Справа № 296/10167/24
1-кс/296/3994/24
Іменем України
01 листопада 2024 року м.Житомир
Слідчий суддя Корольовського районного суду міста Житомира ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , прокурора ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , захисника підозрюваного- адвоката ОСОБА_6 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого в ОТЗ СУ ГУНП в Житомирській області ОСОБА_7 , погоджене прокурором Житомирської обласної прокуратури ОСОБА_8 про відсторонення від посади
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Житомира, громадянина України, що займає посаду начальника відділу житлово-комунального господарства Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , одруженого, має на утриманні 1 неповнолітню дитину, раніше не судимого,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК України, у кримінальному провадженні № 42024060000000062 від 11.10.2024,
До слідчого суді Корольовського районного суду м.Житомира надійшло клопотання слідчого в ОТЗ СУ ГУНП в Житомирській області ОСОБА_7 , погоджене прокурором Житомирської обласної прокуратури ОСОБА_8 про відсторонення від посади ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючого на посаді начальника відділу житлово-комунального господарства Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області, підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 10.11.2023 рішенням №1170 Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області «Про створення Комунального підприємства «Агропромислове» Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області» створено Комунальне підприємство «Агропромислове» Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області (далі - КП «Агропромислове»), а також затверджено статут вказаного підприємства.
Відповідно до пункту 1.2 статуту КП «Агропромислове» (далі - Статут) вказане підприємство здійснює свою діяльність відповідно до чинного законодавства України та вказаного статуту.
Пунктом 1.3 Статуту визначено, що засновником підприємства є Оліївська сільська рада Житомирського району Житомирської області, також пунктом 1.12 підприємство підзвітне та підконтрольне Засновнику.
Пунктом 5 Статуту визначено, що управління КП «Агропромислове» здійснює засновник - Оліївська сільська рада Житомирського району Житомирської області та директор вказаного підприємства.
Відповідно до пункту 5.1 Статуту до повноважень засновника, в тому числі входять:
-призначення та звільнення директора Підприємства, шляхом підписання контракту, встановлення посадового окладу директора;
-у разі наявності підстав, за висновками наглядової ради, приймати рішення про відсторонення директора від виконання обов'язків та розірвання контракту з ним;
-прийняття рішення про припинення Підприємства.
Відповідно до п.п.1-2 рішення №1125 від 06.10.2023 Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області «Про погодження кандидатури директора КП «Агропромислове» Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області» Оліївська сільська рада вирішила затвердити форму контракту з керівником КП «Агропромислове», згідно до додатку №1, а також надано дозвіл секретарю ради ОСОБА_9 заключити контракт з ОСОБА_10 терміном на
3 роки з випробувальним терміном 3 місяці.
Відповідно пункту 2 розділу І «Загальні положення» до Додатку до рішення сорок п'ятої сесії VIII скликання Оліївської сільської ради від 06.10.2023 №1125 (далі - Контракт) на підставі контракту виникають трудові відносини між Органом управління майном, в особі Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області та керівником КП «Агропромислове»
ОСОБА_10 .
Відповідно до пункту 5 розділу І «Загальні положення» Контракту керівник підзвітний Органу управління майном у межах, встановлених законодавством, статутом (положенням) підприємства, установи, організації та цим контрактом.
Відповідно до пункту 11 розділу ІІ «Права та обов'язки сторін» Контракту, орган управління майном:
-надає інформацію на запит керівника;
-звільняє керівника у разі закінчення контракту, достроково - за вимогою керівника, а також у випадку порушень ним законодавства та умов контракту, а також у інших випадка, передбачених чинним законодавством та цим контрактом;
-організовує фінансовий контроль за діяльністю підприємства, установи, організації;
-здійснює контроль за ефективністю використання і збереження закріпленого за підприємством, установою, організацією майна.
Відповідно до пункту 1 Рішення №795 від 08.03.2023 Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області «Про створення відділу житлово-комунального господарства як структурного підрозділу зі статусом юридичної особи Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області та затвердження положення про відділу житлово-комунального господарства Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області» (далі - Рішення №795) Оліївська сільська рада вирішила створити відділ житлово-комунального господарства Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області, як структурний підрозділ сільської ради зі статусом юридичної особи.
Відповідно до пункту 2.5.1 Положення про відділ житлово-комунального господарства Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області, яке затверджене Рішенням №795 (далі - Положення) начальник відділу здійснює керівництво діяльністю відділу, несе відповідальність за виконання покладених на відділ завдань.
