06 листопада 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/6385/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді НАУМЕНКА В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до відповідача-1: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, буд. 7а, м. Кропивницький, 25009, ЄДРПОУ 20632802)
до відповідача-2: Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76000, ЄДРПОУ 20551088)
про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії
Позивач, через уповноваженого представника адвоката Петренко К.О., звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд:
1) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 27.08.2024 року №112850004499 про відмову у призначенні пенсії.
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувавши до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 05.09.1987 по 03.01.1988 та 07.01.1988 по 05.09.1990.
Позов обґрунтовано тим, що відповідач протиправно відмовив у призначенні пенсії за віком, не зарахувавши стаж роботи згідно записів про трудову діяльність за період з 05.09.1987 по 03.01.1988 та 07.01.1988 по 05.09.1990, чим позбавив права позивачку на призначення пенсії, що й стало підставою для звернення до суду.
Ухвалою від 07.10.2024 року у справі відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін, сторонам встановлено порядок та строки для виконання процесуальних дій та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області надати суду докази (а.с.18). Ухвалу відповідачам доставлено в особистий електронний кабінет системи «Електронний суд» 07.10.2024
Від представника відповідача-1 10.10.2024 року надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просив у задоволенні позову відмовити та зазначив, що позивачу правомірно відмовлено у призначенні пенсії за віком у зв'язку із відсутністю необхідного стажу, який на день звернення за призначенням пенсії становив 26 років 03 місяців 26 днів, при необхідних - 30 років відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вважає спірне рішення правомірним та таким, що прийнято з дотриманням законодавства при виконанні владних повноважень (а.с. 22-28).
Відповідач-2 у встановлений судом строк докази на виконання вимог ухвали про відкриття провадження суду не надав, посилаючись на відсутність доступу до електронної пенсійної справи позивача після винесення рішення про відмову у призначенні пенсії. У відзиві, направленому засобами поштового зв'язку 17.10.2024 року, вказав на необґрунтованість позовних вимог та просив відмовити у їх задоволенні у повному обсязі (а.с. 22-43).
Позивач надав 04.11.2024 року відповідь на відзив (а.с. 44-53), яка судом не приймається до розгляду на підставі частини 3 статті 263 КАС України, оскільки у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є лише позов та відзив.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
19.08.2024 ОСОБА_1 завернулась до головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою про призначення пенсії за віком у відповідності до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку із досягненням 60 річного віку ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) (а.с. 4).
Заяву розглянуто за принципом екстериторіальності.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №112850004499 від 27.08.2024 року відмовлено в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 (а.с. 10)
Рішення відповідача мотивовано тим, відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років за наявності страхового стажу, зокрема, в період з 01 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 рік.
У разі відсутності страхового стажу, передбаченого частиною першою статті 26 Закону, право на призначення пенсії за віком після досягнення 63-річного віку мають особи за наявності страхового стажу в період з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - від 24 до 34 років; після досягнення віку 65 років - за наявності страхового стажу від 15 до 25 років.
Страховий стаж позивачки становить 26 років 3 місяці 26 днів. При цьому до страхового стажу не зараховано періоди роботи згідно записів трудової книжки НОМЕР_2 від 24.09.1981:
з 05.09.1987 по 06.01.1988, оскільки дата звільнення не відповідає даті наказу про звільнення (06.01.1987);
з 07.01.1988 по 05.09.1990, так як номер і дата наказу про прийняття дописані іншим кольором чорнила, чим порушено порядок ведення трудових книжок.
Також не враховано періоди з 07.09.1998 року по 25.11.1998 та з 09.11.2001 року по 01.12.2002 року, які не є предметом спору у цій справі.
ГУ ПФУ в Івано-Франківській області відмовило у призначенні пенсії позивачці у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, вважаючи його протиправним та таким, що порушує його права на пенсійне забезпечення, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, суд зазначає наступне.
За приписами статті 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права, свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав, свобод людини є головним обов'язком держави.
На підставі статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року (далі по тексту - Закон №1058-IV).
Згідно статті 62 Закону № 1058-IV, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Також, згідно із статтею 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Відповідні положення містить і Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» № 637 від 12 серпня 1993 року (далі по тексту - Порядок №637), яким також визначено основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 3 Порядку №637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються додаткові докази, зазначені у пункті 3 Порядку № 637.
Судом досліджено копію трудової книжки позивача, та встановлено, що у трудовій книжці НОМЕР_2 від 24.09.1981 (а.с. 11-17), в частині внесення спірного запису про періоди роботи, сторінки 6-9 вказаної трудової книжки, містять записи:
- №9 від 05.09.1987 про прийняття позивача на роботу в столову В/ч №46531 відповідно до наказу №214 від 05.09.1987;
- №10 від 06.01.1988 про звільнення в зв'язку з переведенням на роботу в В/ч № НОМЕР_3 відповідно до наказу №4 від 06.01.1987;
- №11 від 07.01.1988 року про призначення на роботу в столову В/ч №58440 відповідно до наказу № 8 від 11.01.1988 року;
- №12 від 05.09.1990 - про звільнення у зв'язку з закінченням трудового договору відповідно до наказу №169 від 08.08.1988.
