Рішення від 12.11.2024 по справі 400/7804/24

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2024 р. № 400/7804/24

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін, відповідно до процедури передбаченої ст.262 КАС України, адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2

до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області в особі начальника Первомайського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області полковника Лопатіна В.В., вул. Захисників Миколаєва,5,Миколаїв,54001,

треті особиОСОБА_2 , АДРЕСА_2 , АДРЕСА_2

провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області з вимогами: визнання протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, в особі начальника Первомайського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області полковника Лопатіна В.В. щодо не прийняття рішення та не внесення даних до Єдиний державний реєстр випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статі на підставі заяви від 02.09.2021 року; зобов'язати Головне управління Національної поліції в Миколаївській області, начальника Первомайського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області полковника Лопатіна В.В. внести дані до Єдиний державний реєстр випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статі відносно ОСОБА_2 , як кривдника, на підставі заяви від 02.09.2021 року.

Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що позивач та ОСОБА_2 у період з 2012 року по серпень 2019 року проживали однією сім'єю, як чоловік та дружина. ІНФОРМАЦІЯ_1 року у них народились діти, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . З часу припинення спільного проживання позивача - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , спільні діти залишились проживати з матір'ю, за її одноособовим рішенням. З 2020 року, ОСОБА_2 , користуючись малолітнім віком дітей, які перебувають під її повним контролем, фізичними та емоційними, припинила контакти дітей з батьком, шляхом вчинення перешкод у спілкуванні ОСОБА_1 з дітьми. З урахуванням поведінки матері дітей, ОСОБА_1 було подано заяву про вчинення ОСОБА_2 злочину, передбаченого статтею 126-1 Кримінального кодексу України «домашнє насильство». Заява від 02.09.2021 року, подана до Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області 03.09.2021 року (копія заяви додається). Заява була обґрунтована у першу чергу тим, що мати, користуючись малолітнім віком дітей, які знаходяться під повним фізичним та емоційним контролем, у тому числі за допомогою професійного психолога ОСОБА_5 , обмежувала волевиявлення дітей, які мали бажання спілкуватись з батьком та змінювала їхнє ставлення до нього. При цьому, дії ОСОБА_2 були свідомими та системними, оскільки з моменту набрання рішенням Первомайським міськрайонним судом Миколаївської області у справі №484/37/20, остання використовувала різні підстави для невиконання рішення суду, які у подальшому визнані не поважними та всіляко вчиняла дії для не виконання /перешкоджання виконанню рішення суду та недопущення спілкування батька з дітьми. За результатами розгляду заяви 04.09.2021 року було відкрито кримінальне провадження та внесено запис до реєстру досудових розслідувань за № 12021152110000654 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого статті 126-1 Кримінального кодексу України, систематичне вчинення домашнього насилля. Оскільки, досудове розслідування у кримінальному провадженні продовжується вже довгий час, представником позивача, як потерпілим та законним представником малолітніх потерпілих синів, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , було направлено адвокатський запит про надання інформації про внесення ОСОБА_2 матері дітей до Єдиного державного реєстру випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статті. Начальником та т.в.о. начальника Первомайського РВП ГУ НП у Миколаївській області було надано відповіді від 23.07.2024 року № 47аз/67.24 та від 07.08.2024 року № 57азе/п/6724, згідно з якими повідомлено наступне: «В 2021 році ОСОБА_2 , не було поставлено на профілактичний облік Первомайського РВП ГУ НП в Миколаївській області за категорією «кривдник» та профілактична робота не проводилась. Копія повідомлення слідчого, яким здійснюється досудове розслідування кримінального провадження за ознаками кримінального правопорушення за ст. 126-1 КК України за №12021152110000654 від 04.09.2021 на адресу працівника відповідального за здійснення заходів із запобігання та протидії домашньому насильству не надходила». Фактично, отримавши заяву про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 126-1 КК України та розпочавши за наведеними фактами досудове розслідування, уповноваженими органами Первомайського РВП ГУ НП в Миколаївській області, повинні були бути вчинені заходи, передбачені приписами Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Формування Реєстру розпочинається з моменту внесення до нього реєстратором Реєстру відповідних відомостей про надходження заяви, повідомлення про вчинення насильства або отримання інформації шляхом інформаційної взаємодії. Підставою для внесення до Реєстру відомостей про постраждалу особу є: отримання реєстратором Реєстру заяви чи повідомлення про вчинення насильства; надходження до реєстратора Реєстру відомостей від суб'єкта інформування (після перевірки на предмет повторного внесення до Реєстру одного випадку різними реєстраторами Реєстру). Натомість, як свідчать надані відповіді на адвокатські запити, за фактом вчинення домашнього насильства, за заявою ОСОБА_1 від 02.09.2021 року, відомості до Реєстру, а ні щодо кривдника, а ні щодо постраждалих осіб, так і не були внесені та рішення відносно внесення чи відмови у внесенні ОСОБА_2 , як особою, якою вчинено домашнє насильство не приймалось.