Відповідно до пункту 3 «Основні завдання та функції» Положення серед іншого на ОСОБА_5 покладено:
3.2. Організовує виконання Конституції і законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, наказів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та здійснює контроль за їх реалізацією.
3.9. Забезпечує ефективне і цільове використання відповідних бюджетних коштів.
3.11. Координує діяльність підприємств територіальної громади, установ і організацій у сфері житлово-комунального господарства.
3.13. Здійснює функції управління майном, що перебуває у спільній власності територіальної громади.
3.14. Подає пропозиції до проектів розпоряджень Оліївського сільського голови, рішень сесій Оліївської сільської ради, виконавчого комітету Оліївської сільської ради.
3.16. Бере участь у підготовці звітів Оліївського сільського голови для їх розгляду на сесії селищної ради.
3.17. Готує самостійно або разом з іншими структурними підрозділами інформаційні та аналітичні матеріали для подання сільському голові.
Як посадова особа органу місцевого самоврядування, ОСОБА_5 , відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», повинен діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, передбачені Конституцією і законами України, керуватися у своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами органів місцевого самоврядування, прийнятими у межах їхньої компетенції.
До основних обов'язків посадових осіб місцевого самоврядування, відповідно до ст. 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», у томі числі відноситься додержання Конституції і законів України, інших нормативно-правових актів, актів органів місцевого самоврядування; забезпечення відповідно до їх повноважень ефективної діяльності органів місцевого самоврядування; сумлінне ставлення до виконання службових обов'язків, ініціативність і творчість у роботі; недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави.
Таким чином, згідно ч. 3 ст. 18 КК України та п. 1 примітки до ст. 364 КК України ОСОБА_5 є службовою особою.
Однак, всупереч наведеним нормам законодавства, ОСОБА_5 переслідуючи мету незаконного збагачення за рахунок одержання неправомірної вигоди, у точно невстановлені досудовим розслідуванням час та місці, однак не пізніше 30.09.2024 вступив у попередню змову з депутатами Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , направлену на вимагання та отримання неправомірної вигоди від директора КП «Агропромислове» ОСОБА_10 .
Зокрема, використовуючи повноваження начальника відділу житлово-комунального господарства апарату Оліївської сільської ради ОСОБА_5 , та повноваження депутатів Оліївської сільської ради ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , які входять до складу постійної комісії з питань будівництва, архітектури, земельних відносин, природокористування Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області, у вказаних осіб, які в силу службових повноважень достовірно обізнані про здійснення
КП «Агропромислове» господарської діяльності, пов'язаної з вирощуванням сільськогосподарських культур, в тому числі сої, виник злочинний умисел, спрямований на вимагання та одержання від ОСОБА_10 неправомірної вигоди з доходу підприємства, за невчинення дій, які можуть створити перешкоди у здійсненні подальшої господарської діяльності підприємства та створення різного роду проблем, в тому числі звільнення ОСОБА_10 з займаної посади.
З цією метою, в період часу з 01.10.2024 по 02.10.2024, неподалік села Лісовщина Житомирського району Житомирської області, ОСОБА_5 спільно з ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , діючи протиправно з корисливих мотивів і з метою власного незаконного збагачення, використовуючи авторитет займаної посади ОСОБА_5 та статус депутатів органу місцевого самоврядування ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , висловили ОСОБА_10 вимогу щодо передачі грошових коштів, які він отримає від реалізації врожаю сої, який вирощено на орендованих землях КП «Агропромислове», які останній мав сплатити за невчинення відносно нього заходів щодо його звільнення із займаної посади, а також не створення йому іншого роду проблем.
При цьому вимога надання неправомірної вигоди супроводжувалась погрозами вжиття заходів щодо проведення додаткових та позапланових перевірок діяльності КП «Агропромислове» з подальшим звільненням ОСОБА_10 з посади директора.
При цьому ОСОБА_10 , враховуючи статус та посади ОСОБА_5 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 усвідомлював реальність їх погроз та можливість настання негативних наслідків для себе у разі відмови надати неправомірну вигоду.
