Рішення від 06.11.2024 по справі 380/10692/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2024 рокусправа № 380/10692/24

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Морської Галини Михайлівни, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач 2), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №054450004374 від 12.04.2024 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 :

- з 04.05.1998 р. по 23.06.1998 р. на шахті «Трудівська» до страхового та пільгового стажу роботи за Списком №1 з повним робочим днем під землею, та до стажу який дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст.114 ЗУ №1058;

- з 23.06.1998 р. по 31.12.1998 р. на шахті «Трудівська» до пільгового стажу роботи за Списком №1 з повним робочим днем під землею, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст.114 ЗУ №1058;

- з 01.01.1999 р. по 31.12.2001 р. на шахті «Трудівська» пільгового стажу роботи з повним робочим днем під землею який дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст.114 ЗУ №1058;

та з врахуванням вказаних вище періодів призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 04.04.2024 року.

Ухвалою від 24.05.2024 суд відкрив спрощене провадження без виклику сторін.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 звернувся із заявою від 04.04.2024 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням ГУ ПФУ у Івано-Франківській області від 12.04.2024 №054450004374 Позивачу відмовлено у призначенні пенсії по віку на пільгових умовах відповідно до п.3 ст.114 ЗУ №1058 у зв'язку із не зарахуванням періоду роботи Позивача з 04.05.1998 по 23.06.1988 до страхового, пільгового стажу, а також не зарахування періоду роботи позивача з 23.06.1998 по 31.12.1998 та з 01.01.1999 по 31.12.2001 до спеціального (пільгового) стажу за Списком №1, який дає право на пенсію по віку на пільгових умовах у відповідності до ч.3 ст.114 ЗУ №1058 (обрахований відповідачем пільговий стаж 24 р. 5 м. 7 дн.).

Вважаючи відмову протиправною, позивач просить суд задовольнити позов.

Відповідач 1 надіслав суду відзив, у якому заперечив проти позову, мотивуючи тим, що зарахування до пільгового стажу певних періодів роботи можливе лише у разі надання підприємством відповідної довідки, оскільки тільки підприємство на підставі первинних документів визначає умови і характер виконуваної роботи , розділ, підрозділ, найменування списків, куди включається цей період. Відповідно до поданих документів право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 ст. 114 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у ОСОБА_1 відсутнє.

Із вказаних підстав просить суд відмовити у задоволенні позову.

Відповідач 2 надіслав суду відзив, у якому заперечив проти позову, мотивуючи тим, що за результатами розгляду документів, поданих до заяви, до страхового стажу згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_1 від 22.05.1997 не зараховано періоди: - із 13.06:1996 по 10.01.1998 у зв'язку з відсутністю наказу на звільнення і невідповідності назви підприємства при прийнятті і на печатці при звільненні; - із 04.05.1998 до дати переведення 23.06.1998 у зв'язку з наявними виправленнями в наказі на прийняття. При обчисленні пільгового і страхового стажу не враховано довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки № НОМЕР_2 без дати видачі,, виданої ВП “Шахта Трудівська». Однак, період з 01.01.1999 по 31.01.2002 враховано при обчисленні пільгового стажу за даними Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування згідно з пунктом 18 Порядку. Страховий стаж розраховано, з врахуванням даних, що містяться в індивідуальних відомостях про застраховану особу (довідка Форми ОК-5). Пільговий стаж роботи за Списком № 1 - 24 роки 05 місяців 07 днів. Відповідно до поданих документів право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 ст. 114 Закону № 1058 у позивача відсутнє.

Із вказаних підстав просить суд відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши наявні у справі документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд зазначає наступне.

ОСОБА_1 звернувся із заявою від 04.04.2024 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За правилами статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону № 1058-IV).

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (надалі - Порядок 22-1), регулює питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» .

Відповідно до пункту 1.1 Порядку 22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб.

Постановою Пенсійного Фонду України № 25-1 від 16.12.2020 внесені зміни до Порядку 22-1 щодо застосування екстериторіального призначення та перерахунку пенсій.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Відповідно до вказаної постанови за принципом екстериторіальності заява позивача про призначення пенсії за віком розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України у Івано-Франківській області, яким 12.04.2024 прийняте рішення №054450004374 про відмову у призначенні пенсії.

Рішення мотивоване наступним: «… Відповідно до ч.3 ст.114 ЗУ №1058 Працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Вік заявника на дату звернення 45 років 9 місяців 1 день.

