Постанова від 08.11.2010 по справі 2-а-7966/10/2270

< для копії >

Справа № 2-а-7966/10/2270

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2010 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-судді

суддівМихайлова О.О.

Касапа В.М.

Майстер П.М.

при секретаріМельничук В.В.

< за участі >< перелік сторін >

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом < в особі > < в чиїх інтересах > Кандидата в депутати до Хмельницької районної ради по одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 24 від Хмельницької районної організації партії регіонів ОСОБА_5 третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача < 3-тя особа > до Хмельницької районної виборчої комісії Хмельницької області третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача < 3-тя особа > про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, в якому просить визнати протиправним рішення Хмельницької районної виборчої комісії Хмельницької області №93-А в частині встановлення умови щодо забезпечення заявниками явки членів дільничних виборчих комісій та не проведення перерахунку голосів по всіх вказаних у заявах дільницях у разі незабезпечення явки членів дільничних виборчих комісій. Визнати протиправним рішення Хмельницької районної виборчої комісії Хмельницької області №94 від 05.11.2010р.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, пояснив, що рішення №93-А Хмельницької районної виборчої комісії Хмельницької області від 05.11.2010р. в частині встановлення вимоги забезпечення заявниками явки членів дільничних виборчих комісій є незаконним та протиправним з підстав передбачених Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад, та сільських, селищних, міських голів» (далі - Закон). Однак в порушення вимог Закону, Хмельницька районна виборча комісія перевищила свої повноваження - поставила додаткові вимоги для проведення повторного підрахунку голосів.

Не погоджуючись з рішенням №93-А в частині проведення повторного підрахунку голосів, позивач вважає незаконним прийняте рішення Хмельницької районної виборчої комісії Хмельницької області № 94, яким відмовлено у проведенні перерахунку голосів на дільницях вказаних у заявах, у зв'язку із незабезпеченням заявниками явки членів дільничних комісій.

Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча повідомлений належним чином про дату, час і місце проведення судового засідання.

В судовому засіданні встановлено, що позивач 02 листопада 2010 року звернувся до відповідача про повторний підрахунок голосів у виборчому одномандатному мажоритарному окрузі №24, у зв'язку з виявленням певних порушень, що можуть вплинути на встановлення результатів виборів.

За результатами поданого письмового звернення позивача, відповідачем прийнято рішення №93-А, яким задоволено вимоги заявників про перерахунок голосів на вказаних дільницях за умови, якщо буде забезпечена відповідна явка членів дільничних виборчих комісій. У зв'язку з відсутністю представників дільничних виборчих комісій прийнято рішення №94, в якому відмовлено в повторному перерахунку голосів на дільницях керуючись п.9 ст.75 Закону.

В силу ст. 21 Конституції України усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Згідно з ст. 38 Конституції України громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 71 Конституції України вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Виборцям гарантується вільне волевиявлення.

Пункт 5 ст. 3 Закону передбачено, що будь-які прямі або непрямі привілеї чи обмеження виборчих прав громадян України за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками забороняються. Не допускаються обмеження участі громадян у виборчому процесі, крім обмежень, передбачених Конституцією України та цим Законом.

Стаття 25 Закону визначає повноваження територіальних виборчих комісій, а саме виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна територіальна виборча комісія: забезпечує підготовку та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної, районної ради; утворює одномандатні мажоритарні виборчі округи відповідно до цього Закону, встановлює їх межі та єдину нумерацію; здійснює в межах Автономної Республіки Крим, відповідної області, району контроль за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори у частині, що стосується виборів до Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної ради, виборцями, виборчими комісіями, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, підприємствами, установами та організаціями (незалежно від форм власності), їх посадовими особами, місцевими організаціями партій, їх представниками та уповноваженими особами, кандидатами у депутати відповідної ради, їх довіреними особами, офіційними спостерігачами; надає правову, організаційну, методичну, технічну допомогу виборчим комісіям у частині їх діяльності, що стосується виборів відповідної ради, організовує навчання членів цих комісій з питань організації виборчого процесу;... здійснює контроль за дотриманням установленого цим Законом порядку проведення передвиборної агітації; визнає голосування на виборчій дільниці недійсним у випадках, передбачених цим Законом; встановлює результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної, районної ради, здійснює офіційне опублікування результатів виборів до відповідної ради; реєструє депутатів, обраних до Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної, районної ради, повідомляє населення про зареєстрованих депутатів відповідної ради та основні відомості про них; організовує проведення повторного голосування і повторних місцевих виборів у випадках, передбачених цим Законом; розглядає звернення, заяви і скарги стосовно підготовки та проведення місцевих виборів до відповідної ради, приймає щодо них рішення; забезпечує передачу на зберігання до відповідної державної архівної установи виборчої та іншої документації в порядку, встановленому Центральною виборчою комісією; здійснює інші повноваження, передбачені цим та іншими законами України.

