Рішення від 11.11.2024 по справі 200/7543/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2024 року Справа№200/7543/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Абдукадирової К.Е., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (юридична адреса: 25006, м. Кропивницький, вул. Преображенська, 2, код ЄДРПОУ 43316700), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання бездіяльності неправомірною, зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

27.10.2024 до Донецького окружного адміністративного суду через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» подана позовна заява ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в якій просить суд:

- визнати неправомірною бездіяльність державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у виконавчому провадженні № 74783305, яка полягає:

у невчиненні дій щодо повторного зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати докази формування та направлення Пенсійним фондом України додаткових бюджетних запитів до Мінсоцполітики (як головного розпорядника бюджетних коштів) стосовно збільшення асигнувань з Державного бюджету для виконання судового рішення у справі № 200/943/23 та доказів звернень боржника до Пенсійного фонду України щодо ініціювання подання таких бюджетних запитів;

у невчиненні дій щодо направлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області вимоги виконавця щодо усунення допущених порушень законодавства про виконавче провадження;

у невчиненні дій щодо повторного зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перевірку виконання спеціалістами Головного управління рішення суду у справі № 200/943/23;

у невчиненні дій щодо зобов'язання посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати пояснення стосовно неповного виконання вимог державного виконавця від 30.04.2024, від 04.06.2024 та від 02.10.2024;

- зобов'язати державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції вчинити наступні дії у виконавчому провадженні № 74783305:

повторно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати докази формування та направлення Пенсійним фондом України додаткових бюджетних запитів до Мінсоцполітики (як головного розпорядника бюджетних коштів) стосовно збільшення асигнувань з Державного бюджету для виконання судового рішення у справі № 200/943/23 та докази звернень боржника до Пенсійного фонду України щодо ініціювання подання таких бюджетних запитів;

направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області вимогу виконавця щодо усунення допущених порушень законодавства про виконавче провадження;

повторно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перевірку виконання спеціалістами Головного управління рішення суду у справі № 200/943/23;

зобов'язати посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати пояснення стосовно неповного виконання вимог державного виконавця 30.04.2024, від 04.06.2024 та від 02.10.2024.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 05.06.2023 у справі № 200/943/23 повністю задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області. Відповідно до цього рішення 28.03.2024 Донецьким окружним адміністративним судом видано виконавчий лист, резолютивною частиною якого зобов'язано Головне управління нарахувати та виплатити позивачу з 01.03.2023 щомісячну доплату в розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з виплатою заборгованості за період з 01.03.2023. На підставі вказаного виконавчого листа 18.04.2024 відкрито виконавче провадження № 74783305, яке перебуває на виконанні у відділі примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного МУ Мін'юсту.

23.04.2024 Головне управління подало державному виконавцю лист, з якого слідувало, що Головне управління не має наміру виконувати судове рішення в частині виплати нарахованої, але не виплаченої доплати в сумі 6427,28 грн., вважає рішення повністю виконаним та просить закінчити виконавче провадження на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження». Головне управління зазначило, що виплата заборгованості з пенсії буде здійснена в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету України.

29.04.2024 позивач подав державному виконавцю клопотання, в якому просив витребувати у боржника ряд документів, у тому числі докази формування та направлення Пенсійним фондом України додаткових бюджетних запитів до Мінсоцполітики (як головного розпорядника бюджетних коштів) стосовно збільшення асигнувань з Державного бюджету для виконання судового рішення у справі № 200/943/23 та докази звернень боржника до Пенсійного фонду України щодо ініціювання подання таких бюджетних запитів.

30.04.2024 державним виконавцем складено вимогу, якою зобов'язано боржника надати документальне підтвердження вчинення дій, спрямованих на виконання судового рішення, зокрема зазначених у п. 3 клопотання позивача.

У відповідь на цю вимогу боржником направлено лист від 02.05.2024. До цього листа були додані два запити Головного управління на адресу Пенсійного фонду України щодо виділення додаткового фінансування та відповідь фінансово-економічного департаменту Пенсійного фонду України. Незважаючи на вимогу державного виконавця, боржник не надав доказів формування та направлення додаткових бюджетних запитів стосовно збільшення бюджетних асигнувань для виконання судового рішення у цій справі. Таким чином, вимога виконавця від 30.04.2024 не була в повному обсязі виконана боржником.

У зв'язку із цим позивач подав повторне клопотання від 08.05.2024, в якому просив, зокрема, направити боржнику повторну вимогу щодо надання документального підтвердження вчинення дій, спрямованих на виконання судового рішення, в тому числі доказів формування та направлення додаткових бюджетних запитів стосовно збільшення бюджетних асигнувань для виконання судового рішення у цій справі. Також я просив зобов'язати посадових осіб Головного управління надати пояснення стосовно неповного виконання вимоги державного виконавця від 30.04.2024.

04.06.2024 державним виконавцем складено повторну вимогу, якою було зобов'язано Головне управління надати документальне підтвердження вчинення дій, спрямованих на виконання судового рішення, зокрема зазначених у п. 2 клопотання позивача.

На цю вимогу Головне управління відреагувало листом від 07.06.2024, в якому вкотре роз'яснило загальновідомі процедури формування бюджету Пенсійного фонду та погашення заборгованості з пенсійних виплат.

