Рішення від 07.11.2024 по справі 440/4316/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/4316/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петрової Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, а саме просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №163950018325 про відмову ОСОБА_1 у частині перерахунку пенсії,

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії, починаючи з 27.09.2022, із врахуванням відомостей про період військової служби та заробітної плати, згідно його трудової книжки, військового квитка, виписки з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 1992 р. №48, виписки з особової справи військовослужбовця, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , довідки Центрального державного архіву Міністерства оборони Республіки Узбекистан №3815 від 08.16.2022 р. та архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України №179/12931 від 23.05.2022.

В обґрунтування позову зазначено, що 27.09.2022 р. позивач звернувся до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою про перерахунок пенсії. До цієї заяви були додані, зокрема, довідка Центрального державного архіву Міністерства оборони Республіки Узбекистан №3815 від 08.16.2022 р., архівна довідка Галузевого державного архіву Міноборони №179/12931 від 23.05.2022 р., виписка з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 1992 р. №48, виписка з особової справи військовослужбовця, видана ІНФОРМАЦІЯ_1 . При цьому, на момент звернення зі вказаною заявою в пенсійній справі були наявні копії трудової книжки та військового квитка У зв'язку із відсутністю протягом тривалого часу відповіді від пенсійного органу, позивач неодноразово звертався з усними запитами про результати розгляду заяви про перерахунок пенсії до Відділу ГУ ПФУ в Полтавській обл. в м. Горішні Плавні, а 22.08.2023 р. позивач звернувся до ГУ ПФУ в Полтавській обл. з письмовою скаргою, яка містила вимогу надати вказану інформацію в письмовій формі. Не отримавши відповіді на вказану скаргу, 24.11.2023 р. позивачу звернувся до Пенсійного фонду України з письмовою скаргою на бездіяльність працівників ГУ ПФУ в Полтавській обл. та лише 12.12.2023 р. отримав копію рішення ГУ ПФУ у Вінницькій обл. №163950018325 (дата не зазначена) про відмову у частині перерахунку пенсії. В оскаржуваному рішенні зазначено, що підставою для відмови позивачу у перерахунку пенсії є відсутність необхідних документів для підтвердження стажу роботи, оскільки виписка з наказу командира в/ч НОМЕР_1 від 1992 р. №48 не містить періоду військової служби, та відсутність необхідних документів для зарахування заробітної плати, оскільки довідка Центрального державного архіву Міністерства оборони Республіки Узбекистан №3815 від 08.16.2022 р. без проставлення компетентним органом держави, в якій був складений документ, апостилю. Позивач вважає оскаржуване рішення відповідача протиправним.

Ухвалою суду від 12.04.2024 прийнято позов до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/4316/24, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

02.05.2024 до суду надійшов відзив на позов в якому вказано, що позивач 27.09.2022 року звернувся до територіального відділу Пенсійного фонду України з заявою та документами щодо перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Згідно принципу екстериторіальності засобами програмного забезпечення заяву позивача та надані нею документи розглянуто ГУ Пенсійного фонду України в Вінницькій області. Довідка про заробітну плату № 3815 від 16.08.2022 року, видана «Центральним державним архівом Міністерства оборони Республіки Узбекистан» не може бути взята до уваги, оскільки завірена відтиском печатки на іноземній мові, переклад даної печатки з іноземної на державну мову відсутній, а також періоди на території країн, які входили до складу СРСР по 31 грудня 1991 року, можливо буде взяти до уваги у разі проставлення апостиля компетентним органом держави, в якій документ був складений держави, в якій документ був складений. Зазначено, що «Виписка з наказу командира військової частини НОМЕР_2 » містить розбіжності та не відповідає підставі видачі (видана на основі наказу командира частини №61800 № 17 від (відсутня дата). Відповідач стверджує, що приймаючи оскаржуване рішення, Головне управління діяло на підставі та в межах своїх повноважень, у спосіб, що передбачений нормами закону.

