30 жовтня 2024 року № 320/16297/21
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Зазимської сільської ради Броварського району Київської області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Зазимської сільської ради Броварського району Київської області, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Зазимської сільської ради щодо ненадання інформації на пункти 4-7, 9-17, 20-35 запиту №207 від 17.09.2021;
- зобов'язати Зазимську сільську раду надати ОСОБА_1 інформацію на пункти 4-7, 9-17, 20-35 запиту ОСОБА_1 №207 від 17.09.2021 протягом 5 робочих днів з дня надбання рішенням законної сили.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідач протиправно не надав документи, які позивач просив надати відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач правом на надання відзиву на позовну заяву не скористався, жодних заяв чи клопотань до суду не надав.
Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з частиною другою статті 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
17.09.2021 позивачем направлено запит про отримання публічної інформації до Зазимської сільської ради, у якому позивач просив відповідача надати інформацію про земельну ділянку площею 0,25 га на території Зазимської територіальної громади в
АДРЕСА_1 , яка знаходиться між ділянками з кадастровими
номерами 3221286801:01:082:0140 та 3221286801:01:082:0099 (графічний
матеріал додається) та відповідно до Генерального плану с. Пухівка
розташована на території зелених насаджень загального користування (згідно
наданої відповіді):
1. Надати всю інформацію про балансоутримувача даної земельної ділянки.
2. Надати всю інформацію про власника даної земельної ділянки та території
на якій вона знаходиться.
3. Надати всю інформацію про те, що зараз знаходиться на вище вказаній
земельній ділянці та чи вище вказаний об'єкт благоустрою зеленого господарства
використовується за призначенням і саме як.
4. Надати фотографічний матеріал реального стану вище вказаного об'єкту благоустрою зеленого господарства.
5. Вказати коли останнім часом виконувались земляні, будівельні та інші роботи відповідно наданих дозволів в установленому порядку та що саме виконувалось (надати підтверджуючі документи та акти виконаних робіт).
6. Надати всю інформацію про спеціалізовані підприємства, які займаються належним утриманням та своєчасним ремонтом об'єкта благоустрою згідно чинного законодавства, в тому числі укладені договори та акти виконаних робіт.
7. Надати всю інформацію про кошти, які були використані власником об'єкта для належного утримання та своєчасного ремонту об'єкта благоустрою згідно чинного законодавства.
8. Надати всю інформацію відповідно до містобудівної документації, що саме розташовано на вище вказаній земельній ділянці.
9. Надати всю інформацію про відповідальних за збереження зелених насаджень і тих хто займається належним доглядом за вище вказаним об'єктом благоустрою.
10. Надати всю інформацію про елементи благоустрою, які входять до вище вказаного об'єкту благоустрою.
11. Підтвердити чи спростувати інформацію про наявність загально міських інженерних мереж водопостачання, водовідведення, кабельних електромереж та телефонізації, які проходять через територію об'єкта благоустрою.
12. Надати розроблений плани соціально-економічного розвитку вище вказаного благоустрою зеленого господарства або підтвердити його відсутність.
13. Надати копії договорів та актів виконаних робіт щодо виконання окремих робіт на об'єктах зеленого господарства, у тому числі проведення інвентаризації.
14. Надати всю інформацію про виконані заходи по утримуванню в належному санітарно-технічному стані вище вказаного об'єкта благоустрою, які затверджені місцевими органами самоврядування.
15. Надати інформацію про проведену інвентаризацію та паспортизацію об'єкту благоустрою відповідно до планів.
16. Надати всю інформацію про роботу комісій з обстеження зелених насаджень та складені нею акти щодо вище вказаної земельної ділянки.
17. Надати копії зведених звітів з питань розвитку та утримання вище вказаного об'єкту благоустрою.
18. Підтвердити чи спростувати інформацію про те, чи є на вище вказаній ділянці дороги, тротуари, газони, квітники.
19. Підтвердити чи спростувати інформацію про те, чи ростуть на вище вказаній земельній ділянці чагарники та в якому відсотковому співвідношенні відносно площі ділянки.
20. Надати інформацію про те, коли останній час відбувалася посадка посадкового матеріалу (дерев, саджанців, квітів, кропиви, пирію тощо) з вказанням їх найменування, кількості та місця розташування. Надати копії актів виконаних робіт з вказанням виконавців проведених робіт.
21. Вказати конкретно, коли та чим саме проводилось удобрення зелених насаджень та в якій кількості. Надати копії актів виконаних робіт.