За таких обставин позивач подав державному виконавцю наступне клопотання від 09.07.2024, в якому просив, зокрема, направити боржнику вимоги виконавця щодо усунення допущених порушень законодавства про виконавче провадження, повторно зобов'язати боржника надати документальне підтвердження формування та направлення додаткових бюджетних запитів стосовно збільшення бюджетних асигнувань для виконання судового рішення у цій справі; зобов'язати боржника провести перевірку виконання спеціалістами Головного управління рішення суду; зобов'язати посадових осіб Головного управління надати пояснення стосовно неповного виконання вимог державного виконавця від 30.04.2024 та від 04.06.2024.

16.07.2024 державним виконавцем складено повторну вимогу. У відповідь на цю вимогу боржником також не були надані необхідні документи.

Листом державного виконавця від 25.07.2024 позивача було повідомлено, що Пенсійний фонд України не є боржником у цьому виконавчому провадженні, а зобов'язання боржника надати будь-які документи чи докази вчинення дій не боржником суперечить законодавству.

17.09.2024 позивач подав державному виконавцю останнє клопотання, в якому навів додаткові аргументи стосовно того, що саме Головне управління, а не будь-який інший орган, повинно вживати конкретних заходів для ініціювання подання розпорядником бюджетних коштів вищого рівня додаткових бюджетних запитів.

02.10.2024 державним виконавцем складено повторну вимогу, в якій акцентовано увагу на необхідності повідомлення про здійснення повторної перевірки виконання спеціалістами Головного управління рішення суду та надання копії відповідей на лист від 12.06.2024 № 0500-0508-5/59942.

Листом від 03.10.2024 Головне управління повторно повідомило, що виплата заборгованості з пенсії буде здійснена в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів за рахунок коштів Державного бюджету України. До цього листа було додано лист Пенсійного фонду України від 28.07.2024.

Листом від 17.10.2024 державний виконавець повідомив позивача, що Пенсійний фонд України не є боржником у цьому виконавчому провадженні, у зв'язку з чим надання доказів направлення будь-яких запитів тощо - є втручанням в діяльність іншого державного органу, який не є боржником у виконавчому провадженні. Роз'яснено, що виплату доплати пенсії за рішенням за період з 01.03.2023 по 31.10.2023 у загальній сумі 6427,28 грн. буде здійснено в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів за рахунок коштів Державного бюджету України.

Ухвалою суду від 01.11.2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

06.11.2024 до Донецького окружного адміністративного суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суд відмовити у задоволені позову за необґрунтованістю з наступних підстав.

На примусовому виконанні Відділу перебуває виконавчий лист № 200/943/23, виданий 28.03.2024 Донецьким окружним адміністративним судом, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01 березня 2023 щомісячну доплату у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб", з виплатою заборгованості за період з 1 березня 2023 року.

18.04.2024, керуючись ст.ст. 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження», державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, копії якої, в порядку, передбаченому ст. 28 Закону України «Про виконавче провадження», скеровано сторонам виконавчого провадження (АСВП № 74783305).

Боржник листом за вих. № 0500-0508-5/40183 від 23.04.2024 «Щодо виконання постанови по гр. ОСОБА_1 » повідомив, що в межах функціональних повноважень та діючого законодавства виконав рішення суду та здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 20930,00 грн. (розмір пенсії до перерахунку складав 20126,59 грн.). Нарахована сума доплати за результатами перерахунку згідно Рішення з урахуванням виплачених сум за період з 01.03.2023 по 31.10.2023 становить 6427,28 грн.

Зазначена сума здійсненого перерахунку Стягувачем не оскаржувалась та повідомлення щодо не згоди з нарахуванням до Відділу від Стягувача не надходило.

Виплату доплати пенсії за Рішенням, за період з 01.03.2023 по 31.10.2023 у загальній сумі 6427,28 грн. буде здійснено в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів за рахунок коштів Державного бюджету України.

Також, Боржник повідомив про направлення запиту від 11.12.2023 за вих. № 0500- 0508-5/107477 до Пенсійного фонду України, як до розпорядника коштів вищого рівня, щодо надання додаткового фінансування для забезпечення виплати суми заборгованості за Рішенням.

Листом Пенсійного фонду України надіслана відповідь від 18.12.2023 №2800-040204- 9/71618 щодо порядку виплати заборгованості, обчисленої на виконання судових рішень, що здійснюється органами Пенсійного фонду України в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету за рахунок коштів Державного бюджету України згідно черговості, яка визначається датою набрання ними законної сили.

У подальшому, Стягувачем до Відділу подавались клопотання щодо вчинення виконавчих дій, кожне з яких державним виконавцем було вчасно розглянуто з наданням обґрунтованої відповіді.

З метою неупередженого, своєчасного і в повному обсязі виконання судового рішення та на підставі поданих Стягувачем клопотань Боржнику надсилались вимоги державного виконавця про надання документально підтвердженої інформації щодо виконання вимог виконавчого документа та про вжиті заходи.

У відповідь на зазначені вимоги Боржником надано до Відділу документально підтверджену інформацію про здійснення перерахунку пенсії Стягувачу на виконання рішення суду; про розмір кошторисних призначень Боржника на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду; про направлення запитів до розпорядника коштів вищого рівня щодо надання додаткового фінансування для забезпечення виплати суми заборгованості за рішенням суду та отримані на них відповіді.

Зокрема, 12.06.2024 за вих. № 0500-0508-5/59942 Боржником направлено повторний запити до Пенсійного фонду України, як до розпорядника коштів вищого рівня, щодо надання додаткового фінансування для забезпечення виплати суми заборгованості за Рішенням.

Листом Пенсійного фонду України надіслана відповідь від 28.07.2024 №2800-030203- 9/45763 щодо порядку виплати заборгованості, обчисленої на виконання судових рішень, що здійснюється органами Пенсійного фонду України в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.

