Ухвала від 04.11.2024 по справі 195/1971/24

Справа № 195/1971/24

Провадження №1-в/195/78/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про продовження адміністративного нагляду

04.11.2024 року с-ще Томаківка

Дніпропетровської області

Томаківський районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого - судді ОСОБА_1 ,

при секретарі судового засідання - ОСОБА_2 ,

за участю: ПОГ СВГ ВП №3 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області - капітана поліції ОСОБА_3 ,

засудженого - ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в с-щі Томаківка подання начальника відділення поліції № 3 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області підполковника поліції ОСОБА_5 про продовження адміністративного нагляду відносно засудженого:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Гарбузівка, Томаківського району, Дніпропетровської області, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимого:

1)18.10.2016 року Вироком Томаківського районного суду Дніпропетровської області за ч.2 ст. 185, ст 395 КК України до покарання у вигляді 1 року позбавлення волі, звільнений з місця позбавлення волі 04.08.2017 року у зв'язку з відбуттям строку покарання;

2)03.03.2018 року Вироком Томаківського районного суду Дніпропетровської області за ч.2 ст. 185 КК України до покарання у вигляді 5 років позбавлення волі; на підставі ст. 75 КК України звільнений від відбування покарання з випробуванням на строк 3 роки;

3)27.02.2019 року Вироком Томаківського районного суду Дніпропетровської області за ч. 2 ст. 185, ч. 3 ст. 15 - ч. 2 ст.185, ч. 1 ст. 70, ч. 4 ст. 70 КК України до покарання у вигляді позбавлення волі на строк 5 років 6 місяців, Ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 12.06.2019 року вирок змінено в частині призначеного покарання, вважати засудженим за ч. 3 ст. 15 - ч.2 ст.185, ч. 2 ст. 185 КК України до покарання у вигляді позбавлення волі на строк 5 років 6 місяців, Ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 17.04.2023 року звільнений умовно-достроково, невідбута частина покарання складає 1 рік 5 місяців 17 днів,

ВСТАНОВИВ:

до Томаківського районного суду Дніпропетровської області надійшло подання начальника відділення поліції № 3 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області підполковника поліції ОСОБА_5 про продовження адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Подання обґрунтовано тим, що 10.11.2023 року за ухвалою Томаківського суду № 195/1761/23 громадянину ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було встановлено адміністративний нагляд строком на 12 місяців.

Таким чином, громадянин ОСОБА_4 на обліку в поліції як «особа, що перебуває під адміністративним наглядом» фактично перебуває з 10.11.2023 до теперішнього часу, що становить майже 12 місяців, із встановлених йому ухвалою Томаківського районного суду 12 місяців. Такий термін перебування його на обліку у ВП № 3 та проведені з ним превентивні заходи не дали можливості встановити, чи став громадянин ОСОБА_4 після відбуття покарання на шлях виправлення, а ряд вчинених ним раніше злочинів є підставою вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства.

Крім того, за останній рік, будучи під адміністративним наглядом громадянина ОСОБА_4 було притягнуто 26 разів до адміністративної відповідальності.

Враховуючи вищевикладені обставини, начальник відділення поліції № 3 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області підполковник поліції ОСОБА_5 пропонує суду продовжити адміністративний нагляд на строк 6 місяців з наступними обмеженнями та правилами: заборонити відвідування розважальних закладів, де на розлив реалізовуються спиртні напої; заборонити вихід з дому з 23.00 години до 05.00 години ранку наступного дня; заборонити виїзд за межі Нікопольського району Дніпропетровської області, без дозволу керівництва відділення поліції № 3 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області; заборонити змінювати фактичне місце свого мешкання без дозволу уповноваженої на те особи з органів Національної поліції; з'являтися до відділення поліції № 3 Нікопольського РУП для реєстрації як особи, що перебуває під адміністративним наглядом один раз кожного місяця до закінчення адміністративного нагляду.

В судовому засіданні ПОГ СВГ ВП №3 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області - капітана поліції ОСОБА_3 підтримав подання та просив суд задовольнити клопотання - продовжити адміністративний нагляд відносно громадянина ОСОБА_4 терміном на 6 місяців з встановленням певних обмежень. Крім того капітан ОСОБА_3 суду пояснив, що громадянин ОСОБА_4 проживає із своєю сестрою та матір'ю. Його матір знаходиться в похилому віці - їй 90 років. Неодноразово з боку матері до поліції надходили заяви про насильство в родині, застосування паління в приміщенні. За 12 місяців особа була притягнута до адміністративної відповідальності 26 разів.

В судовому засіданні громадянин ОСОБА_4 не заперечував проти задоволення подання. Однак, заперечував відносно скоєння ним домашнього насильства.

Заслухавши думку представника ВП № № 3 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області, пояснення громадянина ОСОБА_4 , вивчивши та дослідивши матеріали подання, суд приходить наступних висновків.

