01 листопада 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/8430/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петрової Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, а саме просив:
- визнати бездіяльність ГУ Пенсійного фонду України в Львівській області щодо незарахування періодів роботи ОСОБА_1 : з 12.07.1989 р. по 01.02.2000 р. роботу в колгоспі “Жовтневий промінь» та агрооб?єднанні “Промінь» Полтавського району Полтавської області; з 25.12.1984 р. по 03.05.1988 р. період роботи на Полтавській бавовнопрядильній фабриці; з 01.12.2011 р. по 20.04.2015 р. період роботи в ТзОВ “Бурат-Агро»; період роботи в сільськогосподарському підприємстві “Промінь» за 2004-2009 р. до страхового стажу - протиправною;
- зобов?язати Головне управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи: з 12.07.1989 р. по 01.02.2000 р. роботу в колгоспі “Жовтневий промінь» та агрооб?єднанні “Промінь» Полтавського району Полтавської області; з 25.12.1984 р. по 03.05.1988 р. період роботи на Полтавській бавовнопрядильній фабриці; з 01.12.2011 р. по 20.04.2015 р. період роботи в ТОВ “Бурат-Агро»; період роботи в сільськогосподарському підприємстві “Промінь» за 2004-2009 р.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17.07.2024 позов залишено без руху.
На виконання вимог ухвали суду про залишення позову без руху позивачем надано заяву про уточнення позовних вимог, а саме просить:
- визнати бездіяльність ГУ Пенсійного фонду України в Львівській області щодо незарахування періодів роботи ОСОБА_1 : з 12.07.1989 р. по 01.02.2000 р. роботу в колгоспі “Жовтневий промінь» та агрооб?єднанні “Промінь» Полтавського району Полтавської області; з 25.12.1984 р. по 03.05.1988 р. період роботи на Полтавській бавовнопрядильній фабриці; з 01.12.2011 р. по 20.04.2015 р. період роботи в ТзОВ “Бурат-Агро»; період роботи в сільськогосподарському підприємстві “Промінь» за 2004-2009 р. до страхового стажу - протиправною;
- зобов?язати ГУ Пенсійного фонду України в Львівській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи: з 12.07.1989 р. по 01.02.2000 р. роботу в колгоспі “Жовтневий промінь» та агрооб?єднанні “Промінь» Полтавського району Полтавської області; з 25.12.1984 р. по 03.05.1988 р. період роботи на Полтавській бавовнопрядильній фабриці; з 01.12.2011 р. по 20.04.2015 р. період роботи в ТОВ “Бурат-Агро»; період роботи в сільськогосподарському підприємстві “Промінь» за 2004-2009 р.
В обґрунтування позову зазначено, що 03.01.2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідач 09.01.2024 року відмовив позивачу листом № 163750015169 з посиланням на те, що позивач має лише 28 років 7 місяців 28 днів страхового стажу, а цього не достатнього для нарахування позивачу пенсії за віком на пільгових умовах. Так як необхідний трудовий стаж згідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить - 31 рік. Відповідач не врахував до пільгового стажу позивача періоди роботи: в колгоспі «Жовтневий промінь», агрооб'єднання «Промінь» з 12.07.1989 р. по 01.02.2000 р. оскільки в архівних довідках БН01-06-382 про роботу в колгоспі «Жовтневий промінь» та агрооб'єднанні «Промінь» Полтавського району Полтавської області є скорочення в ПІБ та зазначено прізвище Тріль, що не відповідає прізвищу заявника Триль згідно до паспортних даних, відсутня історична довідка про реорганізацію колгоспу в АО та ПСП. Також відповідачем не враховано період роботи на Полтавській бавовнопрядильній фабриці, згідно довідки від 23.11.2021 р. № 82. з 25.12.1984 р. по 03.05.1988 р., оскільки відсутнє рішення комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсій на пільгових умовах або за вислугу років в разі ліквідації підприємства, установи, організації. Період роботи в ТзОВ «Бурат-Агро» згідно до довідки від 14.12.2020 р. №БА01-06-651 з 01.12.2011 по 20.04.2015, оскільки в переліках атестованих робочих місць до наказів про результати проведення атестації робочих місць за умови праці від 25.05.2010 №52/1 та від 25.05.2015 №76 А посада електрозварювальника Майстерні з ремонту АТП Відділення №3 с. Валок відсутня. Зазначено, що період роботи в сільськогосподарському підприємстві «Промінь» за 2004-2009 р. оскільки в довідці з бази даних реєстру зареєстрованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні дані про сплату внесків.
