Постанова від 05.11.2024 по справі 490/9345/24

нп 3/490/3773/2024

Центральний районний суд м. Миколаєва

54067, м. Миколаїв, вул. Захисників Миколаєва, 41/12, inbox@ct.mk.court.gov.ua

Справа № 490/9345/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2024 року м. Миколаїв

Суддя Центрального районного суду м.Миколаєва Демінська О.І. розглянувши матеріали, які надійшли з Миколаївської митниці про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Миколаїв, військовослужбовця, РНОКПП: НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 484 Митного кодексу України,-

ВСТАНОВИВ:

29.08.2024 року до Миколаївської митниці надійшов лист Головного Управління Національної понія України в Миколаївській області за вих. № 15684/31/5-24 від 29.08.2024 щодо факту затримання ВП №1 МРУП в Миколаївській області мотоцикла «SUZUKI» моделі «GSX R 1000», VIN № НОМЕР_2 , державний номерний знак НОМЕР_3 .

Згідно інформації зазначеної у вказаному листі, 20.08.2024 по вул. Очаківській, буд.20 в м.Миколаєві, за порушення правил дорожнього руху, було зупинено мотоцикл «SUZUKI» моделі «GSX R 1000», VIN № НОМЕР_2 , з державним номерним знаком НОМЕР_3 , під керуванням громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якого, в ході проведення перевірки документів на транспортний засіб було встановлено що мотоцикл, «SUZUKI» моделі «GSX R 1000», VIN № НОМЕР_2 , знаходиться у міжнародному розшуку за базою даних ІПНІ МВС (ІНТЕРПОЛ).

Крім того, відповідно до листа Департаменту міжнародного поліцейського співробітництва ГУНП в Миколаївській області вих. № 287/22-2024 від 29.08.2024 було встановлено, що мотоцикл «SUZUKI» моделі «GSX R 1000», VIN № НОМЕР_2 , розшукується правоохоронними органами Італії, як викрадений 09.05.2014.

Проведеною перевіркою встановлено відсутність у централізованих електронних ресурсах та системах Державної митної служби України відомостей про ввезення на митну територію України будь-якому митному режимі та проведення митного оформлення транспортного засобу мотоциклу «SUZUKI» моделі «GSX R 1000», VIN № НОМЕР_2 .

Попередня вартість предмету порушення митних правил - мотоциклу «SUZUKI» моделі «GSX R 1000», VIN № НОМЕР_2 , складає 350 000 грн.

Таким чином громадянин України ОСОБА_1 , в порушення вимог митного законодавства України, неправомірно придбав, зберігав та використовував для власних потреб транспортний засіб мотоцикл «SUZUKI» моделі «GSX R 1000», VIN № НОМЕР_2 , ввезений на митну територію України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ст. 484 Митного кодексу України.

Представник митниці ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності та просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 484 Митного кодексу України. Також просив представник митниці просив суд приєднати до матеріалів справи довідку про витрати митного органу в справі про порушення митних правил № 0089/50400/24 та у разі притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, стягнути з нього витрати за зберігання на складі Миколаївської митниці мотоцикла «SUZUKI» моделі «GSX R 1000», VIN № НОМЕР_2 у розмірі встановленого на день розгляду справи.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі.

Оцінивши дослідженфі у судовому засіданні докази у їх сукупності, суд дійшов до наступних висновків.

Відповідно до вимог ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 252, 280 КУпАП України при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Положеннями ст. 251 КУпАП визначено, що доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 484 МК України зберігання, перевезення, придбання чи використання товарів, транспортних засобів комерційного призначення, ввезених на митну територію України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості цих товарів, транспортних засобів або їх конфіскацію.

Ст.195 МК України встановлено, що переміщення товарів через митний кордон України здійснюється у пунктах пропуску через державний кордон України, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку; переміщення окремих видів товарів через митний кордон України може здійснюватися у спеціально визначених пунктах пропуску через державний кордон України. Переліки таких товарів та пунктів пропуску затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч. 1 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.

Відповідно до ч. 3 ст. 325 МК України користування та розпорядження товарами, транспортними засобами комерційного призначення, які перебувають під митним контролем, забороняються, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами України.

Положеннями п. 60 ст. 4 МК Українивизначено, що транспортні засоби особистого користування - наземні транспортні засоби товарних позицій 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД та причепи до них товарної позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД, плавучі засоби та повітряні судна, що зареєстровані на території відповідної країни, перебувають у власності або тимчасовому користуванні відповідного громадянина та ввозяться або вивозяться цим громадянином у кількості не більше однієї одиниці на кожну товарну позицію виключно для особистого користування, а не для промислового або комерційного транспортування товарів чи пасажирів за плату або безоплатно.

З аналізу вказаних норм закону вбачається, що транспортні засоби особистого користування входять до поняття «товару», визначеного п. 57 ст. 4 МК України.

Факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ст.484МК України, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, а саме:

- даними протоколу про порушення митних правил № 0089/50400/24 від 25.09.2024 року, із відомостями якого ОСОБА_1 було ознайомлено, про що останній поставив підпис, жодних заперечень чи зауважень не вказав;

- рапортом інспектора взводу 1 роти 2 батальйону 4 УПП в Миколаївській області Ревенко Є. про те, що зупинено транспортний засіб мотоцикл «SUZUKI GSX R 1000», д.н.з. НОМЕР_3 , за порушення ПДР під керуванням ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Під час перевірки VIN-коду рами вказаного транспортного засобу за вкладкою «Інтерпол» встановлено, що транспортний засіб знаходиться в міжнародному розшуку;

- протоколом огляду від 20.08.2024 року, складеного слідчим СВ ВП №1 МРУП ГУНП в Миколаївській області, під час проведення огляду місця події 20.08.2024 року за адресою: м. Миколаїв, вул. Очаківська 20, працівниками поліції вилучено мотоцикл «SUZUKI GSX R 1000»;

