31 жовтня 2024 року м. Дніпросправа № 160/27354/23
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),
суддів: Бишевської Н.А., Добродняк І.Ю.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.08.2024 (суддя Рянська В.В.)
у справі №160/27354/23
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просила:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області № 045550021418 від 28.08.2023 про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 ;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.08.2023 про призначення пенсії та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на те, що остання отримувала пенсію за віком за місцем проживання в Автономній Республіці Крим. У зв'язку із зміною місця проживання з березня 2021 року виплату пенсії було припинено. На звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за фактичним місцем проживанням отримано рішення № 045550021418 від 28.08.2023 про відмову у призначенні пенсії. На думку позивача, таке рішення є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки отримати пенсійну справу та підтвердження припинення пенсії органами Пенсійного фонду російської федерації вона не має можливості через воєнний стан.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.08.2024 позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області № 045550021418 від 28.08.2023 про відмову у призначені пенсії за віком ОСОБА_1 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 21.08.2023 та прийняти рішення у встановленому порядку відповідно до вимог законодавства, з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1073,60 грн.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що спірне рішення відповідача прийнято протиправно, оскільки такі підстави як неможливість отримати пенсійну справу від Пенсійного органу, який знаходиться на окупованій території, не може бути підставою для позбавлення права на пенсію в Україні, що узгоджується з правовою позицією Верховного Суду у постанові від 30.01.2024 по справі № 320/424/23.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволені позову.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, відповідач посилається на те, що у виплаті пенсії позивачу відмовлено через неможливість отримати відомості про те, що ОСОБА_1 не отримує пенсію та інші соціальні виплати за попереднім місцем отримання пенсії від російського пенсійного фонду. Також чинним законодавством не передбачено повторне призначення пенсії, а у разі припинення виплаті пенсії, особа може подати заяву про поновлення такої пенсії.
Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарги не підлягають задоволенню з таких підстав.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має статус внутрішньо переміщеної особи, місце проживання зареєстроване в м. Керч Автономної Республіки Крим, фактичне місце проживання як внутрішньо переміщеної особи у м. Дніпро, що підтверджується копіями паспорта громадянина України та довідки № 1201-5001070293 від 14.04.2022 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 38333-30654/Г-01/8-0400/23 від 11.08.2023 на звернення позивача від 17.07.2023 повідомлено, що відповідно до пункту 1.5 Постанови № 22-1 від 25.11.2005 (із змінами) розгляд заяв, передбачених пунктом 1.1 цього розділу, поданих громадянами України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації, здійснюється з урахуванням Порядку виплати пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 № 234 (абзац перший пункту 1.5 розділу 1 в редакції Постанови Пенсійного фонду № 33-1 від 25.11.2021). Внутрішньо переміщені особи подають заяви з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам». Заява та документи для призначення пенсії подаються особисто, необхідно звернутися до сервісного центру Пенсійного фонду України та подати відповідну заяву і оригінали документів в паперовій формі (паспорт, довідку внутрішньо переміщеної особи, документ, що підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків, документи про страховий стаж за періоди трудової діяльності та інші періоди, які зараховувались до стажу роботи до 01.01.2004, який не врахований у пенсійній справі, передбачені Порядком № 637).
21.08.2023 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області через відділ обслуговування громадян № 2 (сервісний центр) із заявою про призначення пенсії за віком до якою додано наступні документи: довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, заяву про спосіб виплати пенсії, паспорт, трудову книжка.
За принципом екстериторіальності така заява із доданими до неї документами була передано на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області № 045550021418 від 28.08.2023 позивачу відмовлено у призначенні пенсії. Зазначено, що вік заявниці 62 роки 11 місяців 14 днів. Відповідно до п. 1 ст. 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 років за наявності страхового стажу з 01.01.2003 до 31.12.2023 не менше 20 років. Враховуючи вимоги пункту 4 Порядку подання та оформлення документів для визначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1, для поновлення виплати раніше призначеної пенсії за новим місцем проживання на контрольованій українською владою території особам, які до цього проживали на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя та отримували соціальні послуги від Пенсійного фонду російської федерації або інших міністерств та відомств, слід подати до органу Пенсійного фонду України заяву про поновлення виплати. Крім того, необхідно отримати відповідні документи, зокрема, які містять інформацію про припинення виплати пенсії за попереднім місцем проживання. У період дії правового режиму воєнного стану в органів Пенсійного фонду України відсутні повноваження щодо отримання документів, необхідних для поновлення виплати пенсії особам, які проживали на території АР Крим та м. Севастополя. Заявниця не має права на призначення пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного пакету документів. На обліку в територіальних органах пенсійного фонду не перебуває та пенсію не отримує.
Не погодившись з таким рішенням, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
За наслідками перегляду справи суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності підстав для часткового задоволення позову, з огляду на таке.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, який набрав чинності з 01.01.2004 (далі - Закон № 1058-IV).