Відповідно до ч. 6 ст. 75 Закону України за наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевої організації партії, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та /або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців. Згідно зі статтею ч. 7 ст. 75 Закону у разі наявності акта або письмової заяви про порушення вимог цього Закону під час транспортування протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших виборчих документів до територіальної виборчої комісії територіальна виборча комісія може, а в разі наявних ознак розпечатування запакованих документів зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій дільниці.

Судом встановлено, що у рішенні № 93А від 05.11.10 Хмельницька районна виборча комісія фактично встановила обставини, які могли призвести до проведення повторного підрахунку голосів виборців в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №24 з виборів депутатів Хмельницької районної ради Хмельницької області.

Статтею 75 Закону України визначено порядок встановлення підсумків голосування. Відповідно до частини 9 цієї статті повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів здійснюється територіальною виборчою комісією, яка прийняла рішення про повторний підрахунок голосів, з обов'язковою участю членів дільничної виборчої комісії, які передають виборчу документацію, після розгляду і прийняття протоколів та інших виборчих документів від усіх дільничних виборчих комісій. У повторному підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці територіальною виборчою комісією мають право брати участь усі члени цієї дільничної виборчої комісії і можуть бути присутніми уповноважені особи місцевих організацій партій, довірені особи кандидатів, офіційні спостерігачі.

На підставі зазначеної норми відповідачем 05.11.2010 року прийнято рішення № 94 про відмову в повторному підрахунку голосів на дільницях, визначених в заяві позивача.

Проаналізувавши зазначене рішення Хмельницької районної виборчої комісії Хмельницької області суд прийшов до висновку, що Законом не передбачено як підставу для відмови у проведенні повторного підрахунку голосів неявка членів дільничної виборчої комісії.

З огляду на викладене суд вважає, що рішення Хмельницької районної виборчої комісії Хмельницької області № 94 від 05.11.2010 року не грунтується на законі, а тому позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

На підставі наведеного, керуючись Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад, та сільських, селищних, міських голів», ст. ст. 9, 11, 86, 159 -163, 167, 172 КАС України суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов кандидата в депутати до Хмельницької районної ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 24 від Хмельницької районної організації партії регіонів ОСОБА_5 до Хмельницької районної виборчої комісії Хмельницької області задовольнити.

Скасувати рішення Хмельницької районної виборчої комісії № 94 від 05 листопада 2010 року «Про розгляд заяви кандидата в депутати до Хмельницької обласної ради ОСОБА_6, його довіреної особи ОСОБА_7, та кандидата в депутати до Хмельницької районної ради ОСОБА_5»в частині відмови в повторному перерахунку голосів на дільницях, вказаних в заяві кандидата в депутати до Хмельницької районної ради ОСОБА_5

Зобов'язати Хмельницьку районну виборчу комісію провести повторний підрахунок голосів в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №24 з виборів депутатів Хмельницької районної ради Хмельницької області.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.

Повний текст постанови виготовлено 08 листопада 2010 року о 16 год. 30 хв.

< чи набрала законної сили > < Дата набрання законної сили >

Головуючий Суддя < для копії > Михайлов О.О.

Судді Касап В.М. Майстер П.М.

< Довідник >

< для копії > < для копії >