Відповідач позов не визнав, надіслав відзив, в якому просив в задоволенні позову відмовити. Свою позицію відповідач обгрунтував тим, що хоча, Закон України №2229-VIII, вище зазначений Порядок, визначив як має працювати Єдиний державний реєстр випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статі, але він на даний час не створений. Також, інформації про створення та функціонування Реєстру на офіційних сайтах Мінсоцполітики (як держателя), МВС, Міністерства юстиції, Національної поліції та списку державних реєстрів України (https://opendatabot.ua/ ) не міститься. Таким чином, відповідач не допустив протиправної бездіяльності.

Третя особа надіслала на адресу суду пояснення, в яких просила в задоволенні позову відмовити. Свою позицію ОСОБА_2 пояснила тим, що вона не вчинила домашнього насильства, а саме батько не бажає спілкуватися з дітьми, і в неї є відповідна психологічна експертиза, яка вказує на це підтверджує.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у період з 2012 року по серпень 2019 року проживали однією сім'єю.

ІНФОРМАЦІЯ_1 у подружжя народилися діти ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .

В 2019 році ОСОБА_1 та ОСОБА_2 розлучилися, а між ними виник спір щодо спільного виховання дітей.

13.12.2019 рішенням виконкому Первомайської міської ради від року за №580 було визначено порядок участі ОСОБА_1 у вихованні синів.

29.12.2020 рішенням Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області за позовом ОСОБА_1 визначити спосіб його участі у спілкуванні з синами та зобов'язано ОСОБА_2 не перешкоджати йому у спілкуванні з дітьми.

У зв'язку з невиконанням рішення суду щодо забезпечення права ОСОБА_1 бачитися зі своїми синами, за його заявою Первомайським відділом поліції зареєстровано кримінальне провадження №12021152110000292 від 20.05.2021, щодо ОСОБА_2 за фактом невиконання рішення суду.

Вироком Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області ОСОБА_2 визнана винною у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 382 КК України (невиконання рішення суду), та призначено покарання у вигляді штрафу у розмірі 8500 гривень (на момент розгляду цієї справи, вирок не набрав законної сили).

Крім того, 04.09.2021 за заявою ОСОБА_1 Первомайським відділом поліції зареєстровано кримінальна провадження №12021152110000654 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.126-1 КК України (домашнє насильство), за фактом того, що ОСОБА_2 систематично вчиняє насильство над своїми малолітніми синами ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .

Заява було обґрунтована тим, що ОСОБА_2 , користуючись впливом на малолітніх дітей, систематично вчиняє домашнє насильство над їх неповнолітніми дітьми.

Але, після реєстрації зазначеного кримінального провадження за фактом домашнього насильства, Первомайським відділом поліції відомості щодо ОСОБА_2 до Єдиного державного реєстру випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статі, не внесені.

Відповідно до ст.16 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» єдиний державний реєстр випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статі - це автоматизована інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, реєстрації, накопичення, зберігання, адаптування, зміни, поновлення, використання, поширення (розповсюдження, реалізації, передачі), знеособлення і знищення визначених цим Законом даних про випадки домашнього насильства та насильства за ознакою статі.

Відповідно до п.3, 4 ч.3 ст.16 Закону, до Реєстру вносяться відомості (окремо за кожним випадком насильства) про: 3) постраждалу особу (прізвище, ім'я, по батькові; число, місяць, рік народження; стать; громадянство; місце проживання; місце навчання та/або місце роботи; номер контактного телефону) - за згодою, наданою у порядку, визначеному частиною четвертою цієї статті; 4) кривдника (прізвище, ім'я, по батькові; число, місяць, рік народження; стать; громадянство; місце проживання; місце навчання та/або місце роботи; номер контактного телефону) та про характер відносин між кривдником і постраждалою особою, у тому числі відповідно до статті 3 цього Закону.

