Рішення від 18.10.2007 по справі 32/418

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 32/418

18.10.07

За позовом Заступника військового прокурора Військово-морських сил України в інтересах держави в особі Державного підприємства Міністерства оборони України «Севастопольське авіаційне підприємство»

До Міністерства оборони України

Третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «ВКН «Інтер-Авіа»

Про скасування результатів тендеру

Суддя Хрипун О.О.

Представники сторін:

Від позивача Авілов Е.Н. -ю/к

Від відповідача Гладкий С.М. -предст.

Від третя особа не з'явилися

Від прокуратури Бучко Р.В. -прок.відд.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Заступник військового прокурора Військово-Морських Сил України звернувся до Господарського суду міста Києва в інтересах держави в особі позивача з вимогами про визнання неправомірними дій тендерного комітету Міністерства оборони України щодо визначення переможця за результатами тендеру (відкритих торгів із зменшенням ціни) на закупівлю послуг з відновлення справності вертольотів типу Ка-27 (у тому числі по лоту № 4 -послуги з проведення ремонтно-відновлювальних робіт з провадження ресурсу колонки несучих гвинтів Д2Б-2000 о/б) від 08.06.2007 та скасування результатів тендеру (відкритих торгів із зменшенням ціни) на закупівлю послуг з відновлення справності вертольотів типу Ка-27 (у тому числі по лоту № 4 -послуги з проведення ремонтно-відновлювальних робіт з провадження ресурсу колонки несучих гвинтів Д2Б-2000 о/б) від 08.06.2007.

02.10.2007 подано заяву про уточнення позовних вимог в якій вимагається визнати неправомірними дії тендерного комітету Міністерства оборони України при проведенні тендеру (відкритих торгів із зменшенням ціни) на закупівлю послуг з відновлення справності вертольотів типу Ка-27 в частині визначення переможця по лоту № 4 -послуги з проведення ремонтно-відновлюваних робіт з провадженням ресурсу колонки несучих гвинтів Д2Б-2000 о/б) від 08.06.2007, скасувати результати тендеру (відкритих торгів із зменшенням ціни) на закупівлю послуг з відновлення справності вертольотів типу Ка-27 по лоту № 4 - послуги з проведення ремонтно-відновлювальних робіт з провадженням ресурсу колонки несучих гвинтів Д2Б-2000 о/б від 08.06.2007 в частині визначення переможця тендеру по цьому лоту, а також зобов'язати тендерний комітет Міністерства оборони України визначити переможця серед учасників тендеру, що залишились.

Позовні вимоги мотивовані тим, що зазначені торги в частині визначення переможця по лоту № 4 проведені з порушенням чинного законодавства, оскільки законодавством передбачено необхідною вимогою для участі у тендері на закупівлю послуг з відновлення справності вертольотів типу Ка-27 наявність ліцензії на проведення робіт щодо розробки, виготовлення, реалізації, ремонту, модернізації та утилізації озброєння, військової техніки, військової зброї і боєприпасів до неї. Позивач стверджує, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ВКП «Інтер-Авіа»не має ліцензії на проведення зазначених робіт, тому не може виконувати роботи з ремонту військової техніки.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якій проти позову заперечує, оскільки колонка несучого гвинта Д2Б-2000 о/б відноситься до комплектувальних виробів, а з огляду на те, що положення статті 9 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності»передбачають ліцензування ремонту військової техніки, тому ліцензія замовником не вимагалась.

Третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «ВКН «Інтер-Авіа»письмових пояснень по справі не надала, не виконала вимог суду, викладених в ухвалі від 20.09.2007, повноважні представники третьої особи у судове засідання не з'явились, про причини неявки представників суд належним чином не повідомили, жодних заяв та клопотань не надійшло.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, відповідача та прокуратури, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Тендерним комітетом Міністерства оборони України відповідно до річного плану закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти у 2007 році за пропозицією Департаменту розробок і закупівлі озброєння та військової техніки Міністерства оборони України проведено закупівлю послуг з відновлення справності вертольотів типу Ка-27 з можливістю надання тендерних пропозицій за лотами шляхом застосування процедури відкритих торгів із зменшенням ціни.

