Рішення від 01.11.2024 по справі 380/24299/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 листопада 2024 року м. Львівсправа № 380/24299/23

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (Позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (Відповідач), в якому просить:

1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 по 01.03.2023 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та проведення з 01.03.2023 перерахунку пенсії шляхом розрахунку розміру підвищення (індексації) пенсії за 2023 рік із порушенням вимог постанов Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та податкових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок (індексацію) пенсії з 01.03.2022 по 01.03.2023 за 2022 рік на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» (в редакції станом на 01.03.2022) з урахуванням формул і розрахунків, наведених у позовній заяві, збільшивши розмір пенсії на суму 1456,57 грн, щомісяця та виплатити перераховану пенсію з урахуванням вже виплачених сум.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.03.2023 за 2023 рік відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з урахуванням підвищення (індексації) пенсії у 2022 році на виконання постанови КМ України від 16.02.2022 № 118 та з урахуванням положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 № 1381 (в редакції станом на 01.03.2023) щодо підвищення на 25% розміру пенсії та суми підвищення (індексації) пенсії за 2022 рік та 2023 рік (без обмеження підвищення (індексації) пенсії за 2023 рік розміром 1500,00 грн), а також формул і розрахунків, наведених у позовній заяві, збільшивши розмір моєї пенсії на суму 2179,39 грн щомісяця та виплатити перераховану пенсію з урахуванням вже виплачених сум.

4. Виплату пенсії, перерахованої відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 № 1381 та постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» і від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» здійснювати без обмеження будь- яким максимальним розміром та без застосовування обмеження максимального розміру перерахунку (індексації) моєї пенсії з 01.03.2023, передбаченого пунктом 10 постанови КМ України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».

5. Звільнити від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір».

6. Витребувати від ГУ ПФУ у Львівській області доказ у справі - належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи щодо перерахунків пенсії з 01.03.2022 по сьогодні.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що є особою з інвалідністю третьої групи внаслідок війни та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області, отримуючи пенсію, призначену з урахуванням вказаного соціального статусу. Зазначає, що на підставі пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» (далі - Постанова № 1381) основний розмір пенсії з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, збільшується на 25 відсотків. З урахуванням вимог постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова № 118) та від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168) відповідач повинен був провести індексацію пенсії позивача з 01 березня 2022 року та з 01 березня 2023 року, збільшивши водночас на підставі пункту 1 Постанови № 1381 на 25 відсотків основний розмір пенсії з урахуванням сум індексації.

Позивач відзначає, що відповідач протиправно не провів перерахунок його пенсії з 01 березня 2022 року на підставі Постанови № 118, а перерахунок пенсії з 01 березня 2023 року на підставі Постанови № 168 здійснив із порушенням закону, оскільки під час перерахунку пенсії не врахував розмір підвищення (індексації) пенсії з урахуванням Постанови № 118 та не збільшив цей розмір підвищення (індексації) на 25 відсотків згідно з Постановою № 1381. За обрахунками позивача, наведеними у позовній заяві, розмір підвищення його пенсії із 01 березня 2022 року повинен становити 1456,57 грн, а з 01 березня 2023 року - 2179,39 грн.

Позивач також відзначає, що пункт 10 Постанови № 168, яким установлено обмеження розміру збільшення (індексації) пенсії сумою 1500,00 грн, суперечить положенням статей 43, 44 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262) щодо відсутності обмежень пенсій максимальним розміром, встановлених цим Законом, тому не підлягає застосуванню відповідачем, з огляду на що будь-які обмеження пенсії позивача максимальним розміром є неправомірними.

З огляду на вищенаведене адміністративний позов просить задовольнити повністю.

Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та з 15 липня 2014 року отримує пенсію, призначену відповідно до Закону № 2262, як особа з інвалідністю внаслідок війни третьої групи у розмірі 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку). Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить 2,24239.

До 01 березня 2023 року середньомісячний заробіток позивача із застуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії (6186,32 грн), становив 13872,14 грн (6186,32 грн х 2,24239). Розмір пенсії позивача до 01 березня 2023 року становив 11772,69 грн, а саме: 8323,28 грн - розмір пенсії по інвалідності як особі з інвалідністю внаслідок війни третьої групи (13872,14 грн х 60%); 2080,82 грн - збільшення на 25 відсотків розміру пенсії відповідно до Постанови № 1381 (8323,28 грн х 25%); 627,90 грн - підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни третьої групи (2093,00 грн х 30%); 50,00 грн - цільова грошова допомога особам з інвалідністю внаслідок війни; 690,69 грн - пенсія за особливі заслуги перед Україною (2093,00 грн х 33%).