Розгляд даної справи, відповідно до статті 258, частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

З матеріалів справи вбачається, що 27.09.2022 року звернувся до територіального відділу Пенсійного фонду України з заявою та документами щодо перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням №163950018325 ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії та зазначено, що довідка №3815 від 16.08.2022, видана «Центральним державним архівом Міністерства оборони Республіки Узбекистан» не може бути взята до уваги, оскільки завірена відтиском печатки на іноземній мові. Для визначення доцільності по довідці проведено умовний перерахунок визначення оптимального заробітку (з 01.12.186 по 30.11.1991, індивідуальний коефіцієнт - 0,70487).

Також зазначено, що «Виписка з наказу командира військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_1 ) №48 від 1992» не може бути врахована для підтвердження періоду служби, оскільки в довідці не вказано з якої дати виключити із списків військової частини та не зазначено дату наказу на основі якого видавалась довідка. Також «Виписка з наказу командира військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_1 ) №48 від 1992» містить розбіжності та не відповідає підставі видачі (видана на основі наказу командира частини № 61800 №17 від (відсутня дата).

Зазначено, що з огляду на викладене відмовити ОСОБА_1 в частині проведення перерахунку «Зміна періоду 60 місяців заробітної плати до 01.07.2000, та донарахуванню періоду стажу» згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за відсутності необхідних документів для підтвердження стажу роботи №48 від 1992 р. (довідка без зазначення періоду) та зарахуванню заробітної плати по довідці №3815 від 16.08.2022 (не проставлено апостиль компетентним органом держави в якій був складений документ).

Позивач не погоджуючись із рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №163950018325 про відмову ОСОБА_1 у частині перерахунку пенсії, звернувся до суду із цим позовом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09 липня 2003 року /надалі - Закон №1058-IV/.

Згідно з частиною першою статті 44 Закону №1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Відповідно до частин четвертої та п'ятої статті 45 Закону №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Згідно з абзацом 2 частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Так, положеннями статті 40 Закону №1058-IV передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Пунктом 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року за № 22-1 /надалі - Порядок №22-1 (у відповідній редакції)/, зокрема, встановлено, що заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Пунктом 2.7. розділу ІІ Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

За змістом підпунктів 2 - 4 пункту 2.1 Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

- документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу) (п.2);

- для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5) (п. 3) ;

- відомості про місце проживання особи (п. 4).

Відповідно до пункту 2.10 розділу ІІ Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Пунктом 4.2 Порядку №22-1 встановлено, що при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного трудового стажу. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Згідно з пунктом 4.3 Порядку №22-1 рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Відповідно до пункту 4.7 Порядку №22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Виходячи із системного аналізу норм чинного законодавства, перерахунок пенсії може здійснюватися за заявою пенсіонера та поданими до неї документами. За результатами розгляду такої заяви з доданими до неї документами орган, що призначає пенсію або здійснює її перерахунок, не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії, про що повідомляє заявника.

Як вище зазначено, відповідача відмовив у перерахунку пенсії позивача у зв'язку з тим, що довідка №3815 від 16.08.2022, видана «Центральним державним архівом Міністерства оборони Республіки Узбекистан» не може бути взята до уваги, оскільки завірена відтиском печатки на іноземній мові. Для визначення доцільності по довідці проведено умовний перерахунок визначення оптимального заробітку (з 01.12.186 по 30.11.1991, індивідуальний коефіцієнт - 0,70487).

Також зазначено, що «Виписка з наказу командира військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_1 ) №48 від 1992» не може бути врахована для підтвердження періоду служби, оскільки в довідці не вказано з якої дати виключити із списків військової частини та не зазначено дату наказу на основі якого видавалась довідка. Також «Виписка з наказу командира військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_1 ) №48 від 1992» містить розбіжності та не відповідає підставі видачі (видана на основі наказу командира частини № 61800 №17 від (відсутня дата).