Згідно наданими документами страховий стаж становить 50 р. 5 місяців 10 днів, в тому числі: робота підземна по постанові 202 (25р.) -20 р. 7 дн., робота підземна по провідних професіях (20 р.0 1 р.5 м. (в т.ч. 1 р. 2 міс.14 дн. - військова служба в особливий період). Пільговий стаж роботи за Списком №1 -24 р. 5 м. 7 дн. …

… За результатами розгляду документів, поданих до заяви, до страхового стажу згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_1 від 22.05.1997 не зараховано періоди: - із 13.06:1996 по 10.01.1998 у зв'язку з відсутністю наказу на звільнення і невідповідності назви підприємства при прийнятті і на печатці при звільненні; - із 04.05.1998 до дати переведення 23.06.1998 у зв'язку з наявними виправленнями в наказі на прийняття. Додатково повідомляємо, що при обчисленні пільгового і страхового стажу не враховано довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки № НОМЕР_2 без дати видачі, виданої ВП “Шахта Трудівська». Однак, період з 01.01.1999 по 31.01.2002 враховано при обчисленні пільгового стажу за даними Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування згідно з пунктом 18 Порядку. Звертаємо увагу, що страховий стаж розраховано, з врахуванням даних, що містяться в індивідуальних відомостях про застраховану особу (довідка Форми ОК-5)…».

Не погодившись із цим рішенням, позивач звернувся до суду.

Щодо позовної вимоги про зарахування позивачу період роботи з 04.05.1998 по 23.06.1998, з 23.06.1998 по 31.12.1998 та з 01.01.1999 р. по 31.12.2001 на шахті «Трудівська» до страхового та пільгового стажу роботи за Списком №1 з повним робочим днем під землею, та до стажу який дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст.114 ЗУ №1058, суд зазначає наступне.

У спірному рішенні відповідач 1 зазначив: «…За результатами розгляду документів, поданих до заяви, до страхового стажу згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_1 від 22.05.1997 не зараховано періоди: … - із 04.05.1998 до дати переведення 23.06.1998 у зв'язку з наявними виправленнями в наказі на прийняття...».

Щодо періоду роботи позивача з 23.06.1998 по 31.12.1998 спірне рішення не містить жодного зауваження, проте із розрахунку стажу позивача слідує, що вказаний період не зарахований до спеціального стажу за Списком 1.

Не наведені підстави для не зарахування такого стажу і у відзивах.

Розглядаючи спір у цій частині, суд керується наступними правовими нормами.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), норми якого суд застосовує в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин.

У розумінні абз. 22 ст. 1 Закону № 1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

За змістом ч. 1 ст. 9 Закону № 1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Положеннями ст. 114 цього Закону визначено право та умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Так, відповідно до ч. 1 зазначеної статті право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно з ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IVпрацівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.

З метою реалізації положень зазначеної норми Кабінет Міністрів України Постановою № 202 затвердив Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії терміном не менше 25 років, у якому наведено перелік робіт і професій, що дають право на таку пільгову пенсію (далі - Список № 202).

Пунктом І Списку № 202 передбачені підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт: усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).

Аналіз зазначених норм дає підстави дійти висновку, що право на передбачену ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV пенсію незалежно від віку мають працівники провідних професій, визначених у ч. 3ст. 114 Закону № 1058-IV, та працівники, професії яких містяться у Списку № 202, за умови безпосередньої зайнятості на цих роботах повний робочий день та за наявності стажу такої роботи не менш, ніж передбачено ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV.

Суд зауважує, що ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IVна відміну від частин 1 та 2 цієї ж статті не містить вимог щодо досягнення заявником певного віку, наявності документів щодо атестації робочих місць, на яких працював заявник, надання пенсійному органу інформації щодо переліків робочих місць, виробництв, професій і посад працівників, яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення та інших умов праці, розділу, підрозділу, пункту, номер у списку, що визначають пільговий характер роботи цієї особи.

Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності вказаним Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених зазначеним Законом.

Відповідно до ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

За приписами ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", положення якої кореспондуються зі ст. 48 Кодексу законів про працю України, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На виконання вимог статті 62 Закону № 1788-ХІІ Кабінет Міністрів України постановою від 12.08.1993 № 637 затвердив Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637), пунктом 3 якого визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно із пунктом 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Порядок ведення (внесення записів) до трудових книжок врегульовано Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України від 29.07.1993 № 58 (далі - Інструкція № 58).

Відповідно до п. 2.4 Інструкції № 58 усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).

Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилами чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.

У відповідності до п. 2.6 Інструкції, у разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, переведення, а також про нагородження та заохочення тощо, виправлення виконується власником або уповноваженим ним органом, де було зроблено відповідний запис. Власник або уповноважений ним орган за новим місцем роботи зобов'язаний надати працівнику в цьому необхідну допомогу.

