Копія
Справа № 2-а-8081/10/2270
12 листопада 2010 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-судді
суддівКасапа В.М.
Блонського В.К.
Михайлова О.О.
при секретаріФедику Р.С.
< за участі >< перелік сторін >
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом < в особі > < в чиїх інтересах > ОСОБА_5 третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача < 3-тя особа > до Хмельницької міської виборчої комісії Хмельницької області третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача < 3-тя особа > про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_5, кандидат в депутати до Хмельницької міської ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 29 звернувся з позовом до Хмельницької міської виборчої комісії Хмельницької області про визнання дій Хмельницької міської виборчої комісії по встановленню результатів виборів в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №29 з виборів депутатів Хмельницької міської ради протиправними, визнання нечинним та таким, що виключає можливість достовірно встановити результати голосування виборців (вільного волевиявлення) рішення Хмельницької міської виборчої комісії про затвердження протоколу Хмельницької міської виборчої комісії про результати виборів депутатів Хмельницької міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №29, зобов'язання Хмельницької міської виборчої комісії провести повторний підрахунок голосів виборців в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №29 (виборчих дільниць №№85, 86, 87) з виборів депутатів Хмельницької міської ради.
В обгрунтування позовних вимог вказує, що 05 листопада 2010 року за наслідками розгляду протоколів дільничних виборчих комісії №№85, 86, 87 складений та підписаний членами комісії протокол Хмельницької міської виборчої комісії про результати виборів депутатів Хмельницької міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №29. Вважає, що дії Хмельницької міської виборчої комісії по встановленню результатів виборів за наслідками яких складений вказаний протокол є протиправними та неправомірними, а рішення Хмельницької міської виборчої комісії про затвердження протоколу Хмельницької міської виборчої комісії про результати виборів депутатів Хмельницької міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №29 нечинним. Зазначає, що 31 жовтня 2010 року на вході до приміщень виборчих дільниць №№ 85, 86, 87 кандидатом у депутати ОСОБА_6 в обмін на обіцянку проголосувати за нього роздавались папірці, які після голосування начебто можна буде обміняти на винагороду, в кабінах для голосування знаходилось більше ніж одна особа, на території виборчих дільниць перебували сторонні особи, допущені помилки при підрахунку голосів. В зв'язку з цим звернувся до Хмельницької міської виборчої комісії Хмельницької області зі скаргою, в якій оскаржив дії кандидата у депутати до Хмельницької міської ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу №29 ОСОБА_6 та просив здійснити повторний підрахунок голосів на виборчому округу № 29. Хмельницька міська виборча комісії залишила скаргу без розгляду, посилаючись на закінчення строку оскарження та мотивуючи своє рішення тим, що скарга про порушення, яке мало місце під час голосування, може бути подана до відповідної виборчої дільничної комісії не пізніше закінчення голосування. Просить позов задоволити, визнати дій Хмельницької міської виборчої комісії по встановленню результатів виборів в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №29 з виборів депутатів Хмельницької міської ради протиправними; визнати нечинним та таким, що виключає можливість достовірно встановити результати голосування виборців (вільного волевиявлення) рішення Хмельницької міської виборчої комісії про затвердження протоколу Хмельницької міської виборчої комісії про результати виборів депутатів Хмельницької міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №29; зобов'язати Хмельницьку міську виборчу комісію провести повторний підрахунок голосів виборців в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №29 (виборчих дільниць №№85, 86, 87) з виборів депутатів Хмельницької міської ради.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, та пояснив, що виборча комісія діяла в межах свої повноважень та відповідно до діючого законодавства, тому просить в задоволені позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши повно і всебічно обставини справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що 05 листопада 2010 року за наслідками розгляду протоколів дільничних виборчих комісії №№85, 86, 87 складений та підписаний членами комісії протокол Хмельницької міської виборчої комісії про результати виборів депутатів Хмельницької міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №29, який затверджено рішенням Хмельницької міської виборчої комісії.
Постановою Хмельницької міської виборчої комісії від 03 листопада 2010 року скаргу кандидата в депутати по багатомандатному виборчому округу з виборів депутатів Хмельницької міської ради ОСОБА_5 про оскарження дій кандидата в депутати по одномандатному виборчому округу № 29 з виборів депутатів Хмельницької міської ради ОСОБА_6 та про повторний підрахунок голосів на виборчому округу № 29 залишено без розгляду по суті, у зв'язку з пропущенням строку подання скарги.
