Справа № 711/8998/24
Номер провадження 3/711/2803/24
18 листопада 2024 року м.Черкаси
Суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Комплєктова Т.О. розглянувши у закритому судовому засіданні матеріали, які надійшли із ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Сурсько-Михайлівка, Дніпропетровська область, громадянина України, зареєстрованого та мешканця АДРЕСА_1 , солдата військової частини НОМЕР_1 , військовий квиток серії НОМЕР_2 виданий Дніпропетровським ВК Дніпропетровської області від 18.04.2000, РНОКПП НОМЕР_3 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, -
14 листопада 2024 року близько 19.10 год. солдат ОСОБА_1 вжив алкогольні напої та виконував обов'язки військової служби у нетверезому стані в умовах особливого періоду на території розташування військової частини НОМЕР_1 по АДРЕСА_2 та о 20.10 год. був доставлений до Черкаського обласного наркологічного диспансеру, де йому встановлений діагноз: стан алкогольного сп'яніння, що підтверджується випискою з амбулаторної карти № 532 від 14.11.2024.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, але надав суду заяву про слухання справи у його відсутності, вину визнав повністю.
Статтею 268 КУпАП не передбачена обов'язкова участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ст. 172-20 КУпАП, а тому, для забезпечення розгляду справи у межах строку накладення адміністративного стягнення, суд вважає за можливе розглянути справу без участі ОСОБА_1 .
З урахуванням того, що станом на час розгляду цієї справи Збройні Сили України надають відсіч повномасштабній військовій агресії з боку російської федерації, з метою запобігання розголошенню особистих та службових відомостей про військовослужбовця, який притягується до відповідальності, суддя вважає за необхідне здійснювати розгляд справи у закритому судовому засіданні.
Дослідивши письмові матеріали справи суддя вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.172-20 КУпАП, а саме перебування на території військової частини в стані алкогольного сп'яніння, в умовах особливого періоду.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, підтверджується матеріалами адміністративної справи, а саме: актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів № 157 від 15.11.2024; випискою з амбулаторної карти № 532 від 14.11.2024 КНП «Черкаський обласний наркологічний диспансер» Черкаської обласної ради, відповідно до якої ОСОБА_1 встановлений діагноз: стан алкогольного сп'яніння (0,6 проміле); військовим квитком серії НОМЕР_2 виданий Дніпропетровським ВК Дніпропетровської області від 18.04.2000; витягом із Наказу №152 від 03.09.2022, яким ОСОБА_1 з 03.08.2022 зараховано до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 ; письмовими поясненнями ОСОБА_1 зазначеними в протоколі про адміністративне правопорушення КИЧК №753 від 15.11.2024, в яких зазначено, що останній свою провину визнає.
Згідно із статтею 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом статті 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
24 лютого 2022 року відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України та Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» постановлено ввести в Україні воєнний стан строком на 30 діб. У подальшому цей строк був неодноразово продовжений та діє на даний час.
Відтак, з моменту видання Указу Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» на території України почав діяти особливий період, який триває до теперішнього часу.
Згідно вимог ч. 5 ст. 15 Кодексу України про адміністративні правопорушення військовослужбовці за вчинення військових адміністративних правопорушень несуть відповідальність, передбачену главою 13-Б цього Кодексу, за умови, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.
Відповідно до ст. 26 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.
Враховуючи викладене, суддя вважає, що вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.172-20 КУпАП, доведена.
До обставин, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 суд відносить щире розкаяння винного. Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 суддя не вбачає.
З урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушника, ступеня його вини, наявності обставин, що пом'якшують та відсутності обставин, які обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , суддя вважає за необхідне накласти на останнього адміністративне стягнення у вигляді штрафу, передбаченого санкцією ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, яке буде достатнім для його виховання в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як ним самим, так і іншими особами.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Оскільки ОСОБА_1 є військовослужбовцем, тому підлягає звільненню від сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ч. 3 ст. 172-20, ст.ст. 280, 283, 284 КУпАП та ст. 5 Закону України «Про судовий збір»,-
Визнати ОСОБА_1 винним у вчинені правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору на підставі п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Відповідно до положень ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Положення ч. 2 ст. 308 КУпАП передбачають, що у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Строк пред'явлення постанови до виконання - протягом трьох місяців з моменту її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку її оскарження.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Т. О. Комплєктова