружелюбівський виправний центр (№ 1)».
Наказом Державної установи «Дружелюбівський виправний центр (№ 1)» від 04.10.2021 № 176/ос-21 ОСОБА_1 звільнено зі служби згідно пункту 7 частини 1 статті 77 ЗУ «Про Національну поліцію» (за власним бажанням).
Вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні становила 06 (шість) років, 11 (одинадцять) місяців, 04 (чотири) дні; у пільговому обчисленні складає - 09 (дев'ять) років, 02 (два) місяці, 24 (двадцять чотири) дні.
За результатами розгляду заяви позивача від 12.03.2024 про зарахування до стажу служби в поліції наявну на момент переходу на службу у Національну поліцію України вислуги років з 30.10.2014 року до 04.10.2021 року у Державній кримінально - виконавчій службі, що становить у календарному обчисленні 06 (шість) років, 11 (одинадцять) місяців, 04 (чотири) дні; у пільговому обчисленні складає - 09 (дев'ять) років, 02 (два) місяці, 24 (двадцять чотири) дні, листом від 12.04.2024 повідомив ОСОБА_2 , що стаття 78 Закону України “Про Національну поліцію» містить вичерпний перелік посад (видів служби) та періодів роботи в органах і установах, служба в яких зараховується до стажу служби в поліції та не передбачає служби в органах Державної кримінально-виконавчої служби. Зауважив, що у цьому переліку відсутня служба в Державній кримінально-виконавчій службі України. Ураховуючи викладене, вказав про відсутність законних підстав для зарахування позивачу до стажу служби в поліції службу в Державній кримінально-виконавчій службі України.
Не погодившись з такими діями відповідача щодо не зарахування до вислуги років у поліції періоду служби у Державній кримінально-виконавчій службі, позивач звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Відповідно до положень статті 19 Конституції України, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України від 02 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII) визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
Відповідно до частин першої, другої статті 59 Закону № 580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Приписами статті 78 Закону № 580-VIII передбачено, що стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Частиною другою статті 78 Закону № 580-VIII визначено, що до стажу служби в поліції зараховуються:
1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;
2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;
5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;
6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Спірні правовідносини між сторонами склались щодо не зарахування стажу роботи в органах Державної кримінально-виконавчої служби України до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення позивачеві надбавки за вислугу років.
Як встановлено судом згідно відомостей трудової книжки та витягу з Наказу Державної установи «Дружелюбівський виправний центр (№1) Міністерства юстиції України вислуга років у Державній кримінально-виконавчій службі, що становить у календарному обчисленні 06 (шість) років, 11 (одинадцять) місяців, 04 (чотири) дні; у пільговому обчисленні складає - 09 (дев'ять) років, 02 (два) місяці, 24 (двадцять чотири) дні.
Згідно пункту 3 частини другої статті 78 Закону № 580-VIII до стажу служби в поліції зараховується служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу.
Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Кримінально-виконавчого кодексу України від 11 липня 2003 року № 1129-IV до законодавчого врегулювання питань проходження служби персоналом органів і установ виконання покарань та його соціального захисту на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи поширюються дія статей 22 і 23 Закону України «Про міліцію», а також порядок і умови проходження служби та грошового забезпечення, передбачені для працівників органів внутрішніх справ.
При цьому, частина п'ята статті 23 Закону України від 23 червня 2005 року № 2713-IV «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» передбачає, що на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюється соціальний захист поліцейських, визначений Законом України «Про Національну поліцію», а також порядок і умови проходження служби, передбачені для поліцейських. Умови і розміри грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників кримінально-виконавчої служби визначаються Кабінетом Міністрів України.
Системний аналіз вищенаведених норм чинного законодавства свідчить про те, що фактично законодавець поширив дію усіх норм, які врегульовують порядок і умови проходження служби працівниками органів внутрішніх справ, а в подальшому - поліцейськими, на працівників кримінально-виконавчої служби.
Сутність службової дисципліни, обов'язки осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, види заохочень та дисциплінарних стягнень, порядок і права начальників щодо їх застосування, а також порядок оскарження дисциплінарних стягнень визначені Дисциплінарним статутом органів внутрішніх справ України, затвердженим Законом України від 22 лютого 2006 року № 3460-IV.
Згідно преамбули зазначеного Статуту його дія поширюється на осіб начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України та податкової міліції, які повинні неухильно додержуватися його вимог.
Крім того, частиною першою статті 6 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» закріплено, що Державна кримінально-виконавча служба України відповідно до закону здійснює правозастосовні та правоохоронні функції і складається з центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, його територіальних органів управління, кримінально-виконавчої інспекції, установ виконання покарань, слідчих ізоляторів, воєнізованих формувань, навчальних закладів, закладів охорони здоров'я, підприємств установ виконання покарань, інших підприємств, установ і організацій, створених для забезпечення виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби України.