Також у відзиві на позов відповідач зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2022 року №1328 «Про вихід з Угоди про гарантії прав громадян державучасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійною забезпечення» постановлено про вихід України з Угоди про гарантії прав громадян-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, вчиненої 13 березня 1992 року. Внаслідок виходу з вказаної угоди України, Угода від 13.03.1992 припинила дію з 19.06.2023 щодо взаємовідносин України з іншими державами-учасницями вказаної угоди. Угода про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежності держав у галузі пенсійного забезпечення є не дійсною для України у взаємовідносинах з чинними її підписантами, в тому числі Республіка Узбекистан. На переконання відповідача, на момент розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії, відсутній міжнародний договір з Республікою Узбекистан з приводу пенсійного забезпечення, а тому положення Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежності держав у галузі пенсійного забезпечення, є нечинними.

Надаючи оцінку вказаним доводам відповідача, суд зазначає наступне.

Згідно ст.19 Закону України "Про міжнародні договори України" чинні міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства і застосовуються у порядку, передбаченому для норм національного законодавства. Якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.

Приписами частини другою статті 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.

Одним із міжнародних договорів з питань пенсійного забезпечення, який підписала Україна, стала багатостороння Угода про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992, зобов'язання за якою взяли на себе дев'ять держав - учасниць СНД, в тому числі Україна та російська федерація (далі - Угода).

Ця Угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав - учасниць Угоди (стаття 5 Угоди).

13.03.1992 підписана багатостороння Угода про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних держав в галузі пенсійного забезпечення, зобов'язання за якою взяли на себе дев'ять держав - учасниць СНД, в тому числі Україна та Узбекистан.

Відповідно до статті 1 Угоди пенсійне забезпечення громадян держав - учасниць цієї Угоди та членів їхніх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.

Статтею 6 Угоди встановлено, що призначення пенсій громадянам держав - учасниць Угоди проводиться за місцем проживання.

Для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав - учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності цією Угодою.

Згідно з частиною 2 статті 4 Угоди "Про співробітництво в галузі трудової міграції та соціального захисту трудівників-мігрантів" від 15.04.1994, підписаної Урядами Азербайджанської Республіки, Республіки Вірменія, республіки Білорусь, Республіки Грузія, Республіки Казахстан, Киргизької Республіки, Республіки Молдова, російська федерація, Республіки Таджикистан, Туркменістану, Республіки Узбекистан, України, передбачено, що кожна зі Сторін визнає (без легалізації) дипломи, свідоцтва про освіту, відповідні документи про надання звання, розряду, кваліфікації та інші неодмінні для здійснення трудової діяльності документи і завірений, у встановленому на території Сторони виїзду порядку, їх переклад державною мовою Сторони працевлаштування або російською мовою. Трудовий стаж, зокрема стаж на пільгових підставах і за спеціальністю, взаємно визнається Сторонами.

Отже, обчислення стажу здійснюється згідно із законодавством держави, на території якої відбувалась трудова діяльність; пільговий стаж, набутий на території однієї з цих двох держав, визнається іншою державою.

При цьому, в силу пункту 2 статті 13 Угоди пенсійні права громадян держав-учасниць Співдружності, що виникли відповідно до положень цієї Угоди, не втрачають своєї сили і в разі виходу із Угоди держави-учасниці, на території якої вони проживають.

Постановою Кабінету Міністрів України №1328 від 29.11.2022 "Про вихід з Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення" постановлено вийти з Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, вчиненої 13.03.1992 у м. москві.

Зазначена вище постанова набрала чинності 02.12.2022.

Відтак, до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України №1328 від 29.11.2022 Україна, як держава - учасниця Угоди виконує зобов'язання, взяті згідно Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992.

Таким чином, припинення участі в Угоді, так само, як і прийняття постанови Кабінетом Міністрів України від 29.11.2022 №1328 "Про вихід з Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення", не є підставою для відмови в обчисленні стажу роботи позивача, оскільки такий стаж нею набутий до ухвалення відповідних рішень.

