Справа №463/8961/24
Провадження №3/463/2238/24
06 листопада 2024 року м. Львів
Суддя Личаківського районного суду м. Львова - Стрепко Н.Л., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , громадянина України, безробітного, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 16 вересня 2024 року о 9 год. 49 хв. у м. Львові на перехресті вул. Медової Печери-Пасічна, керував транспортним засобом «ВАЗ 210994», р.н. НОМЕР_2 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: порушення мови, координації рухів, зіниці очей не реагують на світло, почервоніння очей, від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в закладі охорони здоров'я відмовився, що було зафіксовано на бодікамеру, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Матеріали справи надійшли до Личаківського районного суду м. Львова 24 вересня 2024 року та були призначені до розгляду в судових засіданнях.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судові засідання 8 жовтня 2024 року та 6 листопада 2024 року не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи не подав, про розгляд справи повідомлявся у встановленому законом порядку, а саме шляхом скерування судових повісток на номер мобільного телефону, вказаних правопорушником в письмових поясненнях, та скерування судових повісток засобами поштового зв'язку з рекомендованим повідомленням за місцем проживання правопорушника,вказаним в протоколі про адміністративне правопорушення. Зокрема поштове відправлення з судовою повісткою на 6 листопада 2024 року не було вручено у зв'язку з відсутністю адресата за вказаною адресою, що є належним повідомленням особи про місце і час розгляду справи, оскільки відповідно до правової позиції, висловленої Верховним Судом у постанові від 18 березня 2021 року у справі №911/3142/19, направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду. Подібні за змістом правові позиції викладені також у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25 квітня 2018 року у справі №800/547/17, постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27 листопада 2019 року у справі №913/879/17, від 21 травня 2020 року у справі №10/249-10/19, від 15 червня 2020 року у справі №24/260-23/52-6.
Окрім того судом було розміщено на офіційному веб-порталі суду оголошення про виклик ОСОБА_1 в судове засідання, призначене на 6 листопада 2024 року (https://lk.lv.court.gov.ua/sud1312/gromadyanam/vukluk/978155), в якому попереджено останньогопро те, що з опублікуванням оголошення про виклик особа вважається повідомленою про дату, час і місце розгляду справи, відтак у разі неявки особи, яка притягується до адміністративної відповідальності у вказане судове засідання суд вирішуватиме справу на підставі наявних у ній даних чи доказів.
При цьому з протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 був повідомлений працівниками поліції, що розгляд адміністративної справи за таким відбудеться у Личаківському районному суду м. Львова.
Відповідно до ст. 268 КУпАП під час відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності справу може бути розглянуто у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Окрім того Європейський суд з права людини в рішенні від 7 липня 1989 року у справі «Юніон Аліментаріа проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Також суд звертає увагу на те, що Європейський суд з прав людини в рішенні від 16 лютого 2017 року у справі «Каракуця проти України» наголошує на тому, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Однак, ОСОБА_1 до суду не прибув, своїм правом взяти участь у судовому розгляді не скористався.
Оскільки ОСОБА_1 знав, що стосовно нього складено протокол про адміністративне правопорушення, працівниками поліції був повідомлений, що матеріали справи за таким будуть скеровані для розгляду до Личаківського районного суду м. Львова, повідомлявся про час та місце розгляду справи у встановленому законом порядку, однак у жодне судове засідання не з'явився, до участі у справі захисника не залучив, пояснень по суті вчиненого правопорушення до суду не скерував, вину та факт вчинення правопорушення не заперечив, клопотання про відкладення розгляду справи не подав, а тому, з урахуванням того, що розгляд справ про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 130 КУпАП може проводитися у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи у відсутності останнього.
Оглянувши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази, суд приходить до наступного.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з пунктом 4 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України 9 листопада 2015 року за №1452/735, ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість. При цьому відповідно до п. 3 даного розділу Інструкції ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Пунктом 12 розділу ІІ даної Інструкції встановлено, що у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Згідно з пунктами 3-5 розділу X Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 7 листопада 2015 року №1395, направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду на стан сп'яніння і проведення такого огляду здійснюються відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 (зі змінами).
Огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Наявні матеріали відеозапису долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Результати огляду зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів.
Акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів складається у двох примірниках, один з яких вручається особі, щодо якої проводився цей огляд. У разі виявлення стану алкогольного сп'яніння в результаті проведення огляду з використанням спеціальних технічних засобів складається протокол про адміністративне правопорушення, до якого долучаються акт огляду на стан сп'яніння та роздруківка із результатом огляду з використанням спеціального технічного засобу (у разі наявності).
У разі проведення огляду на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я висновок про його результати долучається до протоколу про адміністративне правопорушення (у разі підтвердження стану сп'яніння).
Разом з тим, ст. 130 КУпАП України встановлено відповідальність як за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, так і за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Так пунктом 6 розділу X вказаної вище Інструкції встановлено, що у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису (а в разі неможливості застосування таких засобів у присутності двох свідків) складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
При цьому частиною 2 ст. 266 КУпАП також визначено, що огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Крім того, відповідно до вимог п. 2 розділу II Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 7 листопада 2015 року №1395 протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. За наявності свідків і потерпілих протокол про адміністративне правопорушення підписується також цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу про адміністративне правопорушення в ньому робиться відповідний запис. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які долучаються до протоколу.
Так протокол про адміністративне правопорушення серії АБА №109682 від 16 вересня 2024 року ОСОБА_1 підписав, свої пояснення виклав окремо, свідки до складення протоколу не залучались, до протоколу долучено відео з бодікамер №470261 та №471103.
В письмових поясненнях від 16 вересня 2024 року ОСОБА_1 вказав, що спав в автомобілі та не керував ним, оскільки не має свідоцтва на право керування транспортним засобом. Зазначає, що його розбудили працівники поліції і склали матеріали на керування в нетверезому стані. При цьому вказує, що не керував тим авто того дня.
Інспектор взводу 1 роти 4 батальйону 2 УПП у Львівській обл. ДПП старший лейтенант поліції ОСОБА_2 в своєму рапорті від 16 вересня 2024 року вказує, що того дня перебуваючи в складі екіпажу Омега 103 ними було отримано орієнтування на невідомих осіб у АДРЕСА_2 , на припаркований автомобіль, який тільки під'їхав з підозрілими особами, можливо в стані наркотичного сп'яніння. Прибувши на місце виявили особу - ОСОБА_1 , який підтвердив на камеру №470261 та №471103, що керував даним транспортним засобом. При спілкуванні у даного водія було виявлено ознаки наркотичного сп'яніння: порушення вимови, зіниці очей не реагують на світло, порушено координації рухів. Водієві було запропоновано пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння в медичному закладі охорони здоров'я, водій відмовився на відеозапис. Було складено протокол за ст. 130 КУпАП та постанову за ч. 1 ст. 126 КУпАП.
З довідки старшого інспектора ВАП УПП у Львівській області ДПП Н. Дяків від 19 вересня 2024 року вбачається, що згідно інформаційного порталу Національної поліції України, підсистеми «Пошук посвідчення водія», ОСОБА_1 отримав 29 жовтня 2009 року посвідчення водія серії НОМЕР_3 , статус «вилучений».
При цьому, як додатково встановлено судом з Єдиного державного реєстру судових рішень, постановою Залізничного районного суду м. Львова від 7 лютого 2023 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення та обрано йому адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800 (сорок тисяч вісімсот) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 (п'ять) років (https://reyestr.court.gov.ua/Review/108920932).
А постановою Залізничного районного суду м. Львова від 15 березня 2023 року ОСОБА_1 було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме за фактом керування транспортним засобом з явними ознаками наркотичного сп'яніння та відмови від проходження огляду на визначення стану наркотичного сп'яніння, та обрано йому адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік. (https://reyestr.court.gov.ua/Review/109594040).