Відтак, на позивача, як і на інших працівників кримінально-виконавчої служби (окрім тих, на яких розповсюджується дія Закону України «Про державну службу»), під час проходження ними служби в період, що досліджується, розповсюджується дія нормативно-правових актів органів внутрішніх справ України, а в подальшому - поліції, в тому числі й дія статей 22, 23 Закону України «Про міліцію» та відповідні норми Закону України «Про Національну поліцію», Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року № 114, Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України.
Тобто всі обов'язки, обмеження служби в органах внутрішніх справ та поліції, її специфічні умови, порядок та підстави дисциплінарної відповідальності визнані законодавцем тотожними умовам проходження служби персоналом органів і установ виконання покарань.
Вказані висновки узгоджуються з позицією Верховного Суду, викладеними у постанові від 20.10.2022 у справі № 160/11127/20, від 01 серпня 2023 року у справі № 240/30024/21.
Згідно частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи наведені норми законодавства та вищевказані висновки Верховного Суду, з огляду на тотожність правового статусу служби в органах внутрішніх справ і служби в установі виконання покарань, діяльність позивача, функції, які ним виконувались на момент проходження служби, статус позивача, дійшов висновку, що стаж служби позивача в Державній кримінально-виконавчій службі України підлягає зарахуванню до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення надбавки за вислугу років і надання додаткової оплачуваної відпустки.
Щодо посилання представника відповідача на те, що Державна кримінально-виконавча служба України відсутня в статті 78 Закону № 580-VIII, варто відмітити, що Верховний Суд у згаданій постанові (справа № 160/11127/20) відхиляючи мотиви суду апеляційної інстанції (які є тотожними доводам представника відповідача у цій справі), вказав, що суд не звернув уваги на те, що чинним на час проходження позивачем служби в податковій міліції та виникнення спірних правовідносин законодавством статус осіб, які проходили службу в податковій міліції, прирівнювався до статусу осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, а відповідно до пункту 3 частини другої статті 78 Закону № 580-VIII до стажу служби в поліції зараховується служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу.
Відтак, відповідач при визначенні стажу службу в поліції позивача діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства і така бездіяльність не відповідає критеріям правомірності, визначених в частині 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим суд вважає необхідним визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо незарахування позивачу до стажу служби в поліції наявну на момент прийняття на службу в Національну поліцію України вислугу років з 30.10.2014 року до 04.10.2021 року у Державній кримінально-виконавчій службі, що становить у календарному обчисленні 06 (шість) років, 11 (одинадцять) місяців, 04 (чотири) дні; у пільговому обчисленні складає - 09 (дев'ять) років, 02 (два) місяці, 24 (двадцять чотири) дні та зобов'язати відповідача зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , місце фактичного проживання індекс АДРЕСА_2 ) до стажу служби в поліції наявну на момент переходу на службу у Національну поліцію України вислугу років з 30.10.2014 року до 04.10.2021 року у Державній кримінально-виконавчій службі, що становить у календарному обчисленні 06 (шість) років, 11 (одинадцять) місяців, 04 (чотири) дні; у пільговому обчисленні складає - 09 (дев'ять) років, 02 (два) місяці, 24 (двадцять чотири) дні.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин 1,2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, визначених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про задоволення позову.
Частиною 1 статті 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Київській області (код ЄДРПОУ 40108616, індекс 01601, м. Київ, вул. Володимирська, 15) щодо не зарахування ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , місце фактичного проживання індекс АДРЕСА_2 ) до стажу служби в поліції наявну на момент переходу на службу у Національну поліцію України вислуги років з 30.10.2014 року до 04.10.2021 року у Державній кримінально - виконавчій службі, що становить у календарному обчисленні 06 (шість) років, 11 (одинадцять) місяців, 04 (чотири) дні; у пільговому обчисленні складає - 09 (дев'ять) років, 02 (два) місяці, 24 (двадцять чотири) дні.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Київській області (код ЄДРПОУ 40108616, індекс 01601, м. Київ, вул. Володимирська, 15) зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , місце фактичного проживання індекс АДРЕСА_2 ) до стажу служби в поліції наявну на момент переходу на службу у Національну поліцію України вислугу років з 30.10.2014 року до 04.10.2021 року у Державній кримінально-виконавчій службі, що становить у календарному обчисленні 06 (шість) років, 11 (одинадцять) місяців, 04 (чотири) дні; у пільговому обчисленні складає - 09 (дев'ять) років, 02 (два) місяці, 24 (двадцять чотири) дні.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Київській області (код ЄДРПОУ 40108616, індекс 01601, м. Київ, вул. Володимирська, 15) сплачений судовий збір в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Колеснікова І.С.