Рішення від 14.11.2024 по справі 280/8615/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

14 листопада 2024 року о/об 14 год. 30 хв.Справа № 280/8615/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Рубель А.М., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012)

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Запорізькій області), в якій позивач просить суд: 1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо зменшення до 1500,00 грн. нарахування і виплати з 26.06.2023 ОСОБА_1 індексації пенсії за вислугу років відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 за №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» при здійсненні перерахунку і виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років при виконанні рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21.12.2023 у справі №280/8534/22; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 26.06.2023 нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст.64 Закону України від 09.04.1992 за №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у порядку, визначеному пунктами 1 - 7 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 за №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197, без обмеження розміру індексації в результаті перерахунку пенсії, встановленого пунктом 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 за №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» у розмірі 1500,00 грн. при здійсненні перерахунку і виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років при виконанні рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21.12.2023 у справі №280/8534/22; 3) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо нарахування і виплати з 26.06.2023 ОСОБА_1 індексації пенсії за вислугу років відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 за №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» з врахуванням здійсненого перерахунку індексації пенсії у порядку, визначеному пунктами 1 - 7 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 за №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з застосуванням обмеження розміру індексації пенсії в сумі 1500,00 грн., при здійсненні перерахунку і виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років при виконанні рішення Запорізького окружного адміністративного від 21.12.2023 у справі №280/8534/22; 4) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з 26.06.2023 здійснити нарахування і виплати ОСОБА_1 індексації пенсії за вислугу років відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 за №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» з врахуванням здійсненого перерахунку індексації пенсії у порядку, визначеному пунктами 1 - 7 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 за №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» без застосування обмеження розміру індексації пенсії в сумі 1500,00 грн. при здійсненні перерахунку і виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років при виконанні рішення Запорізького окружного адміністративного від 21.12.2023 у справі №280/8534/22; 5) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог ст.ст.43, 63 Закону України від 09.04.1992 за №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами та доповненнями), на підставі грошового атестата Головного управління ДФС у Запорізькій області №1 від 17.07.2023 із врахуванням календарної вислуги років: 25 років 07 місяців 17 днів, виходячи з розрахунку 65% суми грошового забезпечення із врахуванням належної суми індексації пенсії за вислугу років відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 за №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197, без обмеження розміру індексації в результаті перерахунку пенсії, встановленого пунктом 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 за №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» у розмірі 1500,00 грн. при здійсненні перерахунку і виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років при виконанні рішення Запорізького окружного адміністративного від 21.12.2023 у справі №280/8534/22.

