Справа №760/27542/24 1-кс/760/12897/24
08 листопада 2024 року слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , розглянувши у судовому засіданні клопотання прокурора Солом'янської окружної прокуратури м.Києва ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів, в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023102090000231 від 27.10.2023 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 4 ст. 358 КК України, -
08.11.2024 до Солом'янського районного суду м. Києва надійшло клопотання прокурора Солом'янської окружної прокуратури ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів, в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023102090000231 від 27.10.2023 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 4 ст. 358 КК України.
Подане клопотання обґрунтовується тим, що Слідчим відділом Солом'янського управління поліції Головного управління НП у м.Києві здійснюється досудове розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023102090000231 від 27.10.2023, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 4 ст. 358 КК України.
Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні здійснюють прокурори Солом'янської окружної прокуратури м. Києва.
В ході досудового розслідування встановлений факт розкрадання та привласнення коштів територіальної громади міста Києва службовими особами товариство з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) в ході укладання та виконання договорів № 274 від 10.10.2023 та № 275 від 13.10.2023. Встановлено, що за вказаними договорами, асфальтобетоні суміші поставлялися до комунального підприємства за завідомо завищеною вартістю.
По вказаному факту 01.08.2024 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , начальника КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » повідомлено про підозру за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України; 01.08.2024 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , головного інженера КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » повідомлено про підозру за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України; 09.09.2024 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » повідомлено про підозру за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 4 ст. 358 КК України.
В подальшому, з метою встановлення інших осіб, причетних до вчиненого кримінального правопорушення, та кінцевого вигодонабувача грошових коштів, здобутих по вказаному злочину, проведено ряд слідчих дій, в ході яких встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » контролюється власниками та службовими особами товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).
Зокрема, власником вказаних суб'єктів підприємницької діяльності є ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , який планує злочинну діяльність підконтрольних товариств та надає незаконні вказівки службовим особам останніх, для привласнення коштів місцевого бюджету.
Останній безпосередньо надає вказівки директору з будівництва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , та директору ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_9
ОСОБА_9 та ОСОБА_8 , виконуючи незаконні вказівки ОСОБА_7 з метою привласнення коштів місцевих бюджетів, організовують та контролюють роботу підконтрольних останньому підприємств, та відповідних працівників, а саме:
- начальника тендерно-договірного відділу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , яка достовірно знаючи відомості про реальну вартість товарно-матеріальних цінностей, що реалізуються комунальним підприємствам міста Києва, готує відповідну тендерну документацію, в яких внесена завищена вартість останніх;
- директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , котрий за незаконними вказівками останніх, підписує відповідні договори поставки та підроблює технічну тендерну документацію для перемоги у публічних закупівлях;
- ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , - директора товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) (далі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 ») як службової особи підприємства, через яке здійснюється виведення грошових коштів та їх подальша легалізація.
Крім того, ОСОБА_7 напряму надає вказівки ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , щодо передачі частини неправомірно отриманих коштів службовим особам комунальних підприємств міста Києва. Крім того, ОСОБА_12 є особистим водієм ОСОБА_7 та формально рахується директором товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), яке також має ознаки фіктивності, контролюється ОСОБА_7 та ОСОБА_8 та створене з метою надуманого завищення ціни та для ускладнення відстеження реального ланцюга постачання асфальтобетонних сумішей від виробника до комунальних підприємств міста Києва.
Крім того, в ході проведення досудового розслідування встановлено, що з метою розтрати та привласнення коштів місцевого бюджету ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » реалізовувало асфальтобетонні суміші за навмисно завищеною вартістю комунальному підприємству « ІНФОРМАЦІЯ_14 (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ). При цьому, ОСОБА_7 , через підконтрольних йому осіб, зокрема й ОСОБА_11 , по вказаному факту вступив у злочину змову з:
- ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , - начальник КП « ІНФОРМАЦІЯ_16 »;
- ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , - головний інженер КП « ІНФОРМАЦІЯ_16 ».
