Постанова від 17.10.2024 по справі 990/104/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2024 року

м. Київ

Справа № 990/104/24

Провадження № 11-205заі24

Велика Палата Верховного Суду у складі:

судді-доповідача Желєзного І. В.,

суддів Банаська О. О., Булейко О. Л., Власова Ю. Л., Воробйової І. А., Гриціва М. І., Єленіної Ж. М., Кишакевича Л. Ю., Короля В. В., Мартєва С. Ю., Погрібного С. О., Ткача І. В., Ткачука О. С., Шевцової Н. В.,

розглянула в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії

за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 31 липня 2024 року (судді Олендер І. Я., Ханова Р. Ф., Гончарова І. А., Бившева Л. І., Юрченко В. П.),

УСТАНОВИЛА:

Короткий зміст позовних вимог

1. У квітні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду як суду першої інстанції з позовом до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі - ВККС, Комісія), у якому просив:

- визнати протиправним і скасувати рішення Комісії від 04 березня 2024 року № 93/ас-24 в частині відмови у допуску позивача до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів (далі також - Конкурс);

- зобов'язати Комісіюприйняти рішення, яким допустити позивача до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі у конкурсі на зайняття 550 вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошеному рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 «Про оголошення конкурсу на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів» (зі змінами).

2. На обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначив, що ним дотримано умови подання документів та у розділі 11.1 анкети кандидата зазначено інформацію про проходження психіатричного огляду. Довідка про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів за формою первинної облікової документації № 100-2/о, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 18 квітня 2022 року № 651 (далі - довідка за формою № 100-2/о) не повинна була надаватись відповідно до існуючих вимог на дату подання ним документів.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

3. Рішенням Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 31 липня 2024 року в задоволенні позову відмовлено.

4. Рішення суду мотивоване тим, що вимогами законодавства, що врегульовує спірні правовідносини, передбачено та нормативно врегульовано подання для допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на посаду судді апеляційного суду довідки за формою № 100-2/о.

5. Позивач не подавав до ВККС разом із заявою про участь у Конкурсі довідку за формою № 100-2/о, доказом чого є його посилання на вказану обставину у позовній заяві, доданий ним скріншот анкети кандидата, заповненої на сторінці ВККС, а також відзив на позов відповідача з доданими до нього матеріалами.

6. Позивач міг при заповненні в кабінеті суддівської кар'єри анкети кандидата на сайті ВККС у відповідному рядку 11.1 вказати відомості про довідку за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, та подати її в електронному вигляді з підписанням кваліфікованим електронним підписом, чого він не зробив.

7. Суд першої інстанції дійшов висновку, що встановивши факт неподання довідки за формою № 100-2/о, Комісія мала правові підстави для відмови позивачу в допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на посаду судді апеляційного суду.

Короткий зміст та обґрунтування вимог, наведених в апеляційній скарзі

8. В апеляційній скарзі позивач просить скасувати рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 31 липня 2024 року та ухвалити нове, яким задовольнити позов.

9. На обґрунтування доводів апеляційної скарги позивач зазначає, що суд першої інстанції проігнорував його аргументи про надмірний формалізм, допущений при розгляді його документів, та ненадання можливості виправити допущений недолік при оформленні пакета документів для участі у Конкурсі.

10. Водночас позивач зауважує, що єдиним недоліком, який став на заваді допуску його до Конкурсу, є неприкріплення до пакета електронних документів довідки за формою № 100-2/о.

11. При заповненні анкети кандидата в кабінеті суддівської кар'єри на сайті ВККС ОСОБА_1 повідомив про наявність такої довідки із зазначенням її реквізитів [довідка № 1299 від 26 грудня 2023 року про проходження психіатричного (наркологічного) огляду, видана Комунальним некомерційним підприємством «Калуський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»], однак через відсутність відповідного поля, куди її можна було прикріпити, вона не була долучена.

12. Також позивач звертає увагу, що у рядку 11.1 анкети кандидата в кабінеті суддівської кар'єри на сайті Комісії було надано іншу довідку від 27 грудня 2023 року про те, що ОСОБА_1 за станом свого здоров'я може займати посаду судді апеляційного суду.

13. Посилаючись на правову позицію, викладену в постанові Верховного Суду від 27 квітня 2021 року у справі № 127/12200/20, позивач зазначив, що висновки суду першої інстанції свідчать про надмірний формалізм та про переважання форми над змістом, що є неприйнятним в адміністративному судочинстві.

14. На думку позивача, рішення суду першої інстанції про відмову в задоволенні позовних вимог не може вважатися законним та обґрунтованим, а отже, підлягає скасуванню.