У позові зазначено: «… 2.Здійснення Головним управлінням ПФУ в Запорізькій області перерахунку та виплати (з урахуванням раніше виплачених сум) пенсії позивача при виконанні рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21 грудня 2023 року у справі №280/8534/23. Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 21 грудня 2023 року, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2024 року у справі №280/8534/23 задоволена позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Запорізькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії. Зазначеним рішенням суду, у тому числі, зобов'язано Головне управління ПФУ в Запорізькій області з 26 червня 2023 року здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням раніше виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 за вислугу років на підставі грошового атестата Головного управління ДФС у Запорізькій області №1 від 17.07.2023 із врахуванням календарної вислуги років: 25 років 07 місяців 17 днів. Станом на 01 липня 2024 року відповідачем, на виконання рішення суду здійснений перерахунок пенсії позивача. Однак, такий перерахунок пенсії позивача здійснений відповідачем неналежним чином. Так, зазначеним рішенням суду зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з врахуванням раніше виплачених сум. Зазначаю про те, що відповідачем перерахунок пенсії позивача здійснений без належного врахування раніше виплачених сум та без належного виконання іншого рішення суду, а саме Запорізького окружного адміністративного суду від 23.02.2024 у справі №280/10652/23, яке набрало законної сили та в якому відповідач є стороною у справі. Тим більше, що Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області раніше, тобто до цього перерахунку, належним чином виконало рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23.02.2024 у справі № 280/10652/23. Так, на виконання зазначеного рішення суду, відповідачем у квітні 2024 року здійснений перерахунок індексації моєї пенсії без застосування обмеження розміру індексації пенсії в сумі 1500 гривень. По результатах виконання рішення суду розмір індексації моєї пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» був встановлений в розмірі 2069,87 гривень (витяг з пенсійної справи позивача станом на 10 квітня 2024 року додається). Проте, далі, наприкінці червня поточного року, при здійсненні перерахунку пенсії позивача, відповідачем вже проігноровано рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23.02.2024 у справі №280/10652/23 (набрало законної сили 25.03.2024), яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду в Запорізькій області здійснити з 01 березня 2023 року здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 64 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у порядку, визначеному пунктами 1 - 7 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197, без обмеження розміру індексації в результаті перерахунку пенсії, встановленого пунктом 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» у розмірі 1500,00 гривень. У тому числі, при проведенні перерахунку пенсії позивача, відповідачем здійснені такі складові пенсійної виплати: 1. Основний розмір пенсії: 65% грошового забезпечення (вислуга років 25) у розмірі 11684,93 гривень, з урахуванням індексації (надбавок): 1.1 Індексація базового ОСНП 2022 року (11684,93 Х 0,1400) - 1635,89 гривень. 1.2 Індексація базового ОСНП 2023 року (13320,82 Х 0,197) - 1500,00 гривень. 1.3 Індексація базового ОСНП 2024 року (14820,82 Х 0,0796) - 1179,74 гривень. Підсумок пенсії (з надбавками) - 16000,56 гривень. При цьому, складова 1500,00 гривень та як слід складова 1179,74 гривень відповідачем визначені не вірно, що вплинуло на підсумок пенсії. Так, при розрахунку індексації базового ОСНП 2023 року (пп.1.2 п.1 вказаного вище розрахунку відповідача), відповідач повинен був застосувати коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197, як це передбачено пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168, без обмеження розміру індексації в результаті перерахунку пенсії сумою в розмірі 1500,00 гривень, як і зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 23.02.2024 у справі №280/10652/23. Таким чином, при розрахунку індексації базового ОСНП 2023 року (пп.1.2 п.1 вказаного вище розрахунку відповідача) відповідач повинен був здійснити розрахунок наступним чином: Індексація базового ОСНП 2023 року (13320,82 Х 0,197) - 2624,20 гривень. Отже, наступна сума, від якої враховувався розмір індексації базового ОСНП 2024 року повинна бути визначена в розмірі 15945,02 гривень (13320,82 + 2624,20 = 15945,02), а не 14820,82 гривень (13320,82 + 1500 = 14820,82), як здійснив відповідач у розрахунку (протокол розрахунку додається). Отже, такий невірний розрахунок індексації потягнув невірне визначення індексації базового ОСНП 2024 року, який повинен був здійснений наступним чином: Індексація базового ОСНП 2024 року (15945,02 Х 0,0796) - 1269,22 гривень. Відповідно підсумок пенсії повинен складати 17214,24 гривень (15945,02 + 1269,22), а ні 16000,56 гривень, як здійснено відповідачем наприкінці червня 2024 року, у розрахунку, який оформлений відповідним протоколом. Зазначені обставини справи є очевидними. Проте відповідач, своєю протиправною бездіяльністю систематично порушує мої права, свободи та законні інтереси. Як видно, керівники та службові особи Головного управління ПФУ у Запорізькій області всупереч вимог статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, пункту 9 частини першої статті 129, статті 129-1 Конституції України регулярно не виконують та/або неналежно виконують судові рішення, тим самим порушуючи права та законні інтереси позивача. Вважаю, що такі дії мають систематичний та навмисний характер. 15.07.2024 я звернувся до відповідача з заявою про здійснення належного перерахунку і виплати мені, ОСОБА_1 пенсії за вислугу років при виконанні рішення Запорізького окружного адміністративного від 21 грудня 2023 року у справі №280/8534/22 та з врахуванням викладених вище обставин (копія заяви додається). Листом відповідача від 13.08.2024, який я отримав нарочним 19.08.2024 (додається), моя заява залишена без задоволення. При цьому, обставини по суті, викладені мною у заяві від 13.08.2024 відповідачем взагалі залишені поза увагою. Вважаю бездіяльність відповідача такою, що порушує норми матеріального права, суперечить повноваженням суб'єкта владних повноважень, що визначені Конституцією та законами України, є необґрунтованою, упередженою, недобросовісною не розсудливою, без дотримання принципу рівності перед законом. …».