Вищевказана інформація повністю підтверджується матеріалами кримінального провадження, зібраними в ході досудового розслідування.
Так, 01.08.2024 на підставі ухвали слідчого судді ІНФОРМАЦІЯ_18 проведено обшук за адресою: АДРЕСА_1 .
В ході обшуку було встановлено, що за даною адресою розміщуються офісні приміщенні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » та ймовірно ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_21 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_22 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_23 » зважаючи на кількість та місця розміщення фінансово-господарських документів зазначених суб'єктів господарської діяльності та наявність їх печаток зі штампами, а також враховуючи наявність працівників різних товариств за даною адресою, єдиного кадрового відділу, бухгалтерії та юристів.
Крім того, в ході проведення обшуку було виявлено та вилучено ряд документації відповідно до якої ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » здійснюють спільну незаконну господарську діяльність пов'язану із привласненням бюджетних коштів територіальної громади м. Києва під час дії воєнного стану шляхом взяття участі у публічних закупівлях, де останні штучно конкуруючи між собою виграють публічні закупівлі, після чого підписують договори на поставку товарно-матеріальних цінностей за завищеними цінами. В подальшому різницю між реальною вартістю ТМЦ та сплаченою розділяють грошові кошти у великих розмірах між собою та службовими особами комунальних підприємств, зокрема, під час огляду вилучених документів в ході даного обшуку встановлено такі факти із КП « ІНФОРМАЦІЯ_24 » м. Києва, КП « ІНФОРМАЦІЯ_25 » м. Києва, КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » м. Києва, КП виконавчого органу Київради « ІНФОРМАЦІЯ_26 », « ІНФОРМАЦІЯ_27 » в ході виконання договорів поставки по закупівлям ІНФОРМАЦІЯ_28 , ІНФОРМАЦІЯ_29 , ІНФОРМАЦІЯ_28 , ІНФОРМАЦІЯ_30 , ІНФОРМАЦІЯ_31 , ІНФОРМАЦІЯ_32 , ІНФОРМАЦІЯ_33 , ІНФОРМАЦІЯ_34 , ІНФОРМАЦІЯ_35 , ІНФОРМАЦІЯ_36 , ІНФОРМАЦІЯ_37 , ІНФОРМАЦІЯ_38 .
09.09.2024 на підставі ухвали слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва проведено обшук за місцем проживання ОСОБА_9 , директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », що за адресою: АДРЕСА_2 . В ході проведення обшуку було вилучено мобільний телефон ОСОБА_9 в ході огляду якого встановлено, що вона погоджує всі питання пов'язані із господарською діяльністю ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » з ОСОБА_7 , тобто вона не являється самостійним та незалежним директором підприємства, а лише виконує вказівки останнього.
В ході досудового розслідування скеровано запит до державного підприємства « ОСОБА_15 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) (далі ДП « ІНФОРМАЦІЯ_39 »), щодо надання відомостей стосовно ІР-адрес, з яких замовниками та учасниками вказаних вище процедур здійснювався вхід до системи та надсилання документів, а також стосовно дати та часу такого входу. Аналізом наданих відомостей встановлені збіги ІР-адрес, з яких учасники процедур закупівель заходили в аукціони. Проте, ДП « ІНФОРМАЦІЯ_39 » не змогло надати відомості стосовно ІР-адрес, з яких замовниками та учасниками вказаних вище процедур здійснювався вхід до системи, подавалися початкові пропозиції, оголошення та надсилалися документи, а також стосовно дати та часу здійснення такого входу. За інформацією ДП « ІНФОРМАЦІЯ_39 », вказаними відомостями володіють оператори авторизованих електронних майданчиків.