Рух апеляційної скарги

15. Велика Палата Верховного Суду ухвалою від 04 вересня 2024 року відкрила апеляційне провадженняза апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 31 липня 2024 року у справі № 990/104/24, а ухвалою від 18 вересня 2024 року справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження без виклику її учасників.

Позиція учасників справи щодо апеляційної скарги

16. Від відповідача надійшов відзив на апеляційну скаргу з проханням залишити скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 31 липня 2024 року - без змін. Відзив обґрунтовано тим, що суд першої інстанції на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин та надавши оцінку всім аргументам учасників справи з додержанням норм матеріального і процесуального права дійшов правильного висновку про відмову в задоволенні позову.

Установлені судом першої інстанції обставини справи

17. Рішенням ВККС від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами, внесеними рішенням Комісії від 14 грудня 2023 року № 171/зп-23) оголошено конкурс на зайняття 550 вакантних посад суддів в апеляційних судах, з яких: в апеляційних судах із розгляду цивільних і кримінальних справ, а також справ про адміністративні правопорушення - 425; в апеляційних судах із розгляду господарських справ - 58; в апеляційних судах із розгляду адміністративних справ - 67.

18. Згідно із затвердженими на виконання пункту 2 цього рішення ВККС Умовами проведення конкурсу на зайняття 532 вакантних посад суддів в апеляційних судах (додаток 2 до рішення № 94/зп-23) до участі в першій стадії конкурсу допускаються особи, які:

1) у порядку та строки, визначені оголошенням, подали всі необхідні документи;

2) на день подання документів відповідають встановленим статтями 28 та 69 Закону України 02 червня 2016 року № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон № 1402-VIII) вимогам до кандидата на посаду судді апеляційного суду.

19. 29 грудня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до ВККС із заявою про допуск до участі та про участь у Конкурсі.

20. Рішенням ВККС від 04 березня 2024 року № 62/ас-24 відмовлено ОСОБА_1 у допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття 550 вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошеному рішенням ВККС від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами).

21. Рішення Комісії вмотивовано тим, що позивачем як кандидатом не подано довідку про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів за формою первинної облікової документації № 100-2/о, що відповідно до Закону № 1402-VIII, Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, затвердженого рішенням ВККС від 02 листопада 2016 року № 141/зп-16 (зі змінами, внесеними рішенням Комісії від 29 лютого 2024 року № 72/зп-24) (далі - Положення) та Умов проведення Конкурсу є підставою для відмови в допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на посаду судді апеляційного суду.

22. Вважаючи, що ВККС прийняла протиправне рішення щодо недопуску його до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на посаду судді апеляційного суду, позивач звернувся до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Судуіз розглядуваним позовом.

ПОЗИЦІЯ ВЕЛИКОЇ ПАЛАТИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Релевантні джерела права й акти їх застосування

23. Положеннями частини другої статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

24. Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване в інших законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

25. Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

26. Відповідно до частин першої - четвертої та сьомої статті 79 Закону № 1402-VIII (у редакції, чинній на час ухвалення рішення про призначення конкурсу та подання позивачем заяви) конкурс на зайняття вакантної посади судді проводиться відповідно до цього Закону та положення про проведення конкурсу.

27. Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді затверджується ВККС.

28. Для проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді ВККС ухвалює рішення про його оголошення, розміщує відповідну інформацію на своєму офіційному вебсайті і вебпорталі судової влади та публікує її у визначених нею друкованих засобах масової інформації не пізніш як за місяць до дня проведення конкурсу.

29. Загальний порядок подання заяви для участі у конкурсі та умови його проведення визначаються ВККС.

30. Заяви для участі у конкурсі на зайняття вакантної посади судді подаються до ВККС у встановлений Комісією строк.

31. Рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами, внесеними її рішенням від 14 грудня 2023 року № 171/зп-23) оголошено конкурс на зайняття 550 вакантних посад суддів в апеляційних судах.

32. Відповідно до Умов проведення Конкурсу, затверджених рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами, внесеними її рішенням від 14 грудня 2023 року № 171/зп-23), до участі у першій стадії Конкурсу допускаються особи, які:

1) у порядку та строки, визначені цим оголошенням, подали всі необхідні документи;

2) на день подання документів відповідають встановленим статтями 28 та 69 Закону № 1402-VIII вимогам до кандидата на посаду судді апеляційного суду.

33. Відповідно до пункту 57 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1402-VIII, ВККС завершує конкурс на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошений рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23, за правилами, які діють після набрання чинності Законом України 3511-IX «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедур суддівської кар'єри».