У разі звільнення працівника всі записи про роботу і нагороди, що внесені у трудову книжку за час роботи на цьому підприємстві, засвідчуються підписом керівника підприємства або спеціально уповноваженою ним особою та печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів (п. 4.1 Інструкції № 58).

Аналіз вищезазначених положень дає суду підстави для висновку, що обов'язок ведення трудових книжок законодавцем покладений на адміністрацію підприємств, тому її неналежне ведення не може позбавити позивача права на включення спірного періоду роботи до його страхового стажу і на отримання пенсії з його врахуванням.

Більше того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.1993 "Про трудові книжки працівників" № 301 відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації.

За порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок посадові особи несуть дисциплінарну, а в передбачених законом випадках іншу відповідальність.

Тому, недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для робітника, а отже, й не може впливати на його особисті права.

Судом встановлено, що у трудовій книжці позивача ОСОБА_1 НОМЕР_3 , наявні наступні записи:

Державне відкрите акціонерне товариство «Шахта Трудівська»:

- 04.05.1998 прийнятий учнем гірничого робітника підземного з повним робочим днем в шахті , наказ № 270/к від 04.05.1998;

- 23.06.1998 переведений підземним гірничим робітником з повним робочим днем в шахті наказ № 431/к від 01.07.1998;

- 23.02.2000 - 29.03.2000 переведений прохідником 4 розряду підземним з повним робочим днем в шахті на період виробничої практики - 25 робочих днів, наказ № 168-к від 22.02.2000;

- 26.09.2000 переведений прохідником 4 розряду підземним з повним робочим днем в шахті, наказ № 920/к від 26.09.2000;

-13.09.2001 переведений прохідником 5 розряду підземним з повним робочим днем в шахті, наказ № 942/к від 26.09.2000;

-31.01.2002 звільнений за власним бажанням , наказ № 121/к від 01.02.2002.

Записи скріплені печаткою підприємства.

Підставою для не зарахування стажу роботи позивача у Державному відкритому акціонерному товаристві «Шахта Трудівська» на посаді учня гірничого робітника у період з 04.05.1998 по 23.06.1998 є виправлення у даті наказу про прийняття на роботу.

Суд зауважує, що виправлення у даті наказу про прийняття на роботу не спростовує факту трудової діяльності позивача у наведений вище період, а лише є недоліком у заповненні трудової книжки підприємством.

Також відповідачі не надали суду жодних доказів на спростування факту роботи позивача у Державному відкритому акціонерному товаристві «Шахта Трудівська» у спірні періоди.

Варто зауважити, що недоліки у заповненні трудової книжки, враховуючи відсутність сумніву та спору щодо належності трудової книжки позивачу, наявність інших обов'язкових реквізитів, є формальним та таким, що не спричиняє втрату юридичної сили всього документу. Зазначені відповідачами обставини щодо виправлення у даті наказу про прийняття на роботу, у даному випадку також є формальними.

Відтак суд вважає, що на працівника не слід покладати ризик негативних наслідків (позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань про зарахування стажу) за формальні недоліки оформлення записів трудової книжки, якщо недоліки допущені із вини адміністрації підприємства.

Верховний Суд у постанові від 19.12.2019 у справі № 307/541/17 зазначив, що підставою для призначення пенсії за віком є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки. Управління ПФУ не врахувало, що не усі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці.

Також Верховний Суд у постанові від 21.02.2018 в справі №687/975/17 вказав, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці. Працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення документів на підприємстві, неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки чи іншої документації з вини адміністрації підприємства, відтак вказані обставини не можуть бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань з призначення пенсії за віком.

Суд зауважує, що відповідачі не пояснили причини не зарахування позивачу до пільгового стажу роботи за списком № 1 періоду роботи у Державному відкритому акціонерному товаристві «Шахта Трудівська» з 23.06.1998 до 31.12.1998 за наявності відповідних записів у трудовій книжці.

Щодо не включення до пільгового стажу роботи з повним робочим днем під землею який дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст.114 ЗУ №1058 періоду роботи позивача у Державному відкритому акціонерному товаристві «Шахта Трудівська» з 01.01.1999 по 31.12.2001 за наявності відповідних записів у трудовій книжці, суд зазначає наступне.