Враховуючи вищевикладене, з метою забезпечення швидкого та повного досудового розслідування провадження, а також всебічного та об'єктивного дослідження вчиненого кримінального правопорушення, притягнення винних осіб до відповідальності, виникла необхідність у проведенні тимчасового доступу до речей і документів, з можливістю вилучення їх належним чином завірених копій, які перебувають у володінні товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_40 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ) (далі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_40 »), що за адресою: АДРЕСА_3 , а саме:
документів та відомостей стосовно ІР-адрес, з яких замовниками та учасниками закупівель ІНФОРМАЦІЯ_28 , ІНФОРМАЦІЯ_29 , ІНФОРМАЦІЯ_28 , ІНФОРМАЦІЯ_30 , ІНФОРМАЦІЯ_31 , ІНФОРМАЦІЯ_32 , ІНФОРМАЦІЯ_33 , ІНФОРМАЦІЯ_34 , ІНФОРМАЦІЯ_35 , ІНФОРМАЦІЯ_36 , ІНФОРМАЦІЯ_37 , ІНФОРМАЦІЯ_38 здійснювався вхід до системи, подавалися початкові пропозиції, оголошення та надсилалися документи, а також стосовно дати та часу здійснення такого входу.
Вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні з метою перевірки інформації та з'ясування істини, які в подальшому слідчих шляхом будуть проаналізовані, використані під час проведення досудового розслідування та направлені на відповідні судові експертизи (товарознавча, економічна тощо).
В судовому засіданні прокурор підтримав доводи, викладені в клопотанні.
Крім того, прокурор просив розглянути подане клопотання про надання тимчасового доступу до зазначених речей та документів без виклику представників особи, у володінні якої вони знаходяться.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Пунктом 5 ч. 2 ст. 131 КПК України передбачений такий вид заходів забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей і документів.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про судову експертизу» від 25 лютого 1994 року, судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів досудового розслідування чи суду, враховуючи дану норму провести судово-почеркознавчу експертизу без об'єкту дослідження не є можливим.
Відповідно до п. 1.1. Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 № 53/5, основним завданням почеркознавчої експертизи є ідентифікація виконавця рукописного тексту, обмежених за обсягом рукописних записів (буквених та цифрових) і підпису. Цією експертизою вирішуються і деякі неідентифікаційні завдання (установлення факту виконання рукопису під впливом будь-яких (природних, штучних) збиваючих факторів; у незвичних умовах або в незвичайному стані виконавця, навмисно зміненим почерком, з наслідуванням почерку іншої особи; визначення статі виконавця, а також належності його до певної групи за віком тощо), для проведення судової товарознавчих та економічних досліджень надаються оригінали документів.
Крім цього відповідно до п 3.5. «Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень», а також п. 1.1. «Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень (затверджених наказом Мінюсту України від 08.10.1998 № 53/5 та зареєстрованих в Мінюсті України від 03.11.1998 за № 705/3145, зі змінами та доповненнями) для проведення судової товарознавчої та економічної експертиз(досліджень) надаються оригінали документів.
Відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
Згідно з ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Окрім того, відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Відповідно до ч.6 ст.22 КПК України, суд, зберігаючи об'єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов'язків.
Крім того, відповідно до ст. 222 КПК України, відомості досудового розслідування можна розголошувати лише з письмового дозволу слідчого або прокурора і в тому обсязі, в якому вони визнають можливим. Таким чином, з огляду на обставини вчинення розслідуваного злочину та його тяжкість, з метою запобігання розголошення даних досудового розслідування та запобігання спробам знищити, змінити документи, які мають істотне значення для даного кримінального провадження, розгляд клопотання необхідно проводити без виклику осіб, у володінні яких знаходяться відповідні документи. Крім того, існують ризики знищення чи зміни вказаних документів.
Приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що документи, які мають значення для встановлення важливих обставин у даному кримінальному провадженні перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_40 », що за адресою: АДРЕСА_3 , та можуть бути використані під час досудового розслідування, як докази факту протиправних дій, необхідно провести тимчасовий доступ до цих відомостей та відповідної документації.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 36, 40, 131, 132, 159, 160, 162, 163 КПК України, -
Клопотання прокурора Солом'янської окружної прокуратури ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів, в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023102090000231 від 27.10.2023 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 4 ст. 358 КК України - задовольнити.