34. Особливості проведення Комісією конкурсу на зайняття вакантної посади судді апеляційного суду визначено статтею 79-3 Закону № 1402-VIII.

35. Частиною другою статті 79-3 Закону № 1402-VIII передбачено, що у конкурсі на зайняття вакантної посади судді апеляційного суду може брати участь особа, яка відповідає вимогам до кандидата на посаду судді, за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді та з відповідною спеціалізацією, а також відповідає одній із вимог, визначених частиною першою статті 28 (для апеляційного суду) цього Закону.

36. Згідно із частиною першою статті 69 Закону № 1402-VIII на посаду судді може бути призначений громадянин України, не молодший тридцяти та не старший шістдесяти п'яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п'ять років, є компетентним, доброчесним та володіє державною мовою відповідно до рівня, визначеного Національною комісією зі стандартів державної мови.

37. Частиною першою статті 28 Закону № 1402-VIII визначено, що суддею апеляційного суду може бути особа, яка відповідає вимогам до кандидатів на посаду судді, за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя в апеляційному суді, а також відповідає одній із таких вимог:

1) має стаж роботи на посаді судді не менше п'яти років;

2) має науковий ступінь у сфері права та стаж наукової роботи у сфері права щонайменше сім років;

3) має досвід професійної діяльності адвоката, в тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення щонайменше сім років;

4) має сукупний стаж (досвід) роботи (професійної діяльності) відповідно до вимог, визначених пунктами 1-3 цієї частини, щонайменше сім років.

38. Згідно із частиною четвертою статті 81 Закону № 1402-VIII з метою допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі на зайняття вакантної посади судді апеляційного суду кандидат на посаду судді подає до ВККС:

1) письмову заяву про участь у конкурсі та про проведення кваліфікаційного оцінювання;

2) документи, визначені пунктами 2-13 частини першої статті 71 цього Закону;

3) документи, що підтверджують дотримання однієї з вимог, визначених частиною першою статті 28 цього Закону (частина третя статті 79-3 Закону).

39. Пунктом 1 частини четвертої статті 79-3 Закону визначено, що ВККС на підставі поданих документів встановлює відповідність особи вимогам до кандидата на посаду судді апеляційного суду та формує його досьє.

40. Відповідно до пунктів 4.1, 4.2 розділу 4 Положення на підставі поданих кандидатом документів член Комісії - доповідач здійснює перевірку:

1) відповідності осіб, які звернулися для участі в конкурсі, вимогам до кандидатів на посаду судді відповідного суду;

2) дотримання кандидатом встановлених умовами конкурсу строку та процедури звернення для участі в конкурсі;

3) поданих документів на відповідність переліку та вимогам до їх оформлення.

41. За результатами проведеної членом Комісії - доповідачем перевірки в засіданні колегії Комісії ухвалюється рішення щодо допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та/або участі в конкурсі. Участь кандидата у розгляді такого питання не є обов'язковою. Інформація про результати розгляду питання про допуск кандидатів до проходження кваліфікаційного оцінювання та/або участі в конкурсі оприлюднюється на офіційному вебсайті Комісії.

42. Системний аналіз цих правових норм дає підстави для висновку про те, що положення пунктів 2-13 частини першої статті 71 Закону № 1402-VIII є спеціальними у питанні визначення видів документів, які має подати кандидат з метою допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі на посаду судді апеляційного суду.

43. Пунктами 8, 13 частини першої статті 71 Закону № 1402-VIII визначено, що для участі в доборі кандидат на посаду судді подає:

- документи з медичних установ установленої форми про проходження психіатричних та наркологічних оглядів та перебування на обліку у психоневрологічних або наркологічних закладах охорони здоров'я;

- документи, що підтверджують відповідність кандидата на посаду судді вимогам статті 69 цього Закону.

44. Частиною другою статті 69 Закону № 1402-VIII визначено, що не може бути призначений суддею громадянин, який, серед іншого, визнаний судом обмежено дієздатним або недієздатним, має хронічні психічні чи інші захворювання, що перешкоджають виконанню функцій зі здійснення правосуддя.

45. Відповідно до підпункту 9 пункту 5 оголошення про проведення Конкурсу, затвердженого рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 для участі в Конкурсі кандидат на посаду судді має подати заяву згідно з додатком 3 до Положення, з якою необхідно надати, зокрема, довідку про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів за формою первинної облікової документації № 100-2/о.

46. Згідно з наказом Міністерства охорони здоров'я України від 18 квітня 2022 року № 651 затверджено форму первинної облікової документації № 100-2/о «Довідка про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин».