Позивач підтримав позовні вимоги.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено: «… Щодо нарахування індексації з 01.03.2024: Згідно розрахунків пенсії за вислугу років станом на 01.09.2024 року на виконання постанови КМУ №185 від 23.02.2024, позивачеві нараховується індексація базового ОСНП 2024 із застосуванням коефіцієнта збільшення 0,079 1500 грн. (копії розрахунків додаються). Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду по справі №280/10652/23 від 23.02.2024 року задоволені позовні вимоги ОСОБА_1 , а саме зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду в Запорізькій області здійснити з 01 березня 2023 року та з 05 березня 2023 року відповідно перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до статті 64 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у порядку, визначеному пунктами 1 - 7 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197, без обмеження розміру індексації в результаті перерахунку пенсії, встановленого пунктом 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168. Вказане рішення виконано Головним управлінням в повному обсязі. Позивачеві здійснено перерахунок на виконання рішення суду. (розрахунок додається). Тобто позивачеві нараховується індексація за 2022, 2023 та 2024 рік. Згідно розрахунку пенсії за вислугу років станом на 01.09.2024 року позивачеві нараховано пенсію з розрахунку 65% суми грошового забезпечення із врахуванням календарної вислуги років: 25 років 07 місяців 17 днів,. (розрахунок додається). Стосовно позовних вимог позивача щодо виплати перерахованої пенсії без обмеження граничного розміру, вважаємо такі є передчасними та безпідставними. … Відповідно до ст.7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, станом на 01.01.2024 складає 2361,0 грн. Отже максимальний розмір обмеження пенсії складає 23610,0 грн, розмір пенсії позивача станом на 01.09.2024 становить 16000,56 грн. (розрахунок додається). Розмір пенсії позивача менше ніж максимально встановлений, у зв'язку з цим при розрахунку пенсії обмеження не застосовувалось. Виходячи з вищенаведеного відсутній предмет спору просимо відмовити у задоволенні позовної заяви. …».

Відповідач заперечував проти позову.

Позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій зазначено: «… Вважаю що у відзиві Відповідач не спростував мої твердження та аргументи стосовно суті позовних вимог. По-перше, на 3 аркуші відзиву позивач обґрунтовує заперечення відносно позовних вимог позивача щодо виплати нарахованої пенсії без обмеження граничного розміру. Виходячи з цього, наприкінці мотивувальної частини відзиву Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області приходить до висновку про те, що оскільки розмір моєї пенсії менший, ніж максимально встановлений, відсутній предмет спору у даній справі. Однак, я як позивач таких позовних вимог не заявляв. По-друге, Відповідач зазначає про те, що ним цілком виконане рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23.02.2024 у справі №280/10652/23, посилаючись про здійснення ним з 01 березня 2024 року перерахунку моєї пенсії, додавши в якості підтвердження своїх дій декілька розрахунків моєї пенсії за пенсійною справою 0805015400. Так, я згоден про те, що на виконання зазначеного вище рішення суду, яке набрало законної сили, з 01 березня 2024 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснений перерахунок моєї пенсії без обмеження розміру індексації в результаті перерахунку пенсії, встановленого пунктом 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» у розмірі 1500,00 гривень. У результаті таких дій, розмір зазначеної індексації збільшений з 1500,00 гривень до 2069,87 гривень. Проте, Головним управлінням ПФУ в Запорізькій області, на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21 грудня 2023 року у справі №280/8534/22 та при здійсненні 26 червня 2024 року перерахунку моєї пенсії з інших підстав (зарахування до вислуги років в податковій міліції стажу державної служби), знову було застосовано обмеження розміром 1500,00 гривень при нарахуванні до моєї пенсії індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168. Зазначене цілком очевидно з останнього розрахунку моєї пенсії за вислугу років, в якому розмір моєї пенсії визначений в сумі 16000,56 гривень. Зазначений факт є ключовим у предметі даної справи, але про нього Відповідач жодним чином не згадує у відзиві на позовну заяву. Таким чином, позивач підтримує заявлений позов в повному обсязі. …».

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 17.09.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

Позивач є пенсіонером та йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до приписів Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем помилково в позовних вимогах зазначено номер справи Запорізького окружного адміністративного суду - «№280/8534/22», замість правильного - «№280/8534/23».