Надати дозвіл слідчим з числа групи слідчих та прокурорам з числа групи прокурорів у кримінальному провадженні за № 42023102090000231 від 27.10.2023 за ч. 4 ст. 191, ч. 4 ст. 358 КК України, тимчасовий доступ до речей і документiв з можливістю ознайомитися з ними, вилучити їх належним чином завірені копії, які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_40 », що за адресою: АДРЕСА_3 , а саме:
стосовно ІР-адрес, з яких замовниками та учасниками закупівель ІНФОРМАЦІЯ_28 , ІНФОРМАЦІЯ_29 , ІНФОРМАЦІЯ_28 , ІНФОРМАЦІЯ_30 , ІНФОРМАЦІЯ_31 , ІНФОРМАЦІЯ_32 , ІНФОРМАЦІЯ_33 , ІНФОРМАЦІЯ_34 , ІНФОРМАЦІЯ_35 , ІНФОРМАЦІЯ_36 , ІНФОРМАЦІЯ_37 , ІНФОРМАЦІЯ_38 здійснювався вхід до системи, подавалися початкові пропозиції, оголошення та надсилалися документи, а також стосовно дати та часу здійснення такого входу;
- всіх документів, сформованих на веб-порталі « ІНФОРМАЦІЯ_42 » по вищевказаним закупівлям у відповідності до вимог Закону України «Про публічні закупівлі»;
- документів на підтвердження повноважень представників чи уповноважених осіб учасників закупівлі по вищевказаним закупівлям;
- документів на підтвердження повноважень для підпису документів тендерної пропозиції учасниками закупівлі по вищевказаним закупівлям;
- відомостей про завантаження в електронну систему закупівель оголошень про проведення закупівель, інформації про розміщення лотів та позицій, а також критеріїв оцінки, та завантаження документів замовником закупівлі та учасниками закупівель, кваліфікації учасників закупівлі і їх оцінки, та договору (із змінами і доповненнями) укладеного за результатами проведення вищевказаних закупівель, та іншої наявної по вказаних закупівлях на веб-порталі « ІНФОРМАЦІЯ_42 » інформації, із зазначенням дати та часу завантаження вказаних документів, а також ІР-адрес та MAC-адрес, з яких завантажувалися документи і контактні дані суб'єктів завантаження (адреси електронних пошт і номери телефонів відповідальних осіб, їх анкетні дані та відомості про електронні цифрові підписи, з яких акцептувалися відповідні дії);
- всіх договорів, укладених між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_40 », з однієї сторони, і ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_21 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_22 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_23 » веб-порталу « ІНФОРМАЦІЯ_42 », як учасником закупівлі, для проведення закупівель товарів, робіт чи послуг;
- всіх документів у частині доступу учасників закупівлі і замовників закупівлі до веб-порталу « ІНФОРМАЦІЯ_42 », якими регламентовано термін «товари», «роботи», «послуги», «здійснення запиту цін», «дослідження ринку», «аналіз пропозицій (анализ предложений)», «пошук цінової пропозиції», а також правила, регламенти, умови та строки провадження закупівель товарів, робіт і послуг на веб-порталі « ІНФОРМАЦІЯ_42 », в тому числі й ті, які були акцептовані учасниками вказаних вище закупівель.
У разі, якщо будь-які із вищезазначених документів знаходяться виключно на електронних носіях чи в електронних інформаційних системах або їх частинах, надати слідчим з числа групи слідчих та прокурорам з числа групи прокурорів у кримінальному провадженні за № 42023102090000231 від 27.10.2023 за ч. 4 ст. 191, ч. 4 ст. 358 КК України, тимчасовий доступ з можливістю виготовлення копій з документів, які знаходяться на електронних носіях чи в електронних інформаційних системах або їх частинах.
Ухвала діє протягом двох місяців з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1