Оголошення про проведення процедури відкритих торгів було опубліковано в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України № 19 (90) від 07.05.2007 за № 19098207. Предметом закупівлі оголошені послуги з відновлення справності вертольотів типу Ка-27, за лотом № 4 -послуги з проведення ремонтно-відновлювальних робіт з продовженням ресурсу колонки несучих гвинтів Д2Б-2000 о/б.

На час проведення процедури розкриття тендерних пропозицій було надано чотири тендерні пропозиції -від Товариства з обмеженою відповідальністю «ВКП «Інтер-Авіа», Товариства з обмеженою відповідальністю «КСК «Строй буд», Товариства з обмеженою відповідальністю «Техностар»та Державного підприємства Міністерства оборони України «Севастопольське авіаційне підприємство».

08.06.2007 робочою групою тендерного комітету відбулося розкриття тендерних пропозицій, що відображено в протоколі розкриття тендерних пропозицій № 10/1/83.

Переможцем тендеру на закупівлю послуг з відновлення справності вертольотів типу Ка-27 по лоту № 4 визнано Товариство з обмеженою відповідальністю «ВКП «Інтер-Авіа», тендерна пропозиція якого визнана найкращою відповідно до методики оцінки, визначеної тендерною документацією.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»замовник може вимагати від учасників надання ними підтвердженої документально інформації про відповідність кваліфікаційним вимогам. Такими вимогами можуть бути: наявність дозволу або ліцензії на провадження відповідної діяльності (у випадках, передбачених законодавством).

Як вбачається з положень пункту 721 статті 9 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», ліцензуванню підлягають такі види господарської діяльності: розроблення, виготовлення, реалізація, ремонт, модернізація та утилізація озброєння, військової техніки, військової зброї і боєприпасів до неї.

Згідно з ч. 2 ст. 15 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»кваліфікаційні вимоги, встановлені в частині 1 цієї статті, зазначаються у тендерній документації чи інших документах, пов'язаних з поданням тендерних пропозицій.

Так, в оголошенні про проведення процедури відкритих торгів за № 19098207 зазначено, що до учасників встановлюються кваліфікаційні вимоги відповідно до ст. 15 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти».

Відповідно до тендерної документації учасник подає, як частину його пропозиції, документи, що підтверджують відповідність учасника встановленим кваліфікаційним вимогам.

Пунктом 7.5 Інструкції учасникам торгів Тендерної документації встановлено, що учасник відповідає за одержання будь-яких та всіх необхідних дозволів, ліцензій, сертифікатів на товар, який пропонується постачати за договором.

Третьою особою -Товариством з обмеженою відповідальністю «ВКП «Інтер-Авіа»доказів на підтвердження наявності ліцензії на проведення робіт з розробки, виготовлення, реалізації, ремонту, модернізації та утилізації озброєння, військової техніки, військової зброї і боєприпасів до неї до суду не надано.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно з сертифікатом військової акредитації підприємства від 24.12.2004 Державне підприємство Міністерства оборони України «Севастопольське авіаційне підприємство»акредитоване на надання послуг щодо проведення ремонту, регламентних робіт, виконання доробок, продовження ресурсу, сервісне обслуговування вертольотів типу Мі-8, Мі-14. Ка-25, Ка-27, Ка-28.

Відповідно до ч. 9 ст. 26 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»при встановленні факту надання учасником торгів будь-якої недостовірної інформації, замовник має право відхилити тендерну пропозицію цього учасника.

Зазначена норма кореспондується з пунктом 9.4 Інструкції учасникам торгів Тендерної документації, в якому передбачено, що у разі одержання достовірної інформації щодо невідповідності учасника кваліфікаційним вимогам, встановленим в тендерній документації згідно зі ст. 15 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»або факту надання у тендерній пропозиції будь-якої недостовірної інформації замовник відхиляє тендерну пропозицію цього учасника і визначає переможця торгів серед тих учасників, які залишились.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 27 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»замовник відхиляє тендерну пропозицію у разі, якщо учасник не відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим статтею 15 цього Закону.

