Справа № 404/9905/24
Номер провадження 3/404/3490/24
06 листопада 2024 року м. Кропивницький
Суддя Кіровського районного суду м.Кіровограда Хаупшева Леся Миколаївна, розглянувши матеріали, які надійшли з Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
- за ч.1 ст.187 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Кіровського районного суду м.Кіровограда надійшов для розгляду адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.187 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №268138 від 28.10.2024, ОСОБА_1 , 11 вересня 2024 року був відсутній за місцем мешкання, чим порушив постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда, а саме: п.3) заборонити залишати своє місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв. наступного дня, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.187 КУпАП.
При підготовці до розгляду адміністративної справи, перевіривши правильність складання протоколу та інших матеріалів, вважаю необхідним направити матеріали на для належного оформлення, виходячи з наступного.
Згідно із ч.2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.278 КУпАП, посадова особа при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складений протокол та інші матеріали справи.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. Відповідно до положень ст.255 КУпАП, складання протоколів про адміністративні правопорушення за ст.187 КУпАП, віднесено до компетенції органів внутрішніх справ (Національної поліції), які на виконання вимог ст.256 КУпАП, повинні перевірити та зазначити в протоколі відомості, необхідні для вирішення справи.
При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який відповідно до ст.251 КУпАП є одним з доказів у справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол,та не може бути перекладено на суд.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Відповідно до п.9 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України від 06.11.2015 № 1376 (далі Інструкція 1376), при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема, у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол), у графі «до протоколу додається» - пояснення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, викладені на окремому аркуші, рапорти посадових осіб органів поліції, довідки, акти тощо (у разі складення).До протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №268138 від 28.10.2024, ОСОБА_1 , 11.09.2024 був відсутній за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1 з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв. наступного дня.
До протоколу про адміністративне правопорушення, в якості доказів на підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.187 КУпАП, додано матеріали справи, довідка ІПНП, рапорт.
Разом з тим, в матеріалах справи відсутні доказина підтвердження обставин вчинення 11 вересня 2024 року правопорушення,зокрема, пояснення особи, що притягається до відповідальності, рапорти, листок контролю за дотриманням установлених обмежень дій піднаглядним(ною), фото-відеоматеріали перевірки за місцем проживання, інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення.
Так, до матеріалів протоколу долучено рапорт ДОП Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області Л.Бригілевич від 28.10.2024 року, при цьому дата вчинення правопорушення, зазначена в протоколі про адміністративне правопорушення, - 11.09.2024. Сам рапорт працівника поліції містить виправлення в частині дати його складення - «28.10.2024».
З вказаного рапорту не можливо прослідкувати, коли саме та за якою адресою працівником поліції здійснювалась перевірка особи, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, та встановлено відсутність ОСОБА_1 за місцем проживання.
Також, суддя враховує вимоги ч.2 ст.254 КУпАП, відповідно до якої протокол про адміністративне правопорушення складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення. Однак, з матеріалів справи неможливо встановити, за яких обставин та коли виявлено особу правопорушника, зважаючи на дату вчинення правопорушення та дату складання протоколу.
Також, суддя звертає увагу на неналежне засвідчення копій документів, які надійшли з протоколом про адміністративне правопорушення. Так, відповідно до п. 5.26 ДСТУ 4163:2020 «Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів» відмітка про засвідчення копії документа складається з таких елементів: слів «Згідно з оригіналом» (без лапок), найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії.
Пунктом 12 Постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 р. «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», визначено, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Зважаючи на те, що суд позбавлений можливості належним чином всебічно, повно і об'єктивно розглянути справу по суті та винести законне і обґрунтоване рішення без вказаних обставин, то дані матеріали слід повернути до органу, який порушив адміністративне провадження для доопрацювання для усунення вищезазначених недоліків.
При доопрацюванні адміністративних матеріалів необхідно усунути вищенаведені недоліки з дотриманням та врахуванням вимог ст.38 КУпАП.
Керуючись ст.278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
Повернути до Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області матеріали адміністративної справи за ч.1 ст.187 КУпАП відносно ОСОБА_1 , для належного оформлення.
Постанова набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Кіровського районного суду
м.Кіровограда Хаупшева Л.М