08 листопада 2024 р. Справа № 440/6935/24
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Чалого І.С.,
Суддів: Катунова В.В. , Ральченка І.М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду (головуючий суддя І інстанції Н.І. Слободянюк) від 31.07.2024 року по справі № 440/6935/24
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якому просив суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, які виразилась у неналежному перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно заяви № 16 від 31 травня 2023 року;
зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно заяви від 31 травня 2023 року з моменту її надходження у розмірі, що визначений пунктом "а" частини першої статті 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" /а.с. 1-4/.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 31.07.2024 відмовлено у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
В апеляційній скарзі позивач посилається на те, що за результатами проведеного перерахунку пенсії згідно постанови у справі № 440/10221/23 вид розрахунку не змінився, як і сам розмір пенсійного забезпечення. Тобто виконання постанови не призвело до відновлення прав позивача. Тобто ті документи, що являлись предметом спору у цій справі, все одно залишились не врахованими Пенсфійним фондом. Вказує, що суд безпідставно відхилив доводи позивача про те, що подання заяви через електронний додаток ПФУ "Портал електронних послуг" унеможливила доповнити зміст заяви, позивач мав можливість лише обрати один із запропонованих варіантів.
Відповідач правом на подачу відзиву на апеляційну скаргу не скористався.
У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Предметом апеляційного оскарження є судове рішення, яке прийняте судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Сумській області та йому з 04 січня 2023 року призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" /а.с. 8/, що визнається сторонами.
ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про призначення/перерахунок пенсії від 31 травня 2023 року /а.с. 11/, в якій просив призначити пенсію: вид пенсії: зміна виду розрахунку.
06 червня 2023 року Головним управлінням Пенсійного фонду Пенсійного фонду України в Полтавській області прийнято рішення № 183750003517 про відмову у перерахунку пенсії згідно заяви № 16 від 31 травня 2023 року з підстави ненадання сканованої копії оригіналу виписки з акту огляду медико-соціальної експертної комісії /а.с. 18/.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 21 лютого 2024 року у справі № 440/10221/23 /а.с. 18-19/ апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено: рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2023 року по справі № 440/10221/23 скасовано та прийнято нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено: визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області від 06 червня 2023 року № 183750003517 щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно заяви № 16 від 31 травня 2023 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Полтавській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно заяви від 31 травня 2023 року з моменту її надходження.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 183750003517 від 10 квітня 2024 року "Про перерахунок пенсії" /а.с. 31/ ОСОБА_1 проведено з 31 травня 2023 року перерахунок пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до умов Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", підстава: згідно рішення суду у справі № 440/10221/23 від 21 лютого 2024 року; особливості: призначення за рішенням суду - з 31 травня 2023 року по 31 травня 2025 року; група інвалідності - третя група, захворювання, пов'язане з проходженням військової служби.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 1800-020-8/23582 від 17 травня 2024 року /а.с. 12/ ОСОБА_1 на його звернення повідомлено, що листом Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 08 квітня 2024 року № 1800-0202-8/17539 йому надано роз'яснення з питання повернення витрат зі сплати судового збору у сумі 2684,00 грн відповідно до Закону України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05 червня 2012 року № 4901-VI. Крім того, постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 21 лютого 2024 року у справі № 440/10221/23 було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Полтавській області провести йому перерахунок пенсії згідно із заявою від 31 травня 2023 року. На його виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України у Полтавській області проведений перерахунок пенсії згідно постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 21 лютого 2024 року у справі № 440/10221/23 та прийнято рішення, копія якого додається. Зобов'язань до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про проведення йому перерахунку згідно із заявою від 31 травня 2023 року вищевказаним судовим рішенням не визначено. Разом з тим, його звернення направлено до головного управління, яким було прийнято рішення для надання роз'яснень.
Не погодившись з діями Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, які, на думку позивача, виразилась у неналежному перерахунку пенсії згідно заяви № 16 від 31 травня 2023 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що обставині обчислення позивачу пенсії у розмірі, що визначений пунктом "а" частини першої статті 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", повинна передувати обставина переведення позивача на пенсію по інвалідності відповідно до вказаного Закону.
Надаючи оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, колегія суддів виходить з такого.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 за № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-ІV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Відповідно положень пункту 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року за № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 № 22-1, /надалі - Порядок № 22-1 (у відповідній редакції)/, зокрема, встановлено, що заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Згідно з пунктом 1.8 Порядку № 22-1 днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Пунктом 4.1 Порядку № 22-1 визначено, що заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію. Заяви, зокрема, про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Також згідно з положеннями пунктів 3, 4 та 11 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02 березня 2023 року № 10-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 р. за № 135/13402 / надалі - Порядок № 3-1 (у відповідній редакції)/, заява про перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (заява про призначення/перерахунок пенсії (додаток 1 до цього Порядку)), подається заявником до органу, що призначає пенсію.
