П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
06 листопада 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/11071/24
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Коваля М.П.,
суддів - Осіпова Ю.В.,
- Скрипченка В.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одеса апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2024 року, прийняте у складі суду судді Скупінської О.В. в місті Одеса, по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
У квітні 2024 року ОСОБА_1 звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якому позивач, з урахування уточнення позовних вимог, просила суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо обчислення пенсії за віком ОСОБА_1 , яка призначається відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VIII та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII виключно із основної заробітної плати (посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років) на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 12.01.2024 № 317-01-30-66/2;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області перерахувати ОСОБА_1 з 15.01.2024 пенсію за віком відповідно пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VIII та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII, Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622, обчисливши її виходячи із 60% усієї суми заробітної плати, вказаної у довідках Департаменту розвитку територій Херсонської обласної державної адміністрації від 12 січня 2024 року № 317-01-30-66/24 та від 12 січня 2024 року № 317-01-30-67/24;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області сплатити недоотриману суму пенсії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2024 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не врахування до середньомісячного заробітку для розрахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.37 Закону № 3723-XII усіх видів виплат, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 згідно довідки від 12.01.2024 №317-01-30-67/24 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за останні 60 календарних місяців роботи перед звільненням. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити з 15.01.2024 перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до ст.37 Закону №3723-ХІІ з врахуванням до середньомісячного заробітку для розрахунку пенсії починаючи з 15.01.2024 усіх видів виплат, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 згідно довідки від 12.01.2024 №317-01-30-67/24 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за останні 60 календарних місяців роботи перед звільненням. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із вказаним рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області звернулось до П'ятого апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій вважає, що судом неправильно застосовано норми матеріального права та порушено норми процесуального права, тому просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що позивачеві здійснено переведення з пенсії за віком, відповідно до норм Закону № 1058 на пенсію за віком, згідно норм Закону №889, а не Закону № 3723, при цьому позивачем не виконано жодної умови для призначення пенсії згідно Закону № 889. Крім того, апелянт посилається на дискреційність повноважень пенсійного органу а також зазначає, що покладення зобов'язання на апелянта є протиправним, оскільки заява позивача розглядалась за принципом екстериторіальності.
Позивачем надано до апеляційного суду відзив на апеляційну скаргу, у якому зазначено про законність та обґрунтованість оскаржуваного судового рішення, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є громадянином України та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області з 07.05.2023 коли їй призначили пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
12 січня 2024 року позивачку звільнено із займаної посади державної служби. Загальний стаж державної служби складає 36 років.
Після звільнення з посади: начальника відділу енергетики та енергоефективності Департаменту розвитку територій Херсонської обласної державної адміністрації 15 січня 2024 року вона подала до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області заяву для здійснення переходу на інший вид пенсії на підставі Закону України «Про державну службу».
Разом із заявою позивачкою подано:
- Довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, від 12.01.2024 за № 317-01-30-67/24, яка видана на підставі особових рахунків за грудень 2023 року, за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 (а.с.28);
- Довідку про складові заробітної плати станом на 12 січня 2024 року для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 12.01.2024 за №317-01-30-66/24, яка видана на підставі рахунків за січень місяць (а.с.27).
Заяву позивачки про призначення/перерахунок пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу» розглянута за принципом екстериторіальності відповідно до п. 4.2. розділу IV Порядку подання та оформлення документів про призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Головним управлінням Пенсійного фонду в Івано-Франківській області та Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області.
Як зазначає Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області в своєму листі-відповіді від 23.05.2024 №4697-4604/С-03/8-2100/24, розрахунок розміру пенсії з 15.01.2024 здійснено згідно із довідками про складові заробітної плати державного службовця від 12.01.2024 №317- 01-30-66/24 та №317-01-30-67/24 Департаменту розвитку територій Херсонської обласної державної адміністрації (рішення від 26.01.2024). У результаті перерахунку розмір пенсії склав 75025,36 грн (125042,26 грн х 60%) з обмеженням до виплати у розмірі 23610,00 грн. З 01 січня 2024 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 29.12.2023 №1409 «Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році», якою затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням сімей і рівнів посад, юрисдикції та типів державних органів у 2024 році. Пунктом з Постанови №1409 передбачено, що схема посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2023 році та Положення про застосування стимулюючих виплат державним службовцям, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 №15 «Питання оплати праці працівників державних органів», не застосовуються до державних службовців, що провели класифікацію посад державної служби. Відповідно до пункту 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» у 2024 році заробітна плата державного службовця державного органу, який провів класифікацію посад державної служби, складається з посадового окладу, надбавки за ранг державного службовця, надбавки за вислугу років, місячної або квартальної премії, компенсації за додаткове навантаження та за вакантною посадою, грошової допомоги, що виплачується з наданням щорічної основної оплачуваної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та інших доплат, передбачених законами України. З урахуванням зазначеного 07.02.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області переглянуто розмір пенсії по довідці від 12.01.2024 № 317-01-30-66/24 та склав 25980,72 грн (43301,20 грн х 60%) з обмеженням до виплати у розмірі 23610,00 грн (а.с.117).
Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області 07.02.2024 переглянуто розмір пенсії позивача та враховано лише довідку від 12.01.2024 за №317-01-30-66/24, яка містить дані про складові заробітної плати за січень 2024 року. Довідку від 12.01.2024 за №317-01-30-67/24, яка містить дані про складові заробітної плати за грудень 2023 року, при визначенні розміру пенсії позивачки не враховано.
Вирішуючи спірне питання, суд першої інстанції виходив з того, що під час розрахунку середнього заробітку для обчислення розміру належної пенсії за віком відповідно до ст.37 Закону №3723-ХІІ відповідач не врахував всі складові заробітної плати, тобто діяв в супереч своїм повноваженням та не у спосіб, визначений чинним законодавством з питань пенсійного забезпечення.
Вирішуючи дану справу в апеляційній інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.п.1 п.2 розд. ХІ Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. №889-VIII (далі - Закон №889-VIII) Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ (далі - Закон №3723-ХІІ) втратив чинність, крім ст.37, що застосовується до осіб, зазначених у пункті 10 і 12 розділу ХІ цього Закону.
Згідно п.10 Розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст.25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до п.12 Розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно ч.1 ст.37 Закону №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз.1 ч.1 ст.28 Закону №1058-IV, та мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Тобто, за умови перебування станом на 01.05.2016 р. на посаді, віднесеної до державної служби, за наявності станом на 01.05.2016 р. стажу не менш 10 років на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, позивачка мала право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами, 15.01.2024 відповідачем реалізовано право позивачки на отримання пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723-ХІІ з 29.01.2024.
Відповідно до ч.1 ст.37 Закону №3723-ХІІ пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч.8 ст.37 Закону №3723-ХІІ визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 р. №622 затверджений Порядок призначення пенсії деяким категоріям осіб (далі - Порядок №622).
Пунктом 4 Порядку №622 встановлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Пунктом 5 Порядку №622 встановлено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Згідно матеріалів справи, відповідач обчислив основний розмір належної позивачу пенсії, на підставі довідки від 12.01.2024 №317-01-30-66/24, із розрахунку 60% від середньомісячного заробітку з середньомісячного заробітку, виходячи із таких складових: 32924,00 грн - посадовий оклад; 500.00 грн - надбавка за ранг (6 ранг); 9877,20 грн - надбавка за вислугу років (30%) (за стаж державної служби 36 років); усього: 43301,20 грн.
43301,20 х 60% = 25980,72 грн, де 60 % суми заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці (застосування Порядку №622), що підтверджується випискою з розпорядження Рішення №213050032442 від 07.02.2024 (а.с.132).
Суд враховує, що відповідачем під час розрахунку основаного розміру пенсії позивача не враховані інші виплати (крім посадового окладу, надбавки за ранг та вислугу років) за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, які вказано у довідці, виданій Департаментом розвитку територій Херсонської обласної державної адміністрації від 12.01.24 №317-01-30-67/24 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією).
Як вбачається із вказаної довідки, остання видана позивачу для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII пенсії відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ про розміри надбавок, премій та інших виплат за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 (надбавка за інтенсивність праці). У довідці зазначено, що на всі види оплати праці, включені у довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату за грудень 2023 року.
Форма довідки Департаменту розвитку територій Херсонської обласної державної адміністрації від 12.01.2024 р. №317-01-30-67/24, виданої ОСОБА_1 , та відомості цієї довідки відповідають вимогам постанови Правління Пенсійного фонду України «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям» від 17.01.2017 №1-3, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/30048, та пункту 5 Порядку №622.
01.01.2024 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році» від 29.12.2023 №1409, якою затверджено такі, що додаються: схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням сімей і рівнів посад, юрисдикції та типів державних органів у 2024 році; перелік типових посад державної служби в межах рівнів посад.
Пунктом 4 цієї Постанови установлено, що:
схема посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2023 році та Положення про застосування стимулюючих виплат державним службовцям, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 р. №15 Питання оплати праці працівників державних органів, не застосовуються до державних службовців державних органів, що провели класифікацію посад державної служби;
під час переведення державних службовців на інші посади державної служби застосовується перелік посад державної служби, що прирівнюються до відповідних підкатегорій, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 15 Питання оплати праці працівників державних органів , для визначення підкатегорії посади державної служби, необхідної для встановлення рівнозначності посади. Згідно з пунктом 4 Постанови ця постанова набирає чинності з 01.01.2024.