З 01 березня 2023 року відповідно до Постанови № 168 у 2023 році проведено перерахунок пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21, 36 Закону № 2262, із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Пунктом 10 Постанови № 168 передбачено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

З 01 березня 2023 року середньомісячний заробіток позивача із застуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 7405,03 грн (6186,32 грн х 1,197) становить 16604,97 грн (7405,03 грн х 2,24239). Розмір пенсійної виплати позивача з 01 березня 2023 року становить 13272,69 грн, а саме: 9962,98 грн - розмір пенсії по інвалідності як особі з інвалідністю внаслідок війни третьої групи (16604,97 грн х 60%); 2490,75 грн - збільшення на 25 відсотків розміру пенсії відповідно до Постанови № 1381 (9962,98 грн х 25%); 627,90 грн - підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни третьої групи (2093,00 грн х 30%); 50,00 грн - цільова грошова допомога особам з інвалідністю внаслідок війни; 690,69 грн - пенсія за особливі заслуги перед Україною (2093,00 грн х 33%); - 549,63 грн - обмеження в індексації з 01 березня 2023 року відповідно до пункту 10 Постанови № 168.

Отже, з 01 березня 2023 року позивачу проведено індексацію пенсійної виплати відповідно до Постанови № 168.

Відповідач зауважує, що відповідно до статті 43 Закону № 2262 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. На сьогодні законодавче регулювання питання щодо обмеження розмірів пенсій, призначених за Законом № 2262, для зазначеної категорії осіб відсутнє. За цих обставин Міністерство соціальної політики України вважає, що з урахуванням мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 12 жовтня 2022 року № 7-р(II)/2022, а також частини першої статті 2 Закону № 2262, підлягають виплаті без обмеження максимальним розміром пенсії, призначені з 12 квітня 2023 року особам, які під час служби збройно захищали суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року.

Відповідач підсумовує, що розмір пенсії позивача обчислений відповідно до норм чинного законодавства України, а тому в задоволенні заявленого позову просить відмовити повністю.

Позивач подав відповідь на відзив, у якій вказує, зокрема, що відповідач не надав доказів на спростування заявлених ним вимог. Також відповідач не спростував протиправності пункту 10 Постанови № 168. Позивач зазначає, що як мінімум має право на збільшення розміру пенсії на суму підвищення (індексації), що становить 549,63 грн, оскільки пункт 10 Постанови № 168 протиправний. Враховуючи викладене, підстави для зменшення обсягу заявлених позовних вимог у позивача відсутні.

Відповідно до пункту третього частини третьої статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою судді від 23 жовтня 2023 року у задоволенні заяви позивача про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду відмовлено; відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення (виклику) сторін; витребувано у відповідача докази проведення перерахунків пенсії позивача з 01 березня 2022 року та з 01 березня 2023 року.

Ухвалою суду від 16 січня 2024 року витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області належним чином засвідчену копію пенсійної справи ОСОБА_1 .

Вимоги вказаної ухвали відповідач виконав 23 січня 2024 року.

Ухвалою суду від 11 квітня 2024 року провадження у справі зупинено.

Ухвалою суду від 21 жовтня 2024 року провадження у справі поновлено.

Суд встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 13 червня 2018 року, ОСОБА_1 є особою з інвалідністю третьої групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни осіб з інвалідністю внаслідок війни.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону № 2262, як особа з інвалідністю внаслідок війни третьої групи у розмірі 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).

Як слідує з матеріалів справи та підтверджується листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 28 вересня 2023 року № 26138-27396/П-52/8-1300/23 пенсія позивача обчислена з урахуванням страхового (загального) стажу 31 рік 10 місяців 13 днів та заробітної плати, врахованої за період з роботи з 01 липня 2000 року по 30 червня 2014 року за даними персоніфікованого обліку, коефіцієнт заробітної плати становить 2,24239.

До 01 березня 2023 року середньомісячний заробіток позивача із застуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії (6186,32 грн), становив 13872,14 грн (6186,32 грн х 2,24239).

