Справа № 526/1609/24
Провадження № 3/526/931/2024
іменем України
29 жовтня 2024 року суддя Гадяцького районного суду Полтавської області Киричок С.А.,
з участю секретаря - Широколави О.В.,
захисника - Гусаренка О.М.,
особи, яка притягується до відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши адміністративну справу, яка надійшла від відділу поліції №1 Миргородського РВП ГУНП в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, не працює,
за ч.1 ст.130 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 19.04.2024 року серії ААД № 679458, 19 квітня 2024 року о 21 год. 22 хв. по вул. Захисників України, в м. Гадячі Миргородського району Полтавської області водій ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 21099, д.н.з. НОМЕР_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння . Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився на прилад Alcotest Drager 6810, результат - 0,28 ‰, чим порушив п. 2.9а ПДР України .
ОСОБА_1 в судовому засіданні категорично заперечивши вживання алкоголю, зазначив, що у нього були відсутні ознаки алкогольного сп'яніння, а працівником поліції була грубо порушена процедура проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки з результатами якого він не погоджувався, проте до медичного закладу для проведення освідування на стан алкогольного сп'яніння працівниками поліції не направлявся. Вважає результати такого огляду недійсними.
У судовому засіданні захисник ОСОБА_1 - адвокат Гусаренко О.М. проти обставин, викладених в протоколі заперечував та надав клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП. Зокрема, у письмових поясненнях зауважив, що з переглянутого відеозапису вбачається, що перед процедурою освідування на "Alkotest 6810", поліцейським власноруч було вставлено муштук без його відкриття в присутності ОСОБА_1 в алкотестер та не було здійснено контрольний забір повітря, для визначення наявності чи відсутності парів алкоголю в пристрої, що є суттєвим порушенням процедури огляду та ставить під сумнів його результати. ОСОБА_1 не погодився з результатами огляду на стан сп'яніння на місці зупинки, проте в порушення норм ст. 266 КУпАП, п.6 Порядку та п.7 Розділу 1 Інструкції, поліцейський не роз'яснив та не направив його до найближчого закладу охорони здоров'я для проведення огляду особи на стан алкогольного сп'яніння та не забезпечив його проведення, що є істотним порушенням процедури огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є : всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Відповідальність за ст. 130 КУпАП настає виключно за керування транспортними засобами особами, які перебувають в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також за передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП України обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
За правилами ч. ч. 2,3 ст. 266 КУпАП, огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення..
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Крім того, згідно затвердженого постановою КабінетуМіністрів Українивід 17 грудня 2008 р.N1103 "Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції" (далі по тексту Порядок) передбачено, що огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС, при цьому огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). Огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться у присутності двох свідків, а результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду, форма якого затверджується МОЗ за погодженням з МВС. У разі встановлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду. Акт огляду на стан сп'яніння за результатами такого огляду, проведеного поліцейським, складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається в поліцейського та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення вразі встановлення стану сп'яніння. Підтвердження стану сп'яніння в результаті огляду та згода водія транспортного засобу з результатами такого огляду є підставою для його притягнення згідно із законом до відповідальності. Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
Розділом II (п. 1) "Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції" затвердженого. Наказом МВС України N 1452/735 від 09 листопада 2015 року /далі по тексту Інструкція/ визначено, що поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції.
Відповідно до п.7 Розділу 1 Інструкції у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я).
З пояснень ОСОБА_1 та переглянутого відеозапису вбачається, що перед процедурою освідування на "Alkotest 6810", поліцейським власноруч було вставлено муштук без його відкриття в присутності ОСОБА_1 в алкотестер та не було здійснено контрольний забір повітря, для визначення наявності чи відсутності парів алкоголю в пристрої, що є суттєвим порушенням процедури огляду та ставить під сумнів його результати. Також, в квитанції щодо результату огляду не зазначено номер протоколу, до якого вона додана.
Всі ці докази ставлять під реальний сумнів дані, які вказані в цій роздруківці з алкотестера, а всі сумніви, згідно чинного законодавства, трактуються на користь особи, яка притягається до відповідальності.
Також, з переглянутого відеофайла який узгоджується з показами ОСОБА_1 вбачається, що останній не погодився з результатами огляду на стан сп'яніння на місці зупинки, проте, в порушення норм ст. 266 КУпАП, п.6 Порядку та п.7 Розділу 1 Інструкції поліцейський не роз'яснив та не направив його до найближчого закладу охорони здоров'я для проведення огляду особи на стан алкогольного сп'яніння та не забезпечив його проведення, що є істотним порушенням процедури огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Водночас ст.266 КУпАП чітко визначає, що огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним .
З огляду на викладене, вважаю, що провина ОСОБА_1 матеріалами адміністративної справи не доведена поза розумним сумнівом.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
При вирішенні питання щодо достатності встановлених під час змагального судового розгляду доказів для визнання особи винуватою суди мають керуватися стандартом доведення (стандартом переконання), що передбачають: «ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні правопорушення і має бути виправданим, якщо сторона обвинувачення не доведе винуватість особи поза розумним сумнівом. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на користь такої особи».
Стандарт доведення поза розумним сумнівом означає, що сукупність обставин справи, встановлена під час судового розгляду, виключає будь-яке інше розумне пояснення події, яка є предметом судового розгляду, крім того, що інкриміноване правопорушення було вчинене і обвинувачений є винним у його вчиненні. Це питання має бути вирішене на підставі безстороннього та неупередженого аналізу наданих сторонами обвинувачення і захисту допустимих доказів, які свідчать за чи проти тієї або іншої версії подій.
Обов'язок всебічного і неупередженого дослідження судом усіх обставин справи в цьому контексті означає, що для того, щоб визнати винуватість доведеною поза розумним сумнівом, версія обвинувачення має пояснювати всі встановлені судом обставини, що мають відношення до події, яка є предметом судового розгляду. Суд не може залишити без уваги ту частину доказів та встановлених на їх підставі обставин лише з тієї причини, що вони суперечать версії обвинувачення.
Наявність таких обставин, яким версія обвинувачення не може надати розумного пояснення або які свідчать про можливість іншої версії інкримінованої події, є підставою для розумного сумніву в доведеності вини особи.
Тому, враховуючи практику ЄСПЛ та загальні принципи судочинства, верховенство права, вважаю доведеними істотні порушення при оформленні протоколу та судовому розгляді справи, що є підставою для закриття справи за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Згідно з п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю у діях особи події та складу адміністративного правопорушення.
Керуючись п.1 ст. 247, ст. 283, 284 КУпАП, суд, -
Закрити справу щодо ОСОБА_1 на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП .
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Полтавського апеляційного суду через Гадяцький районний суд.
Повний текст постанови складено 31.10.2024 року.
Суддя: С. А. Киричок