Справа № 585/4382/24
Номер провадження 3/585/1398/24
11 листопада 2024 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого судді Євтюшенкової В. І.,
з участю секретаря судового засідання Зубко К. В.,
прокурора: Грабко М.К.,
особи, відносно якої розглядаються матеріали: ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ромни матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки
м. Кривий Ріг, Дніпропетровської області, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , не
працюючої, до 12.10.2023 працюючої начальником відділу культури Роменської міської ради, РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно - дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
У відповідності до пунктів 1 та 2 розпорядження міського голови від 15.04.2004 № 70 «Про прийняття на посаду» прийнято по переводу ОСОБА_1 на посаду начальника відділу культури з 16.04.2004 та присвоєно одинадцятий ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах п'ятої категорії.
Зокрема пунктом 2 розпорядження міського голови від 15.04.2008 № 44 К «Про присвоєння чергових рангів ОСОБА_2 , ОСОБА_1 » присвоєно ОСОБА_1 - начальнику відділу культури виконавчого комітету Роменської міської ради дев'ятий ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах п'ятої категорії з 16.04.2008.
Із вищевикладеного, начальник відділу культури Роменської міської ради ОСОБА_1 , являється посадовою особою місцевого самоврядування та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, згідно з підпунктом "в" пункту 1 частини 1 статті 3 Закону.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.
Крім цього, згідно зі статтею 13 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадові особи місцевого самоврядування зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порядку, встановленому Законом України "Про запобігання корупції".
З 12.10.2023 набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану», яким становити, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31.01.2024.
Отже начальник відділу культури Роменської міської ради ОСОБА_1 , повинна подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Декларація) за 2021 рік не пізніше 31.01.2024.
Згідно публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" ОСОБА_1 , подала Декларацію за 2021 рік 15.03.2024 о 15 год. 27 хв.
Додатком до листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 07.06.2024 № 47-07/41671-24 послідовність дій користувача "Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" які вчинила ОСОБА_1 за період з 01.01.2022 по 15.03.2024, встановлено, що остання вперше протягом зазначеного періоду здійснила вхід до вказаного реєстру лише 15.03.2024 та цього ж дня подала Декларацію за 2021 рік.
Про технічну справність реєстру та можливість подання Декларації за 2021 рік Балябою 1.1. свідчіть лист Національного агентства з питань запобігання корупції від 04.06.2024 № 47-07/40246-24.
Таким чином, начальник відділу культури Роменської міської ради ОСОБА_1 , несвоєчасно без поважних причин подала Декларацію за 2021 рік, що є вчиненням правопорушення, пов'язаного з корупцією передбаченого ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Крім цього, враховуючи те, що з 12.10.2023 набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану», яким установити, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31.01.2024, начальник відділу культури Роменської міської ради ОСОБА_1 , являючись посадовою особою місцевого самоврядування та суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією згідно з підпунктом «в» пункту 1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», повинна була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік не пізніше 31.01.2024.
Проте, згідно публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" ОСОБА_1 , подала Декларацію за 2022 рік 15.03.2024 о 15 год. 38 хв.
Додатком до листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 07.06.2024 № 47-07/41671-24 послідовність дій користувача "Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" які вчинила ОСОБА_1 за період з 01.01.2022 по 15.03.2024, встановлено, що остання вперше протягом зазначеного періоду здійснила вхід до вказаного реєстру лише 15.03.2024 та цього ж дня подала Декларацію за 2021 рік.
Про технічну справність реєстру та можливість подання Декларації за 2022 рік Балябою 1.1. свідчіть лист Національного агентства з питань запобігання корупції від 04.06.2024 № 47-07/40246-24.
Таким чином, ОСОБА_1 , маючи рівні можливості з іншими декларантами (які за таких же умов подали Декларації своєчасно) несвоєчасно без поважних причин подала Декларацію за 2022 рік, що є вчиненням правопорушення, пов'язаного з корупцією передбаченого ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В абзаці 1 ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», підпунктах «а», «в», «г» п.2 ч.1 ст. 3 цього Закону визначено, що особи, які припиняють діяльність, пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданим деклараціям.
Згідно зі ст. 13 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадові особи місцевого самоврядування зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порядку, встановленому Законом України "Про запобігання корупції".
Враховуючи те, що з 12.10.2023 набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану», яким установити, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31.01.2024, начальник відділу культури Роменської міської ради ОСОБА_1 , являючись посадовою особою місцевого самоврядування та суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією згідно з підпунктом «в» пункту 1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», повинна була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (далі Декларація при звільненні) до 12.11.2023.
Проте, згідно публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" ОСОБА_1 , подала Декларацію при звільненні 15.03.2024 о 15 год. 58 хв.
Додатком до листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 07.06.2024 № 47-07/41671-24 послідовність дій користувача "Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" які вчинила ОСОБА_1 за період з 01.01.2022 по 15.03.2024, встановлено, що остання вперше протягом зазначеного періоду здійснила вхід до вказаного реєстру лише 15.03.2024 та цього ж дня подала Декларацію при звільненні.
