Рішення від 04.11.2024 по справі 480/8065/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2024 року Справа № 480/8065/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/8065/24

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:

1. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 14.08.2024 № 184150006139, яким ОСОБА_1 відмовлено у переведені на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу».

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період проходження військової служби у Збройних силах СРСР з 26.04.1982р. по 15.05.1984 р., період роботи з 12.10.1994 р. по 06.12.2019 р. та з 15.07.2021 p. пo 28.06.2024р. у Сумській митниці та період роботи з 07.12.2019 р. по 14.07.2021 р. у Слобожанській митниці Держмитслужби, на посадах на яких були присвоєні спеціальні звання та перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» здійснити нарахування пенсії з урахуванням довідок виданих Сумською митницею від 30.07.2024 р. № 7.24-1/22/10/3643 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних днів роботи перед зверненням за пенсією), від 01.07.2024 р. № 7.14-1/22-02/10/4519 виданих Харківською митницею про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних днів роботи перед зверненням за пенсією).

В обгрунтування позовних вимог зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

08.08.2024 року позивач звернувся до територіального відділення головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області із заявою про переведення на пенсію державного службовця відповідно до Закону України від 10.12.2015 № 889-VII “Про державну службу» (далі - Закон №889 - VII), надавши пенсійному органу необхідні довідки.

За результатами розгляду поданої заяви, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 14.08.2024 № 184150006139 у переведені позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» відмовлено.

В мотивуючій частині рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області зазначено, що на пенсію за віком згідно Закону №889 позивач не має права, так як відсутній стаж роботи на посадах віднесених до категорій посад державних службовців. Посади працівників державної митної служби, які мають спеціальні звання (саме там позивач проходив державну службу) статтею 25 Закону України “Про держану службу» від 16.12.1993 №3723-Х11 не передбачені.

Позивач вважає, що оскільки п.3 Порядку № 283 (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 “Про порядок обчислення стажу державної служби») передбачено, що до стажу роботи державної включається також час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях, то він має право на врахування до стажу державної служби проходження служби у Збройних Силах колишнього СРСР в період з 26.04.1982р. по 15.05.1984 р.Таким чином, загальний стаж державної служби складає більше 31 років: 2 роки 20 днів - період служби в збройних силах СРСР 26.04.1982р. по 15.05.1984р. (військовий квиток НОМЕР_1 ; 29 років 8 місяців 17 днів - період трудової діяльності митниці: в Сумській митниці 28 років 1 місяць 9 днів (з 12.10.1994р. по 06.12.2019р. та з 15.07 2021р. по 28.06.2024р.), в Слобожанській митниці 1 рік 6 місяців 7 днів (з 07.12.2019 по 14.07.2021).

Вважаючи рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 13.09.2024 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачам 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідачам копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслано до їх електронних кабінетів через систему "Електронний суд", документ доставлено до їх електронних кабінетів 13.09.2024 (а.с.39, 40).

У встановлений судом строк відповідач (Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області) відзив не надав.

Відповідач (Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області) у відзиві на позовну заяву зазначив, що згідно даних пенсійної справи ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Сумській області як працюючий пенсіонер, одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058 “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) з 15.11.2020.

08.08.2024 позивач звернувся із заявою № 2667 про перехід з пенсії за віком відповідно до Закону № 1058 на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» від 10.12.2015 № 889 - VIII (далі - Закон № 889).

З урахуванням принципу екстериторіальності, розглянувши заяву позивача, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області прийнято рішення від 14.08.2024 № 184150006139 про відмову в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону № 889.

Відповідач також зазначив, що пенсійне забезпечення громадян в Україні здійснюється відповідно до Закону № 1058 Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII “Про державну службу» (далі - Закон № 889), Закону України від 16.12.1992 № 3723-ХІІ “Про державну службу» (далі - Закон № 3723) та актами Кабінету Міністрів України, на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723 та інших чинних нормативно-правових актів.

Законом № 889 визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до ст. 37 Закону № 3723.

Згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889, втратив чинність Закон № 3723, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Пунктами 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 передбачено право державних службовців на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723.

Пенсії відповідно до Закону № 889, у порядку визначеному для осіб, які мають не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, призначаються особам, які:

- досягли пенсійного віку чоловіки 62 роки, жінки - віку, визначеного ст. 26 Закону № 1058;

- мають страховий стаж: чоловіки - 35 років, жінки - 30 років;

- не призначали пенсію відповідно до Закону № 3723;

- на день набрання чинності Закону № 889 займають посади державної служби та мають не менше як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністів України або на день набрання чинності Закону № 889 мають не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністів України незалежно від факту роботи на державній службі станом на 01 травня 2016 року.

При визначенні права особи на призначення пенсії за Законом № 889, слід керуватись записами у трудовій книжці та аналізувати відповідність займаною особою посади посадам, визначеним у ст. 25 Закону № 3723 та в актах Кабінету Міністрів України.

Робота на посадах в органах державної митної служби України зараховується до стажу державної служби особам, яким не присвоювалися спеціальне звання.

Порядок призначення таких пенсій затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року № 622 “Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» (далі - Постанова № 622), яка застосовується починаючи з 1 травня 2016 року.

Пунктом 2 зазначеної Постанови передбачено, що згідно з пунктом 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889 на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723 мають право особи, які на день набрання чинності Законом № 889. Мають не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 20 Закону. Займають посади державної служби та мають не менше 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону.

Відповідно до пункту 4 Порядку призначення пенсій деяких категоріям осіб, затвердженого Постановою № 622, пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями,- заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до п. 3 ст. 3 дія Закону № 889 не поширюється, зокрема, на осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів та працівників інших органів, яким присвоюються спеціальні звання, якщо інше не передбачено законом.

Під час роботи на митниці позивачу було присвоєно персональне звання “Інспектор митної служби», відповідно до поданих документів відсутній стаж на посадах державного службовця.

Відтак, період роботи посадових осіб в митних органах, органах державної фіксальної служби на посадах, в період на яких були присвоєні персональні чи спеціальні звання - не зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.

Оскільки на день набрання чинності Законом № 889 (01.05.2016) позивач не перебував на посаді державної служби та не має 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723, відсутні підстави для призначення пенсії за нормами ст. 37 Закону № 3723.

Враховуючи зазначене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 42-44).

Дослідивши матеріали адміністративної справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 34).

08.08.2024 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII.

14.08.2024 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області прийнято рішення № 184150006139, яким відмовлено у переведені позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» (а.с. 10-11).

В обґрунтування рішення зазначив, що на пенсію за віком згідно Закону №889 позивач не має права, так як відсутній стаж роботи на посадах віднесених до категорій посад державних службовців. Посади працівників державної митної служби, які мають спеціальні звання статтею 25 Закону України “Про держану службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ не передбачені.

Не погодившись з відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (ст. 44 Конституції України).

Відповідно достатті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

10 грудня 2015 року Верховною Радою України прийнято (новий)Закону України «Про державну службу» №889, який набрав чинності 01.05.2016 року.

Відповідно до п. 2 розділуXI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» № 889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинністьЗакон № 3723-XII, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.

Відповідно до статті 90 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ (далі по тексту - Закон №889-VIII) пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно із пунктами 10, 12 розділу XI «Прикінцевих та перехідних положень» Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Отже, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону №889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 01 травня 2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ після 1 травня 2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ і Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена у зразковому рішенні Верховного Суду від 4 квітня 2018 року у справі № 822/524/18 та у постанові Верховного Суду від 18 березня 2021 року у справі № 500/5183/17.

З оскаржуваного рішення судом встановлено, що підставою для відмови в переведенні з пенсії за віком на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" є відсутність стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, оскільки відповідачем не зараховано до стажу державної служби позивача періоди його роботи на посадах в органах митниці (а.с. 10).

Згідно із пунктом 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Також відповідно до п. 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 р. № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону.