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 21.12.2023 у справі №280/8534/23, яке набрало законної сили 16.04.2024, частково задоволені позовні вимоги ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Запорізькій області: визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо переведення ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років за пунктом “б» частини 1 статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію за вислугу років за пунктом “а» частини 1 статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; зобов'язано ГУ ПФУ в Запорізькій області з 26.06.2023 перевести ОСОБА_1 на пенсію за вислугу років за пунктом “а» частини 1 статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до грошового атестата Головного управління ДФС у Запорізькій області № 1 від 17.07.2023 із врахуванням календарної вислуги років: 25 років 07 місяців 17 днів; зобов'язано ГУ ПФУ в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням раніше виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 за вислугу років на підставі грошового атестата Головного управління ДФС у Запорізькій області № 1 від 17.07.2023 із врахуванням календарної вислуги років: 25 років 07 місяців 17 днів.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 23.02.2024 у справі №280/10652/23, яке набрало законної сили 25.03.2024, частково задоволені позовні вимоги ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Запорізькій області: визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо зменшення до 1500,00 гривень з 01 березня 2023 року нарахування і виплати ОСОБА_1 індексації пенсії за вислугу років відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»; зобов'язано ГУ ПФУ в Запорізькій області здійснити з 01 березня 2023 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 64 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у порядку, визначеному пунктами 1 - 7 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197, без обмеження розміру індексації в результаті перерахунку пенсії, встановленого пунктом 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» у розмірі 1500,00 гривень.

У листі відповідача від 13.08.2024 за №14167-12729/Б-02/8-0800/24 на звернення позивача зазначено: «… На виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі 280/8534/23 Головним управлінням з 26.06.2023 переведено Вас на пенсію за вислугу років за пунктом «а» частини 1 статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та проведено перерахунок пенсії на підставі грошового атестата Головного управління ДФС у Запорізькій області від 17.07.2023 №1, з урахуванням календарної вислуги років: 25 років 07 місяців 17 днів. Розмір Вашої пенсії після перерахунку складає 16000,56 грн. Крім того, відповідно до вимог постанов Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова 168) та від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" (далі - Постанова 185) Головним управлінням з 01.03.2023 та з 01.03.2024 проведено індексацію Вашої пенсії застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197 та 1,0796 відповідно. В той же час повідомляємо, що пунктом 10 Постанови 168 та пунктом 3 Постанови 185 передбачено, ще розмір збільшення в результаті перерахунку (індексації) не може перевищувати 1500 гривень. Пенсія Вам, на теперішній час, обчислена та виплачується відповідно до зобов'язань, покладених рішенням суду у справі 280/8534/23. …».

З матеріалів справи вбачається, що: станом на 01.03.2023 «Індексація базового ОСНП 2023 (10506,95 * 0,1970): (за рішенням суду)» - 2069,87 грн.; станом на 26.06.2023 «Індексація базового ОСНП 2023 (10506,95 * 0,1970): (за рішенням суду)» - 2069,87 грн.; станом на 01.03.2024 «Індексація базового ОСНП 2023 (13320,82 * 0,1970)» - 1500,00 грн., «Індексація базового ОСНП 2024 (14820,82 * 0,07960)» - 1179,74 грн.; станом на 21.09.2024 «Індексація базового ОСНП 2023 (13320,82 * 0,1970)» - 1500,00 грн., «Індексація базового ОСНП 2024 (14820,82 * 0,07960)» - 1179,74 грн. (а.с.67-69).

Не погодившись з такими діями відповідача позивач звернувся до суду із даним позовом.

Судом досліджено документи наявні у даній справі.

При вирішенні спору по суті судом прийнято до уваги приписи Конституції України (ст.ст.22, 46, 64, 92), Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (ст.ст.13, 43, 51, 63), постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»», затвердженого 13.02.2008 постановою Кабінету Міністрів України №45, постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 за №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 за №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 за №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», та інших норм права у редакціях на час виникнення спірних правовідносин.

Зокрема, за ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч.1 ст.5 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. (…).

Як зазначено у ч.3 ст.9 КАС України, кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. (…).

Так, під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.

Отже, вирішуючи спір, суд повинен пересвідчитись, серед іншого, про наявність права на позов у матеріальному розумінні, а також встановити, чи є відповідне право або інтерес порушеним (встановити факт порушення). З цією метою суд повинен з'ясувати характер спірних правовідносин сторін (предмет та підставу позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб.

