Ухвала від 29.10.2024 по справі 607/23108/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.10.2024 Справа №607/23108/24 Провадження №1-кс/607/6329/2024

Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника - адвоката ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі клопотання слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_5 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки смт. Велика Лепетиха Каховського району Херсонської області, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,

ВСТАНОВИВ:

До слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області надійшло вказане клопотання, в якому слідчий просить обрати ОСОБА_7 , підозрюваній у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.

В обґрунтування клопотання слідчий посилається на те, що слідчим відділом Управління Служби безпеки України в Тернопільській області розслідується кримінальне провадження № 22024210000000069 від 25.10.2024.

Правоохоронними органами ставиться у провину підозрюваній громадянці України ОСОБА_7 те, що з 24.02.2022, з початку окупації російською федерацією Херсонської області, у останньої, як мешканки тимчасово окупованої території Херсонської області виник злочинний умисел, спрямований на колабораційну діяльність.

При цьому ОСОБА_6 було відомо, що згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки в зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та протиправними діяннями з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.

Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права та вимогам п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994 року, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV), від 21.12.1965 № 2131 (XX), від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), президент російської федерації, а також інші невстановлені досудовим розслідуванням представники влади російської федерації спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил російської федерації на територію України.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», починаючи з 24.02.2022 введено воєнний стан на всій території України, який в подальшому неодноразово продовжено, та діє на даний час.

Крім того, невстановлені представники збройних сил російської федерації та інших збройних формувань російської федерації, які у кінці лютого 2022 року у ході ведення бойових дій вторглись у АДРЕСА_1 і фактично здійснили захоплення її території, згідно положень Гаазької Конвенції 1907 року, вчинили дії направлені на усунення законних органів влади, що діють на вказаних територіях, з метою повалення і захоплення влади на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

Відповідно до ст. 42 Положення про закони і звичаї війни на суходолі IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі від 18.10.1907, ратифікованої Україною 24.08.1991, територія визнається окупованою якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника. Окупація поширюється лише на ту територію, де така влада встановлена і здатна виконувати свої функції.

Відповідно до п. 7 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована російської федерації територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.

Відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», Великолепетиська селищна територіальна громада Каховського району Херсонської області з 24.02.2022 входить до переліку тимчасово окупованих російською федерацією території України.

Після окупації територій Херсонської області, представниками збройних сил російської федерації фактично узурповано владні повноваження на тимчасово окупованій ними території області, шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління в усіх сферах життєдіяльності громади міста, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного та психологічного впливу до окремих категорій суспільства та верств населення, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування.

Разом з тим, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше ніж 25.04.2022, представниками російської федерації всупереч законного порядку, встановленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та інших нормативно-правових актів України, на тимчасово окупованій території Херсонської міської територіальної громади Херсонського району Херсонської області створено підпорядковану, керовану та фінансовану російської федерації окупаційну адміністрацію російської федерації - так звану військово-цивільну адміністрацію Херсонської області, до структури якої входили органи та підрозділи, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованою територією України, з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом території Херсонської області та реалізації всіх узурпованих владних повноважень.

При цьому, представники підконтрольних російської федерації самопроголошеної окупаційної адміністрації здійснювали владні функції від імені держави-агресора під контролем представників російської федерації, а також організовано та забезпечено діяльність підприємств, установ та організацій на тимчасово окупованій території, зокрема Херсонської міської територіальної громади Херсонського району Херсонської області за зразком держави-агресора, здійснювався підбір кадрів для зайняття посад в незаконних самопроголошених органах влади, державних підприємствах, у тому числі з числа громадян України, які добровільно погоджувались співпрацювати з представниками держави-агресора та окупаційною адміністрацією, перебуваючи на вказаній тимчасово окупованій території.

У квітні 2022 року представниками військового командування збройних сил російської федерації для забезпечення організації діяльності так званої військово-цивільної адміністрації Херсонської області призначено голову так званої військово-цивільної адміністрації Херсонської області, якого наділено повноваженнями організаційно-розпорядчого характеру у тому числі щодо створення юридичних осіб публічного права для забезпечення функціонування незаконних органів влади на тимчасово окупованій території Херсонської області, яким приймались відповідні розпорядчі акти від імені окупаційної адміністрації, зокрема указ від 12.05.2022 № 018-р «О структуре органов исполнительной власти», яким утворено департаменти, комітети, служби, агентства, інспекції та інші органи виконавчої влади.