Розмір пенсії позивача до 01 березня 2023 року становив 11772,69 грн, а саме:

8323,28 грн - розмір пенсії по інвалідності як особі з інвалідністю внаслідок війни третьої групи (13872,14 грн х 60%);

2080,82 грн - збільшення на 25 відсотків розміру пенсії відповідно до Постанови № 1381 (8323,28 грн х 25%);

627,90 грн - підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни третьої групи (2093,00 грн х 30%);

50,00 грн - цільова грошова допомога особам з інвалідністю внаслідок війни;

690,69 грн - пенсія за особливі заслуги перед Україною (2093,00 грн х 33%).

З 01 березня 2023 року відповідно до Постанови № 168 у 2023 році проведено перерахунок пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21, 36 Закону № 2262, із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

З 01 березня 2023 року середньомісячний заробіток позивача із застуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 7405,03 грн (6186,32 грн х 1,197) становить 16604,97 грн (7405,03 грн х 2,24239).

Розмір пенсійної виплати позивача з 01 березня 2023 року становить 13272,69 грн, а саме:

9962,98 грн - розмір пенсії по інвалідності як особі з інвалідністю внаслідок війни третьої групи (16604,97 грн х 60%);

2490,75 грн - збільшення на 25 відсотків розміру пенсії відповідно до Постанови № 1381 (9962,98 грн х 25%);

627,90 грн - підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни третьої групи (2093,00 грн х 30%);

50,00 грн - цільова грошова допомога особам з інвалідністю внаслідок війни; 690,69 грн - пенсія за особливі заслуги перед Україною (2093,00 грн з 33%);

- 549,63 грн - обмеження в індексації з 01 березня 2023 року відповідно до пункту 10 Постанови № 168.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою від 14 вересня 2023 року, в якій зокрема просив перерахувати пенсію з урахуванням вимог Постанови № 1381, а саме з 01 березня 2023 року, збільшивши на 25 відсотків основний розмір пенсії на суму її індексації відповідно до Постанови № 168, та виплатити перераховану пенсію з 01 березня 2023 року з урахуванням вже виплачених сум.

Листом від 28 вересня 2023 року № 26138-27396/П-52/8-1300/23 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивача про відсутність підстав для задоволення його заяви, оскільки розмір пенсійної виплати обчислено відповідно до норм чинного законодавства.

Позивач, уважаючи протиправною поведінку відповідача щодо непроведення перерахунку його пенсії з 01 березня 2022 року по 01 березня 2023 року на підставі Постанови № 118 та проведення з 01 березня 2023 року перерахунку пенсії у спосіб розрахунку розміру підвищення (індексації) пенсії за 2023 рік із порушенням вимог Постанови № 1381, Постанови № 118 та Постанови № 168, звернувся з цим позовом до суду.

Оцінюючи правовідносини, які виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених законом, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до частини п'ятої статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема на військовій службі, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до пункту «а» статті 21 Закону № 2262 пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються в таких розмірах: особам з інвалідністю внаслідок війни I групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).

Частиною першою статті 43 Закону № 2262 визначено, що пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За приписами статті 44 Закону № 2262 пенсіонерам з числа військовослужбовців строкової служби, які пропрацювали після призначення пенсії по інвалідності не менш як 2 роки з більш високим заробітком, ніж той, з якого було обчислено пенсію, встановлюється за їх заявою новий розмір пенсії з урахуванням заробітку, що визначається в порядку, передбаченому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На таких же умовах провадиться перерахунок пенсії, призначеної у мінімальному розмірі у зв'язку з відсутністю заробітку.

В разі дальшого зростання заробітку пенсіонера провадиться новий перерахунок пенсії за його заявою. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки роботи після попереднього перерахунку.

Розміри пенсій особам з числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, які одержують пенсію в органах Пенсійного фонду України, підлягають перерахунку у випадку, передбаченому частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Правовою основою для реалізації гарантії індексації розміру пенсії є положення статті 64 Закону № 2262.