Частиною 18 статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року визначено, що період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Згідно із пунктом 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 (далі - Порядок №283) (в редакції, чинного до 01.05.2016) до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.

Документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи (пункт 4 Порядку №283).

Відповідно до статті 569 Митного кодексу України працівники митних органів, на яких покладено виконання завдань, зазначених у статті 544 цього Кодексу, здійснення організаційного, юридичного, кадрового, фінансового, матеріально-технічного забезпечення діяльності цих органів, є посадовими особами. Посадові особи митних органів є державними службовцями.

Особи, вперше прийняті на службу до митних органів на посади, які передбачають виконання завдань, зазначених у статті 544 цього Кодексу, здійснення організаційного, юридичного, кадрового, фінансового, матеріально-технічного забезпечення діяльності цих органів, приймають Присягу державних службовців, якщо раніше вони не приймали такої Присяги.

Правове становище посадових осіб митних органів визначається цим Кодексом, а в частині, не врегульованій ним, - законодавством про державну службу та іншими актами законодавства України.

Згідно ч. 1 ст. 588 Митного кодексу України пенсійне забезпечення посадових осіб митних органів здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу". При цьому період роботи (служби) зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) в митних органах зараховується до стажу державної служби та до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.

З аналізу зазначених норм законодавства суд вбачає, що посадові особи митних органів є державними службовцями, а тому періоди роботи (служби) в митних органах зараховуються до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ.

Дана позиція суду узгоджується з позицією Верховного Суду. викладеною у постановах від 03.07.2018 року по справі № 586/965/16-а та від 18.03.2021 року по справі № 500/5183/17.

З матеріалів справи, а саме, з копії трудової книжки № НОМЕР_2 , судом встановлено, що в період з 12.10.1994 по 06.12.2019 та з 15.07.2021 по 28.06.2024 ОСОБА_1 працював у Сумській митниці та в період з 07.12.2019 по 14.07.2021 у Слобожанській митниці на посадах інспектора, старшого інспектора, головного інспектора (а.с.23-33).

12.10.1994 року позивачем було прийнято присягу державного службовця (а.с. 26) та протягом зазначеного періоду присвоювались відповідні ранги та спеціальні звання.

Враховуючи те, що позивач у спірні періоди з 12.10.1994 по 06.12.2019, з 15.07.2021 по 28.06.2024 та з 07.12.2019 по 14.07.2021 працював у митних органах, прийняв присягу державного службовця, обіймав відповідні посади для виконання завдань і функцій держави (у сфері митної політики), йому присвоювались відповідні ранги державних службовців та спеціальні звання, суд доходить висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області було протиправно не зараховано позивачу до стажу державної служби вище зазначені періоди.

Щодо зарахування позивачу до стажу державної служби періоду проходження військової служби у Збройних силах СРСР з 26.04.1982 по 15.05.1984, суд зазначає наступне.

Згідно з абзацом 2 частини 1 статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" час перебування громадян України на військовій службі зараховується до страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Аналогічні положення закріплені в частині 1 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", відповідно до якої військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Порядком № 283, зокрема пунктом 3 передбачено, що час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях, включається до стажу державної служби.

З аналізу зазначених правових норм суд вбачає, що період перебування на військовій службі зараховується до стажу державної служби.

Вказана правова позиція відповідає висновкам Верховного Суду, які викладені у постанові від 14.11.2018 у справі № 686/8090/17.

Відповідно до військового квитка № НОМЕР_3 , позивач у період з 26.04.1982 по 15.05.1984 проходив військову службу в Збройних силах СРСР (а.с. 35).

Таким чином, період проходження позивачем строкової військової служби в Збройних силах СРСР з 26.04.1982 по 15.05.1984 підлягає зарахуванню до стажу державної служби.