В подальшому, близько 10 год. 23.10.2024 ОСОБА_5 , з метою досягнення спільного злочинного умислу, направленого на одержання неправомірної вигоди за невчинення в інтересах ОСОБА_10 , дій з використанням службового становища, діючи спільно з одним із учасників групи, а саме ОСОБА_12 , в ході зустрічі, яка відбулась в приміщенні Оліївської сілької ради за адресою: АДРЕСА_2 , повторно висловили вимогу про необхідність надання неправомірної вигоди учасникам групи у складі ОСОБА_11 , ОСОБА_5 , ОСОБА_12 за не створення проблем для ОСОБА_10 .
Близько 13 год. 26.10.2024 в ході зустрічі, що відбулась у приміщенні кафе « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 в, ОСОБА_5 , діючи в межах спільного злочинного умислу з ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , отримав від ОСОБА_10 частину неправомірної вигоди у сумі 6500 доларів США, що становить 268209, 50 грн, які останній надав за одну реалізовану машину врожаю сої, зібраного з полів КП «Агропромислове».
В ході вказаної зустрічі, ОСОБА_5 , з метою досягнення свого злочинного умислу направленого на отримання неправомірної вигоди, усвідомлюючи факт того, що ОСОБА_10 підкоряється вимогам ОСОБА_5 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , щодо необхідності надання неправомірної вигоди за невчинення в інтересах ОСОБА_10 дій з використанням їх службового становища та повноважень депутатів Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області, висловив вимогу щодо продовження передачі грошових коштів, одержаних від реалізації урожаю сої.
В подальшому, близько 16 год. 30 хв. 29.10.2024, ОСОБА_11 спільно з ОСОБА_5 , перебуваючи на автомобільній парковці Оліївської сільської ради, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , в ході розмови з ОСОБА_10 , висловили вимогу про надання неправомірної вигоди в еквіваленті вантажу трьох машин врожаю сої, які останній мав передати до 17 год. 00 хв. 30.10.2024 одному із учасників групи, а саме ОСОБА_5 , тим самим продовжуючи вказувати на реальність погроз, що у разі ненадання грошових коштів від діяльності підприємства ними буде вжито заходів із вчинення перешкод в діяльності ОСОБА_10 .
Наступного дня, 30.10.2024 близько 15 год. 25 хв перебуваючи у приміщенні кафе « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 в, ОСОБА_10 , на виконання попередньо спільно висунутої ОСОБА_5 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , вимоги надав ОСОБА_5 неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів в сумі 19500 доларів США, що становить 806906,10 грн.
Таким чином ОСОБА_5 діючи за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_12 та ОСОБА_11 у період часу з 30.09.2024 по 30.10.2024, отримали від ОСОБА_10 неправомірну вигоду за невчинення в інтересах ОСОБА_10 , дій з використанням службового становища, поєднаному з вимаганням такої вигоди, у загальному розмірі 1075115,6 грн., що відповідно до примітки до ст. 368 КК України є особливо великим розміром.
Враховуючи викладене, у кримінальному провадженні повідомлено про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК України.
Враховуючи вищевикладене, з метою попередження можливості підозрюваного ОСОБА_5 під час перебування на посаді, застосування спроб незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вживати заходів щодо знищення чи підроблення речей та документів, які мають суттєве значення для досудового розслідування сторона обвинувачення вважає за необхідне у застосуванні заходу забезпечення кримінального провадження, у виді відсторонення від посади.
Під час судового розгляду прокурор та слідчий повністю підтримали клопотання з підстав, що в ньому вказані.
Захисник підозрюваного - адвокат ОСОБА_6 заперечував щодо задоволенні клопотання вказуючи, що нема необхідності відсторонювати підозрюваного від посади, вже всі докази вилучено, ніякого впливу на свідків він чинити не буде.. Крім того він єдиний хто працює в їх сім'ї а тому відсторонення від посади призведе до втрати доходів та засобів до існування всієї сім'ї ОСОБА_5 .
ОСОБА_5 без надання додаткових пояснень підтримав захисника.
Заслухавши доводи сторін, дослідивши матеріали провадження, колегія суддів приходить до таких висновків.
Відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину (ч.1 ст.154 КПК України).
Відповідно до ч.2 ст.154 КПК України, відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді, суду під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців.
Прокурор, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування або суду під час судового провадження із клопотанням про відсторонення особи від посади (ч. 1 ст. 155 КПК України).