47. Суд першої інстанції правильно зазначив, що вимоги Закону № 1402-VIII та Положення свідчать, що особа, яка вважає, що відповідає вимогам до кандидата на посаду судді апеляційного суду і виявила намір взяти участь у конкурсі на зайняття вакантних посад в цьому суді, зобов'язана надати Комісії, з-поміж іншого, такий пакет документів, який би містив довідку за формою № 100-2/о, на основі якого Комісія при проведенні перевірки відповідно до норм Положення змогла б упевнитися у тому, що кандидат дійсно відповідає вимогам, встановленим частиною другою статті 69 Закону № 1402-VIII.

48. При цьому суд першої інстанції встановив, а ОСОБА_1 не спростовує, що не подавав до ВККС разом із заявою про участь у Конкурсі довідку за формою № 100-2/о, а лише вказав її реквізити. Абзацом першим підпункту 8 пункту 3.5.1 Розділу ІІІ Положення встановлено, що кандидат повинен подати документи з медичних установ установленої форми про проходження психіатричних та наркологічних оглядів та перебування на обліку у психоневрологічних або наркологічних закладах охорони здоров'я за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, а другий абзац лише уточнює, що довідка про перебування на відповідному обліку подається кандидатом у разі перебування на такому, що спростовує доводи позивача про відсутність необхідності подання довідки за формою № 100-2/о.

49. Позивач міг крім заповнення в кабінеті суддівської кар'єри «Анкети кандидата» на сайті відповідача, у відповідному рядку 11.1 відомостей про довідку за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, подати її в електронному вигляді з підписанням кваліфікованим електронним підписом, що ним зроблено не було.

50. Велика Палата Верховного Суду погоджується з висновком суду першої інстанції, що, встановивши факт неподання довідки про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів за формою первинної облікової документації № 100-2/о, Комісія мала правові підстави для відмови позивачу в допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на посаду судді апеляційного суду.

51. Крім того, як правильно зазначив позивач в апеляційній скарзі, чинним законодавством не передбачена процедура усунення недоліків / доповнення заяви про участь у конкурсі на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів.

52. З урахуванням викладеного Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що суд першої інстанції повно та всебічно встановив обставини справи, що мають значення для її вирішення, та дійшов правильного і вмотивованого висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.

53. Доводи апеляційної скарги про те, що судом першої інстанції у цій справі допущено надмірний формалізм та про переважання форми над змістом при ухваленні рішення, Велика Палата Верховного Суду вважає необґрунтованими.

54. Не є слушними посилання скаржника на правову позицію, викладену в постанові Верховного Суду від 27 квітня 2021 року у справі № 127/12200/20, оскільки правовідносини, які виникли у цій справі, та у справі, яка розглядається, не є подібними. У справі № 127/12200/20 позивач просив визнати протиправним рішення про відмову у проведенні державної реєстрації та просив зобов'язати відповідача здійснити реєстраційну дію. Натомість у межах цієї справи (№ 990/104/24) спір виник у зв'язку з прийняттям ВККС рішення щодо недопуску позивача до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на посаду судді апеляційного суду.

55. Ухвалюючи рішення у цій справі, суд враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що всі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою, що є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення. Зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

56. Суд також враховує практику Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема, у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01, пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00, пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04, пункт 58), за якою принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain), пункт 29).

57. На переконання суду, питання, які можуть вплинути на результат розгляду цієї справи, суд розглянув та надав їм оцінку у повній мірі. Інші доводи та міркування, викладені в апеляційній скарзі, також не спростовують правильності висновків суду першої інстанції, а тому не можуть бути підставою для скасування оскаржуваного судового рішення.

Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги

58. Відповідно до пункту 1 частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

59. На підставі частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

60. Оскільки Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду розглянув справу з дотриманням вимог матеріального та процесуального права, а наведені в апеляційній скарзі доводи не спростовують правильності викладених у судовому рішенні висновків, то апеляційна скарга позивача задоволенню не підлягає.

Висновки щодо розподілу судових витрат

61. Відповідно до частини шостої статті 139 КАС України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

62. Оскільки Велика Палата Верховного Суду не змінює судове рішення та не ухвалює нове, перерозподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 266, 308, 311, 315, 316, 322, 325 КАС України, Велика Палата Верховного Суду

ПОСТАНОВИЛА:

1. Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

2. Рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 31 липня 2024 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною й оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач І. В. Желєзний

Судді: О. О. Банасько В. В. Король

О. Л. Булейко С. Ю. Мартєв

Ю. Л. Власов С. О. Погрібний

І. А. Воробйова І. В. Ткач

М. І. Гриців О. С. Ткачук

Ж. М. Єленіна Н. В. Шевцова

Л. Ю. Кишакевич