Справа № 344/16126/24
Провадження № 3/344/5903/24
05 листопада 2024 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Андрусів Л.М., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого по АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,
за ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
30 серпня 2024 року о 23 год. 39 хв. по вул. Микитинецька, 2 в м. Івано-Франківськ, водій ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом марки «Mersdes-Benz G500» номерний знак НОМЕР_2 , при цьому не мав права керувати таким транспортним засобом, чим порушив вимоги п. 2.1а ПДР України, правопорушення вчинено повторно протягом року (31.07.2024 року постановою серії ЕНА № 2723511 громадянина ОСОБА_1 було притягнуто до відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП).
На розгляд справи ОСОБА_1 не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про час та місце її розгляду, про причини неявки суду не повідомив, клопотань про відкладення розгляду не подав.
При цьому суд зазначає, що ОСОБА_1 відомо про те, що на розгляді в Івано-Франківському міському суді Івано-Франківської області перебуває дана справа, про що свідчить його особистий підпис у відповідній графі протоколу серії ААД № 712213 від 31 серпня 2024 року про ознайомлення з місцем розгляду справи.
Особи, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення, розпоряджаються своїми правами на власний розсуд, однак користуватися ними повинні сумлінно в межах процесуального закону відповідно до їх призначення і тією мірою і в тих формах, які необхідні для досягнення мети провадження у справі.
За таких обставин, керуючись ст. 268 КУпАП, суд дійшов висновку, що справу можна розглянути у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на підставі наявних у справі доказів, яких достатньо для прийняття законного та обґрунтованого рішення.
Відповідно до ст. 1 КУпАП завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно з ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з ч. 2 ст. 126 КУпАП керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом, -тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною 5 статті 126 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Згідно з п. 2.1а ПДР України водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Зазначений вище протокол про адміністративне правопорушення складений уповноваженою на те особою, із заповненням всіх необхідних реквізитів, встановлених ст. 256 КУпАП, протокол підписаний уповноваженою особою.
Так, в протоколі, відповідно до п. 9 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції (далі - Інструкція), в графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» викладена суть адміністративного правопорушення, яка відповідає ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеному у ч. 5 ст. 126 КУпАП, за якою складено протокол.
Матеріали провадження також не містять жодних відомостей щодо неправомірних дій працівників поліції під час складання протоколу про адміністративне правопорушення, щодо оскарження цих дій, як і не містять результатів такого оскарження.
Дослідивши матеріали справи, встановлюючи наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненому адміністративному правопорушенні, передбаченому ч. 5 ст. 126 КУпАП, повністю доведена:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 712213 від 31 серпня 2024 року, відповідно до якого ОСОБА_1 , не мав права керувати таким транспортним засобом, порушення вчинено повторно протягом;
- копією пояснень ОСОБА_1 , відповідно до яких, він керуючи транспортним засобом марки «Mersdes-Benz G500» номерний знак НОМЕР_2 при виїзді з АЗС не зупинився на вимогу поліцейських та продовжив рух, внаслідок чого здійснив наїзд на перешкоду;
- рапортом поліцейського, відповідно до якого, 30.08.2024 року о 23 год. 39 хв. перебуваючи в складі екіпажу «Ясень Т-31» отримали виклик на планшет «Порушення правил ПДР» по вул. Хоткевича, 48 в м. Івано-Франківськ, а саме: їздив по тротуарі без увімкнених фар та на великій швидкості та поїхав в напрямку вул. Івасюка-Незалежності. Обстежуючи прилеглі території, було виявлено транспортний засіб марки «Mersdes-Benz G500» номерний знак НОМЕР_2 , який виїджаючи з АЗС «ОККО», що по вул. Хриплинська, 9, наїхав на стовп, після чого почав втікати, направився в сторону вулиці Незалежності, не зупинився на вимогу, внаслідок чого здійснив наїзд на бордюр на перехресті вулиць Незалежності-Микитинецька та в подальшому врізався на нерухому опору, після чого водія було затримано та встановлено особу ОСОБА_1 , водій перебував з явними ознаками алкогольного сп'яніння;
- копією протоколу серії ААД № 712212 від 31.08.2024 року за ч. 1 ст. 130 КУпАП;
- копією протоколу серії ААД № 612298 від 31.08.2024 року за ст. 124 КУпАП;
- довідкою, відповідно до якої ОСОБА_1 посвідчення водія не видавалося;
- копією постанови серії ЕНА № 2723511 від 31 липня 2024 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП;
- відеозаписом з місця події, згідно з яким ОСОБА_1 керував транспортним засобом, не маючи права керування таким транспортним засобом, яке вчинив повторно протягом року.
Отже, дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч. 5 ст. 126 КУпАП, як повторне протягом року керування транспортним засобом особою, особою, яка не мала права керування транспортним засобом.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, не встановлено.
Отже, враховуючи характер та ступінь суспільної небезпечності вчиненого адміністративного правопорушення, суд вважає, що для попередження вчинення правопорушень в майбутньому на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами, без оплатного вилучення транспортного засобу.
Крім цього, відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
В той же час будь-яких даних про те, що ОСОБА_1 підлягає звільненню від судового збору на підставі Закону України «Про судовий збір», - матеріали справи не містять.
Керуючись ч. 5 ст. 126, ст.ст. 280, 283-285, 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 2400 (дві тисячі чотириста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800 (сорок тисяч вісімсот) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 (п'ять) років, без оплатного вилучення транспортного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Відповідно до ст. 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення у разі несплати штрафу протягом п'ятнадцяти днів з моменту отримання постанови про накладення штрафу, зазначена постанова надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік правопорушення.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Людмила АНДРУСІВ