У подальшому окупаційні органи влади, та їх керівники, неодноразово змінювали свою структуру за зразком держави - агресора. Виконувач обов'язків так званого губернатора Херсонської області та так званим урядом Херсонської області, підконтрольними військово-політичному керівництву держави-агресора російської федерації, організовано та розпочато діяльність системи органів влади та їх структурних підрозділів, які, відповідно до законодавства України, є незаконними.

Після проведення у вересні 2022 року незаконного референдуму з питань входження до складу російської федерації тимчасово окупованої території Херсонської області, прийнято федеральний конституційний закон російської федерації від 04.10.2022 № 8-ФКЗ «Про прийняття до російської федерації Херсонської області та утворення у складі російської федерації нового суб'єкту - Херсонської області», яким передбачено проведення виборів до законодавчого (представницького) органу Херсонської області, а також представницьких органів муніципальних утворень у другу неділю вересня 2023 року.

З метою організації проведення незаконних виборів на тимчасово окупованій території Херсонської області, так званим «указом и.о. губернатора Херсонской области № 6-у от 19.01.2023 года «Об избирательных комиссиях Херсонской области» на тимчасово окупованій території Херсонської області утворено незаконний орган влади - так звану «избирательную комиссию Херсонской области», до кола обов'язків якої входить організація та проведення виборів до незаконних окупаційних органів, зокрема так званої «Херсонської обласної думи».

На виконання злочинного рішення представників держави-агресора щодо запровадження на тимчасово окупованій території органів місцевого самоврядування російської федерації, переслідуючи кінцеву мету окупації Херсонської області та створення псевдолегітимних органів влади на тимчасово окупованій території, так званий тимчасово виконувач обов'язків губернатора Херсонської області 30.05.2023 видав Укази № 111-у та 112-у, якими затверджено проведення так званих виборів депутатів представницьких органів муніципальних утворень в Херсонській області першого скликання та виборів депутатів Херсонської обласної думи першого скликання.

З метою організації та проведення незаконних виборів, на території Великолепетиської територіальної громади сформовано Великолепетиську територіальну виборчу комісію та підконтрольні їй дільничні виборчі комісії.

У свою чергу, громадянка України ОСОБА_6 , не пізніше 14 червня 2023 року, перебуваючи на тимчасово окупованій території Великолепетиської територіальної громади, діючи умисно, в порушення Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», ініціативно та добровільно, з політичних, ідеологічних та корисливих мотивів, надала згоду на призначення її членом так званої дільничної виборчої комісії № 62. При цьому, ОСОБА_6 , добровільно взяла на себе повноваження т.зв. члена дільничної виборчої комісії, які полягали у безперешкодному відвідуванні приміщень «виборчої комісії», ознайомленні з документами виборчої комісії, здійсненні побудинкового (поквартирного) обходу жителів на території Великолепетиського району Херсонської області, з метою залучення мешканців населеного пункту до голосування у незаконних виборах, отриманні переносних урн для голосування, списків виборців, бюлетенів для голосування, а також схем обходу місцевих мешканців для участі у незаконних виборах, агітації мешканців вищевказаного населеного пункту з метою залучення їх до голосування у незаконних виборах на тимчасово окупованій території Херсонської області.

Так, ОСОБА_6 , реалізовуючи свій злочинний умисел спрямований на організацію та участь у незаконних виборах на тимчасово окупованій території, 10 вересня 2023 року, організовувала на виборчій дільниці голосування, здійснювала побудинковий обхід мешканців смт Велика Лепетиха Каховського району Херсонської області. При цьому, остання звіряла документи осіб із наявними списками виборців, видавала бюлетені для голосування, спонукаючи осіб ставити відмітки про підтримку кандидатів зазначених у бюлетені. Після проведеного голосування, ОСОБА_6 , як член дільничної виборчої комісії, брала участь у підрахунку голосів з метою встановлення результатів виборів на дільниці.

У подальшому, в тому числі внаслідок дій ОСОБА_6 , 10 вересня 2023 року так звана Великолепетиська територіальна виборча комісія та виборча комісія Херсонської області прийняли рішення про визнання виборів депутатів Херсонської обласної думи першого скликання та виборів депутатів представницьких органів муніципальних утворень у Херсонській області, такими, що відбулися, та за результатами цього, пропорційно до кількості голосів виборців, до незаконних органів влади та місцевого самоврядування було призначено так званих депутатів.