Суд зазначає, що довідка Департаменту розвитку територій Херсонської обласної державної адміністрації від 12.01.2024 №317-01-30-67/24, видана ОСОБА_1 для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723-ХІІ про розмір надбавки, премії та інші виплати за період з 01.01.2023 по 31.12.2023, тобто за період до дати набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2023 №1409 «Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році», яка упорядкує умови оплати праці державних службовців державних органів на основі класифікації посад Кабінет Міністрів України з 01.01.2024 р. При цьому, Постанова №622 на час виникнення спірних правовідносин є чинною.
З огляду на викладене, довідка Департаменту розвитку територій Херсонської обласної державної адміністрації від 12.01.2024 №317-01-30-67/24, видана ОСОБА_1 , підлягає врахуванню відповідачем при вирішенні питання про перехід позивача на пенсію за віком за ст.37 Закону №3723-ХІІ.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що під час розрахунку середнього заробітку для обчислення розміру належної пенсії за віком відповідно до ст.37 Закону №3723-ХІІ відповідач не врахував всі складові заробітної плати, чим спростовуються доводи апелянта у цій частині.
Надаючи правову оцінку доводам апелянта в частині дискреційності його повноважень у межах спірних правовідносин, колегія суддів зазначає наступне.
Так, положеннями ст. 2 Закону України «Про адміністративну процедуру» від 17 лютого 2022 року № 2073-IX (далі - Закон №2073-IX) визначено, що дискреційне повноваження - повноваження, надане адміністративному органу законом, обирати один із можливих варіантів рішення відповідно до закону та мети, з якою таке повноваження надано.
Частиною 3 статті 6 Закону №2073-IX визначено, що здійснення адміністративним органом дискреційного повноваження вважається законним у разі дотримання таких умов: дискреційне повноваження передбачено законом; дискреційне повноваження здійснюється у межах та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законом; правомірний вибір здійснено адміністративним органом для досягнення мети, з якою йому надано дискреційне повноваження, і відповідає принципам адміністративної процедури, визначеним цим Законом; вибір рішення адміністративного органу здійснюється без відступлення від попередніх рішень, прийнятих тим самим адміністративним органом в однакових чи подібних справах, крім обґрунтованих випадків.
Приписами частини четвертої статті 245 КАС України передбачено, що суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Позиція Верховного Суду щодо застосування частини четвертої статті 245 КАС України, а саме, щодо можливості зобов'язання суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, була висловлена у постановах від 04 вересня 2021 року у справі № 320/5007/20, від 14 вересня 2021 року у справі № 320/5007/20, від 23 грудня 2021 року у справі №480/4737/19 та від 13 жовтня 2022 року у справі №380/13558/21.
Також колегія суддів враховує правову позицію, що міститься, зокрема у постановах Верховного Суду від 10 вересня 2020 року у справі № 806/965/17 та від 27 вересня 2021 року у справі №380/8727/20, відповідно до якої у разі, якщо суб'єкт владних повноважень використав надане йому законом право на прийняття певного рішення за наслідками звернення особи, але останнє визнане судом протиправним з огляду на його невідповідність чинному законодавству, при цьому особою дотримано усіх визначених законом умов, то суд вправі зобов'язати суб'єкта владних повноважень прийняти певне рішення.
З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що у даному випадку у відповідача відсутня дискреція як можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень і єдиним варіантом поведінки пенсійного органу у даному випадку є саме здійснення перерахунку призначеної позивачці пенсії державного службовця відповідно до ст.37 Закону №3723-ХІІ згідно довідки від 12.01.2024 р. №317-01-30-67/24..
При цьому, колегія суддів враховує, що саме відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачки 07.02.2024 протиправно не застосувавши при цьому Довідку №317-01-30-67/24, про що зазначає сам відповідач в листі від 23.05.2024 (а.с.130-131), чим спростовуються доводи апелянта про розгляд заяви за принципом екстериторіальності.
Оцінюючи доводи апеляційної скарги, колегія суддів виходить з того, що судом першої інстанції було надано належну правову оцінку доводам, викладеним у позовній заяві, а також наведеним сторонами під час судового розгляду справи. Враховуючи викладене, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, яким повно та правильно встановлено обставини справи і ухвалено судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Згідно зі ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладені обставини та з огляду на наведені положення законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судове рішення без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 292, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2024 року - залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2024 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії- залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Верховного Суду.
Головуючий суддя: М. П. Коваль
Суддя: Ю.В. Осіпов
Суддя: В.О. Скрипченко