Отже, відповідач вважає, що оскільки Боржник виконав рішення в частині нарахування, а виплата заборгованості за рішенням суду не проведена у зв'язку з відсутністю відповідного фінансування розпорядником вищого рівня, застосування заходів, визначених статтями 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», зокрема, винесення постанови про накладення штрафу, є недоцільним.

Питання зобов'язання Боржника за виконавчим документом надати будь-які документи чи докази вчинення дій не боржником за виконавчим документом заборонено діючим законодавством, оскільки державним виконавцем дії вчиняються в межах та у спосіб, зазначений у виконавчому документі. Пенсійний фонд України не є боржником у даному виконавчому провадженні, у зв'язку з чим, витребування доказів направлення будь-яких запитів, тощо - є втручанням в діяльність іншого державного органу, що не є боржником у виконавчому провадженні.

Враховуючи наведене, вважає, що державним виконавцем згідно з вимогами чинного законодавства вживалися послідовні заходи з метою неупередженого, своєчасного і в повному обсязі виконання судового рішення.

09.11.2024 до Донецького окружного адміністративного суду надійшли пояснення третьої особи, в яких зазначено наступне.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 29 червня 2023 року у справі №200/2415/23 визнано протиправними дії Головного управління щодо не нарахування та невиплати Позивача з 01 березня 2023 року доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб". Зобов'язано Головне управління нарахувати та виплатити Позивачу з 01 березня 2023 щомісячну доплату у розмірі 2000 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб", з виплатою заборгованості за період з 1 березня 2023 року.

На виконання означеного рішення суду Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії Позивачу з 01 березня 2023 року у розмірі 80% від грошового забезпечення з урахуванням щомісячної доплати 2000 гривень.

Нарахована сума доплати за результатами перерахунку згідно Рішення з урахуванням виплачених сум за період з 01 березня 2023 року по 31 жовтня 2023 року склала 6427 гривень 28 копійок.

Головним розпорядником коштів, що мають соціальне спрямування, зокрема бюджету Пенсійного фонду України, є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України. Бюджетом Пенсійного фонду України на 2023 рік, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2023 року, на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, було передбачено 360,0 млн грн, які використано в повному обсязі. Виплата проведена за рішеннями суду, дата набуття чинності яких по 22 вересня 2020 року включно.

Щодо суми коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду на 2024 рік, вона буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2024 рік, який згідно із підпунктом 1-1 пункту 14 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України затверджується Кабінетом Міністрів України в місячний термін після набрання чинності законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

На сьогоднішній день бюджет Пенсійного фонду України на 2024 рік не затверджено.

Вина та умисел на навмисне невиконання рішення суду в частині виплати заборгованості у даній справі з боку Головного управління відсутня.

Отже, вважає, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів при фактичної відсутності таких коштів у боржника не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки боржник не мав фінансової можливості виконати судове рішення.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом установлено наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 , який видано Слов'янським МВ УМВС України в Донецькій області 14 грудня 2001 року, РНКОП 1480203757.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 05 червня 2023 року у справі № 200/943/23 позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 1386610, місцезнаходження: площа Соборна, буд.3, м. Слов'янськ, Донецька область) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено повністю.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01 березня 2023 щомісячну доплату у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з виплатою заборгованості за період з 1 березня 2023 року.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії до 70 відсотків при перерахунку пенсії за вислугою років на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 №ФС-70202/09/01/1020 від 06 жовтня 2022 року.

Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 №ФС-70202/09/01/1020 від 06 жовтня 2022 року із застосуванням основного розміру пенсії 80 % від грошового забезпечення.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 26 вересня 2023 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 червня 2023 р. у справі №200/943/23 залишено без задоволення. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 червня 2023 р. у справі №200/943/23 залишено без змін.

28 березня 2024 року судом видано виконавчі листи у справі №200/943/23 про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01 березня 2023 щомісячну доплату у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з виплатою заборгованості за період з 1 березня 2023 року та про зобов'язання Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 №ФС-70202/09/01/1020 від 06 жовтня 2022 року із застосуванням основного розміру пенсії 80 % від грошового забезпечення.

Постановою відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 18.04.2024 відкрито виконавче провадження № 74783305 про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01 березня 2023 щомісячну доплату у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб", з виплатою заборгованості за період з 1 березня 2023 року.

Листом від 23.04.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на постанову від 18.04.2024 № 6399/6400, щодо виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.06.2023 по справі № 200/943/23, яке набрало законної сили 26.09.2023 повідомило відповідача, що воно виконано в повному обсязі в межах функціональних повноважень та діючого законодавства. На виконання Рішення Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 20930,00 грн. (розмір пенсії до перерахунку складав 20126,59 грн.) Нарахована сума доплати за результатами перерахунку згідно Рішення з урахуванням виплачених сум за період з 01.03.2023 по 31.10.2023 становить 6427,28 грн. Таким чином, виплата доплати пенсії за Рішенням, за період з 01.03.2023 по 31.10.2023 у загальній сумі 6427,28 грн. буде здійснено в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів за рахунок коштів Державного бюджету України. З метою дотримання вимог діючого законодавства при реалізації рішень суду Головним управлінням в межах закріплених повноважень 11.12.2023 вих. № 0500-0508-5/107477 направлено запит до Пенсійного фонду України, як до розпорядника коштів вищого рівня, щодо надання додаткового фінансування для забезпечення виплати суми заборгованості за Рішенням. Листом Пенсійного фонду України надіслана відповідь від 18.12.2023 №2800-040204- 9/71618 щодо порядку виплати заборгованості, обчисленої на виконання судових рішень, що здійснюється органами Пенсійного фонду України в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету за рахунок коштів Державного бюджету України згідно черговості, яка визначається датою набрання ними законної сили. Просив закінчити виконавче провадження у зв'язку з фактичним виконанням Рішення в межах функціональних повноважень.

