Рішення від 07.11.2024 по справі 440/3205/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/3205/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петрової Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Інформаційного агентства про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Інформаційного агентства про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, а саме просить:

- визнати протиправною бездіяльність Інформаційного агентства щодо розрахунку грошової допомоги на оздоровлення, передбаченої статтею 10-1 та частиною 3 статті 15 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2018-2019 рік без урахування щомісячної фіксованої індексації грошового забезпечення відповідно до приписів абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078,

- зобов'язати Інформаційне агентство провести позивачу перерахунок грошової допомоги на оздоровлення, передбаченої статтею 10-1 та частиною 3 статті 15 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» за 2018-2019 рік та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2018-2019 рік з урахуванням щомісячної фіксованої індексації грошового забезпечення відповідно до приписів абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 та з урахуванням січня 2008 року, як базового місяця проведення індексації,

- визнати протиправною бездіяльність Інформаційного агентства щодо неврахування щомісячної додаткової грошової винагороди та індексації грошового забезпечення при обрахунку позивачу грошової допомоги на оздоровлення, передбаченої статтею 10-1 та частиною 3 статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2008-2018 роки,

- зобов'язати Інформаційне агентство нарахувати й виплатити позивачу грошову допомогу на оздоровлення, передбачену статтею 10-1 та частиною 3 статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди та індексації грошового забезпечення з урахуванням січня 2008 року як базового місяця проведення індексації за 2008-2018 роки.

В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 , проходив військову службу з 03.12.2007 по 21.12.2018 року у Центральному друкованому органі Міністерства оборони України «Народна армія», правонаступником якого є наразі відповідач. Так, за інформацією з Єдиного державного реєстру судових рішень (справа №620/3814/19), відповідно до наказу начальника Управління комунікацій та преси Міністерства оборони України від 04.12.2018 №25 «Про проведення додаткових організаційних заходах в установах безпосереднього підпорядкування управління комунікацій та преси Міністерства оборони України, з метою виконання вимог спільної Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних сил України від 28.11.2018 №Д-322/1/18 дск «Про проведення додаткових організаційних заходів у Збройних Силах України у 2018 році» пункт №3, згідно статті 104 Цивільного кодексу України «Припинення юридичної особи» Центрального друкованого органу Міністерства оборони України «Народна армія», розформовується (ліквідується) майно, права та обов'язки передаються правонаступнику - Інформаційному агентству 01015 м. Київ, вулиця Московська, будинок 45 корпус 1, код ЄДРПОУ 2662615. В подальшому з 21.12.2018 по 13.02.2024 року проходив військову службу в Інформаційному агентстві. За час проходження служби позивачу виплачувалася грошова допомога на оздоровлення за 2008 - 2019 роки, передбачена статтею 10-1 та частиною 3 статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII без урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди та індексації грошового забезпечення з урахуванням січня 2008 року - як базового місяця проведення індексації та матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань за 2008-2019 роки без урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди та індексації грошового забезпечення з урахуванням січня 2008 року - як базового місяця проведення індексації.

Ухвалою суду від 25.03.2024 позов залишено без руху.

Ухвалою суду від 01.04.2024 визнано поважними причини пропуску строку звернення позивача до адміністративного суду та поновлено пропущений строк звернення до суду у цій справі, прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/3205/24, призначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження.

15.04.2024 до суду від відповідача надійшов відзив на позов пунктом 2 Порядку №1078 визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, серед іншого, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби. Крім того, з метою забезпечення єдиного підходу до проведення індексації грошових доходів громадян у разі їх підвищення постановою №1013 внесені зміни до Порядку, відповідно до яких визначено, що значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків, у місяці в якому відбувається підвищення тарифних ставок (посадових окладів). Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифних ставок (посадових окладів). Відповідно до п. 6 Порядку № 1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, зокрема підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету. Абзацом 4 пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення №1078 Кабінет Міністрів України включив до складу грошових доходів населення, що підлягають індексації, грошове забезпечення військовослужбовців, але не одноразову грошову допомогу. Отже, одноразова грошова допомога на оздоровлення не підлягає індексації, оскільки вказана допомога має разовий характер і не включена ані Законом України «Про індексацію грошових доходів населення», ані Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, до виплат, які підлягають індексації.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , проходив військову службу з 03.12.2007 по 21.12.2018 року у Центральному друкованому органі Міністерства оборони України «Народна армія», правонаступником якого є наразі відповідач.

В подальшому з 21.12.2018 по 13.02.2024 року позивач проходив військову службу в Інформаційному агентстві.