З огляду на викладене, судом встановлено порушення чинного законодавства, оскільки відповідач, керуючись нормами Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», повинен був відхилити тендерну пропозицію Товариства з обмеженою відповідальністю «ВКП «Інтер-Авіа»та визначити переможця по лоту № 4 -послуги з проведення ремонтно-відновлювальних робіт з провадженням ресурсу колонки несучих гвинтів Д2Б-2000 о/б серед інших учасників тендеру, які подавали тендерні пропозиції.

Статтею 203 Цивільного кодексу України встановлені загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, однією з вимог є наявність у особи, яка вчиняє правочин, необхідного обсягу дієздатності.

Відсутність в учасника правочину достатньої дієздатності може перешкодити настанню за правочином очікуваного результату, в тому числі призвести до визнання його недійсним.

Статтею 227 Цивільного кодексу України закріплено, що правочин юридичної особи, вчинений нею без відповідного дозволу (ліцензії), може бути визнаний судом недійсним.

Аналізуючи вищенаведені порушення процедури проведення відкритих торгів зі зменшенням ціни на закупівлю послуг з відновлення справності вертольотів типу Ка-27, суд вважає дії тендерного комітету Міністерства оборони України неправомірними в частині визначення переможця по лоту № 4 - послуги з проведення ремонтно-відновлювальних робіт з провадженням ресурсу колонки несучих гвинтів Д2Б-2000 о/б.

Суд не вбачає підстав в задоволенні вимог позивача щодо зобов'язання Тендерного комітету Міністерства оборони України визначити переможця серед учасників тендеру, що залишились, оскільки такої форми захисту порушеного права норми Цивільного кодексу України не передбачають.

Згідно з частиною 2 статті 16 Цивільного кодексу України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Відповідно до ч. 5 ст. 371 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»замовник має право продовжити процедуру закупівлі, а призупинення оплати припиняється Державним казначейством України та його органами у разі: якщо позивач протягом 20 календарних днів з моменту направлення копії позовної заяви не надіслав завірену копію ухвали про відкриття (порушення) провадження у справі; закриття провадження у справі; набрання рішенням суду законної сили.

Оскільки чинне законодавство не передбачає можливості продовження процедури державної закупівлі серед інших учасників тендеру у випадку визнання неправомірним рішення тендерного комітету щодо визначення переможця тендеру, тому суд відмовляє в задоволення вимог позивача щодо зобов'язання визначити переможця серед учасників тендеру, що залишились.

Державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.

Керуючись ст. ст. 32-34, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірним рішення тендерного комітету Міністерства оборони України при проведенні тендеру (відкритих торгів із зменшенням ціни) на закупівлю послуг з відновлення справності вертольотів типу Ка-27 в частині визначення переможця по лоту № 4 - послуги з проведення ремонтно-відновлювальних робіт з провадженням ресурсу колонки несучих гвинтів Д2Б-2000 о/б від 08.06.2007.

Скасувати результати тендеру (відкритих торгів із зменшенням ціни) на закупівлю послуг з відновлення справності вертольотів типу Ка-27 по лоту № 4 - послуги з проведення ремонтно-відновлювальних робіт з провадженням ресурсу колонки несучих гвинтів Д2Б-2000 о/б від 08.06.2007 в частині визначення переможця тендеру по цьому лоту.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути з Міністерства оброни України (03168, м. Київ, пр. Повітофлотський, 6; рахунок № 3521003703192 в ОПЕРУ ДКУ м. Київ; МФО 820172; код 00034022) на користь Державного бюджету України 42,50 грн. державного мита та 59,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 ГПК України, та може бути оскаржене у порядку та строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.

Суддя О.О. Хрипун