У спірному рішенні відповідач зазначив: «…Додатково повідомляємо, що при обчисленні пільгового і страхового стажу не враховано довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки № 100 без дати видачі, виданої ВП “Шахта Трудівська». Однак, період з 01.01.1999 по 31.01.2002 враховано при обчисленні пільгового стажу за даними Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування згідно з пунктом 18 Порядку. Звертаємо увагу, що страховий стаж розраховано, з врахуванням даних, що містяться в індивідуальних відомостях про застраховану особу (довідка Форми ОК-5)… ».

Суд зауважує, що довідка № 100 видана відокремленим підрозділом «Шахта «Трудівська» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія», м. Донецьк.

Зазначена довідка містить підтвердження записів трудової книжки позивача із зазначенням про виконування ним підземних робіт повний робочий день з 04.05.1998 до 22.06.1998, з 23.06.1998 до 22.02.2000, з 23.02.2000 до 29.03.2000.

Разом із цим період з 01.01.1999 по 31.12.2001 зараховано до пільгового стажу за Списком № 1 (без зазначення про підземний стаж роботи та про те, що вказаний період підлягає врахуванню по постанові Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202).

У період з 01.01.1999 по 31.12.2001 позивач працював в ДВАТ «Шахта Трудівська» (згодом - ВП «Шахта «Трудівська» ДП «Донецьквугілля», Шахтоуправління «Трудівське» ДП «Донецьквугілля») за провідними професіями: з 01.01.199 - прохідником 3 розряду підземним з повним робочим днем у шахті; з 23.02.2000 - прохідником 4 розряду підземним з повним робочим днем у шахті; з 13.09.2001 - прохідником 5 розряду підземним з повним робочим днем у шахті.

Записи про ці періоди роботи засвідчені відповідною печаткою підприємства-працедавця і дефектів їх вчинення не мають.

Згідно із відомостями з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (за формою ОК-5) у вказаний період позивач отримував заробітну, з якої утримувались страхові внески.

Проаналізувавши наведене вище, суд приходить до висновку, що у спірному рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області наявні неправильні відомості щодо страхового та пільгового стажу позивача, а тому вказане рішення є необгрунтований та неправомірним, відтак підлягає скасуванню.

Враховуючи наведені правові норми та приписи законодавства, суд приходить до висновку про необхідність зарахування позивачу періодів роботи з 04.05.1998 по 23.06.1998, з 23.06.1998 по 31.12.1998 та з 01.01.1999 р. по 31.12.2001 на шахті «Трудівська» до страхового та пільгового стажу роботи за Списком №1 з повним робочим днем під землею, та до стажу який дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст.114 ЗУ №1058.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання ГУ ПФУ у Львівській області зарахувати до пільгового стажу періоди роботи, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

У справі, яка розглядається суд встановив, що для прийняття рішення за результатами поданої позивачем заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, рішенням якого позивачу відмовлено в зарахуванні спірного стажу роботи.

Тож, дії зобов'язального характеру щодо вирішення питання про зарахування стажу має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що вирішував питання про перерахунок пенсії, яким у цьому випадку є ГУ ПФУ в Івано-Франківській області.

Наведена правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 07.05.2024 у справі №460/38580/22 та 24.05.2024 №460/17257/23 .

Крім того, суд зазначає, що періоди роботи позивача за посадами віднесеними до списку № 1 обраховуються роками, місяцями і днями, відтак їх належить сумувати для встановлення загального пільгового періоду роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Дані повноваження належать пенсійному органу.

Отже, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню у спосіб зобов'язання ГУ ПФУ в Івано-Франківській області зарахувати позивачу періоди роботи з 04.05.1998 по 23.06.1998, з 23.06.1998 по 31.12.1998 та з 01.01.1999 р. по 31.12.2001 на шахті «Трудівська» до страхового та пільгового стажу роботи за Списком №1 з повним робочим днем під землею, та до стажу який дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст.114 ЗУ №1058 і вирішити питання про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з дати звернення із урахуванням висновків суду.

Згідно приписів ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього кодексу, проте згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Всупереч наведеним вимогам, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності свого рішення.

На підставі вищевикладеного, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Згідно ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №054450004374 від 12.04.2024 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ЄДРПОУ 20551088, адреса: м. Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців, 15) зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 з 04.05.1998 по 23.06.1998, з 23.06.1998 по 31.12.1998, з 01.01.1999 по 31.12.2001 на шахті «Трудівська» до страхового та пільгового стажу роботи з повним робочим днем під землею, який дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та вирішити питання про призначення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_1 ) пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із дати звернення 04.04.2024.

У задоволенні решти позову відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 807 (вісімсот сім) грн 47 коп за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ЄДРПОУ 20551088, адреса: м. Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців, 15).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяМорська Галина Михайлівна