А відтак, враховуючи викладене, позовні вимоги позивача є обгрунтованими та підлягають задоволенню в частині визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 14.08.2024 № 184150006139, яким ОСОБА_1 відмовлено у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

При цьому суд зазначає, що оскільки судом в даному випадку було скасовано рішення про відмову у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", а саме рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 14.08.2024 № 184150006139, суд дійшов висновку, що в даному випадку належним способом захисту прав позивача є зобов'язання саме Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до стажу державної служби позивача період проходження військової служби у Збройних силах СРСР з 26.04.1982 по 15.05.1984, період роботи з 12.10.1994 р. по 06.12.2019 р. та з 15.07.2021 p. пo 28.06.2024р. у Сумській митниці та період роботи з 07.12.2019 р. по 14.07.2021 р. у Слобожанській митниці Держмитслужби.

Щодо позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" здійснити нарахування пенсії з урахуванням довідок виданих Сумською митницею від 30.07.2024 р. № 7.24-1/22/10/3643 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних днів роботи перед зверненням за пенсією), від 01.07.2024 р. № 7.14-1/22-02/10/4519 виданих Харківською митницею про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних днів роботи перед зверненням за пенсією), суд зазначає наступне.

З практики Європейського суду витікає наступне: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.

Статтею 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.

Крім того у даному спорі суд не обраховує загальний стаж роботи та стаж державної служби позивача, що виключає можливість зобов'язання відповідача призначити позивачеві пенсію відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, оскільки в межах розгляду даної адміністративної справи судом не досліджувалось питання наявності у позивача загального трудового стажу та стажу державної служби, а обов'язковою передумовою призначення пенсії є наявність визначеного законом загального стажу.

Таким чином, з урахуванням дискреційних повноважень пенсійного органу на прийняття рішення про призначення пенсії (переведенні на пенсію за іншим законом) та визначення підстав, за яких призначається пенсія (переведенні на пенсію за іншим законом) або приймається рішення про відмову в її призначенні (переведенні на пенсію за іншим законом) та оскільки судом в даному випадку було скасовано рішення про відмову у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", а саме рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 14.08.2024 № 184150006139, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.08.2024 року щодо переведення на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII «Про державну службу», з урахуванням довідок, виданих Сумською митницею від 16.08.2023р. №7.24-22- 02/68 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), від 16.08.2023 №7.24-22-02/69 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних днів роботи підряд перед зверненням за пенсією), від 16.08.2023 №7.24-22-02/70 та Харківською митницею від № 03.03.2023р. №7.14.22.02/20 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних днів роботи підряд перед зверненням за пенсією) та з урахуванням висновків суду.

А відтак, позовні вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" здійснити нарахування пенсії з урахуванням довідок, виданих Сумською митницею від 16.08.2023р. №7.24-22- 02/68 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), від 16.08.2023 №7.24-22-02/69 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних днів роботи підряд перед зверненням за пенсією), від 16.08.2023 №7.24-22-02/70 та Харківською митницею від № 03.03.2023р. №7.14.22.02/20 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних днів роботи підряд перед зверненням за пенсією), задоволенню не підлягають.

Разом з тим, відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області суму судового збору у розмірі 605,60 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Голового управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 14.08.2024 № 184150006139.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрія, 10,м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до стажу державної служби період проходження військової служби у Збройних силах СРСР з 26.04.1982р. по 15.05.1984 р., період роботи з 12.10.1994 р. по 06.12.2019 р. та з 15.07.2021 p. пo 28.06.2024р. у Сумській митниці та період роботи з 07.12.2019 р. по 14.07.2021 р. у Слобожанській митниці Держмитслужби

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрія, 10,м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) від 08.08.2024 року щодо переведення на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII «Про державну службу», з урахуванням довідок, виданих Сумською митницею від 16.08.2023р. №7.24-22- 02/68 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), від 16.08.2023 №7.24-22-02/69 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних днів роботи підряд перед зверненням за пенсією), від 16.08.2023 №7.24-22-02/70 та Харківською митницею від № 03.03.2023р. №7.14.22.02/20 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних днів роботи підряд перед зверненням за пенсією) та з урахуванням висновків суду.

В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.А. Прилипчук