29.04.2024 позивач звернувся до відповідача з клопотанням у виконавчому провадженні № 74783305, в якому просив відмовити у задоволенні клопотання боржника про закінчення виконавчого провадження № 74783305. Провести перевірку виконання рішення боржником. В рамках проведення перевірки витребувати у боржника: виписку або скріншоти з підсистеми «Реєстр судових рішень» інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України на підтвердження дати реєстрації та стану виконання судового рішення у справі № 200/943/23; копії запитів боржника до Пенсійного фонду України та листів Пенсійного фонду України з питання виділення коштів на виконання рішення суду у справі № 200/943/23; бюджетних запитів до Мінсоцполітики (як головного розпорядника бюджетних коштів) стосовно збільшення асигнувань з Державного бюджету для виконання судового рішення у справі № 200/943/23, та докази звернень боржника до Пенсійного фонду України щодо ініціювання подання таких бюджетних запитів; відомості про суми коштів, які були у розпорядженні боржника з вересня 2023 р. по дату проведення перевірки, та про розподіл коштів на виконання судових рішень з урахуванням їх черговості, в тому числі щодо рішення у справі № 200/943/23. За результатами перевірки скласти акт.

30.04.2024 відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління

Міністерства юстиції направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області вимогу державного виконавця, відповідно до якої вимагав: повідомити про виконання рішення суду № 200/2845/21-а; надати документальне підтвердження вчинення дій, спрямованих на виконання судового рішення, зокрема зазначених у пункті 3 клопотання стягувача; у разі невиконання вимог виконавчого листа, надати письмове пояснення, а також зазначити вчинені дії, які спрямовані на фактичне виконання вимог виконавчого листа.

Листом від 02.05.2024 №0500-0508-5/43959 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на вимогу від 30.04.2024 № 74783305 відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції щодо виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.06.2023 по справі № 200/943/23 (далі - Рішення), яке набрало законної сили 26.09.2023 повідомило, що воно виконано в повному обсязі в межах функціональних повноважень та діючого законодавства. Виплата пенсії за Рішенням, за період з 01.03.2023 по 31.10.2023 у загальній сумі 6427,28 грн. буде здійснено в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів за рахунок коштів Державного бюджету України. З метою дотримання вимог діючого законодавства при реалізації рішень суду Головним управлінням в межах закріплених повноважень 11.12.2023 вих. № 0500-0508-5/107477 направлено запит до Пенсійного фонду України, як до розпорядника коштів вищого рівня, щодо надання додаткового фінансування для забезпечення виплати суми заборгованості за Рішенням. Листом Пенсійного фонду України надіслана відповідь від 18.12.2023 №2800-040204- 9/71618 щодо порядку виплати заборгованості, обчисленої на виконання судових рішень, що здійснюється органами Пенсійного фонду України в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету за рахунок коштів Державного бюджету України згідно черговості, яка визначається датою набрання ними законної сили. З метою дотримання вимог діючого законодавства при реалізації рішень суду Головним управлінням в межах закріплених повноважень 01.05.2024 вих. № 0500-0508-5/43388 направлено запит до Пенсійного фонду України, як до розпорядника коштів вищого рівня, щодо надання додаткового фінансування для забезпечення виплати суми заборгованості за Рішенням. На теперішній час відповідь на запит від Пенсійного фонду України до Головного управління не надходила. Просив закінчити виконавче провадження у зв'язку з фактичним виконанням Рішення в межах функціональних повноважень.

08.05.2024 позивач звернувся до відповідача з клопотанням у виконавчому провадженні № 74783305, в якому просив відмовити у задоволенні клопотання боржника про закінчення виконавчого провадження № 74783305. Направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області повторну вимогу щодо надання документального підтвердження вчинення дій, спрямованих на виконання судового рішення, зокрема виписки або скріншоту з підсистеми «Реєстр судових рішень» інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України підтвердження дати реєстрації та стану виконання судового рішення у справі № 200/943/23; доказів формування та направлення Пенсійним фондом України додаткових бюджетних запитів до Мінсоцполітики (як головного розпорядника бюджетних коштів) стосовно збільшення асигнувань з Державного бюджету для виконання судового рішення у справі № 200/943/23, та доказів звернень боржника до Пенсійного фонду України щодо ініціювання подання таких бюджетних запитів; відомостей про суми коштів, які були у розпорядженні боржника з вересня 2023 р. по дату проведення перевірки; відомостей про розподіл коштів на виконання судових рішень з урахуванням їх черговості, в тому числі щодо рішення у справі № 200/943/23. Зобов'язати посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати пояснення стосовно виконання вимоги державного виконавця від 30.04.2024.

04.06.2024 відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області вимогу державного виконавця, відповідно до якої вимагав: повідомити про вчинені дії, спрямовані на виконання рішення суду № 200/943/23; надати документальне підтвердження вчинення дій, спрямованих на виконання судового рішення, зокрема зазначених у п. 2 клопотання стягувача.