Відповідачем надано до суду довідку Інформаційного агентства від 11.04.2024 № 522/463 відповідно до якої позивачу у жовтні 2019 році нараховано грошову допомогу на оздоровлення - 18631,90 грн та у листопаді 2019 році виплачено матеріальну допомогу для вирішення соціально побутових питань у розмірі 1066,53 грн.

Згідно архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 01.04.2024 позивач з 2008-2018 отримував матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та грошову допомогу на оздоровлення.

Позивач стверджує, що за час проходження служби йому виплачувалася грошова допомога на оздоровлення за 2008 - 2019 роки, передбачена статтею 10-1 та частиною 3 статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII без урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди та індексації грошового забезпечення з урахуванням січня 2008 року - як базового місяця проведення індексації та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за 2008-2019 роки без урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди та індексації грошового забезпечення з урахуванням січня 2008 року - як базового місяця проведення індексації.

Зазначене стало підставою для звернення до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Статтею 1 Закону передбачено, що соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Згідно частин першої - третьої статті 9 Закону держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

За приписами частини четвертої статті 9 Закону грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надаються щорічні основні відпустки із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 Закону).

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (чинної до 28.02.2018) було установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 3 пункту 5 вищенаведеної постанови було надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.

Згідно пунктів 30.1, 30.4 Розділу ХХХ Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказ Міністра оборони України 11.06.2008 № 260 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 за № 638/15329 (в редакцій, чинній на час виникнення спірних правовідносин), особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, у разі вибуття в щорічну основну відпустку виплачується грошова допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення. Розмір грошової допомоги визначається виходячи з посадових окладів, окладів за військовими званнями та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день вибуття в щорічну основну відпустку (з урахуванням пункту 30.2 цієї Інструкції).

Відповідно до пунктів 33.1-33.3 Розділу ХХХІІІ вищенаведеної Інструкції особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять службу за контрактом, для вирішення соціально-побутових питань один раз на рік надається матеріальна допомога в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення. Матеріальна допомога надається військовослужбовцям за їх заявою за місцем штатної служби на підставі наказу командира військової частини, а командиру (начальнику) - на підставі наказу вищого командира (начальника) із зазначенням у ньому розміру допомоги. Розмір матеріальної допомоги установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України. До місячного грошового забезпечення, з якого визначається матеріальна допомога, включаються посадові оклади, оклади за військовими званнями та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги.

Так, судом було встановлено, що за спірний період позивачу виплачувалася матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та грошова допомога на оздоровлення.

Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина друга статті 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»).

Статтею 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України «Про індексацію грошових доходів населення».

Згідно статті 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 вказаного Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Таким чином, індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, стипендії; оплати праці (грошового забезпечення), які мають систематичний характер, а тому, індексація є невід'ємною складовою частиною сум, для розрахунку грошової допомоги на оздоровлення та одноразової грошової допомоги.

Враховуючи те, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та грошової допомоги на оздоровлення.

При цьому, відповідачем не надано суду доказів нарахування та виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та грошової допомоги на оздоровлення з урахуванням індексації грошового забезпечення.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачу матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та грошової допомоги на оздоровлення за 2008-2019 без урахування індексації грошового забезпечення є протиправними.

Що стосується позовних вимог про визнання протиправними дій Інформаційного агентства щодо неврахування щомісячної додаткової грошової винагороди при обрахунку позивачу грошової допомоги на оздоровлення за 2008-2019 визнання протиправними дій Інформаційного агентства щодо неврахування щомісячної додаткової грошової винагороди при обрахунку позивачу матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2008-2019, то суд зазначає, що суду не надано сторонами доказів нарахування та виплати позивачу додаткової грошової винагороди за вказані періоди, тому підстави для задоволення позовних вимог у цій частині відсутні.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково шляхом визнання протиправними дій Інформаційного агентства щодо неврахування індексації грошового забезпечення при обрахунку позивачу грошової допомоги на оздоровлення за 2008-2019 роки та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2008-2019; зобов'язання Інформаційне агентство провести перерахунок та виплатити позивачу грошову допомогу на оздоровлення за 2008-2019 роки та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2008-2019 роки з урахуванням індексації грошового забезпечення.

Згідно частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Інформаційного агентства (вул. Князів Острозьких, 45/1, 33, м. Київ, 01011, код ЄДРПОУ 26622615) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Інформаційного агентства щодо неврахування індексації грошового забезпечення при обрахунку ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення за 2008-2019 роки та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2008-2019.

Зобов'язати Інформаційне агентство провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу на оздоровлення за 2008-2019 роки та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2008-2019 роки з урахуванням індексації грошового забезпечення.

В решті позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Л.М. Петрова