На переконання суду, за наявності чинних у період роботи особи положень Угоди, що передбачали відповідне право, така особа не може нести негативні наслідки у вигляді відмови у зарахуванні спірного періоду роботи до страхового стажу.

Водночас суд зауважує, що в умовах воєнного стану постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання прийняття на території України під час воєнного стану документів, виданих уповноваженими органами іноземних держав» від 04.02.2023 №107 (далі - Постанова №107) визначено порядок прийняття іноземних офіційних документів. Зокрема п. 1 Постанови №107 встановлено, що під час воєнного стану та протягом шести місяців після його припинення або скасування документи виготовлені або засвідчені на території іноземних держав установою або спеціально на те уповноваженою особою в межах їх компетенції за установленою формою і скріплені гербовою печаткою, приймаються на території України без спеціального посвідчення (консульської легалізації, проставлення апостиля тощо) у разі, коли станом на 24.02.2022 такі документи приймалися на території України без спеціального посвідчення.

Враховуючи зазначене, документи, які видані на території зокрема Республіки Узбекистан, виготовлені, або засвідчені установою або спеціально на те уповноваженою особою в межах їх компетенції за установленою формою і скріплені гербовою печаткою, приймаються на території України без спеціального посвідчення. Видані в цих державах документи, які не мають установленої форми, приймаються на території України за умови проставлення апостиля компетентним органом держави, в якій документ був вкладений.

Суд зазначає, що матеріали справи містять копію трудової книжки, довідки Центрального державного архіву Міністерства оборони Республіки Узбекистан №3815 від 08.16.2022 р., виписки з наказу командира військової частини НОМЕР_1 №48 від 1992 р., виписки з особової справи позивача, виданою ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Так відповідно до записів з копії трудової книжки НОМЕР_3 позивач дійсну військову службу з 01.11.1980 по 07.12.1994.

Проходження військової служби у спірний період також підтверджено військовим квитком № НОМЕР_4 .

Крім того, позивачем надано виписки з особової справи військовослужбовця, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , довідки Центрального державного архіву Міністерства оборони Республіки Узбекистан №3815 від 08.16.2022 р. та архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України №179/12931 від 23.05.2022.

Зазначені документи не можуть піддаватися сумніву та позбавляти особу права на зарахування відповідних періодів до стажу, а позиція відповідача суперечить принципу верховенства права, оскільки право позивача на призначення пенсії не пов'язується з такими чинниками, як припинення дипломатичних відносин з однією з держав-учасниць Угоди.

Також відсутність дати наказу на основі якого видано Виписка з наказу командира військової частини НОМЕР_2 , не може бути підставою для позбавлення позивача права на перерахунок пенсії, за наявності вище вказаних документів.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №163950018325 про відмову ОСОБА_1 у частині перерахунку пенсії та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії, починаючи з 27.09.2022, із врахуванням відомостей про період військової служби та заробітної плати, згідно його трудової книжки, військового квитка, виписки з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 1992 р. №48, виписки з особової справи військовослужбовця, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , довідки Центрального державного архіву Міністерства оборони Республіки Узбекистан №3815 від 08.16.2022 р. та архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України №179/12931 від 23.05.2022.

Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Таким чином, суд дійшов висновку, що понесені позивачем судові витрати на сплату судового збору у розмірі 1211,20 грн належить стягнути на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_5 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, Вінницька область, 21028, код ЄДРПОУ 13322403) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №163950018325 про відмову ОСОБА_1 у частині перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії, починаючи з 27.09.2022, із врахуванням відомостей про період військової служби та заробітної плати, згідно його трудової книжки, військового квитка, виписки з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 1992 р. №48, виписки з особової справи військовослужбовця, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , довідки Центрального державного архіву Міністерства оборони Республіки Узбекистан №3815 від 08.16.2022 р. та архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України №179/12931 від 23.05.2022.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Л.М. Петрова