Листом від 07.06.2024№ 0500-0902-5/58498 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на вимогу від 04.06.2024 № 74783305 відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції щодо виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.06.2023 по справі № 200/943/23 (далі - Рішення), яке набрало законної сили 26.09.2023 повідомило, що доплата, нарахована на виконання рішення суду за період з 01.03.2023 по 31.10.2023 сумі 6 427,28 грн, в силу положень статті 8 Закону України Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України як єдиного безальтернативного джерела фінансування. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 05 червня 2023 року по справі № 200/943/23 набрало законної сили 26.09.2023. 27.06.2023 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 24.06.2023 № 631 «Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2023 рік». Цим бюджетом передбачено на погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішенням суду асигнування в сумі 360 млн грн. Відповідно у Плані доходів і видатків головного управління на 2023 рік, затвердженого головою правління Пенсійного фонду України 29.06.2023 року у складі виплат за рахунок коштів Державного бюджету передбачено кошти для погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду у розмірі 7 318,20 тис грн. Головним управлінням в межах відповідних бюджетних призначень у 2023 році та за окремою бюджетною програмою проведено виплату заборгованості по судовим рішенням, які набрали законної сили по 20.09.2020. З метою запиту додаткових фінансових ресурсів на виплату заборгованості нарахованої за рішеннями суду Головним управлінням в межах закріплених повноважень, направлено відповідне звернення до розпорядника коштів вищого рівня - Пенсійного фонду України (листи від 11.12.2023 № 0500-0508-5/107477 та від 01.05.2024 № 0500-0508-5/43388). В свою чергу Пенсійний фонд України листами від 18.12.2023 № 2800-040204- 9/71618 повідомив, що нараховані на виконання рішень суду кошти підлягають виплаті в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. Отже виходячи зі стану виділення бюджетних цільових коштів на означені цілі та повноважень посадових осіб щодо прав на виділення та розпорядження означеними бюджетними цільовими коштами, - зобов'язання з боку територіальних органів Пенсійного фонду України відносно судового рішення по ОСОБА_1 - виконані. На сьогоднішній день бюджет Пенсійного фонду України на 2024 рік не затверджено. Просив закінчити виконавче провадження 74783305 від 18.04.2024 з примусового виконання виконавчого листа № 200/943/23 від 28.03.2024. Разом з листом надав скріншот з Реєстру судових рішень; план доходів і видатків на 2023 рік; звіт про виконання бюджету ПФУ.

09.07.2024 позивач звернувся до відповідача з клопотанням у виконавчому провадженні № 74783305, в якому просив відмовити у задоволенні клопотання боржника про закінчення виконавчого провадження № 74783305. Продовжити перевірку виконання рішення боржником. Направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області вимогу виконавця щодо усунення допущених порушень законодавства про виконавче провадження. Повторно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати докази формування та направлення Пенсійним фондом України додаткових бюджетних запитів до Мінсоцполітики (як головного розпорядника бюджетних коштів) стосовно збільшення асигнувань з Державного бюджету для виконання судового рішення у справі № 200/943/23 та докази звернень боржника до Пенсійного фонду України щодо ініціювання подання таких бюджетних запитів. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перевірку виконання спеціалістами Головного управління рішення суду. Зобов'язати посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати пояснення стосовно неповного виконання вимог державного виконавця від 30.04.2024 та від 04.06.2024. Попередити Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про недопустимість зловживання процесуальними правами.

16.07.2024 відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області вимогу державного виконавця, відповідно до якої вимагав: повідомити про вчинені дії, спрямовані на виконання рішення суду № 200/943/23; надати документальне підтвердження вчинення дій, спрямованих на виконання судового рішення, зокрема - надання документального підтвердження звернення боржника до Пенсійного фонду України щодо отримання коштів на виплату нарахованих сум стягувачу за рішенням суду; у разі невиконання вимог виконавчого листа, надати письмове пояснення, а також зазначити вчинені дії, які спрямовані на фактичне виконання вимог виконавчого листа.

Листом від 18.07.2024 №0500-0508-5/73202 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на вимогу від 16.07.2024 № 74783305 відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції щодо виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.06.2023 по справі № 200/943/23 (далі - Рішення), яке набрало законної сили 26.09.2023 повідомило, що воно виконано в повному обсязі. Рішенням зобов'язано Головне управління нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01 березня 2023 щомісячну доплату у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб", з виплатою заборгованості за період з 1 березня 2023 року. Здійснено перерахунок пенсії гр. ОСОБА_1 в розмірі 20930.00 грн. (розмір пенсії до перерахунку складав 20126.59 грн.). Нарахована сума доплати за результатом перерахунку згідно Рішення з урахуванням виплачених сум за період з 01.03.2023 по 31.10.2023 складає 6427.28 грн. Виплату доплати пенсії за Рішенням, за період з 01.03.2023 по 31.10.2023 у загальній сумі 6427,28 грн. буде здійснено в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів за рахунок коштів Державного бюджету України. З метою дотримання вимог діючого законодавства при реалізації рішень суду Головним управлінням в межах закріплених повноважень 01.05.2024 вих. №0500-0508-5/43388 направлено запит до Пенсійного фонду України, як до розпорядника коштів вищого рівня, щодо надання додаткового фінансування для забезпечення виплати суми заборгованості за Рішенням. Листом Пенсійного фонду України надіслана відповідь від 07.06.2024 №2800-030203- 9/34974 щодо порядку виплати заборгованості, обчисленої на виконання судових рішень, що здійснюється органами Пенсійного фонду України в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету за рахунок коштів Державного бюджету України згідно черговості, яка визначається датою набрання ними законної сили. Просив закінчити виконавче провадження у зв'язку з фактичним виконанням Рішення в межах функціональних повноважень.