Попередньою редакцією статті 64 Закону № 2262, яка діяла до 01 березня 2022 року, було визначено, що призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, пенсії підвищуються відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

А відповідно до статті 64 Закону № 2262 у редакції Закону України від 15 лютого 2022 року № 2040-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» (далі - Закон № 2040), яка застосовується з 01 березня 2022 року, у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Водночас частиною другою статті 42 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) в редакції Закону № 2040, яка застосовується з 01 березня 2022 року, визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Отже, повноваження щодо визначення розміру та порядку проведення індексації пенсії у спосіб її перерахунку через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у межах бюджету Пенсійного фонду надано Кабінету Міністрів України на виконання вимог частини другої статті 42 Закону № 1058.

Суд зазначає, що запровадивши удосконалений механізм щорічної індексації пенсій, зокрема, особам, пенсія яким призначена за Законом № 2262, для сталості пенсійного забезпечення громадян та видатків на його фінансування, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін у спосіб підвищення пенсій із застосуванням нового уніфікованого механізму через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховувався для обчислення пенсії, який не є сталим, та підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів, незалежно від умов, з якими Закон України від 03 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282) пов'язував підстави для проведення індексації доходів, зокрема пенсій.

16 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України видав постанову № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», пунктом 1 якої установлено, що з 01 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.

Абзацом першим пункту 2 цієї постанови установлено, що з 01 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

У позовній заяві позивач стверджує, що відповідач протиправно не провів перерахунок його пенсії з 01 березня 2022 року на підставі Постанови № 118.

Суд зазначає, що у 2022 році пунктом 1 Постанови № 118 передбачений коефіцієнт збільшення 1,14, а тому розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, становив 6186,32 грн (5426,60 грн (показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за попередній рік, - 2021) х 1,14 = 6186,32 грн).

Як встановив суд відповідач обчислив середньомісячний заробіток позивача для обчислення розміру його пенсії з 01 березня 2022 року із суми 6186,32 грн, яка і є розрахованим з метою індексації пенсії показником середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески у 2022 році.

Цю суму (6186,32 грн) відповідач помножив на індивідуальний коефіцієнт заробітної плати позивача (2,24239) і отриманий добуток помножив на 60% (розмір пенсії у відсотках від заробітку).

Відтак проіндексований розмір пенсії позивача з 01 березня 2022 року становив 8323,28 грн.

Водночас зі зроблених позивачем у позовній заяві розрахунків слідує, що позивач уважає, що суму 6186,32 грн необхідно помножити ще на передбачений у пункті 1 Постанови № 118 коефіцієнт 1,14.

Однак такі розрахунки позивача є хибними, оскільки сума 6186,32 грн - це вже збільшений на коефіцієнт 1,14 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, з якої, своєю чергою, обчислено розмір пенсії позивача.

Множення суми 6186,32 грн на передбачений у пункті 1 Постанови № 118 коефіцієнт 1,14 фактично призведе до подвійної індексації пенсійної виплати позивача за один і той же розрахунковий період, що ні законом, ні іншим нормативно-правовим актом не передбачено.

Отож, твердження позивача про те, що відповідач протиправно не провів перерахунок його пенсії з 01 березня 2022 року на підставі Постанови № 118 суд відхиляє.

Щодо правильності визначення відповідачем суми підвищення пенсії згідно з Постановою № 1381 за 2022 рік суд зазначає таке.

Абзацом першим пункту 1 Постанови № 1381 установлено, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статей 13 і 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.

Отже, на підставі пункту 1 Постанови № 1381 основний розмір пенсії особі з інвалідністю внаслідок війни з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, збільшується на 25 відсотків.

Суд встановив, що розмір збільшення пенсії відповідно до абзацу першого пункту 1 Постанови № 1381 відповідач визначив у розмірі 25 відсотків від суми 8323,28 грн, яка обчислена від проіндексованого середньомісячного заробітку позивача, що відповідає приписам зазначеної норми.

Тож у цій частині суд також не знайшов порушень збоку відповідача.

Стосовно розрахунку інших доплат (надбавок) до пенсії за 2022 рік, окрім вищезгаданих, позивач зауважень не навів.

За цих обставин суд доходить висновку, що вимоги позивача, які стосуються перерахунку його пенсії за період з 01 березня 2022 року по 01 березня 2023 року, задоволенню не підлягають.

Щодо вимог позивача, які стосуються перерахунку його пенсії з 01 березня 2023 року, суд зазначає таке.

