Спарва№ 308/17275/24
14.11.2024 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Наумова Н.В., розглянувши адміністративні матеріали Управління патрульної поліції в Закарпатській області Департаменту патрульної поліції відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , тимчасово безробітного, серія, номер паспорта та ідентифікаційний номер - суду не відомі, за ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
З протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 №072547 від 18.10.2024 року вбачається, що 18.10.2024 року близько 04 год. 05 хв. в м. Ужгород, вул. Тельмана, 2г, гр. ОСОБА_1 перебуваючи у громадському місці, а саме біля входу до магазину «Зіна» нецензурно виражався, лаявся та чіплявся до громадян, чим порушив громадський порядок і спокій громадян. Чим вчинив правопорушення, передбачене ст.173 КУпАП.
Судом встановлено, що згідно рапорту старшого інспектора відділу адмін. практики УПП в Закарпатській області Д. Норожнової від 18.10.2024 року повідомлено, що 18.10.2024 року о 06год. 24 хв. на лінію 102 надійшов виклик від лікарів ШМД про виявлення тіла чоловічої статті без ознак життя в м. Ужгород. Як вбачається з облікової картки НОМЕР_1 від 18.10.2024 року працівниками СОГ Ужгородського РУП встановлено дані померлої особи, як ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до вимог статті 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 284 КУпАП встановлено, що по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: 1) про накладення адміністративного стягнення; 2) про застосування заходів впливу, передбачених статтею 24-1 цього Кодексу; 3) про закриття справи.
Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин , зокрема, смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.
В даному випадку, враховуючи вимоги статті 247 КУпАП, суд приходить до висновку, що провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП має бути закрито, у зв'язку смертю останнього.
На підставі викладеного, керуючись пунктом 9 статті 247, статтями 251, 252, 280, 283-285 КУпА
Провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , тимчасово безробітного, серія, номер паспорта та ідентифікаційний номер - суду не відомі, до адміністративної відповідальності за ст. 173 КУпАП закрити у зв'язку зі смертю особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Закарпатської області через Ужгородський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Н.В. Наумова