Усі записи чіткі, не містять виправлень та засвідчені печаткою та штампами. У записі № 10 запис про звільнення від 06.01.1988 зроблено згідно наказу 06.01.1987, а у записі №12 номер і дата наказу про прийняття дописані іншим кольором чорнила.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003.
Відповідно до частини 1 статті 26 Закону особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу 30 років.
Матеріали справи свідчать, що станом на дату звернення до органів пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії (19.08.2024) позивач досягла 60-річного віку (дата народження 29.05.1964), необхідного для призначення пенсії, у зв'язку з чим звернулася до відповідача із відповідною заявою, додавши до неї необхідні документи.
Відповідно до статті 48 Кодексу законів про працю Української РСР трудова книжка є основним документом про трудову діяльність робітника чи службовця. Трудові книжки ведуться на всіх робітників і службовців, які працюють на підприємстві, в установі, організації понад п'ять днів, у тому числі на сезонних і тимчасових працівників. Трудові книжки ведуться також на позаштатних працівників при умові, якщо вони підлягають державному соціальному страхуванню. До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться. Записи про причини звільнення в трудовій книжці мають робитися у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства і з посиланням на відповідну статтю (пункт) закону.
Порядок ведення трудових книжок на той час був врегульований Інструкцією про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях затвердженої постановою держпраці від 20.06.1974 №162 (далі по тексту - Інструкція №162).
Згідно з пунктом 2.3 Інструкції №162 всі записи в трудовій книжці про прийом на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагородження та заохочення вносяться адміністрацією підприємства після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого терміну, а при звільненні - в день звільнення і мають точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Записи впиняються арабськими цифрами (число і місяць двозначними). акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольору.
Пунктами 2.5 - 2.9 Інструкції №162 передбачено, що у разі виявлення неправильного або неточного запису про роботу, переведення на іншу постійну роботу, про нагородження та заохочення та ін. виправлення проводяться адміністрацією того підприємства, де був внесений відповідний запис. Адміністрація на новому місці роботи зобов'язана надати працівнику у цьому необхідну допомогу.
У разі необхідності адміністрація підприємства видає робітникам і службовцям на їх прохання завірені виписки відомостей про роботу з трудових книжок.
Якщо підприємство, яке зробило неправильний або неточний запис, ліквідовано, виправлення вносяться правонаступником, а при його відсутності - організацією вищого рівня, якій було підпорядковане ліквідоване підприємство.
Виправлені відомості про роботу, про переведення на іншу постійну роботу, про нагородження та заохочення та ін. повинні повністю відповідати оригіналу наказу чи розпорядження. У разі втрати наказу чи розпорядження або їх невідповідності фактично виконуваній роботі виправлення відомостей про роботу проводиться на підставі інших документів, які підтверджують виконання робіт, не вказаних у трудовій книжці.
Відповідно до пункту 18 постанови Ради Міністрів СРСР від 06.09.1973 року №656 «Про трудові книжки працівників та службовців» відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, представництва іноземного суб'єкта господарювання. За порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок посадові особи несуть дисциплінарну, а в передбачених законом випадках іншу відповідальність.
Верховний Суд у постановах від 28.02.2018 року у справі №428/7863/17, від 24.05.2018 року у справі № 490/12392/16-а, від 04.09.2018 року у справі №423/1881/17, від 29.03.2019 року у справі №548/2056/16-а висловив позицію про те, що певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.
Доказів того, що записи про період роботи з 05.09.1987 по 03.01.1988 та 07.01.1988 по 05.09.1990 є неправильним чи неточними, відповідачами суду не надано. Отже, ця трудова книжка є достатньою підставою для підтвердження стажу роботи, а відтак, винесене відповідачем рішення про не зарахування цих періоду до страхового стажу позивача, на підставі некоректних записів про трудову діяльність, є протиправним.
Отже, відповідач-2 мав достатньо підстав для зарахування стажу за періоди роботи з 05.09.1987 по 03.01.1988 та 07.01.1988 по 05.09.1990, виходячи із наявних на день розгляду заяви доказів, суд вважає винесене відповідачем рішення від 27.08.2024 року № 112850004499 неправомірним та таким, що підлягає скасуванню.
Спірне рішення було винесено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, а відтак саме відповідач-2 є належним відповідачем у справі. Позовні вимоги, заявлені до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, є необґрунтованими, адже відповідач-1 рішень стосовно призначення пенсії позивача не приймав.
Згідно з частиною 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Відповідач-2 як суб'єкт владних повноважень не довів правомірність своїх дій. Натомість, позивачем доведено та підтверджено належними допустимими доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 1211 грн. 20 коп., що підтверджується квитанцією (а.с. 15).
Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до статті 139 КАС України.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 27.08.2024 року № 112850004499 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 19 серпня 2024 року про призначення пенсії за віком, зарахувати до страхового стажу період роботи з 05.09.1987 по 03.01.1988 та 07.01.1988 по 05.09.1990 згідно із записами у трудовій книжці НОМЕР_2 від 24 вересня 1981 року та винести відповідне рішення з врахуванням правових висновків суду у цій справі.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати за сплату судового збору у розмірі 1211 грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ЄДРПОУ 21910427).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасникам справи, які зареєстрували електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи. Вказане не позбавляє права таку особу отримати копію судового рішення у паперовій формі за її окремою заявою.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду В.В. НАУМЕНКО