У позовній заяві позивач стверджує, що перерахунок його пенсії з 01 березня 2023 року на підставі Постанови № 168 відповідач здійснив із порушенням закону, оскільки під час перерахунку пенсії не врахував розмір підвищення (індексації) пенсії з урахуванням Постанови № 118 та не збільшив цей розмір підвищення (індексації) на 25 відсотків згідно з Постановою № 1381. Крім того, відповідач протиправно на підставі пункту 10 Постанови № 168 обмежив розмір збільшення в результаті перерахунку (індексації) пенсії сумою 1500,00 грн.

Суд зазначає, що пунктом 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України від 03 листопада 2022 року № 2710-IX «Про Державний бюджет України на 2023 рік» (далі - Закон № 2710) зупинено на 2023 рік дію Закону № 1282.

Відповідно до підпункту 2 пункту 22 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування.

Своєю чергою, пунктом 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 2710 установлено, що у 2023 році, зокрема частина друга статті 42 Закону № 1058 та стаття 64 Закону № 2262 застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

З метою реалізації пункту 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 2710 Кабінет Міністрів України 24 лютого 2023 року видав Постанову № 168, пунктом 1 якої установлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Абзацом першим пункту 2 Постанови № 168 установлено, що з 01 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Отже, у 2023 році Кабінет Міністрів України Постановою № 168 визначив коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197, що повністю узгоджується із частинною другою статті 42 Закону № 1058, на виконання якої Уряду надано повноваження визначення розміру та порядку забезпечення індексації пенсії у спосіб її перерахунку через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у межах бюджету Пенсійного фонду України.

Водночас пунктом 10 Постанови № 168 установлено, що:

у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Системний аналіз вищевказаних законодавчих приписів свідчить про те, що обмеження верхньої межі індексації здійснюється для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

Одночасно з цим як положеннями статті 42 Закону № 1058, так і положеннями статті 64 Закону № 2262 Уряду надано право визначати розмір, умови та порядок здійснення індексації пенсій.

Отже, положеннями Постанови № 168 визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1500,00 грн, яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) у разі її здійснення на виконання пунктів 1, 2 цієї постанови.

Тобто, це означає, що якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500,00 грн, доплата до пенсії встановлюється у межах граничної суми - в розмірі 1500,00 грн.

Суд також зазначає, що загальновідомим є факт введення Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозицій Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на території України воєнного стану.

Відповідно до статті 1 Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Отже, воєнний стан як особливий правовий режим вимагає вчинення уповноваженими суб'єктами стратегічних та оперативних заходів, спрямованих на захист держави, здійснення яких водночас пов'язане з небезпекою для життя і здоров'я.

Повномасштабна війна та погіршення матеріального становища українців завдали суттєвих втрат добробуту мільйонів домогосподарств в Україні. Тому підтримка фінансової платоспроможності громадян, особливо пенсіонерів - тобто тих, для кого виплати від держави є часто єдиним джерелом доходів - є вкрай важливою для Уряду.

Саме з цією метою Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про здійснення індексації пенсій з 01 березня 2023 року з обмеженням верхньої межі індексації для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян.

Аналогічну правову позицію в подібних правовідносинах висловив Верховний Суд у постанові від 07 червня 2024 року у справі № 420/25804/23, яку суд ураховує на підставі вимог частини п'ятої статті 242 КАС України.

З урахуванням викладеного суд відхиляє покликання позивача на те, що пункт 10 Постанови № 168, яким установлено обмеження розміру збільшення (індексації) пенсії сумою 1500,00 грн, суперечить положенням статей 43, 44 Закону № 2262 щодо відсутності обмежень пенсій максимальним розміром, встановлених цим Законом, є протиправним, тому не підлягає застосуванню відповідачем.

Суд зазначає, що у спірній ситуації мова йде саме про визначення розміру індексації пенсії, що не є тотожним встановленню максимального розміру пенсії, як помилково стверджує позивач.

До того ж, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 04 вересня 2024 року у справі № 320/8511/23 абзац другий пункту 10 Постанови № 168 щодо визначення розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, який не може перевищувати 1500 гривень, визнано чинним.

У справі, яка розглядається, суд встановив, що на підставі Постанови № 168 позивачу з 01 березня 2023 року проведено перерахунок пенсії з урахуванням проіндексованого середньомісячного заробітку 16604,97 грн (7405,03 грн х 2,24239), де 7405,03 грн - це розрахований з метою проведення індексації у 2023 році показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески (6186,32 грн х 1,197); 2,24239 - це індивідуальний коефіцієнт заробітку позивача.