На даний час, підозрювана ОСОБА_6 переховується від органів досудового розслідування та суду, постійно перебуває на тимчасово окупованій території Херсонської області з метою ухилення від кримінальної відповідальності. З огляду на вказане просить клопотання задовольнити.

У судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримав з викладених у ньому підстав та просив задовольнити.

Захисник - адвокат ОСОБА_4 у судовому засіданні заперечила щодо задоволення вказаного клопотання.

Вказане клопотання у відповідності до ч. 6 ст.193 КПК України розглядається за відсутності підозрюваної ОСОБА_6 .

Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до такого висновку.

Слідчим відділом Управління Служби безпеки України в Тернопільській області розслідується кримінальне провадження № 22024210000000069 від 25.10.2024 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

13.09.2024 ОСОБА_6 повідомлено в порядку ст.ст. 135, 136 та 278 КПК України про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Так, 19.09.2024 та 13.09.2024 через засіб масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження «Урядовий кур'єр» та офіційний веб-сайт Офісу Генерального прокурора, ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України та здійснено виклик останньої на 10 год. 00 хв. 25, 26, 27 вересня 2024 року до слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області для участі у проведенні слідчих та процесуальних дій, зокрема, для допиту у якості підозрюваної. Однак, будучи належним чином повідомленою про виклик, ОСОБА_6 до слідчого відділу не з'явилася, про причини неявки не повідомила.

Відповідно до ч. 1 ст. 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу.

Згідно із п. 4 ч. 2 цієї статті запобіжний захід у вигляді тримання під вартою застосовується до раніше не судимої особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад п'ять років.

Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Також, судом при вирішенні питання про його обрання не досліджується можливість застосування менш суворого запобіжного заходу, оскільки тримання під вартою це єдиний запобіжний захід, передбачений в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України. Питання про більш м'який запобіжний захід відносно підозрюваного стає предметом дослідження при застосуванні запобіжного заходу після його затримання і доставлення до слідчого судді.

Отже, при вирішенні питання про обрання щодо особи запобіжного заходу у виді тримання під вартою, слідчому судді належить дослідити такі обставини: чи повідомлено особі про підозру у встановленому законом порядку; чи наявна обґрунтована підозра; чи наявні ризики кримінального провадження; чи виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором та/або оголошений у міжнародний розшук.

На думку слідчого судді, ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.

Зазначене підтверджується доказами, а саме: протоколами огляду мережі Інтернет від 29.05.2024; висновком експерта № 52 від 04.09.2024; протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 09.07.2024; протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 09.07.2024; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімком за участі свідка ОСОБА_9 від 09.07.2024; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімком за участі свідка ОСОБА_8 від 09.07.2024; листом Управління СБУ в Херсонській області № 71/22/1/240-4547 від 07.06.2024.

10.10.2024 постановою слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_5 , ОСОБА_6 оголошено у розшук, в зв'язку з тим, що остання постійно перебуває на тимчасово окупованій території Херсонської області. Здійснення розшуку підозрюваної доручено оперативним співробітникам Каховського РВ УСБУ в Херсонській області.

Отже, вищевказані матеріали досудового розслідування дають достатні та безсумнівні підстави вважати, що підозрювана ОСОБА_6 умисно переховується від слідства та суду на тимчасово окупованій території Херсонської області з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинене нею кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Враховуючи тяжкість злочину, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_6 , який відповідно до ст. 12 КК України належить до тяжкого злочину, доведення старшим слідчим наявності обґрунтованої підозри, а також наявність ризиків, передбачених п. 1, 2, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, слідчий суддя вважає доведеною та обґрунтованою необхідність обрання щодо підозрюваної запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Відповідно до ч. 4 ст. 197 КПК України у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного на підставі ч. 6 ст. 193 КПК України строк дії такої ухвали не зазначається.

Також слідчий суддя при постановленні ухвали враховує положення абз. 7 ч. 4 ст. 183 КПК України, де зазначено, що при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, який перебуває на тимчасово окупованій території України, розмір застави не визначається.

З огляду на викладене, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваної ОСОБА_6 підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.131-132,177,193,196,197, 372,376 КПК України, слідчий суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого - задовольнити.

Обрати щодо підозрюваної ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки смт. Велика Лепетиха Каховського району Херсонської області, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Ухвала слідчого судді щодо застосування запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід розглядається слідчим суддею після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження.

Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_5 та прокурора Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 .

Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді може бути подана до Тернопільського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської областіОСОБА_1