Згідно ч.1 ст.539 КПК України питання, які виникають під час та після виконання вироку вирішуються судом за клопотанням (поданням) прокурора, засудженого, його захисника, законного представника, органу або установи виконання покарань, а також інших осіб, установ або органів у випадках, встановлених законом.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» Адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.

Відповідно до ст. 2 вказаного Закону адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.

Відповідно до ст. 158 КВК України, адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі, за постановою судді в порядку, передбаченому статтею 5 вищезазначеного Закону.

Відповідно до п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження:

а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу;

б) заборона перебування у визначених місцях району (міста);

в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста);

г) реєстрація в поліції від одного до чотирьох разів на місяць.

Статтею 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» передбачено порядок встановлення адміністративного нагляду, а саме: щодо осіб, зазначених у пункті «в» статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції. У поданні мають бути визначені обмеження, які пропонує встановити на підставі статті 10 цього Закону начальник органу Національної поліції щодо поведінки піднаглядного, та обгрунтування доцільності таких заходів. Разом з поданням до суду надсилаються копія вироку та матеріали, що свідчать про необхідність встановлення адміністративного нагляду за відповідною особою.

Відповідно до ст. 6 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.

Згідно роз'яснень Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 28 березня 1986 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду», суд, при розгляді питання встановлення чи продовження адміністративного нагляду, не може допускати формального підходу, тому слід повно досліджувати всі обставини та перевіряти обґрунтованість встановлення і продовження адміністративного нагляду.

Згідно з вимогами пунктів 4.4, 4.5 Інструкції про порядок організації здійснення адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі, затвердженої наказом МВС України, Державного департаменту України з питань виконання покарань 04.11.2003 року № 1303/203 начальник міськ-, райвідділу, розглянувши матеріали дільничного інспектора міліції про доцільність встановлення адміністративного нагляду щодо особи, що підпадає під дію Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» приймає рішення щодо підготовки подання про встановлення стосовно цієї особи адміністративного нагляду, підписує його та направляє до суду разом з наступними матеріалами:

- копія вироку суду про попереднє засудження до позбавлення волі;

- довідка про перевірку на наявність судимостей;

- характеристика особи та матеріали, які свідчать про вчинені особою правопорушення і накладені стягнення;

- засвідчені копії протоколів та постанов про притягнення до адміністративної відповідальності;

- письмове попередження, винесене цій особі, стосовно якої може бути встановлено адміністративний нагляд;

- пояснення правопорушника;

- пояснення громадян, що характеризують їх поведінку;

- пропозиції щодо застосування обмежень дій піднаглядному;

- інші матеріали.

Вирішуючи питання по суті подання, суд також враховує, що адміністративний нагляд щодо особи встановлює певні обмеження у її повсякденному житті та поведінці, а тому такий нагляд має бути встановлений з конкретно визначених законодавчих підстав, щоб не допустити обмеження або порушення прав особи, та випливати з дотримання судом принципів «рівних можливостей» та «справедливого судового розгляду», встановлених ст. 6 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод» 1950 року.

Судом встановленні наступні обставини.

Згідно інформації Єдиного державного реєстру судових рішень Вироком Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 05.04.2018 року громадянин ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , засуджений за ч. 3 ст. 185 КК України до покарання у вигляді 3 років позбавлення волі з іспитовим строком на 1 рік.

Згідно інформації Єдиного державного реєстру судових рішень Вироком Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 08.05.2018 року громадянин ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , засуджений за ч. 1 ст. 263 КК України до покарання у вигляді 3 років позбавлення волі.

Відповідно до довідки про звільнення серії ДНП № 09459 від 17.09.2021 року громадянин ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , звільнений з ДУ «Софіївська виправна колонія № 45» на підставі відбуття строку покарання.

Ухвалою Томаківського районного суду Дніпропетровській області від 11.10.2023 року відносно громадянина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлено адміністративний нагляд строком на 12 місяців з наступними обмеженнями та правилами: заборонено відвідування розважальних закладів, де на розлив реалізовуються спиртні напої; заборонено вихід з дому з 21.00 години до 05.00 години ранку наступного дня; заборонено виїзд за межі Нікопольського району без дозволу керівництва відділення поліції № 3 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області; заборонено змінювати фактичне місце свого мешкання без дозволу уповноваженої на те особи з органів Національної поліції; зобов'язано з'являтися до відділення поліції № 3 Нікопольського РУП для реєстрації як особи, що перебуває під адміністративним наглядом один раз кожного місяця до закінчення адміністративного нагляду.

Так, Постановою Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 13.12.2023 року громадянин ОСОБА_4 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 187 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу.

Крім того, Постановою Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 22.01.2024 року громадянин ОСОБА_4 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 187 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу.

Крім того, Постановою Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 26.02.2024 року громадянин ОСОБА_4 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. ч.1, 2 ст. 187, 36 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу.

Крім того, Постановою Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 11.03.2024 року громадянин ОСОБА_4 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 187 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу.

