Рішення від 11.11.2024 по справі 160/12698/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2024 рокуСправа №160/12698/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бухтіярової М.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій позивач просить:

-визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не здійснення мені виплати заборгованості по пенсії за віком з 30.03.2023 по 29.02.2024;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити на мою користь заборгованість з пенсії (доплату) за період з 30.03.2023 року по 29.02.2024 року у розмірі 213657,72 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пенсія була призначена на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.11.2023 по справі №160/27476/23 з 30.03.2023 із зарахуванням до пільгового стажу роботи періодів строкової служби та військової служби під час мобілізації в особливий період у кратному обчисленні (один місяць служби за три місяці). Однак, виплата призначеної пенсії здійснюється з 01.03.2024, а не з дати призначення пенсії з 30.03.2023. На звернення позивача щодо виплати заборгованості призначеної пенсії за період з 30.03.2023 по 29.02.2024 листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №25884-16913/М-01/8-0400/24 від 28.04.2024 повідомлено, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.11.2023 у справі №160/27476/23 з 30.03.2023 було призначено пенсію на пільгових умовах згідно з ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та нараховано доплату за період з 30.03.2023 по 29.02.2024 у сумі 213657,72грн., яка буде виплачена після виділення додаткових бюджетних призначень. Наразі сума заборгованості по пенсії за період з 30.03.2023 по 29.02.2024 у сумі 213657,72грн. не виплачена. Відповідач відмовляється її виплатити. На переконання позивача, органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. У зв'язку із чим позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, що зумовило звернення до суду.

Ухвалою суду прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі №160/12698/24, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання цієї ухвали.

Цією ж ухвалою суду було витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області засвідчену належним чином копію пенсійної справи ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ).

Сторони належним чином повідомлені про судовий розгляд справи, що підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому не погоджується з позовними вимогами та просить відмовити у задоволенні позовної заяви з наступного. На виконання рішення суду від 28.11.2023 у справі №160/27476/23 зараховано до пільгового стажу позивача, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, відповідно до частини 3 статті 114 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», період проходження строкової військової служби в лавах Збройних Сил України з 01.01.2004 по 26.11.2004, період проходження військової служби під час мобілізації на особливий період з 26.08.2022 по 30.03.2023 із врахуванням кожного повного року за 1 рік 3 місяці, період безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в м. Мар'їнка, м. Курахове, м. Слов'янськ. м. Лиман Донецької області з 13.07.2022 по 26.11.2022, з 09.12.2022 по 30.03.2023 у кратному обчисленні (один місяць служби за три місяці), проведено перерахунок пенсії з урахуванням положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 30.03.2023. За період з 30.03.2023 по 29.02.2024 нараховано доплату в сумі 213657,72 грн. Згідно статті 10 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» фінансування додаткових витрат на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 цього Закону здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Відповідно до пункту 2 статті 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України. Згідно частиною 1, 2 статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду. Черговість виплат на виконання рішень суду визначаються датою набрання ними законної сили. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України. В 2023 році в межах бюджетних асигнувань проведено виплату пенсійних коштів, нарахованих за рішеннями судів, в порядку черговості за датою набрання ними законної сили по 20.09.2020 включно. На теперішній час бюджет Пенсійного фонду України на 2024 рік не затверджено. Отже, сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2024 рік після його затвердження. Доплата ОСОБА_1 за період з 30.03.2023 по 29.02.2024 у розмірі 213657,72 грн. буде здійснена при надходженні відповідного фінансування для виплати сум, нарахованих за рішеннями суду, в порядку черговості виконання рішень суду за датою набрання ними законної сили.

До відзиву відповідачем на виконання вимог суду надано копію пенсійної справи позивача.

Позивач не скористався своїм правом на подання відповіді на відзив відповідача.

Відповідно до частини п'ятої та восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Згідно з частиною п'ятою статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення у порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до пункту 8 частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , документований паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого Павлоградським МУ УМВС України в Дніпропетровській області; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; є учасником бойових дій згідно із посвідченням серії НОМЕР_3 від 07.03.2023.

30.03.2023 позивач звернувся до Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 17.05.2023 №046350011206 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії.

Не погодившись з рішенням про відмову в призначенні пенсії, позивач звернувся до суду.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.11.2023 у справі №160/27476/23 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 046350011206 від 17.05.2023 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, відповідно до ч. 3 ст. 114 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», період проходження строкової військової служби в лавах Збройних Сил України з 01.01.2004 по 26.11.2004.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, відповідно до ч. 3 ст. 114 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», період проходження військової служби під час мобілізації на особливий період з 26.08.2022 по 30.03.2023 із врахуванням кожного повного року за 1 рік 3 місяці.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, відповідно до ч. 3 ст. 114 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», період безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в м. Мар'їнка, м. Курахове, м. Слов'янськ. м. Лиман Донецької області з 13.07.2022 по 26.11.2022, з 09.12.2022 по 30.03.2023 у кратному обчисленні (один місяць служби за три місяці).

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.03.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.11.2023 у справі №160/27476/23 набрало законної сили 29.12.2023.