З долучених записів з відеореєстраторів (нагрудних бодікамер) поліцейських №470261 та №471103 вбачається, що працівники поліції 16 вересня 2024 року близько 11 год. прибули за викликом у м. Львові на вул. Лисинецьку, де поряд з приватними будинками виявили автомобіль «ВАЗ 210994», р.н. НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_1 . В ході спілкування з водієм працівники поліції з'ясовували коли від востаннє вживав наркотичні засоби, на що останній вказав, що не вживав такі, вживав горілку напередодні вночі, у зв'язку з чим йому було запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння на місці події або в медичному закладі, після чого водій почав заперечувати керування транспортним засобом та стверджувати, що випив алкоголь, після чого заснув і лише спав автомобілі. Відтак йому було повідомлено, що згідно з записом камер він їхав того дня зранку по вул. Медової Печери, на що останній визнав, що приїхав на вказане місце. В подальшому водій погодився пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці та пройшов такий за допомогою спеціального технічного пристрою «Драгер», однак за результатами такого в стані алкогольного сп'яніння не перебував. Відтак ОСОБА_1 було повідомлено, що в нього є ознаки наркотичного сп'яніння, зокрема порушення мови, координації рухів, та запропоновано йому пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння в медичному закладі, однак водій від проходження такого відмовився. Також в ході спілкування з водієм було встановлено, що його позбавлено права керування транспортними засобами. Після неодноразових роз'яснень працівників поліції водій пройти огляд так і не погодився, у зв'язку з чим надалі працівником поліції щодо нього було складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП, а також складались адмінматеріали за фактом керування без прав, в ході складання таких з відеозаписів з камер спостереження встановлено, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом «ВАЗ 210994», р.н. НОМЕР_2 , у м. Львові на перехресті вул. Медової Печери-Пасічна того дня о 9 год. 49 хв. Водієві було надано можливість надати свої письмові пояснення, ознайомлено його зі змістом складеного протоколу.
При цьому до адміністративних матеріалів долучено також відеозаписи з камер спостереження міської комплексної системи відеоспостереження, розташованих на перехресті вулиць Медової Печери-Пасічна у м. Львові, з яких дійсно вбачається, що транспортний засіб «ВАЗ 210994», р.н. НОМЕР_2 , проїжджав таким.
Беручи до уваги наведене вище, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП стверджується: протоколом про адміністративне правопорушення серії АБА №109682 від 16 вересня 2024 року, відеозаписами з нагрудних відеореєстраторів поліцейських №470261 та №471103 та з камер спостереження міської комплексної системи відеоспостереження, розташованих на перехресті вулиць Медової Печери-Пасічна у м. Львові, долученими до такого, рапортом інспектора взводу 1 роти 4 батальйону 2 УПП у Львівській обл. ДПП старший лейтенант поліції І.С. Ляховича від 16 вересня 2024 року, довідкою старшого інспектора ВАП УПП у Львівській області ДПП Н. Дяків від 19 вересня 2024 року.
При цьому судом не беруться до уваги посилання ОСОБА_1 на те, що він не керував транспортним засобом на момент прибуття працівників патрульної поліції, оскільки долученими матеріалами підтверджується факт керування ним вказаним транспортним засобом за годину до того у м. Львові на перехресті вул. Медової Печери-Пасічна, що він визнавав в ході спілкування з працівниками поліції.
Відтак вивчивши матеріали справи вважаю, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Враховуючи вищенаведене, особу правопорушника, тяжкість скоєного, до нього слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Окрім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.
Керуючись ст.ст. 23, 33, 40-1, 130, 268, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та обрати йому покарання у виді адміністративного штрафу у розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ,в користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому даної постанови, а в разі її оскарження - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у визначений строк, постанова надсилається для примусового виконання, а штраф стягується у подвійному розмірі, тобто становитиме 34 000 (тридцять чотири тисячі) гривень.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Личаківський районний суд м. Львова.
Суддя: Стрепко Н.Л.