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 20.08.2024 року та від 20.09.2024 року, в яких він вказує, що вказаний мотоцикл (раму) він придбав у м.Вознесенськ у невстановленої особи. Власником вказаного мотоциклу є ОСОБА_3 , транспортний засіб не перевірявся по транспортним програмам на наявність в розшуку, оскільки мотоцикл не зареєстрований;

Встановлено, що 29.08.2024 року до Миколаївської митниці надійшов лист Головного Управління Національної понія України в Миколаївській області за вих. № 15684/31/5-24 від 29.08.2024 щодо факту затримання ВП №1 МРУП в Миколаївській області мотоцикла «SUZUKI» моделі «GSX R 1000», VIN № НОМЕР_2 , державний номерний знак НОМЕР_3 , даними якого підтверджується, що 20.08.2024 по вул. Очаківській, буд.20 в м.Миколаєві за порушення правил дорожнього руху зупинено мотоцикл «SUZUKI» моделі «GSX R 1000», VIN № НОМЕР_2 , з державним номерним знаком НОМЕР_3 , під керуванням громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . В ході проведення перевірки документів на транспортний засіб, було встановлено що мотоцикл, «SUZUKI» моделі «GSX R 1000», VIN № НОМЕР_2 , знаходиться у міжнародному розшуку за базою даних ІПНІ МВС (ІНТЕРПОЛ).

Згідно до даних листа Департаменту міжнародного поліцейського співробітництва ГУНП в Миколаївській області вих. № 287/22-2024 від 29.08.2024 мотоцикл «SUZUKI» моделі «GSX R 1000», VIN № НОМЕР_2 , розшукується правоохоронними органами Італії, як викрадений 09.05.2014.

Крім того, під час проведення перевірки було встановлено відсутність у централізованих електронних ресурсах та системах Державної митної служби України відомостей про ввезення на митну територію України будь-якому митному режимі та проведення митного оформлення транспортного засобу мотоциклу «SUZUKI» моделі «GSX R 1000», VIN № НОМЕР_2 .

Таким чином, судом встановлено використання ОСОБА_1 транспортного засобу мотоциклу «SUZUKI» моделі «GSX R 1000», VIN № НОМЕР_2 , ввезеного на митну територію України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю.

Оскільки ОСОБА_1 не надано доказів переміщення вказаного транспортного засобу через митний кордон України та проходження митного контролю у встановленому порядку, як і будь-яких документів його реєстрації на території України у встановленому законом порядку, належності будь-якій фізичній чи юридичній особі, використання такого транспортного засобу на території України є порушенням митного законодавства, за що передбачена адміністративна відповідальність за ст. 484 МК України.

Досліджені судом докази у своїй сукупності підтверджують наявність в діях ОСОБА_1 , складу правопорушення, передбаченого ст. 484 МК України, оскільки останній використовував мотоцикл «SUZUKI» моделі «GSX R 1000», VIN № НОМЕР_2 , ввезений на митну територію України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю.

Враховуючи положення ст. 33 КУпАП, суддя при накладенні стягнення за адміністративне правопорушення враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступень його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, відповідно до ст.ст. 34, 35 КУпАП, судом не встановлено.

Санкцією ст. 484 МК України, передбачено накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості цих товарів, транспортних засобів або їх конфіскацію.

При призначенні стягнення, суд враховує те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, з метою дотримання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень та приходить до висновку, що необхідним та достатнім для досягнення цих цілей є адміністративне стягнення у виді конфіскації.

При цьому, суд враховує, що в ч. 3 ст. 465 МК України визначено, що конфіскація товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, застосовується незалежно від того, чи є ці товари, транспортні засоби власністю особи, яка вчинила правопорушення.

Що стосується заяви представника митниці, щодо стягнення з ОСОБА_1 витрати за зберігання на складі Миколаївської митниці мотоцикла «SUZUKI» моделі «GSX R 1000», VIN № НОМЕР_2 у розмірі встановленого на день розгляду справи, то відсутні підстави для такого стягнення, оскільки відповідно до ч.2 розділу 3 Наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку відшкодування витрат за зберігання товарів та транспортних засобів на складах митних органів, Порядку обчислення сум витрат у справах про порушення митних правил та їх відшкодування та Розмірів відшкодувань за зберігання на складах митних органів товарів і транспортних засобів» № 731 від 15.06.2012 року, витрати митного органу за зберігання товарів, транспортних засобів, тимчасово вилучених у справі про порушення митних правил, після набрання законної сили постановою, винесеною у справі про порушення митних правил, відшкодовуються у разі, якщо особу визнано винною, а вилучені у справі про порушення митних правил товари та/або транспортні засоби підлягають поверненню власнику.

Враховуючи, що транспортний засіб підлягає конфіскації, відсутні підстави для стягнення з ОСОБА_1 витрат за зберігання на складі Миколаївської митниці мотоцикла «SUZUKI» моделі «GSX R 1000», VIN № НОМЕР_2 .

Відповідно до положень п. 12 ст. 5 ЗУ "Про судовий збір" ОСОБА_1 звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст.484, п.2 ч.1 ст. 527 МК України, ст.ст.40-1, 283, 284 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 484 Митного кодексу України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді конфіскації в дохід держави транспортного засобу - мотоцикла «SUZUKI» моделі «GSX R 1000», VIN № НОМЕР_2 , державний номерний знак НОМЕР_3 , який тимчасово зберігається на складі Миколаївської митниці.

Відповідно до положень п. 12 ст. 5 ЗУ "Про судовий збір" ОСОБА_1 звільнено від сплати судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, потерпілим протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя О.І. Демінська