На виконання рішення суду від 28.11.2023 у справі №160/27476/23 відповідачем зараховано до пільгового стажу вказані періоди та в пільговому обчисленні та за наслідками повторного розгляду заяви про призначення пенсії, позивачу призначена пенсія за віком на пільгових умовах з 30.03.2023; умови призначення: Закон №1058-ІV (Прикінцеві та перехідні положення п.2 ч.1), Закон №1788-ХІІ ст. 14 (підземні роботи, професії за постановою №202 (25)).

Відповідно до розрахунку стажу ПС: 046350011206 від 25.01.2024 загальний страховий стаж позивача склав 43 роки 9 місяців 2 дні з урахуванням додаткових за Списком №1 - 20 років 0 місяців 0 днів, в тому числі: роботи підземні, професії за постановою №202 (25) - 25 років 1 місяць 1 день; розмір пенсії з 30.03.2023 - у сумі 20930,00грн., з 01.03.2024 - у сумі 23610,00грн.

01.04.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою з питання виплати пенсії.

Листом №25884-16913/М-01/8-0400/24 від 28.04.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомлено позивачу, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.11.2023 по справі 160/27476/23, яке набрало законної сили 29.12.2023, до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зараховано період проходження строкової військової служби в лавах Збройних Сил України з 01.01.2004 по 26.11.2004, період проходження військової служби під час мобілізації в особливий період з 26.08.2022 по 30.03.2023 із врахуванням кожного повного року за 1 рік 3 місяці, період безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в м.Мар?їнка, м.Курахове, м. Слов?янськ, м.Лиман Донецької області з 13.07.2022 по 26.11.2022, з 09.12.2022 по 30.03.2023 у кратному обчисленні (один місяць служби за три місяці), відповідно до висновків суду проведено перерахунок пенсії, з урахуванням положень статті 8 Закону України від 02 вересня 2008 №345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 30.03.2023 року. За період з 30.03.2023 по 29.02.2024 нараховано доплату в сумі 213657,72грн. Нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили. В 2023 році в межах бюджетних асигнувань проведено виплату пенсійних коштів, нарахованих за рішеннями судів, в порядку черговості за датою набрання ними законної сили по 20.09.2020 включно. Водночас, бюджет Пенсійного фонду України на 2024 рік на сьогодні не затверджено. Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2024 рік після його затвердження. Таким чином, належні пенсійні кошти, нараховані за рішенням суду за період з 30.03.2023 по 29.02.2024 в сумі 213657,72грн., будуть виплачені після виділення додаткових бюджетних призначень Пенсійному фонду України для виплати сум, нарахованих за рішенням суду.

Відповідно до розрахунку, що міститься в матеріалах пенсійної справи, сума доплати, що підлягає виплаті позивачу за період з 30.03.2023 по 29.02.2024, становить 213657,72 грн.

Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення виплати заборгованості по пенсії за період з 30.03.2023 по 29.02.2024, звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено обов'язок органів держаної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (частина друга статті 46 Конституції України).

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом (частина третя статті 46 Конституції України).

Виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).

Право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV).

Статтею 8 Закону №1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Частиною третьою статті 4 Закону №1058-IV встановлено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерел формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Відповідно до частини другої статті 5 Закону №1058-IV виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування.

Частиною першою статті 47 Закону №1058-IV встановлено, що пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України незалежно від задекларованого або зареєстрованого місця проживання пенсіонера організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Стаття 46 Закону №1058-VI регулює правовідносини, що виникають під час виплати пенсії за минулий час.

Так, відповідно до частини першої статті 46 Закону №1058-VI нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.

Частиною другою статті 46 Закону №1058-VI нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Отже, право на отримання пенсії є конституційною гарантією. Суми пенсії є власністю особи, якій вона призначена, оскільки з заробітної плати такої особи протягом трудової діяльності здійснювалися утримання (страхові внески) з метою подальшої їх виплати у вигляді пенсії при досягненні пенсійного віку та набуття необхідного стажу.

В ході судового розгляду встановлено та матеріалами справи підтверджено, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.11.2023 у справі №160/27476/23, яке набрало законної сили 29.12.2023, відповідачем перераховано пільговий стаж позивача та повторно розглянуто його заяву про призначення пенсії від 30.03.2023.

За наслідками повторного розгляду заяви, позивачу призначена пенсія за віком на пільгових умовах з 30.03.2023.

З 30.03.2023 розмір пенсії позивача склав 20930,00грн., з 01.03.2024 - у сумі 23610,00грн.

В матеріалах пенсійної справи міститься розрахунок, відповідно до якого сума доплати, що підлягає виплаті позивачу за період з 30.03.2023 по 29.02.2024, становить 213657,72 грн.

Слід зауважити, що відповідач не заперечує того факту, що на даний час заборгованість перед позивачем становить 213657,72грн., яка нарахована та обліковується як заборгованість за рішенням суду №160/27476/23, та вказує, що виплата буде здійснена відповідно до встановленої процедури після виділення додаткових бюджетних призначень Пенсійному фонду України для виплати сум, нарахованих за рішенням суду у порядку черговості.