Відповідно до ст. 71 Конституції України вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Виборцям гарантується вільне волевиявлення.
Пунктом 5 ст. 3 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (далі Закон) передбачено, що будь-які прямі або непрямі привілеї чи обмеження виборчих прав громадян України за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками забороняються. Не допускаються обмеження участі громадян у виборчому процесі, крім обмежень, передбачених Конституцією України та цим Законом.
Згідно ч. 2 ст. 6 Закону застосування насильства, погроз, обману, підкупу чи будь-яких інших дій, що перешкоджають вільному формуванню та вільному волевиявленню виборця, забороняється.
Відповідно до ч. 6, 9 ст. 75 Закону за наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевої організації партії, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців. Повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів здійснюється територіальною виборчою комісією, яка прийняла рішення про повторний підрахунок голосів, з обов'язковою участю членів дільничної виборчої комісії, які передають виборчу документацію, після розгляду і прийняття протоколів та інших виборчих документів від усіх дільничних виборчих комісій. У повторному підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці територіальною виборчою комісією мають право брати участь усі члени цієї дільничної виборчої комісії і можуть бути присутніми уповноважені особи місцевих організацій партій, довірені особи кандидатів, офіційні спостерігачі.
Згідно ч.3, 5, 6 ст. 86 Закону скарга, що стосується порушення, яке мало місце під час голосування, може бути подана до відповідної дільничної виборчої комісії не пізніше закінчення голосування. Днем подання скарги вважається день фактичного отримання скарги відповідною виборчою комісією. Строк подання скарги продовженню або поновленню не підлягає, крім випадку повторного подання скарги після усунення її недоліків не пізніше наступного дня після дня її повернення суб'єктом розгляду скарги без розгляду відповідно до частини третьої статті 88 цього Закону.
Відповідно до ч. 6, 11 ст. 88 Закону скарга, що стосується порушення, яке мало місце під час голосування, подана до дільничної виборчої комісії, розглядається нею одразу після закінчення голосування. Виборча комісія приймає рішення про залишення скарги без розгляду по суті, якщо вона подана неналежним суб'єктом звернення зі скаргою чи до неналежного суб'єкта розгляду скарги або з порушенням строків оскарження, встановлених цим Законом.
Згідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Скарга позивача подана з порушенням строків, тому в силу статті 88 Закону України відповідачем правомірно залишена без розгляду.
Суд вважає дії Хмельницької міської виборчої комісії по встановленню результатів виборів в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №29 та рішення про затвердження протоколу Хмельницької міської виборчої комісії про результати виборів депутатів Хмельницької міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №29 є законними та такими, що відповідають чинному законодавству, а обґрунтування позовних вимог на які посилається позивач є безпідставним та не ґрунтується на нормі закону, оскільки вказані порушення не вплинули на результати підрахунку голосів, тому в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст.158-163 КАС України, ст.ст. 19, 71 Конституції України, ст.ст. 3, 6, 75, 86, 88 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»,-
в задоволенні позову ОСОБА_5 до Хмельницької міської виборчої комісії Хмельницької області про визнання дій Хмельницької міської виборчої комісії по встановленню результатів виборів в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №29 з виборів депутатів Хмельницької міської ради протиправними, визнання нечинним та таким, що виключає можливість достовірно встановити результати голосування виборців (вільного волевиявлення) рішення Хмельницької міської виборчої комісії про затвердження протоколу Хмельницької міської виборчої комісії про результати виборів депутатів Хмельницької міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №29, зобов'язання Хмельницької міської виборчої комісії провести повторний підрахунок голосів виборців в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №29 (виборчих дільниць №№85, 86, 87) з виборів депутатів Хмельницької міської ради відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом двох днів з дня її проголошення.
Постанова виготовлена о 13 год. 30 хв. < Дата виготовлення >
< чи набрала законної сили > < Дата набрання законної сили >
Головуючий Суддя /підпис/ Касап В.М.
Судді Блонський В.К. Михайлов О.О.
< Довідник >
"Згідно з оригіналом" Суддя В.М. Касап