Рішення від 31.10.2024 по справі 240/11378/22

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2024 року м. Житомир справа № 240/11378/22

категорія 112030500

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Токаревої М.С., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом у якому просить:

- визнати протиправним рішення Комісії Міністерства оборони України від 22 квітня 2022 року про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності без встановлення інвалідності;

- зобов'язати Міністерство оборони України розглянути повторно заяву про призначення одноразової грошової допомоги з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В обгрунтування позову вказано, що відповідачем порушено його право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із втратою професійної працездатності внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини. Позивач вказав, що набув право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із частковою втратою професійної працездатності, оскільки ступень втрати професійної працездатності у відсотках первинно одноразово 25 % встановлено станом час проходження військової служби, так, пов'язані із захистом Батьківщини. Позивач вважає, що дата видачі довідки МСЕК про втрату працездатності після спливу тримісячного терміну після звільнення, з яким відповідач пов'язує втрату професійної працездатності, юридичного значення не має.

Справу призначено до розгляду у порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач позов не визнав, подав відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю. В обґрунтування зазначив, що відповідно до статті 16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у разі встановлення часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності після спливу трьох місяців від дня звільнення зі служби, права на отримання одноразової грошової допомоги у осіб звільнених з військової служби не виникає. Оскільки позивача звільнено з військової служби 7 листопада 2019 року, а ступінь втрати працездатності встановлено 3 березня 2020 року, тобто понад тримісячний період після звільнення з військової служби, то заявник не має права на призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із захворюванням, яке призвело до часткової втрати працездатності. Крім того відповідач вказав, що зобов'язання Міноборони призначити в виплатити одноразову грошову допомогу є формою втручання в дискреційні повноваження Міноборони та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

Дослідивши подані сторонами письмові докази суд встановив наступні обставини.

Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 30.09.2021 ОСОБА_1 було звільнено з військової служби за станом здоров'я.

Згідно довідки МСЕК про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії 12 ААА №051202, виданою Обласною медико-соціальною експертною комісією № 2 (м. Житомир), ступінь втрати професійної працездатності ОСОБА_1 у відсотках первинно одноразово становить 25 відсотків на дату встановлення страхового випадку - 06 серпня 2021 року, захворювання, так, пов'язане із захистом Батьківщини. Дата огляду - 01 лютого 2022 року.

Відповідно до витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 22 квітня 2022 № 58 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні одноразової грошової допомоги, оскільки його звільнено з військової служби 30 вересня 2021 року, а 01 лютого 2022 року встановлена ступінь втрати працездатності внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, тобто понад тримісячний термін після звільнення з військової служби.

ІНФОРМАЦІЯ_1 листом повідомив позивача про відмову в призначенні і виплаті одноразової грошової допомоги.

Не погодившись з відмовою в призначенні одноразової грошової допомоги, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.

Відповідно до частини 2статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку із виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснюється відповідно до Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-ХІІ).

Статтею 41 Закону № 2232-ХІІ(в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) визначено, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-ХІІ(далі Закон № 2011-ХІ).

Пунктом 7 частини 2статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) встановлено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі отримання військовослужбовцем поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання ним обов'язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, а також особою, звільненою з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, але не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби.

Відповідно до пункту 6статті 16-3 Закону № 2011-ХІодноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Пунктом 9 цієї статті встановлено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Так, Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року N 975(далі - Порядок N 975).

Відповідно до п.3 Порядку N 975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Тобто, виходячи з приписів наведених норм, у разі встановлення ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 20 листопада 2018 року у справі № 750/5074/17 та у справі № 820/1835/18, від 12 лютого 2019 року у справі № 816/1458/18 та від 10 липня 2019 року у справі № 2040/7881/18.

Так, згідно довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії 12 ААА № 051202, ступінь втрати професійної працездатності ОСОБА_1 у відсотках первинно одноразово становить 25 відсотків на дату встановлення страхового випадку - 06 серпня 2021 року, захворювання, так, пов'язане із захистом Батьківщини. Дата огляду - 01 лютого 2022 року.

Тобто, довідкою огляду МСЕК позивачу встановлено втрату працездатності внаслідок захворювання під час виконання ним обов'язків військової служби, з 06 серпня 2021 року.

Оскільки позивач звільнений з військової служби 30 вересня 2021 року, суд вважає, що відповідачем безпідставно відмовлено у призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги.

Таким чином, рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги позивачу, що оформлено відповідним протоколом, є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Така позиція суду грунтується на правовій позиції верховного суду викладеній у постановах від 07 листопада 2023 року у справі № 200/10819/20-а, та від 28 березня 2024 року у справі № 200/5699/2.

Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на наведене, відповідачем не доведено, а позивачем спростовано правомірний характер відмови у призначенні одноразової грошової допомоги, у зв'язку з чим позовні вимоги слід задовольнити.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 257, 262, 295 КАС України, суд -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП НОМЕР_2 ) до Міністерства оборони України (Повітрофлотський пр-т, 6,м.Київ,03168, код ЄДРПОУ: 00034022) третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 . код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Міністерства оборони України від 22 квітня 2022 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності без встановлення інвалідності.

Зобов'язати Міністерство оборони України розглянути повторно заяву ОСОБА_1 про призначення одноразової грошової допомоги з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.С. Токарева

31.10.24