25.07.2024 листом № 2754/11121 вих відділ примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції повідомив позивача, що у зв'язку з надходженням клопотання ОСОБА_1 від 09.07.2024 до відділу державним виконавцем сформовано та направлено Вимогу на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. Листом від 18.07.2024 № 0500-0508-5/73202 боржником повідомлено, що з метою дотримання вимог діючого законодавства при реалізації рішень суду Головним управлінням в межах закріплених повноважень 01.05.2024 вих. №0500-0508-5/43388 направлено запит до Пенсійного фонду України, як до розпорядника коштів вищого рівня, щодо надання додаткового фінансування для забезпечення виплати суми заборгованості за Рішенням. Листом Пенсійного фонду України надіслана відповідь від 07.06.2024 №2800-030203- 9/34974 щодо порядку виплати заборгованості, обчисленої на виконання судових рішень, що здійснюється органами Пенсійного фонду України в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету за рахунок коштів Державного бюджету України згідно черговості, яка визначається датою набрання ними законної сили. Порушені питання у клопотанні, які не стосуються порядку виконання рішення суду, оскарження нарахування, у разі виявлення його недостовірності, тощо, можуть бути вирішені в судовому порядку, або при оскарженні дій посадових осіб - до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. Додатково зазначено, що відповідно до п. 10-2 Перехідних положень Закону України «Про виконавче провадження» визначені цим Законом строки перериваються та встановлюються з дня припинення або скасування воєнного стану. Таким чином, як повідомлено боржником, виплату доплати пенсії за Рішенням, за період з 01.03.2023 по 31.10.2023 у загальній сумі 6 427,28 грн. буде здійснено в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів за рахунок коштів Державного бюджету України.

17.09.2024 позивач повторно звернувся до відповідача з клопотанням у виконавчому провадженні № 74783305, в якому просив продовжити перевірку виконання рішення боржником. Направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області вимогу виконавця щодо усунення допущених порушень законодавства про виконавче провадження. Повторно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати докази формування та направлення Пенсійним фондом України додаткових бюджетних запитів до Мінсоцполітики (як головного розпорядника бюджетних коштів) стосовно збільшення асигнувань з Державного бюджету для виконання судового рішення у справі № 200/943/23 та докази звернень боржника до Пенсійного фонду України щодо ініціювання подання таких бюджетних запитів. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перевірку виконання спеціалістами Головного управління рішення суду. Зобов'язати посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати пояснення стосовно неповного виконання вимог державного виконавця від 30.04.2024 та від 04.06.2024.

02.10.2024 відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області вимогу державного виконавця, відповідно до якої вимагав: повідомити про вчинені дії, спрямовані на виконання рішення суду №200/2845/21-а. Надати документальне підтвердження вчинення дій, спрямованих на виконання судового рішення, зокрема - надання документального підтвердження звернення боржника до Пенсійного фонду України щодо отримання коштів на виплату нарахованих сум стягувачу за рішенням суду. Повідомити про здійснення повторної перевірки виконання спеціалістами ГУ ПФУ рішення суду. Надати копії відповідей на лист від 12.06.2024 № 0500-0508-5/59942, оскільки це стосується виконання рішення суду. У разі невиконання вимог виконавчого листа, надати письмове пояснення, а також зазначити вчинені дії, які спрямовані на фактичне виконання вимог виконавчого листа.

Листом від 03.10.2024 № 0500-0408-5/97488 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на вимогу від 02.10.2024 №74783305 відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції щодо виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.06.2023 по справі

№200/943/23 (далі - Рішення), яке набрало законної сили 26.09.2023 повідомило, що воно виконано в повному обсязі в межах функціональних повноважень та діючого законодавства. Виплата пенсії за Рішенням, за період з 01.03.2023 по 31.10.2023 у загальній сумі 6427,28 грн. буде здійснено в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів за рахунок коштів Державного бюджету України. З метою дотримання вимог діючого законодавства при реалізації рішень суду Головним управлінням в межах закріплених повноважень 12.06.2024 вих. № 0500-0508-5/59942 направлено запит до Пенсійного фонду України, як до розпорядника коштів вищого рівня, щодо надання додаткового фінансування для забезпечення виплати суми заборгованості за Рішенням. Листом Пенсійного фонду України надіслана відповідь від 28.07.2024 №2800-030203-9/45763 щодо порядку виплати заборгованості, обчисленої на виконання судових рішень, що здійснюється органами Пенсійного фонду України в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.

12.06.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області звернулось до Пенсійного фонду України, Департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та послуг, Фінансово-економічного департаменту з листом № 0500-0508-5/59942 «Щодо запитів коштів на виконання рішень суду по гр. ОСОБА_1 », в якому зазначено наступне. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 05.06.2023 по справі № 200/943/23 (далі - Рішення №200/943/23), яке набрало законної сили 26.09.2023 зобов'язано Головне управління нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01 березня 2023 щомісячну доплату у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб", з виплатою заборгованості за період з 1 березня 2023 року. На виконання Рішення №200/943/23 Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01.03.2023 по 31.10.2023 та нараховано заборгованість в сумі 6427,28 грн. З метою дотримання вимог діючого законодавства при реалізації рішень суду Головним управлінням в межах закріплених повноважень від 01.05.2024 вих. №0500-0508-5/43388 направлено запит до Пенсійного фонду України, як до розпорядника коштів вищого рівня, щодо надання додаткового фінансування для забезпечення виплати суми заборгованості за Рішенням №200/943/23. Відсутність фінансування коштів на виконання рішень суду призводить до відкриття органами державної виконавчої служби виконавчих проваджень з застосуванням штрафів до управлінь Фонду та направленню повідомлень про притягнення до кримінальної відповідальності за невиконання рішень суду згідно ст. 382 Кримінального Кодексу України, встановлення судового контролю, звернень до правоохоронних органів, прокуратури тощо. До Головного управління надійшли вимоги державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 30.04.2024 та 04.06.2024 ВП №74783305 щодо виконання Рішення №200/943/23. У вищезазначених вимогах державний виконавець вимагає надати документальне підтвердження вчинення дій, спрямованих на виконання судових рішень, зокрема надання доказів формування та направлення Пенсійним фондом України додаткових бюджетних запитів до Мінсоцполітики (як головного розпорядника бюджетних коштів) стосовно збільшення асигнувань з Державного бюджету для виконання означених судових рішень. Враховуючи вищевикладене, просив надати інформацію стосовно вищезазначених вимог державного виконавця щодо дій спрямованих на виконання судових рішень, зокрема зазначених у клопотаннях стягувача.