Відповідно до ч.6 ст.16 Закону, формування Реєстру здійснюється окремо за кожним випадком домашнього насильства, насильства за ознакою статі шляхом внесення до нього відповідної інформації.

Відомості до Реєстру (крім відомостей про кривдника) вносяться усіма суб'єктами, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, або суб'єктами, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії насильству за ознакою статі (крім громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах).

Відомості про кривдника вносяться до Реєстру: уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України.

Відомості про кривдника вносяться до Реєстру у разі наявності обґрунтованої підозри вчинення ним насильства, зокрема після підтвердження такого факту шляхом проведення перевірки відповідної інформації згідно з порядком взаємодії суб'єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, та/або порядком взаємодії суб'єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії насильству за ознакою статі, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.7 ст.16 Закону, доступ до Реєстру надається: працівникам уповноважених підрозділів органів Національної поліції України.

Відповідно до ч.9 ст.16 Закону, адміністратором Реєстру є державне підприємство, визначене центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, що належить до сфери його управління, здійснює заходи із створення, впровадження і супроводження програмного забезпечення Реєстру, відповідає за його технічне і технологічне забезпечення, збереження та захист даних Реєстру, здійснює технічні і технологічні заходи з надання, блокування та анулювання доступу до Реєстру, організовує та проводить навчання щодо роботи з Реєстром.

Відповідно до п.п.3, 4, Порядку формування, ведення та доступу до Єдиного державного реєстру випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статі, який затверджений постановою КМУ №234 від 20.03.2019, держателем Реєстру є Мінсоцполітики, адміністратором Реєстру є державне підприємство, визначене Мінсоцполітики.

Відповідно до п.7 Порядку, користувачами Реєстру є особи, які мають право ознайомлюватися з даними, що містяться в Реєстрі: працівники уповноважених підрозділів органів Національної поліції.

З метою перевірки твердження відповідача про те, що на теперішній час зазначений Реєстр не створений та не працює, судом ухвалою від 01.10.2024 витребувано у Міністерства соціальної політики України інформацію щодо адміністратора Єдиного державного реєстру випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статті, а також дату початку роботи цього Реєстру, та з якого моменту реєстратори Реєстру, зокрема органи національної поліції мають можливість вносити до Реєстру відомості про факти домашнього насильства.

Міністерство соціальної політики України 08.11.2024 надало відповідь, що зазначений реєстр передбачає взаємодію між інформаційними системами Мінсоцполітики, МВС, Офісу Генерального прокурора, ДСА, уповноважених органів з питань пробації та інформаційними системами інших центральних органів виконавчої влади з питань запобігання та протидії насильству. Враховуючи, що інформаційні системі зазначених органів та їх програмне забезпечення, яке використовується для створення інформаційно-комунікаційних систем, які призначені для створення, адміністрування та ведення електронних реєстрів перебувають на платформі різних операційних систем, поєднати такі реєстри технічно неможливо. Тому створення реєстру потребує значних фінансових витрат для розроблення нової інформаційно-комунікаційної системи, а також адаптування в зазначених органах існуючих систем, які будуть технічно поєднуватися та відображати роботу кожного суб'єкта, що здійснює заходи у сфері запобігання та протидії насильству, визначеного ст.6 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».

З зазначеної відповіді, суд приходить до висновку, що аргумент відповідача про те, що він не міг внести відомості про факт домашнього насильства щодо ОСОБА_2 до Єдиного державного реєстру випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статті, оскільки зазначений Реєстрі не створений та не працює до теперішнього часу, підтверджений самим Міністерством соціальної політики.

За таких обставин, оскільки в Україні досі не створений Єдиний державний реєстр випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статті, відповідач не мав можливості внести в нього відповідні відомості про домашнє насильство на підставі заяви позивача від 02.09.2021, а тому відповідачем протиправної бездіяльності не допущено.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

В задоволенні позову відмовити повністю.

Судові витрати покласти на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області в особі начальника Первомайського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області полковника Лопатіна В.В. (вул. Захисників Миколаєва,5,Миколаїв,54001 40108735) відмовити повністю.

2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. В. Біоносенко

Рішення складено в повному обсязі 12.11.2024