Справа № 367/8548/24
Провадження №2-о/367/409/2024
Іменем України
Суддя Ірпінського міського суду Київської області Лещенко О.В., ознайомившись з поданою представником заявника адвокатом Титаренко Д.С. заявою ОСОБА_1 , Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Вінниці Центрального міжрегіонального управлінні Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України у місті Сімферополь, Автономна Республіка Крим, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та доданими до неї матеріалами,
У серпні 2024 року адвокат Титаренко Д.С., діючи як представник ОСОБА_1 , звернувся до суду із вказаною вище заявою, в якій просив встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України у місті Сімферополь, Автономна Республіка Крим,
В обґрунтування заяви зазначає наступне.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 є донькою ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження від 06.07.1982 серія НОМЕР_1 , виданого міським відділом ЗАГС м. Сімферополя, копію якого додано до заяви.
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Сімферополі, який відноситься до тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, якою вона визначена згідно ч. 2 ст. 1 3акону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Встановлення факту смерті необхідно заявнику для внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру актів цивільного стану, отримання свідоцтва про смерть відповідно до законодавства України та подальшого оформлення спадкових справ, значна частина спадкового майна знаходиться у Вінницькій області, на підтвердження чого надано копії договору дарування та свідоцтва про право на спадщину стосовно квартири за адресою АДРЕСА_1 .
Ухвалою судді Ірпінського міського суду Київської області від 28.08.2024 року вказану заяву залишено без руху до усунення недоліків.
Після усунення недоліків шляхом подачі представником заявника відповідної заяви від 03.10.2024, ухвалою судді Ірпінського міського суду Київської області від 07.10.2024 року відкрито провадження у даній справі.
У судове засідання 31.10.2024 заявник ОСОБА_1 та її представник адвокат Титаренко Д.С. не з'явились, про час дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, представник заявниці подав заяву про розгляд справи у їх відсутність. Перед початком судового засідання 31.10.2024 року від нього надійшло клопотання про долучення доказів.
У судове засідання 31.10.2024 представника заінтересованої особи не з'явився, про час дату та місце судового розгляду повідомлений належним чином, клопотань про відкладення судового розгляду до суду не надходило.
Зважаючи, що згідно ч. 2 ст. 317 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) встановлено невідкладний розгляд справ про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, суд вважає за можливе провести розгляд без участі заявника та його представника та без участі представника заінтересованої особи.
Дослідивши зібрані докази, суд дійшов наступного висновку.
Як убачається з копії медичного свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 07.05.2024 Кримського республіканського бюро судово-медичної експертизи» ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 помер 04.ю05.2024 рокувід захворювання. Причини смерті: недостатність лівого шлуночка, хвороба атеросклеротична серця.
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 07.05.2024 року, виданого на момент смерті на тимчасово окупованій території у м. Сімферополь, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що 07.05.2024 року зроблено актовий запис № 170249910000702270006.
У свідоцтві про смерть, що видане на території, котра тимчасово окупована російською федерацією, зазначено, що місцем смерті є м. Сімферополь. Однак, зазначений документ, що підтверджує факт смерті ОСОБА_2 , виданий органом влади, що розміщений на неконтрольованій Україною території.
Також у якості додткового доказу суду надано копію фото з місця поховання ОСОБА_2 .
Факт родинних відносин між заявницею та померлим ОСОБА_2 як між донькою та батьком підтверджується: копією свідоцтва про народження від 06.07.1982 серія НОМЕР_1 , виданого міським відділом ЗАГС м. Сімферополя.
Належність померлого ОСОБА_2 до громадянства України убачається з копії паспорту громадянина України серія НОМЕР_4 , виданого 23.02.1999 Центральним РВ Сімферопольського МУ ГУ МВС України в Криму.
Згідно з пунктом 5 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Підставою звернення заявника до суду є неможливість реєстрації факту смерті батька.
У силу положень Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» основою гуманітарної, соціальної та економічної політики держави Україна стосовно населення тимчасово окупованої території України є захист і повноцінна реалізація національно-культурних, соціальних та політичних прав громадян України, у тому числі корінних народів та національних меншин.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Частинами першою та другою статті 317 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до будь-якого суду за межами такої території України.
Відповідно до статей 1, 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Зі змісту частин другої та третьої статті 9 вказаного Закону вбачається, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Статтею 17 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданий закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, - не пізніше п'яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; встановлення у судовому порядку факту смерті; звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою. У разі настання смерті в дорозі (у поїзді, на судні, в літаку тощо) державна реєстрація смерті може бути проведена в найближчому органі державної реєстрації актів цивільного стану. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інших осіб. Про державну реєстрацію смерті іноземця відділ державної реєстрації актів цивільного стану повідомляє Міністерство закордонних справ України.
На підставі викладеного, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, беручи до уваги те, що заявник не може у інший спосіб здійснити реєстрацію смерті свого батька, суд приходить до висновку про задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту смерті її батька ОСОБА_2 , на тимчасово окупованій території України, що надасть заявнику можливість отримати свідоцтво про смерть, видане відповідним державним органом України.
Рішення в частині встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України підлягає негайному виконанню на підставі частини четвертої статті 317 ЦПК України.
Керуючись статтями 259, 263-265,293-294, 315-317, 319, 430 ЦПК України,
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Вінниці Центрального міжрегіонального управлінні Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_5 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце народження: місто Ростов, Ярославська область; громадянство України дата смерті: ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце смерті: Україна, Автономна Республіка Крим, місто Сімферополь.
Встановлення факту смерті необхідне з метою реєстрації смерті особи в органах РАЦС МЮ України.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Копію рішення суду негайно після проголошення надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану у Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Вінниці Центрального міжрегіонального управлінні Міністерства юстиції (м. Київ) для державної реєстрації смерті.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана заявником, заінтересованою особою протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: О.В. Лещенко