31 жовтня 2024 року справа №200/3505/24
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Сіваченко І.В., Гаврищук Т.Г., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 серпня 2024 року у справі № 200/3505/24 (головуючий І інстанції Кошкош О.О.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,-
В червні 2024 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області при розгляді заяви про перерахунок пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком від 10.05.2024 щодо ненарахування пенсії відповідно до ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зобов'язання з 10.05.2024 нарахувати пенсію відповідно до ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». В обґрунтування зазначено, що позивач отримує пенсію по інвалідності в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області. За результатом розгляду заяви від 10.05.2024 управліннями здійснено перерахунок пенсії з 10.05.2024, однак без врахування вимог статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці». Вважає наявним право на отримання пенсії у розмірі 80 % заробітної плати оскільки стаж на підземних роботах за Списком №1 складає 10 років 10 місяців 18 днів.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 06 серпня 2024 року у справі № 200/3505/24 позов задоволено частково, внаслідок чого визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 10.05.2024 без урахуванням вимог статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням вимог статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» з 10.05.2024 з урахуванням раніше виплачених сум. В задоволені решти позовних вимог відмовлено.
Відповідач - Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржене судове рішення та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено практично ті самі доводи якими обгрунтовано відзив на позовну заяву.
У відзиві на апеляційну скаргу позивачем висловлено згоду з висновками місцевого суду та прохання залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження у відповідності до ст. 311 КАС України.
Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. З 11.12.2023 отримує пенсію по інвалідності (третя група, трудкаліцтво/профзахворювання). Страховий стаж - 42 роки 1 місяць 14 днів.
10 травня 2024 року ОСОБА_1 звернулась із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно абз.8 ч.2 ст.33 Закону № 1058.
Згідно рішення від 17.05.2024 заявниці з 10.05.2024 здійснено перерахунок пенсії. Вид перерахунку - “зміна розрахунку». Підстава - “в розмірі пенсії за віком». Група інвалідності - “третя». Умови призначення - Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Розмір пенсії складає 6253,33 грн.
29 травня 2024 року в листі №14273-13016/Д-02/8-0500/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомлено, що з 11.12.2023 ОСОБА_1 отримує пенсію по ІІІ групі інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням, призначену відповідно до ч.1 ст. 33 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - 50% пенсії за віком. Заява від 10.05.2024 відпрацьована за принципом екстериторіальності Головними управліннями Пенсійного фонду України в Запорізькій та Кіровоградській областях. Проведено перерахунок пенсії відповідно до ч.2 ст.33 Закону №1058 з урахуванням страхового стажу. Розмір пенсії з 10.05.2024 складає 6253,33 грн, в тому числі розмір пенсії за віком ст. 27 (18730,43 грн х 0,32333) - 6056,11 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч.1 абз. 2) (за 2 роки ) - 47,22грн; загальний розмір пенсії - 6103,33 грн; надбавка на 1-го утриманця - 150,00 грн; розмір пенсії з надбавками - 6253,33грн.
Не погоджуючись з діями відповідачів щодо обрахунку розміру пенсії без врахування вимог ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» позивач звернулася до суду із позовом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року (далі Закон № 1058- ІV).
Відповідно до ст. 1 Закону № 1058-IV пенсія щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до ч.2 ст.33 Закону № 1058-IV, непрацюючі особи з інвалідністю II групи, яким установлено інвалідність після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, та особи з інвалідністю III групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону, за наявності страхового стажу, зазначеного в абзаці першому частини першої статті 28 цього Закону.
Згідно абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Закон України “Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02 вересня 2008 року № 345-VI (далі Закон № 345-VI) спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.
Дія цього Закону, відповідно до положень частини першої, поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Нормами статті 8 Закон № 345-VI визначені особливості пенсійного забезпечення. Так, мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
З аналізу зазначених норм вбачається, що необхідною умовою для набуття права на отримання пенсії у розмім передбаченому Законом № 345-VI є зайнятість на підземних роботах повний робочий день (7,5 років для жінок за списком № 1).
Пунктом 2 “Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», який затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 р. № 383, передбачено, що під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80% робочого часу, встановленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.
Під час розгляду справи судом встановлено, що в трудовій книжці позивача НОМЕР_1 наявні записи про роботу: “учнем гірничого підземного з повним робочим днем в шахті» (період 26.12.2012 - 15.02.2013), “гірничим 3 розряду з повним робочим днем в шахті» (період 16.02.2013 - 19.12.2023).
Пільговий стаж позивача на підземних роботах за Списком № 1 складає більше 7,5 років, при цьому записи трудової книжки та довідка від 22.12.2023 №867 ПрАТ “Шахтоуправління “Покровське» містять інформацію про роботу повний робочий день в шахті, що дає позивачу право для розрахунку розміру пенсії відповідно приписів статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці».
Відповідачі, посилаються на те, що умовами виплати пенсії за нормами ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058, є призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, які передбачають зменшення пенсійного віку, встановленого абзацом 1 статті 26 Закону.
Суд критично ставиться до позиції відповідачів, оскільки позивач, з урахуванням наявного пільгового стажу має право на отримання пенсії з урахуванням ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», проте відповідачем, протиправно, всупереч норм чинного законодавства, проведено розрахунок пенсії без врахування положень статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці». Суд зазначає, що статтею 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені цим Законом.
Враховуючи те, що за правилами ст.1 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» обов'язковою умовою для застосування положень цього закону є зайнятість жінок на підземних роботах не менш як 7,5 років, при цьому наданими позивачем документами підтверджена така обставина, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Враховуючи те, що управлінням, яке здійснило розгляд заяви від 10.05.2024 було саме Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, про що повідомлено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області у заяві від 01.08.2024, суд першої інстанції дійшов висновку, що належним захистом прав позивача є визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області протиправними щодо здійснення перерахунку пенсії з 10.05.2024 без урахуванням вимог статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) позивачу пенсії з урахуванням вимог статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» з 10.05.2024.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про часткове задоволення позову.
Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Ураховуючи наведене, колегія суддів не знаходить правових підстав для задоволення апеляційної скарги і відповідно для скасування оскаржуваного судового рішення, оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, правові висновки суду першої інстанції скаржником не спростовані.
Керуючись 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 серпня 2024 року у справі № 200/3505/24 - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 серпня 2024 року у справі № 200/3505/24 - залишити без змін.
Повне судове рішення складено 31 жовтня 2024 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя А.А. Блохін
Судді Т.Г. Гаврищук
І.В. Сіваченко