28.07.2024 Пенсійний фонд України запит Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 12.06.2024 № 0500-0508-5/59942 повідомив, що фінансування пенсій, призначених за нормами Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Одним із принципів бюджетної системи України, що визначений Бюджетним кодексом України, є його збалансованість, виходячи з якого повноваження на здійснення витрат бюджету повинні відповідати обсягу надходжень до бюджету на відповідний бюджетний період. Згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства. Виплата заборгованості, обчисленої на виконання судових рішень, здійснюється органами Пенсійного фонду України, визначеними судом боржниками, в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.

17.10.2024 листом № 3703/14319вих відділ примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції розглянув клопотання ОСОБА_1 з приводу виконання рішення суду та повідомив наступне. У зв'язку з надходженням клопотання від 17.09.2024 до відділу державним виконавцем сформовано та направлено Вимогу на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. Листом від 03.10.2024 № 0500-0408-5/97488 боржником повідомлено, що з метою дотримання вимог діючого законодавства при реалізації рішень суду Головним управлінням в межах закріплених повноважень 12.06.2024 вих. № 0500-0508-5/59942 направлено запит до Пенсійного фонду України, як до розпорядника коштів вищого рівня, щодо надання додаткового фінансування для забезпечення виплати суми заборгованості за Рішенням. Листом Пенсійного фонду України надіслана відповідь від 28.07.2024 №2800-030203-9/45763 щодо порядку виплати заборгованості, обчисленої на виконання судових рішень, що здійснюється органами Пенсійного фонду України в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету. Порушені питання у клопотанні, які не стосуються порядку виконання рішення суду, оскарження нарахування, у разі виявлення його недостовірності, тощо, можуть бути вирішені в судовому порядку, або при оскарженні дій посадових осіб - до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. Додатково зазначено, що відповідно до п. 10-2 Перехідних положень Закону України «Про виконавче провадження» визначені цим Законом строки перериваються та встановлюються з дня припинення або скасування воєнного стану. Таким чином, як повідомлено боржником, виплату доплати пенсії за Рішенням, за період з 01.03.2023 по 31.10.2023 у загальній сумі 6 427,28 грн. буде здійснено в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів за рахунок коштів Державного бюджету України.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Частиною першою статті 255 КАС України визначено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Примусове виконання судових рішень та рішень інших органів - це сукупність дій органів і осіб, визначених у Законі України “Про виконавче провадження» від 02.06.2016 року №1404 (надалі - Закон №1404), що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону № 1404 примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

Щодо позовних вимог про визнання неправомірною бездіяльності державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у виконавчому провадженні № 74783305, яка полягає: у невчиненні дій щодо повторного зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати докази формування та направлення Пенсійним фондом України додаткових бюджетних запитів до Мінсоцполітики (як головного розпорядника бюджетних коштів) стосовно збільшення асигнувань з Державного бюджету для виконання судового рішення у справі № 200/943/23 та доказів звернень боржника до Пенсійного фонду України щодо ініціювання подання таких бюджетних запитів; у невчиненні дій щодо направлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області вимоги виконавця щодо усунення допущених порушень законодавства про виконавче провадження; у невчиненні дій щодо повторного зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перевірку виконання спеціалістами Головного управління рішення суду у справі № 200/943/23; у невчиненні дій щодо зобов'язання посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати пояснення стосовно неповного виконання вимог державного виконавця від 30.04.2024, від 04.06.2024 та від 02.10.2024, суд зазначає наступне.

Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом (п. 1 ч. 2 ст. 18 Закону № 1404-VІІІ).

Відповідно до ч.1 ст.19 Закону № 1404-VІІІ сторони виконавчого провадження мають право ознайомлюватися з матеріалами виконавчого провадження, та серед іншого, надавати додаткові матеріали, заявляти клопотання.

Згідно ч. 1 ст. 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного ч. 6 ст. 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

Отже, розглядаючи адміністративний позов про законність дій державного виконавця органу виконавчої служби, суд має враховувати, що, Законом України "Про виконавче провадження" на виконавця покладено функції із забезпечення виконання обов'язкового рішення суду, на виконання якого останній має вжити усі передбачені Законом заходи в межах встановлених повноважень.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 20.01.2021 у справі №619/562/18.

Судом, відповідно до матеріалів справи встановлено, що постановою відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 18.04.2024 відкрито виконавче провадження № 74783305 про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01 березня 2023 щомісячну доплату у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб", з виплатою заборгованості за період з 1 березня 2023 року.