Системний аналіз наведених норм свідчить про те, що порядок переведення з одного виду пенсії на інший передбачає подання заяви пенсіонера, у якій пенсіонер повинен висловити бажання про переведення на інший вид пенсії, та за результатами розгляду такої заяви органом Пенсійного фонду України приймається відповідне рішення.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 з 04 січня 2023 року отримує пенсію по інвалідності на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 за № 1058-IV.
ОСОБА_1 подав до органу Пенсійного фонду України заяву про призначення/перерахунок пенсії від 31 травня 2023 року, в якій просив призначити пенсію, вид пенсії: зміна виду розрахунку. /а.с.11/
На виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 21 лютого 2024 року у справі № 440/10221/23 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області з 31 травня 2023 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 по інвалідності, призначеної відповідно до умов Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", підстава: згідно рішення суду у справі № 440/10221/23 від 21 лютого 2024 року; особливості: призначення за рішенням суду - з 31 травня 2023 року по 31 травня 2025 року; група інвалідності - третя група, захворювання, пов'язане з проходженням військової служби.
Заява про призначення/перерахунок пенсії як додаток 1 до Порядку № 22-1 містить графи «Вид пенсії» та «Інші відомості, необхідні для призначення (перерахунку, поновлення) пенсії, переведення з одного виду на інший».
У межах цієї справи позивач оскаржує дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, які виразилися у неналежному перерахунку пенсії позивача згідно заяви № 16 від 31.05.2023 та просить здійснити перерахунок у розмірі визначеному п. а ч. 1 ст. 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"
Дослідивши матеріали справи та подану позивачем заяву про призначення пенсії від 31.05.2023, колегія суддів зазначає, що в спірному випадку позивач в заяві просив призначити пенсію та в графі вид пенсії зазначив "зміна виду розрахунку".
Водночас, з заяви ОСОБА_1 не вбачається вимоги перевести його на пенсію по інвалідності за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Позивачем не надано доказів, що він звертався до відповідача з заявою про призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а тому вимога про здійснення перерахунку пенсії у розмірі визначеному п. "а" ч. 1 ст. 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в той час як пенсія ОСОБА_1 призначена відповідно до Закону № 1058-ІV, є безпідставною.
З огляду на встановлені обставини, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що пенсійний орган мав підстави для не здійснення перерахунку у відповідності до п. "а" ч. 1 ст. 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"
Доводи позивача про наявність у нього права на перерахунок пенсії у відповідності до п. "а" ч. 1 ст. 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", колегією суддів не беруться до уваги, оскільки визначення порядку обрахунку пенсії відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" можливе лише після того, як позивачу буде призначена пенсія відповідно до норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Так, поданню позивачем заяви про зміну виду розрахунку повинно передувати його звернення з заявою про перехід з пенсії по інвалідності призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 за № 1058-IV на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Колегія суддів звертає увагу, що орган ПФУ вирішує питання призначення/перерахунок пенсії відповідно до заяви особи, яка звернулася за призначенням пенсії.
Так, відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналіз вказаної норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади здійснюється відповідно до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу «заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом». Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб'єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону.
Вчинення ж державним органом чи його посадовою особою дій у межах компетенції, але непередбаченим способом, у непередбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на обставини справи позивачем не обґрунтовано та не підтверджено належними доказами протиправності дій відповідача в спірних правовідносинах. Судом таких обставин також не встановлено.
Разом з тим позивач не позбавлений права повторного звернення до пенсійного органу щодо призначення відповідної пенсії із наданням документів та зазначенням конкретного закону, виду розрахунку, відповідно до якого він хотів би отримувати пенсію.
Отже, висновок суду першої інстанції про відмову в задоволенні позовних вимог є обґрунтованим і законним.
Доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків, якими мотивоване рішення суду першої інстанції, та не дають підстав вважати висновки суду першої інстанції помилковими, а застосування судом норм матеріального права - неправильним.
Відповідно до пункту першого частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Згідно зі статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення із додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому оскаржуване рішення слід залишити без змін.
Зважаючи на результати апеляційного розгляду оскарженого судового рішення та положення статті 139 КАС України, у справі відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 31.07.2024 по справі № 440/6935/24 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)І.С. Чалий
Судді(підпис) (підпис) В.В. Катунов І.М. Ральченко