Суд не погоджується з такою позицією відповідача, оскільки рішенням суду у справі №160/27476/23 не передбачалось зобов'язань відповідача здійснити будь-які нарахування та виплати позивачеві, оскільки такий обов'язок передбачений нормами закону не потребував додаткового спонукання з боку суду.

Отже, рішення у справі №160/27476/23 вважається виконаним повністю.

За вказаних обставин, заборгованість по пенсії в сумі 213657,72грн., яка нарахована органом Пенсійного фонду України з дати призначення пенсії з 30.03.2023 по 29.02.2024 включно та залишається не виплаченою позивачу, не є такою, що утворилась внаслідок нарахувань на виконання рішення суду, як помилково зазначає відповідач.

А відтак, посилання відповідача в обґрунтування причин не виплати позивачу нарахованої суми заборгованості по пенсії на те, що нарахована доплата буде здійснена відповідно до встановленої процедури після виділення додаткових бюджетних призначень Пенсійному фонду України для виплати сум, нарахованих за рішенням суду у порядку черговості, є цілком безпідставними, оскільки Порядок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649, визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень.

Суд повторно зазначає, що виключно Законом № 1058-IV визначаються, зокрема, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.

Пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України (частина 1 статті 47 Закону № 1058). Нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії (частина перша статті 46 Закону №1058-ІV). Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів (частина друга статті 46 Закону №1058-ІV).

Відповідачем не наведено жодної норми Закону №1058-IV, що передбачає законність невиплати позивачу нарахованої органом Пенсійного фонду суми заборгованості з пенсії за минулий період.

Щодо посилань відповідача на відсутність коштів в бюджеті Пенсійного фонду України, а також те, що пенсія за вказаний період буде виплачена після отримання відповідних бюджетних асигнувань, суд зазначає наступне.

Нормами статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

Суд враховує, що в силу положень статті 1 Протоколу 1 до Конвенції, з урахуванням практики Європейського Суду з прав людини вимоги щодо пенсії безперечно підпадають під дію цієї статті і вважаються майном, а майно, яке має особа це конвенційне поняття права власності, та як абсолютне тлумачення, це те на що особа може розраховувати.

Відповідно до статті 41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Примусове відчуження таких об'єктів з наступним повним відшкодуванням їх вартості допускається лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану.

Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, яку ратифіковано Законом України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів 2, 4, 7 та 11 до Конвенції» від 17.07.1997№ 475/97-ВР, зокрема статтею 1 Першого протоколу до неї, визначено: «Кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів».

Суд звертає увагу на те, що конституційне право позивача на отримання пенсії не може бути обмежено з огляду на приписи Конституції України та Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Невиплата пенсії, яка гарантована Конституцією України, є прямим порушенням статті 1 Протоколу 1 до Європейської Конвенції з прав людини.

Відповідно до рішень ЄСПЛ «Кечко проти України» (заява N 63134/00, п. п. 23, 26) та «Ромашов проти України» (заява № 67534/01, п. 43), реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тому посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними.

У справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) ЄСПЛ зауважив, що держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплати з державного бюджету, однак свідома відмова від цих виплатах не допускається, доки відповідні положення є чинними (п. 23). У п. 26 вказаного рішення зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Таким чином, реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат, гарантованих державою (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі №21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10).

Така правова позиція підтримана Конституційним Судом України, зокрема, у рішеннях від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 №6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.

Отже, посилання відповідача на відсутність бюджетних асигнувань, як на підставу для відмови у виплаті позивачу заборгованості з пенсії, є необґрунтованими, оскільки гарантовані законом виплати неможливо поставити в залежність від видатків бюджету.

Таким чином, невиплата заборгованості з пенсії за відсутності передбачених законом підстав є порушенням права позивача на мирне володіння своїм майном, яке є об'єктом захисту за ст. 1 Першого протоколу до Конвенції.

З огляду на викладене, з урахуванням наведених судом законодавчих норм, висновків Верховного Суду та встановлених обставин, суд дійшов висновку, що бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яка полягає у невиплаті позивачу пенсії, нарахованої за період з 30.03.2023 по 29.02.2024 включно є протиправною, тому з метою відновлення порушеного права суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити виплату позивачу заборгованості по пенсії за період з 30.03.2023 по 29.02.2024 включно в сумі 213657,72 грн., оскільки саме такий спосіб захисту у даному випадку є належним та це необхідне для ефективного захисту порушеного права.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За змістом положень частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено правомірності своїх дії у спірних правовідносинах.

Враховуючи викладене, на підставі оцінки поданих доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи та системного аналізу положень законодавства України, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України, суд зазначає, що позивач у справі, що розглядається, звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», тому судовий збір останнім сплачено не було, а отже відсутні підстави для здійснення розподілу судових витрат.

Керуючись ст.ст. 9, 72-90, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26), яка полягає у невиплаті ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) пенсії, нарахованої за період з 30.03.2023 по 29.02.2024 включно.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) здійснити виплату ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) заборгованості по пенсії, нарахованої за період з 30.03.2023 по 29.02.2024 включно в сумі 213657,72 грн. (двісті тринадцять тисяч шістсот п'ятдесят сім гривень 72 копійки).

Рішення суду набирає законної сили до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя М.М. Бухтіярова