Листом від 23.04.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на постанову від 18.04.2024 № 6399/6400, щодо виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.06.2023 по справі № 200/943/23, яке набрало законної сили 26.09.2023 повідомило відповідача, що воно виконано в повному обсязі в межах функціональних повноважень та діючого законодавства.

Судом встановлено, що позивач неодноразово (29.04.2024, 08.05.2024, 09.07.2024, 17.09.2024) звертався до відповідача із клопотаннями у виконавчому провадженні № 74783305, в яких просив, зокрема, відмовити у задоволенні клопотання боржника про закінчення виконавчого провадження № 74783305 та продовжити перевірку виконання рішення боржником.

Розглянувши вказані заяви позивача відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області вимоги державного виконавця від 30.04.2024, 04.06.2024, 16.07.2024, 02.10.2024.

Відповідно до п.18 ч.3 ст.18 Закону № 1404-VІІІ виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право вимагати від матеріально відповідальних і посадових осіб боржників - юридичних осіб або боржників - фізичних осіб надання пояснень за фактами невиконання рішень або законних вимог виконавця чи іншого порушення вимог законодавства про виконавче провадження.

Отже, при розгляді даної справи, судом встановлено, що державним виконавцем вживалися заходи спрямовані на виконання судового рішення, що підтверджується наявними матеріалами справи.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині визнання неправомірною бездіяльності державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у виконавчому провадженні № 74783305 задоволенню не підлягають.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції вчинити наступні дії у виконавчому провадженні № 74783305: повторно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати докази формування та направлення Пенсійним фондом України додаткових бюджетних запитів до Мінсоцполітики (як головного розпорядника бюджетних коштів) стосовно збільшення асигнувань з Державного бюджету для виконання судового рішення у справі № 200/943/23 та докази звернень боржника до Пенсійного фонду України щодо ініціювання подання таких бюджетних запитів; направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області вимогу виконавця щодо усунення допущених порушень законодавства про виконавче провадження; повторно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перевірку виконання спеціалістами Головного управління рішення суду у справі № 200/943/23; зобов'язати посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати пояснення стосовно неповного виконання вимог державного виконавця 30.04.2024, від 04.06.2024 та від 02.10.2024, суд зазначає наступне.

За приписами ч.4 ст.18 Закону № 1404 вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов'язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

Згідно ст. 63 Закону № 1404 за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець

перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (частина друга статті 63 Закону № 1404).

Згідно з частиною третьою статті 63 Закону № 1404 виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.

У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.

У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.

Разом з цим суд зауважує, що стаття 19 Закону № 1404 визначає права і обов'язки сторін та інших учасників виконавчого провадження.

Так, за приписами частини 4 цієї статті сторони зобов'язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов'язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - також про зміну місця роботи.

Як вже встановлено судом вище, відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції направляв до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області вимоги державного виконавця від 30.04.2024, 04.06.2024, 16.07.2024, 02.10.2024.

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листами від 23.04.2024, 02.05.2024, 07.06.2024, 18.07.2024, 03.10.2024 повідомило відповідача, що рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.06.2023 по справі № 200/943/23, яке набрало законної сили 26.09.2023 виконано в повному обсязі в межах функціональних повноважень та діючого законодавства. Виплата пенсії за рішенням суду, за період з 01.03.2023 по 31.10.2023 у загальній сумі 6427,28 грн. буде здійснено в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів за рахунок коштів Державного бюджету України.

12.06.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області звернулось до Пенсійного фонду України, Департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та послуг, Фінансово-економічного департаменту з листом № 0500-0508-5/59942 «Щодо запитів коштів на виконання рішень суду по гр. ОСОБА_1 ».

Судом встановлено, що станом на час розгляду справи рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.06.2023 по справі № 200/943/23 виконано не в повному обсязі, сума доплати за результатом перерахунку згідно рішення з урахуванням виплачених сум за період з 01.03.2023 по 31.10.2023 нарахована в розмірі 6427.28 грн. Виплату доплати пенсії за рішенням, за період з 01.03.2023 по 31.10.2023 у загальній сумі 6427,28 грн. буде здійснено в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно зі ст. 13 Конвенції, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження. При цьому ЄСПЛ у рішенні від 29.06.2006 року у справі "Пантелеєнко проти України" зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.

Також, як наголошується ЄСПЛ у рішенні по справі "Салах Шейх проти Нідерландів", ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17 липня 2008 року) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту але без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права. Отже, обраний судом спосіб захисту порушеного права має бути ефективним та забезпечити реальне відновлення порушеного права. Згідно Рішення ЄСПЛ по справі "Рисовський проти України" (Rysovskyyv. Ukraine) від 20.10.2011 року (заява № 29979/04), принцип "належного урядування", як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість.

Стаття 2 та частина четверта статті 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною першою статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: […] визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; […].

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що належним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції вчинити дії щодо виконання рішення суду в межах виконавчого провадження №74783305 в порядку Закону України «Про виконавче провадження».

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Приймаючи до уваги наведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та дослідивши надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до вимог п.9 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору, як особа з інвалідністю ІІ групи, з огляду на що питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.

Керуючись статтями 2,8,9,19,20,32,77,132,139,205,241-246,250,287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (юридична адреса: 25006, м. Кропивницький, вул. Преображенська, 2, код ЄДРПОУ 43316700), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання бездіяльності неправомірною, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов'язати державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції вчинити дії щодо виконання рішення суду в межах виконавчого провадження №74783305 в порядку Закону України «Про виконавче провадження».

Повний текст судового рішення складено та підписано 11.11.2024 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя К.Е. Абдукадирова