Ухвалою суду від 31.07.2024 прийнято позов до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/8430/24, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
23.08.2024 до суду від відповідача надійшов відзив на позов в якому зазначено, що 03.01.2024 позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком. Заява позивача про призначення пенсії, та додані в сукупності до неї документи, були розглянуті Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області у відповідності та із врахуванням вимог Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо порядку, умов та підстав набуття права для призначення пенсії за віком, та за результатом розгляду відділом призначення пенсій Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - Головне управління) прийняте рішення № 163750015169 від 09.01.2024 про відмову у призначенні пенсії за віком за відсутності підстав для її призначення, відповідно до статті 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до поданих документів загальний страховий стаж позивача для визначення права на пенсію становить 28 років 07 місяців 28 днів. Вік позивача на дату звернення із заявою про призначення пенсії за віком - 60 років 02 дні. Необхідний страховий стаж для призначення пенсії за віком, після досягнення віку 60 років, у відповідності до ст. 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить не менше 31 року. Дата, з якої позивач матиме право на пенсію згідно підтверджених документів - 02.01.2027. Також зазначаємо, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області рішенням від 20.10.2021 № 163750015169 та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області рішенням від 20.10.2021 № 163750015169 відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за його заявами від 20.09.2021 та відповідно від 13.07.2022.
Розгляд даної справи, відповідно до статті 258, частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
З матеріалів справи вбачається, що 03.01.2024 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Рішенням ГУ ПФУ у Львівській області №163750015169 від 09.01.2024 позивачу відмовлено про призначення пенсії за віком.
У рішенні зазначено, що вік заявника становить 60 років 02 дні та вказано страховий стаж особи становить 28 років 7 місяців 28 днів.
Також у рішенні зазначено, що необхідний страховий стаж згідно зі статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 31 рік.
Позивач не погоджуючись із бездіяльністю ГУ Пенсійного фонду України в Львівській області щодо незарахування періодів роботи ОСОБА_1 : з 12.07.1989 р. по 01.02.2000 р. роботу в колгоспі “Жовтневий промінь» та агрооб?єднанні “Промінь» Полтавського району Полтавської області; з 25.12.1984 р. по 03.05.1988 р. період роботи на Полтавській бавовнопрядильній фабриці; з 01.12.2011 р. по 20.04.2015 р. період роботи в ТзОВ “Бурат-Агро»; період роботи в сільськогосподарському підприємстві “Промінь» за 2004-2009 р. до страхового стажу, звернувся до суду з позовом про зобов?язання ГУ Пенсійного фонду України в Львівській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи: з 12.07.1989 р. по 01.02.2000 р. роботу в колгоспі “Жовтневий промінь» та агрооб?єднанні “Промінь» Полтавського району Полтавської області; з 25.12.1984 р. по 03.05.1988 р. період роботи на Полтавській бавовнопрядильній фабриці; з 01.12.2011 р. по 20.04.2015 р. період роботи в ТОВ “Бурат-Агро»; період роботи в сільськогосподарському підприємстві “Промінь» за 2004-2009 р.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом
Згідно статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку; при зверненні за пенсією після спливу трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку пенсія призначається з дня звернення за пенсією.
Згідно з статтею 26 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу, зокрема:
Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:
з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років;
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років;
з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років;
з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років;
з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років;
з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років;
з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року;
з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років;
з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років;
з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років;
починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років.
Згідно з статтею 24 Закону №1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до статті 48 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Відповідно до ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі по тексту - Порядок № 637).