З матеріалів справи вбачається, що частково предметом позову у цій справі є протиправність (на думку позивача) дій/бездіяльність відповідача, вчинених у ході виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23.02.2024 у справі №280/10652/23, яке набрало законної сили 25.03.2024.

Тобто, спірні правовідносини, в частині між сторонами вже вирішені судом та перейшли до стадії виконання судового рішення.

У ст.14 КАС України зазначено: «1.Судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. 2.Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. 3.Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом. 4.Обов'язковість судового рішення не позбавляє осіб, які не брали участі у справі, можливості звернутися до суду, якщо ухваленим судовим рішенням вирішено питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки».

Згідно з ч.1 ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Таким чином, виконання судових рішень у справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено статтею 6 «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод» 1950 року.

Зокрема, у справі "Горнсбі проти Греції" від 19.03.1997 Європейський суд вказав, що для цілей статті 6 Конвенції виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина "судового розгляду". Право на судовий захист було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін. Ефективний доступ до суду включає право на виконання судового рішення без невиправданих затримок.

Однак, у разі невиконання рішення суду в добровільному порядку існує механізм примусового виконання рішення.

Відповідно до ст.129-1 Конституції України контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

В абз.1 пп.3.2 п.3, п.4 рішення Конституційного Суду України №16-рп/2009 від 30.06.2009 зазначено, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина. Виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.

Згідно з ч.1 ст.383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

З огляду на зазначене, процесуальним законом встановлено порядок виконання судових рішень в адміністративних справах та визначено певну послідовність дій, які необхідно вчинити для того, щоб зобов'язати відповідача належним чином виконати рішення суду.

Тобто, якщо позивач вважав, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача на виконання вищевказаного судового рішення порушувалися його права, свободи чи інтереси то він повинен був звернутись до суду в порядку ст.383 КАС України із заявою про визнання протиправним рішення дій чи бездіяльності відповідача, а не пред'являти нову позовну заяву до адміністративного суду.

Отже, обраний позивачем спосіб захисту не усуває юридичного конфлікту та не відповідає об'єкту порушеного права, тому в такий спосіб неможливо захистити чи відновити право у разі визнання його судом порушеним, при розгляді позовної вимоги позивача щодо виконання окремого судового рішення в іншій справі. Також потрібно враховувати, що суд не має права зобов'язувати виконувати рішення суду шляхом ухвалення нового судового рішення, оскільки порушуються процесуальні норми КАС України.

У зв'язку з вказаним, суд дійшов висновку, що оскільки позивачем по суті заявлено позовні вимоги щодо захисту своїх прав, які фактично стосуються питання повного виконання (неналежного виконання чи не виконання) рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23.02.2024 у справі №280/10652/23, то відповідно, ним невірно обрано спосіб захисту свого порушеного права.

Разом із цим, посилання позивача у позовній заяві щодо застосування п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 за №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» на висновки Верховного Суду та Конституційного Суду України не є релевантними, адже вони стосуються саме обмеження загального розміру пенсії максимальним розміром на підставі ч.7 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», водночас в цьому випадку мова йде про визначення розміру індексації пенсії, що не є тотожним встановленню максимального розміру пенсії.

Оскільки відповідачем з 01.03.2024 нараховано позивачу індексацію у розмірі 1179,74 грн., що відповідає вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 за №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», то суб'єктом владних повноважень у межах спірних правовідносин не було вчинено протиправних дій, його поведінка не призвела до порушення прав та законних інтересів позивача у цій частині.

Приписи постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 за №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» не суперечать приписам Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

При виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин у цій частині судом враховано висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: від 07.06.2024 у справі №420/25804/23 (адміністративне провадження №К/990/7155/24); від 13.06.2024 у справі №120/14637/23 (адміністративне провадження №К/990/13183/24).

Враховуючи з'ясовані обставини, досліджені матеріали справи суд приходить до висновку, що позовна заява позивача не підлягає задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Оскільки у задоволенні позовної заяви має бути відмовлено, то, відповідно, має бути відмовлено й у стягненні на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень (відповідача) судових витрат.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246, 263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.

У стягненні на користь позивача судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення виготовлено у повному обсязі 14.11.2024.

Суддя О.О. Прасов