22. Підтвердити чи спростувати інформацію про те, чи на даний момент на вище вказаній земельній ділянці є аварійні дерева чи потенційно аварійні гілки.
23. Вказати конкретну дату коли останній час відбувалося видалення дерев і пеньків та ким саме.
24. Вказати конкретну дату, коли останній час відбувалося санітарне обрізування кущів.
25. Спростувати чи підтвердити інформацію про існування газону на даній території.
26. Надати копію технологічної карти вище вказаного об'єкта благоустрою зеленого господарства.
27. Надати всю інформацію про захист зелених насаджень з копіями актів виконаних робіт та вказанням виконавців.
28. Надати інформацію коли і ким відбувались загальні, часткові та позачергові огляди з метою контролю стану зелених насаджень. Надати копії актів.
29. Надати інформацію щодо проведення капітального та поточного ремонту об'єктів благоустрою зеленого господарства. Надати копії акти виконаних робіт.
30. Надати копію обліку зелених насаджень та копію реєстру за видовим складом та віком.
31. Надати копію паспорта об'єкта затвердженого балансоутримувачем, власником чи користувачем земельних ділянок, на яких розташовані зелені насадження, та підписаний виконавцем робіт з інвентаризації.
32. Вказати дату останнього поновлення паспорта об'єкта та ким саме.
33. Вказати дату позапланового обліку зелених насаджень.
34. Надати інформацію про усереднену вікову межу експлуатації деревних і чагарникових рослин і газонів в зелених насадженнях та підтвердити цю інформацію відповідним документом.
35. Надати інформацію про орієнтовану кількість видів зелених насаджень на об'єкті благоустрою зеленого господарства та підтвердити цю інформацію відповідним документом.
Листом від 22.09.2021 №207/02-41 відповідач продовжив строк розгляду запиту до 20 днів з дня його отримання.
Листом від 18.10.2021 №207/02-41 відповідач повідомив, що відповідно до пунктів 1, 2 запиту, територія, яка позначена позивачем на графічному матеріалі доданого до запиту, перебуває у комунальній власності Зазимської сільської територіальної громади і не є сформованою у земельну ділянку, у розумінні статті 79-1 Земельного кодексу України. Щодо пунктів 3,8,18,19 запиту, то відповідно генерального плану села Пухівка Броварського району Київської області територія земельної ділянки вільна від забудов, покрита чагарниками та іншими зеленими насадженнями. Щодо пунктів 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 запиту, то Зазимська сільська рада не володіє і не зобов'язана відповідно до своєї компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією фактично по неідентифікованій земельній ділянці, щодо якої зроблено запит. Також відповідач вказав, що для отримання більш повної та достовірної інформації, просить конкретизувати свій запит у частині конкретних та послідовних питань щодо тих чи інших об'єктів, тих чи інших господарюючих суб'єктів, підприємств та організацій і зокрема щодо конкретної земельної ділянки та об'єктів природнього світу, питання про які ставляться у запиті.
Не погоджуючись з правомірністю надання такої відповіді на свій запит, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходив із такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.40 Конституції України держава гарантує, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Статтею 1 Закону України "Про інформацію" передбачено, що інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про інформацію" основними принципами інформаційних відносин є: гарантованість права на інформацію; відкритість, доступність інформації, свобода обміну інформацією; достовірність і повнота інформації; свобода вираження поглядів і переконань; правомірність одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації; захищеність особи від втручання в її особисте та сімейне життя.
Згідно статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Стаття 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлює, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію має містити: 1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
Розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:
1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;
2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;
3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком;
4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону (ст.22 ЗУ №2939).
Відповідно до ст.10, ч.1 ст.12 Закону України « Про органи місцевого самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами. Сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.
Сільський, селищний, міський голова: забезпечує на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об'єднань ( п.18 ч.4 ст.42 ЗУ «Про органи місцевого самоврядування»).
Матеріали справи містять інформацію, що позивач отримав відповіді на його звернення, щодо 1-3,8,18,19 питань.
Відтак, Закон України «Про доступ до публічної інформації» зобов'язує розпорядника інформації надати відповідь на запит стосовно інформації, яка відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях та була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством.
Стосовно іншої інформації позивачем необхідно надати запит відповідно до вимог ст.19 Закон України «Про доступ до публічної інформації», з якого можливо встановити, що саме вимагає запитувач інформації, тому відповідач правомірно відмовив позивачу відповідно до ст.22 Закону України №2939, оскільки розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту , якщо запитувачем інформації не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
Таким чином, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову.
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно зі ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості. Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову -відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Лиска І.Г.