Згідно із ч.2 ст.157 КПК України при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Як передбачено вимогами ч.2 ст.157 КПК України, при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя врахував такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Як вбачається з матеріалів СУ ГУНП в Житомирській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42024060000000062 від 11.10.2024 за ч. 4 ст.368 КК України де одним з підозрюваних є ОСОБА_5 що займає посаду начальника відділу житлово-комунального господарства Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області
Кримінальне правопорушення, передбачене ст. 4 ст.368 КК України, є корупційним злочином та відноситься до категорії особливо тяжких злочинів, за який законом передбачене покарання у виді позбавлення волі на строк від 8 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна.
Згідно із ч. 5 ст. 65-1 ЗУ «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Слідчому судді під час судового розгляду клопотання надано достатньо доказів, які вказують на ймовірне вчинення ОСОБА_5 кримінального правопорушення за ч. 4 ст.368 КК України, зокрема:
-Заява директора КП «Агропромислове» ОСОБА_10 від 11.10.2024;
-Протоколами допиту ОСОБА_10 від 11.10.2024, 18.10.2024 та 30.10.2024 щодо вимагання групою осіб з числа депутатів та посадових осіб Оліївської сільської ради грошових коштів, отриманих від збору урожаю сої;
-Протоколами НСРД аудіо-відеоконтролю осіб ОСОБА_11 , ОСОБА_5 , ОСОБА_12 ;
-Протоколом аудіо-відеоконтролю особи ОСОБА_5 від 30.11.2024, в ході якого зафіксовано передачу ОСОБА_10 грошових коштів в сумі 19500 доларів США;
-Протокол контролю за вчинення злочину від 30.11.2024;
-Протокол затримання в порядку ст. 208 КПК України ОСОБА_5 від 30.10.2024, в ході якого вилучено отримані останнім грошові кошти в сум 19500 доларів США;
-Протоколом огляду інтернет-ресурсів та сервісів від 29.10.2024;
-Протоколом огляду інтернет-ресурсів та сервісів від 30.10.2024;
-Протоколами допиту свідка ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 ;
-Іншими матеріалами кримінального провадження.
Враховуючи вказані обставини, слідчий суддя вважає, що перебуваючи на посаді начальника відділу житлоіо-комунального господарства Оліївсбкої сільської ради Житомирського району Житомирської області ОСОБА_5 матиме можливість впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні, оскільки, враховуючи, що свідки у вказаному кримінальному провадженні працють в приміщенні Оліївської сільскої ради Житомирського район Житомирського області, в тому числі перебувають в організаційному підпорядкуванні, відносинах підлеглості та трудових відносинах з підозрюваним, а також є особисто знайомі з підозрюваним, ОСОБА_5 має об'єктивну можливість шляхом погроз, залякування, шантажу, підкупу або прохань на грунті сформованих товариських/колежанських відносин примусити їх змінити показання, чим вчинити інше кримінальне правопорушення.
Також існує ризик впливу на свідків оскільки це на початковий етап кримінального провадження при зібранні доказів.
При цьому, суд приймає до уваги практику Європейського суду з прав людини, яка свідчить про те, що суд своїм рішенням повинен забезпечити не лише права підозрюваного, але й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів, що вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства.
Отже, вважаю, що стороною обвинувачення доведені обставини, що перебування ОСОБА_5 на займаній посаді може призвести до настання негативних наслідків та перешкоджатиме здійсненню досудового розслідування, а такий захід як відсторонення від посади необхідний для запобігання можливій протиправній поведінці підозрюваного. Потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи. Настання негативних наслідків відсторонення ОСОБА_5 від посади для інших осіб слідчим суддею не встановлено, навпаки це надасть змогу призначити виконуючого обов'язки начальника відділу ЖКГ Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області та сприятиме роботі сільської ради.
Керуючись ст.ст.131, 132, 154,157 КПК України слідчий суддя,-
Клопотання слідчого - задовольнити.
Відсторонити підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від посади начальника відділу житлово-комунального господарства Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області, строком до 31 грудня 2024 року включно.
Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення.
Копію ухвали негайно направити до відділу житлово-комунального господарства Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області
Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого в ОВС СУ ГУНП в Житомирській областіОлега МОСКАЛЕНКА, або іншого слідчого у кримінальному провадженні № 42024060000000062 від 11.10.2024 .
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня оголошення та набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст ухвали оголошено 05.11.2024 о 16-55 годині
Слідчий суддя ОСОБА_1