Україна
Донецький окружний адміністративний суд
15 листопада 2024 року Справа №200/6040/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону про визнання протиправної бездіяльності і зобов'язання вчинити певні дії,
У серпні 2024 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону (далі - Спеціалізована прокуратура, відповідач), в якому просить: - визнати протиправною бездіяльність щодо не зарахування у стаж роботи, що дає право на одержання щомісячної надбавки за вислугу років, пільгової вислуги за період його безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на територіях Луганської та Донецької областей з 12.12.2016 по 09.02.2017 та з 06.04.2018 по 30.04.2018 та період безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганських областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів з 01.01.2018 по 10.09.2020 з розрахунку один місяць служби за три місяці служби; - зобов'язати зарахувати у стаж роботи, що дає право на одержання щомісячної надбавки за вислугу років, пільгової вислуги за період безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на територіях Луганської та Донецької областей з 12.12.2016 по 09.02.2017 та з 06.04.2018 по 30.04.2018 та період безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганських областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів з 1 травня 2018 року по 10 вересня 2020 року з розрахунку один місяць служби за три місяці служби; - зобов'язати здійснити перерахунок і виплату заробітної плати з 11 вересня 2020 року із урахуванням вислуги років, обрахованої з врахуванням пільгової вислуги років за період безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на територіях Луганської та Донецької областей з 12.12.2016 по 09.02.2017 та з 06.04.2018 по 30.04.2018 та період безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганських областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів з 1 травня 2018 року по 10 вересня 2020 року з розрахунку один місяць служби за три місяці служби та виплачувати в подальшому.
На обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається на те, що відповідачем повністю проігноровані приписи частини 1 статті 2 Закону № 2232-XII, а також пункту 2 частини 1 статті 8 Закону № 2011-XII, згідно з якими час проходження військовослужбовцями військової служби зараховується до всіх видів вислуги. Аналогічно зараховується до всіх видів вислуги на пільгових умовах і час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 2 вересня 2024 року суддею прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, витребувано докази.
Ухвалою суду від 30 жовтня 2024 року позовну заяву ОСОБА_1 до Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону про визнання протиправної бездіяльності і зобов'язання вчинити певні дії залишено без руху. Надано ОСОБА_1 п'ятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення виявлених недоліків шляхом подання до Донецького окружного адміністративного суду: заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із обґрунтуванням поважності підстав його пропуску і доказів на підтвердження поважності причин пропуску строку звернення до адміністративного суду (у частині позовних вимог щодо перерахунку та виплати заробітної плати за період з 19.07.2022 (окрім тримісячного періоду до дня звернення до суду)).
До суду від позивача надійшла заява про поновлення про виконання ухвали суду, якою заявник просив поновити строк звернення до адміністративного суду у справі №200/6040/24 (у частині позовних вимог щодо перерахунку та виплати заробітної плати за період з 19.07.2022 (окрім тримісячного періоду до дня звернення до суду).
На обґрунтування вказаної заяви позивач посилається на те, що у зв'язку із збройною агресією російської федерації, особова справа позивача була знищена 24.02.2022, при цьому через неодноразову зміну місця дислокації Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону (у березні 2022 року з міста Краматорська до м. Дніпро та двічі у місті Дніпрі), неможливості повного відновлення особової справи позивача та ознайомлення з повною особовою справою (в об'ємі документів особової справи до 24.02.2022, тобто до її знищення), з метою підготовки належного та обґрунтованого звернення до адміністративного суду (у частині позовних вимог щодо перерахунку та виплати заробітної плати за період з 19.07.2022 (окрім тримісячного періоду до дня звернення до суду), тобто у період дії воєнного стану в державі)), запровадження воєнного стану в державі з 24.02.2022, призвели до поважних, на думку позивача, підстав пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду.
До суду довідку Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону від 01.11.2024 № 15-479ВИХ24, за змістом якої згідно з актом від 24.02.2022 особові справи працівників Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил були знищені. Повне відновлення особової справи заявника не представляється за можливе.
Частинами 2 і 3 ст. 122 КАС України встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 і ч. 2 ст. 233 Кодексу законів про працю України передбачено, що працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.
Із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні (стаття 116).
Статтею 123 КАС України встановлено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду в цій справі.
Керуючись ст. ст. 121, 122, 123, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Визнати поважними причини пропуску строку звернення ОСОБА_1 до адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.
Суддя К.О. Куденков