Згідно з п. 1 Порядку № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п. 3 Порядку № 637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
З аналізу наведених положень, суд доходить висновку, що надання особою до Пенсійного органу уточнюючих довідок на підтвердження наявного трудового стажу при призначенні пенсії за віком потрібно лише в тих випадках, коли відсутня трудова книжка або відповідні записи в ній.
Відповідно до п. 20 Порядку, підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Таким чином, підтвердження стажу роботи уточнюючими довідками потрібно лише в тих випадках, коли відсутня трудова книжка або відповідні записи в ній.
З трудової книжки позивача вбачається, що з 12.07.1989 р. по 31.01.2000 р. позивач працював в колгоспі “Жовтневий промінь» та агрооб?єднанні “Промінь» Полтавського району Полтавської області.
Також у період з 25.12.1984 р. по 03.05.1988 р. позивач працював на Полтавській бавовнопрядильній фабриці.
Крім того, записами трудової книжки підтверджено, що у період з 01.12.2011 по 20.04.2015 позивач працював в ТзОВ “Бурат-Агро».
Також трудовою книжкою позивача підтверджено, що у період з 01.07.2004 по 07.12.2009 позивач працював електрозварником тракторної бригади.
Суд зазначає, що обов'язок щодо оформлення та ведення трудових книжок покладається на роботодавця або уповноважену ним особу, які здійснюють заповнення трудової книжки, а не на працівника, тому наявність недоліків у заповненні трудової книжки не може бути підставою для неврахування до страхового стажу спірного періоду роботи позивача.
Верховний Суд у постановах від 24 травня 2018 року у справі № 490/12392/16-а (провадження № К/9901/2310/18) та від 04 вересня 2018 року у справі № 423/1881/17 (провадження № К/9901/22172/18) неодноразово висловлював позицію про те, що певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.
Отже, аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Проте якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).
Пунктом 1 Порядку №637 встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно з п. 2 Порядку №637 у разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Відповідно до абз. 1 п. 3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
За змістом приписів п. 18 Порядку №637 за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності - архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Аналогічні правові висновки викладені у постанові Верховного Суду від 22 травня 2018 року у справі №439/1148/17.
Згідно з статтею 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1993 року №301 "Про трудові книжки працівників" відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, тому власне недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для працівника, а отже, й не може впливати на її особисті права.
Аналогічні правові висновки викладені Верховним Судом у постанові від 06.02.2018 року у справі №677/277/17.
Відповідач не заперечує, що ним було зараховано спірні періоди роботи до страхового стажу позивача.
З огляду на те, що трудова книжка позивача містить записи про спірні періоди роботи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача шляхом визнання протиправним та скасування рішенням ГУ ПФУ у Львівській області №163750015169 від 09.01.2024 та зобов?язати ГУ Пенсійного фонду України в Львівській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи: з 12.07.1989 р. по 31.01.2000 р. роботу в колгоспі “Жовтневий промінь» та агрооб?єднанні “Промінь» Полтавського району Полтавської області; з 25.12.1984 р. по 03.05.1988 р. період роботи на Полтавській бавовнопрядильній фабриці; з 01.12.2011 р. по 20.04.2015 р. період роботи в ТОВ “Бурат-Агро»; період роботи в сільськогосподарському підприємстві “Промінь» за 01.07.2004 по 07.12.2009.
Тож позов слід задовольнити частково.
Відповідно до ст. 139 КАС України суд вважає необхідним стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 1211,20 грн. судового збору.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №163750015169 від 09.01.2024.
Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи: з 12.07.1989 р. по 31.01.2000 р. роботу в колгоспі “Жовтневий промінь» та агрооб?єднанні “Промінь» Полтавського району Полтавської області; з 25.12.1984 р. по 03.05.1988 р. період роботи на Полтавській бавовнопрядильній фабриці; з 01.12.2011 р. по 20.04.2015 р. період роботи в ТОВ “Бурат-Агро»; період роботи в сільськогосподарському підприємстві “Промінь» за 01.07.2004 по 07.12.2009.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Л.М. Петрова