Суд першої інстанції обґрунтовано звернув увагу на те, що вичерпний перелік підстав для припинення виплати раніш призначеної пенсії прямо визначено пунктом 2 частини першої статті 49 Закону №1058-ІV. І законодавчо визначених підстав для припинення виплати пенсії позивачці у спірному випадку не існує.
Законом України Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб від 20.10.2014 №1706-VII (далі - Закон №1706-VІІ), який з 22.11.2014 набрав чинності та яким відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до статті 1 Закону №1706-VІІ внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Частиною 1 статті 4 Закону №1706-VІІ визначено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Відповідно до статті 7 Закону №1706-VІІ, для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на пенсійне забезпечення, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» установлено, що призначення, відновлення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) внутрішньо переміщеним особам, у тому числі особам, які відмовились відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження, здійснюються територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей, що містяться в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.
Призначення (поновлення виплати) пенсій особам, які проживали на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, залишили її та зареєстрували місце проживання та постійно проживають на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження, здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей, що містяться в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.
Отже, вказаними нормами передбачено те, що умовами призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам є знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку місця перебування, що підтверджується довідкою.
При цьому, для переведення виплати пенсії ОСОБА_1 з Автономної Республіки Крим за новим місцем проживання Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області:
- має надіслати запит про витребування пенсійної справи до органу, що призначив пенсію за попереднім місцем проживання, з огляду на захоплення АРК росією, то до компетентного органу російської федерації;
- отримати підтвердження припинення виплати пенсії органами пенсійного фонду російської федерації.
У свою чергу, загальновідомими обставинами є те, що у зв'язку з військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який триває до цього часу, акціонерне товариство Укрпошта з 24.02.2022 тимчасово припинило приймання всіх видів міжнародних поштових відправлень призначенням до російської федерації, тому відповідач не може з об'єктивних причин надіслати до компетентного органу російської федерації відповідний запит та отримати підтвердження припинення виплати пенсії органами пенсійного фонду російської федерації.
В даному випадку вказані обставини фактично є форс-мажорними обставинами, які не залежать ні від позивача, ні від відповідача. В той же час, позивачка, яка є громадянкою України, якій пенсію призначено за законодавством України, не може бути позбавлена виплати пенсії основного джерела для існування, до того моменту, коли у відповідача з'явиться можливість витребувати пенсійну справу від органів пенсійного фонду рф.
Стосовно посилання скаржника, що чинним законодавством не передбачено повторне призначення пенсії, а у разі припинення виплаті пенсії, особа може подати заяву про поновлення такої пенсії, колегія суддів зазначає наступне.
Як вже було зазначено раніше, приписами Постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 особам, які проживали на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, залишили її та зареєстрували місце проживання та постійно проживають на території, де органи державної влади України здійснюють свої повноваження, призначається або поновлюється виплата пенсії.
Також ст. 7 Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав в сфері пенсійного забезпечення від 13.03.1992 визначено, що при переселенні пенсіонера в межах держав - учасниць Угоди виплата пенсії за попереднім місцем проживання припиняється, якщо пенсія того ж виду передбачена законодавством держави за новим проживання пенсіонера. Розмір пенсії переглядається у відповідності до законодавства держави-учасниці Угоди за новим місцем проживання пенсіонера з дотриманням умов, передбачених пунктом 3 статті 6 Угоди.
За таких обставин чинним законодавством та міжнародними договорами, згоду на виконання яких надано Україною, не передбачено повторне призначення пенсії.
Водночас, з поданої позивачем заяви від 21.08.2023 та доданих до неї документів слідує про намір позивача поновити виплату пенсію. При цьому відповідач не спростовує того факту, що позивачу вже була призначення пенсія. Таким чином подана позивачем заява 21.08.2023 стосувалася саме права позивача на поновлення виплати пенсії, а не призначення пенсії.
З огляду на викладене суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності у позивачки права на виплату раніш призначеної пенсії за віком незалежно від того, чи наявна в пенсійного органу можливість витребувати пенсійну справу позивачки, що відповідає правовій позиції Верховного Суду, яка викладена у постанові від 22.09.2021 у справі №308/3864/17, де суд дійшов висновку, що відсутність паперової пенсійної справи не є підставою для відмови у відновленні виплати пенсії, оскільки позивач не може нести негативних наслідків у зв'язку із відсутністю його пенсійної справи, а протилежне позбавляє його права на її відновлення.
Ураховуючи викладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області залишити без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.08.2024 у справі №160/27354/23 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, які визначені ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова складена у повному обсязі 31.10.2024 року.
Головуючий - суддя Я.В. Семененко
суддя Н.А. Бишевська
суддя І.Ю. Добродняк