07 листопада 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/10088/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) клопотання позивача про призначення експертизи від 31.10.2024 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Департамент контррозвідки Служби безпеки України, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області, в якій з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 11.09.2024, просить:
1) визнати протиправним та скасувати рішення Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області від 25.07.2024 року №23 про скасування дозволу на імміграцію в Україну від 15.05.2017 та скасування посвідки на постійне проживання в Україні серії № НОМЕР_1 від 13.06.2017 ;
2) зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області поновити посвідку на постійне проживання в Україні серії № НОМЕР_1 від 13.06.2017 та повідомити Адміністрацію Державної прикордонної служби України про скасування рішення № 23 від 25.07.2024 року про скасування дозволу на імміграцію в Україну ОСОБА_1 .
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 16 вересня 2024 року залучено до участі в адміністративній справі №440/10088/24 за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Департамент контррозвідки Служби безпеки України (вул. Володимирська, 33, м. Київ, 01601).
01.11.2024 до суду надійшло клопотання позивача про призначення експертизи від 31.10.2024, в якому позивач просить призначити експертизу в адміністративній справі №440/10088/24 , проведення якої доручити Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини, звернутись до експерта, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, з проханням надати висновок у справі №440/10088/24 з відповідями на таке питання: - чи містять в поданні 24.02.2023 р №2/3/3-35011нт Департамента контррозвідки Центрального управління СБУ ( м. Київ, вул. Володимирська, 33, 01601) і в висновку відповідача від 25.07.2024 р. ознаки підбурювання до дискримінації (прямої та непрямої) за ознаками раси, національності, політичних поглядів.
Вирішуючи клопотання позивача про призначення експертизи від 31.10.2024, суд виходить з такого.
За приписами частини 1 статті 102 КАС України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.
При цьому відповідно до пункту 8 частини 2 статті 180 КАС України саме у підготовчому засіданні суд вирішує питання про призначення експертизи.
Згідно з частиною 2 статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до частини 3 статті 262 КАС України підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Зважаючи на те, що провадження у справі № 440/10088/24 відкрито 28.08.2024, в силу положень частини 2 статті 262 КАС України розгляд справи по суті у цій справі розпочато через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі. Отже, наразі здійснюється розгляд справи № 440/10088/24 по суті у порядку спрощеного позовного провадження.
За таких обставин призначення експертизи на цій стадії процесу та з урахуванням форми судочинства є неможливим.
З огляду на викладене, клопотання позивача про призначення експертизи від 31.10.2024 є необґрунтованим та не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 102, 262, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні клопотання позивача про призначення експертизи від 31.10.2024 відмовити.
Ухвала окремо оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя М.В. Довгопол