Про технічну справність реєстру та можливість подання Декларації за 2021 рік Балябою 1.1. свідчіть лист Національного агентства з питань запобігання корупції від 04.06.2024 № 47-07/40246-24.
Таким чином, ОСОБА_1 , маючи рівні можливості з іншими декларантами (які за таких же умов подали Декларації своєчасно) не була позбавлена можливості заповнити та подати Декларацію при звільненні в будь-який із місяців, що передував 12.11.2023, що могло б бути виправданням з урахуванням вказаних обставин.
З урахуванням вказаного, пропуск строку на подачу Декларації ОСОБА_1 , не є поважною причиною так, як вона мала реальну можливість подати Декларацію на рівні з іншими декларантами. Проте, Декларація за при звільненні подана з пропуском строку і не спростовує наявність в діях ОСОБА_1 , ознак зазначеного адміністративного правопорушення.
Таким чином, начальник відділу культури Роменської міської ради ОСОБА_1 , несвоєчасно без поважних причин подала Декларацію при звільненні, що є вчиненням правопорушення, пов'язаного з корупцією передбаченого ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судовому засідання ОСОБА_1 пояснила, що працювала начальником відділу культури. Визнала, що декларації про доходи за 2021, 2022 та декларацію при звільненні подала невчасно, мотивуючи тим, що дія Закону щодо необхідності подання декларацій була призупинена. Після звільнення, поїхала за кордон. Коли звільнялась, її не попереджали про те, що вона повинна подати відповідну декларацію при звільненні. Потім, коли вона дізналась про необхідність подання декларацій, подала їх.
Прокурор вважала, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора, вивчивши матеріали справи та оцінивши всі докази по справі, як кожен окремо так і в їх сукупності, всебічно, повно і об'єктивно, суд приходить до наступних висновків.
Положеннями ч. 1 ст. 172-6 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП підтверджується матеріалами справи, зокрема: протоколами про адміністративне правопорушення №303/2024, №304/2024 та № 305/2024 від 10.10.2024, в яких зазначені обставини вчинення правопорушень та які відповідають вимогам КУпАП (а.с.1-7, 39-45, 72-78), витягами щодо послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» які вчинила ОСОБА_1 за період з 01.01.2022 по 05.02.2024 (а.с.28-30,61-63, 95-97), результатами пошуку документів в Єдиному державному реєстрі декларацій, з якого вбачається про подання ОСОБА_1 декларацій 15.03.2024 (а.с.3, 64, 98), роздрукованою із сайту Державний реєстр декларацій першої сторінки щорічної Декларації за 2021 рік, поданої ОСОБА_1 15.03.2024 о 15:27(а.с.32), першої сторінки щорічної Декларації за 2022 рік, поданої ОСОБА_1 15.03.2024 о 15:38 (а.с.65) та першої сторінки Декларації при звільненні, поданої ОСОБА_1 15.03.2024 о 14:58 (а.с.99).
16.04.2004 року ОСОБА_1 попереджена про спеціальні обмеження, встановлені Законами України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про запобігання корупції», щодо прийняття на службу в органи місцевого самоврядування та проходження служби в органах місцевого самоврядування (а.с.24).
На підтвердження, що ОСОБА_1 є суб'єктом вчинення правопорушення за ч.1 ст. 172-6 КУпАП долучено: розпорядження міського голови Роменської міської ради Сумської області від 15.04.2004 № 70 «Про прийняття на посаду (а.с.12), розпорядження міського голови Роменської міської ради від 15.04.2008 «Про присвоєння чергових рангів ОСОБА_2 , ОСОБА_1 (а.с.13), посадову інструкцію начальника відділу культури виконавчого комітету міської ради (а.с.14-16), з якою ОСОБА_1 ознайомлена під підпис 05.12.2010, особову картку № НОМЕР_3 з відповідними додатками ОСОБА_1 (а.с.-19, 20, 21-23).
Таким чином, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 , яка працювала начальником відділу культури Роменської міської ради Сумської області, несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 та 2022 роки, та Декларацію при звільненні, що є вчиненням правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за що передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Приймаючи до уваги характер вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушниці, ступінь її вини, суд вважає за необхідне накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі, в межах санкції ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
На думку суду, саме такий вид стягнення буде достатньою і необхідною мірою відповідальності для запобігання вчиненню нових правопорушень.
Відповідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Таким чином, з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп., доказів про звільнення від сплати судового розгляду вона суду не надала.
Керуючись ст.ст. 36, 40-1, 172-6 ч.1, 221, 283-284, 287-291, 298-299 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винуватою за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП і накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Відповідно ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно ч.2 ст. 308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп.
Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, до Сумського апеляційного суду через Роменський міськрайонний суд Сумської області шляхом подачі скарги протягом 10 днів з дня її винесення.
МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ В.І.Євтюшенкова