Розмір пенсійної виплати позивача з 01 березня 2023 року становить 13272,69 грн, а саме:

9962,98 грн - розмір пенсії по інвалідності як особі з інвалідністю внаслідок війни третьої групи (16604,97 грн х 60%);

2490,75 грн - збільшення на 25 відсотків розміру пенсії відповідно до Постанови № 1381 (9962,98 грн х 25%);

627,90 грн - підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни третьої групи (2093,00 грн х 30%);

50,00 грн - цільова грошова допомога особам з інвалідністю внаслідок війни; 690,69 грн - пенсія за особливі заслуги перед Україною (2093,00 грн х 33%);

- 549,63 грн - обмеження в індексації з 01 березня 2023 року відповідно до пункту 10 Постанови № 168.

Суд зазначає, що у 2023 році пунктом 1 Постанови № 168 передбачений коефіцієнт збільшення 1,197, а тому розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, становив 7405,03 грн (6186,32 грн (показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за попередній рік, - 2022) х 1,197 = 7405,03 грн).

Як встановив суд відповідач обчислив середньомісячний заробіток позивача для обрахунку розміру його пенсії з 01 березня 2023 року із суми 7405,03 грн, яка і є розрахованим з метою індексації пенсії показником середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески у 2023 році.

Цю суму (7405,03 грн) відповідач помножив на індивідуальний коефіцієнт заробітної плати позивача (2,24239) і отриманий добуток помножив на 60% (розмір пенсії у відсотках від заробітку).

Відтак проіндексований розмір пенсії позивача з 01 березня 2023 року становить 9962,28 грн.

Отже, твердження позивача про те, що перерахунок його пенсії з 01 березня 2023 року на підставі Постанови № 168 відповідач здійснив із порушенням закону, оскільки під час перерахунку пенсії не врахував розмір підвищення (індексації) пенсії з урахуванням Постанови № 118 є хибними, оскільки основний розмір пенсії позивача відповідач визначив з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2023 рік, який, своєю чергою, розрахований за допомогою збільшеного у попередніх роках (у тому числі й за 2022 рік) показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески.

Крім того, оскільки в результаті проведеного перерахунку пенсії позивача розмір індексації перевищив її граничну суму 1500,00 грн на 549,63 грн, то сума 549,63 грн з огляду на чинне положення пункту 10 Постанови № 168 правомірно не включена відповідачем до розміру пенсійної виплати позивача.

Суд також встановив, що розмір збільшення пенсії відповідно до абзацу першого пункту 1 Постанови № 1381 відповідач з 01 березня 2023 року визначив у розмірі 25 відсотків від суми 9962,28 грн, яка обчислена від проіндексованого середньомісячного заробітку позивача, що відповідає приписам зазначеної норми.

Сума індексації 549,63 грн для обчислення розміру пенсії не враховується, тож для визначення розміру збільшення, передбаченого абзацом першим пункту 1 Постанови № 1381, братися не може.

Отже, твердження позивача про те, що відповідач не збільшив розмір підвищення (індексації) його пенсії на 25 відсотків згідно з Постановою № 1381 не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи.

Стосовно розрахунку інших доплат (надбавок) до пенсії за 2023 рік, окрім вищезгаданих, позивач зауважень не навів.

За цих обставин суд доходить висновку, що вимоги позивача, які стосуються перерахунку його пенсії з 01 березня 2023 року, задоволенню не підлягають.

Також суд відзначає, що загальний розмір пенсії позивача з 01 березня 2022 року та з 01 березня 2023 року не обмежений відповідачем максимальним розміром, оскільки такий до 01 березня 2023 року становив 11772,69 грн, а з 01 березня 2023 року становить 13272,69 грн, що не перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Підсумовуючи викладене, суд доходить висновку про те, що відповідач під час перерахунку пенсії позивача з 01 березня 2022 року та з 01 березня 2023 року діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, прав позивача на належне пенсійне забезпечення не порушував, а тому підстави для задоволення заявлених позовних вимог відсутні.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову повністю.

Зважаючи на висновок суду про відмову в задоволенні позову в повному обсязі, а також ураховуючи положення статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Повний текст рішення складено 01 листопада 2024 року.

СуддяКлименко Оксана Миколаївна