Крім того, Постановою Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 15.03.2024 року громадянин ОСОБА_4 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 187, 36 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу.

Крім того, Постановою ГБВ № 378727 від 29.03.2024 року, винесеною ДОПС СП ВП № 3 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області лейтенантом поліції ОСОБА_7 , притягнуто громадянина ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності за ст.177 КУпАП (придбання самогону).

Крім того, Постановою Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 12.04.2024 року громадянин ОСОБА_4 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2, ч.1 ст.173-2, 36 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу.

Крім того, Постановою Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 06.05.2024 року громадянин ОСОБА_4 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 187 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу.

Крім того, Постановою Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 20.05.2024 року громадянин ОСОБА_4 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 187 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу.

Крім того, Постановою Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 10.06.2024 року громадянин ОСОБА_4 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 187 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу.

Крім того, Постановою Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 20.06.2024 року громадянин ОСОБА_4 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 187 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу.

Крім того, Постановою Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 01.07.2024 року громадянин ОСОБА_4 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 187 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу.

Крім того, Постановою Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 08.07.2024 року громадянин ОСОБА_4 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 187 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу.

Крім того, Постановою Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 31.07.2024 року громадянин ОСОБА_4 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 187 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу.

Крім того, Постановою Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 19.09.2024 року громадянин ОСОБА_4 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 187 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу.

Крім того, Постановою Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 11.10.2024 року громадянин ОСОБА_4 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 187 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу.

Крім того, згідно рішення № 25 від 20.06.2024 року адміністративна комісія при ВК Томаківської селищної ради громадянина ОСОБА_4 визнала винним у скоєні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.152 КУпАП та звільнила від відповідальності за малозначністю, оголосив усне зауваження.

Враховуючи вищевикладене, суд не може погодитися з думкою начальника відділення поліції № 3 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області підполковника поліції ОСОБА_5 про притягнення особи до адміністративної відповідальності 26 разів.

Так, Єдиний державний реєстр судових рішень містить 15 постанов про притягнення громадянина ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності.

Крім того, до подання надані копії постанови ГБВ № 378727 від 29.03.2024 року про притягнення громадянина ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності за ст.177 КУпАП (придбання самогону).

Крім того, Єдиний державний реєстр судових рішень містить Постанови Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 25.03.2024 року, 23.05.2024 року та 09.04.2024 року про закриття провадження по справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.187 КУпАП.

Твердження в судовому засіданні ПОГ СВГ ВП №3 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області капітана поліції ОСОБА_3 про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина ОСОБА_4 26 разів - суд також вважає хибною.

Крім того, суд не може прийняти до уваги заперечення громадянина ОСОБА_4 відносно скоєння ним домашнього насильства, т.я. постанови суду набрали чинності та оскаржені ним не були.

Таким чином, громадянин ОСОБА_4 за період дії Ухвали Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 10.11.2023 року про встановлення відносно нього адміністративного нагляду строком на 12 місяців був притягнути до адміністративної відповідальності 17 разів.

Аналізуючи вищевикладені обставини, ретельно дослідивши матеріали подання, заслухав думку капітана ОСОБА_8 , громадянина ОСОБА_4 , суд приходить обгрунтованого висновку, що подання містить достатнє обґрунтування необхідності продовження адміністративного нагляду відносно громадянина ОСОБА_4 , оскільки останній після звільнення з місць позбавлення волі не став на шлях виправлення, залишається небезпечним для суспільства, і потребує застосування певних обмежень.

Крім того, в частині заборони виходу з дому з 23:00 години до 05.00 години, суд вважає необхідним задовольнити в повному обсязі, т.я. п. а) ст. 10 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" передбачено, що заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, не може перевищувати восьми годин на добу.

Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови суду про встановлення адміністративного нагляду.

Керуючись ст.ст. 376, 537, 539 КПК України, ст.ст.158, 159 КВК України, ст.ст. 1,2,3,5,6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд

ПОСТАНОВИВ:

подання начальника відділення поліції № 3 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області підполковника поліції ОСОБА_5 про продовження адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - задовольнити.

Продовжити громадянину ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративний нагляд строком на 6 (шість) місяців з наступними обмеженнями та правилами:

1)заборонити відвідування розважальних закладів, де на розлив реалізовуються спиртні напої;

2)заборонити вихід з дому з 23.00 години до 05.00 години ранку наступного дня;

3)заборонити виїзд за межі Нікопольського району Дніпропетровської області, без дозволу керівництва відділення поліції № 3 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області;

4)заборонити змінювати фактичне місце свого мешкання без дозволу уповноваженої на те особи з органів Національної поліції;

5)з'являтися до відділення поліції № 3 Нікопольського РУП для реєстрації як особи, що перебуває під адміністративним наглядом один раз кожного місяця до закінчення адміністративного нагляду.

Повний текст ухвали виготовлено 08.11.2024 року.

Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом семи діб з моменту її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Томаківський районний суд Дніпропетровської області.

Суддя: ОСОБА_1

04.11.2024