04 листопада 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/7541/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Удовіченка С.О., розглянувши заяву представника ОСОБА_1 , подану в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області в якому просить:
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області № 163750020491 від 19.06.2024.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11 червня 2024 року та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, відповідно до пункту б) частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 31.07.2024 по справі № 440/7541/24 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області № 163750020491 від 19.06.2024. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.06.2024 про призначення пенсії на пільгових умовах. В решті позовних вимог відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 968,96 грн.
10.10.2024 Полтавським окружним адміністративним судом видано виконавчі листи № 440/7541/24.
24.10.2024 до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла заява представника позивача в якій останній просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 31 липня 2024 року у справі № 440/7541/24.
В обгрунтування заяви вказано, що на виконання вказаного рішення суду Полтавським окружним адміністративним судом 10.10.2024 були видані виконавчі листи, які станом на 23.10.2024 до примусового виконання не подавалися. 10.10.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області повторно розглянуло заяву про призначення пенсії на пільгових умовах від 11.06.2024 і повторно відмовило з посиланням на пункт 2 частини другої статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-VI «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вказане рішення пенсійного органу від 10.10.2024 прийнято без врахування висновків суду, наведених у рішенні Полтавського окружного адміністративного суду від 31.07.2024 у справі № 440/7541/24, яке набрало законної сили 26.09.2024, а тому наявні правові підстави для встановлення судового контролю.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом у постанові від 31 липня 2018 року у справі №235/7638/16-а.
Окрім цього, суд зауважує, що в розумінні Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню. Примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
За правовою позицією, сформованою Верховним Судом у постанові 28.09.2021 у справі №440/2130/21, повноваження щодо вчинення дій щодо примусового виконання рішення суду, в тому числі і щодо перевірки його виконання, належать передусім до повноважень виконавців.
Крім того, Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 у справі №806/2143/15 звертав увагу на те, що застосування статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставою її застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи - позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Разом з цим, суд враховує, що у силу частини першої статті 373 Кодексу адміністративного судочинства України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
З урахуванням наведеного, суд зауважує, що виконання рішення суду у цій справі повинне забезпечуватися державним виконавцем шляхом застосування заходів його примусового виконання у порядку, визначеному Законом України "Про виконавче провадження".
А тому, суд на даний час не знаходить достатніх підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у цій справі шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про його виконання.
За таких обставин, у задоволенні представника ОСОБА_1 , подану в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії належить відмовити.
Керуючись статтями 248, 256, 372, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні заяви представника ОСОБА_1 , подану в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії належить - відмовити.
Копію ухвали надіслати заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення судового рішення шляхом подання апеляційної скарги в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.О. Удовіченко