Справа № 211/4802/23
Провадження № 3/211/210/24
іменем України
30 жовтня 2024 року суддя Довгинцівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Ткаченко С.В., розглянувши адміністративну справу, що надійшла з полку патрульної поліції в місті Кривий Ріг Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 2 ст.130 КпАП,-
згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 261156 від 23.07.2023 року водій ОСОБА_1 22.07.2023 року о 22 год. 13 хв., повторно протягом року керував транспортним засобом марки FORD FOCUS державний номерний знак НОМЕР_1 в м. Кривому Розі у Довгинцівському районі по вул. Об'їзна дорога, біля АЗС «ОККО», з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: звужені зіниці, що не реагують на світло. Неприродна блідість обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці. Повний медичний огляд на стан наркотичного сп'яніння не пройшов в медичному закладі КП «КБЛПД'ДОР» за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Дишинського, буд. 27, згідно висновка № 1823 від 23.07.2023 року виданого лікарем наркологом. Протягом року притягався до відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП Жовтневим районним судом міста Кривого Рогу від 14.11.2022 р., чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху України.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.2 ст.130 КУпАП.
В суд ОСОБА_1 не з'явився.
Згідно вимог Закону, суд розглядає справу в межах тих матеріалів які направлені до суду, дослідивши які, суд зробив певні висновки.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У відповідності до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події та складу адміністративного правопорушення доводиться шляхом подання доказів.
Згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Вимогами ст. 252 КУпАП, передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до вимог ст. 278 КУпАП, при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення суд, в тому числі, перевіряє правильність складання протоколу, інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, належно з'ясовує обставини справи.
Об'єктивною стороною правопорушення, передбаченого ст.130 КУпАП є керування транспортним засобом у стані алкогольного або наркотичного сп'яніння або відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності факту адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
ОСОБА_1 ставиться у провину порушення вимог пункту 2.5 Правил дорожнього руху України, яким встановлено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Під час розгляду справи проглянуто диск з відеозаписом, який доданий до матеріалів справи в якості доказу вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого ст. 130 ч. 2 КУпАП, та суд до даного доказу відноситься критично, оскільки зафіксовані обставини не доводять наявність в діях ОСОБА_1 вказаного складу адміністративного правопорушення.
Так з доданого до матеріалів справи відеозапису вбачається, що причиною зупинки, яку було озвучено поліцейськими ОСОБА_1 є те, що не працювала підсвітка номерного знаку. Проте матеріали справи не містять відомостей про притягнення останнього до відповідальності за порушення ПДР України, які були підставою для зупинки та висування вимоги про проходження огляду на стан сп'яніння.
До протоколу додано рапорт від 23.07.2023р., складений інспектором взводу 2 роти 1 батальйону 2 ППП в м. Кривий Ріг УПП в Дніпропетровській області Москалець П., відповідно до якого вказано, що 22.07.2023 року о 22-13 год.. під час патрулювання було зупинено автомобіль під керуванням ОСОБА_1 але не вказана жодна з причин, що зазначені в ст. 35 Закону України «Про національну поліцію», якими передбачено вичерпний перелік підстав зупинки транспортного засобу, що в своїй сукупності підтверджує обставини його безпідставного зупинення поліцейськими.
Також згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 23.07.2023 року, у водія ОСОБА_1 були виявлені ознаки наркотичного сп'яніння, а саме: звужені зіниці, що не реагують на світло. Неприродна блідість обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці.
Слід зазначити, що підстави, умови та порядок проведення огляду на стан наркотичного сп'яніння визначені ст. 266 КУпАП, п.2.5ПДРУкраїни та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України та МОЗ України 09.11.2015 № 1452/735(в подальшому «Інструкція»).
За змістом цих нормативних документів водій зобов'язаний на вимогу поліцейського пройти медичний огляд з метою встановлення стану сп'яніння. Відповідно до п.2 Інструкції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Наведене дає підстави стверджувати те, що у ході провадження у справі про адміністративне правопорушення ,передбачене частиною першою ст. 130 КУпАП, яке проявилось у відмові від проходження огляду на стан сп'яніння підлягає доведенню факт керування особою транспортним засобом, наявність ознак сп'яніння, пропозиція/вимога пройти огляд на стан сп'яніння та факт відмови водія від проходження зазначеного огляду.
Відмова особи від проходження огляду на стані сп'яніння повинна бути чіткою, зрозумілою, такою, яка не викликає сумнівів чи неоднозначного її тлумачення, та яка не залежить від будь-яких зовнішніх факторів, у тому числі і дій чи намірів інших осіб.
Оглядові підлягають лише водії транспортних засобів, щодо яких в поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, згідно з ознаками такого стану, визначеними МОЗ і МВС України. Окрім того обов'язковим є доведення підстав для такого огляду особи.
Разом з тим з доданого відео не можливо встановити наявність у ОСОБА_1 вказаних ознаки наркотичного сп'яніння, свідки не залучались. Вбачається, що ОСОБА_1 поводив себе адекватно, відповідно до виниклої ситуації, реагував на вимоги поліцейських та надавав адекватні відповіді на їх запитання.
Крім цього вбачається, що підставною для висування поліцейськими вимоги ОСОБА_1 пройти медичний огляд на визначення стану наркотичного сп'яніння, було, те, що останній раніше притягався до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП за порушення п. 2.5 ПДР України, тобто за відмову у проходження огляду на стан сп'яніння.
Також ОСОБА_1 заперечував, щодо вживання ним наркотичних засобів та наявності у нього ознак наркотичного сп'яніння.
Отже ознаки наркотичного сп'яніння ОСОБА_1 які вказані у протоколі є безпідставними та недоведеними, а тому не заслуговують на увагу суду, а тому і не встановлено обґрунтованих підстав до вимог поліцейських щодо необхідності проходження ОСОБА_1 медичного огляду на з'ясування стану наркотичного сп'яніння.
У протоколі про адміністративне правопорушення від 23.07.2023 року також зазначено, що ОСОБА_1 у медичному закладі не пройшов повний медичний огляд на стан наркотичного сп'яніння згідно висновку № 1823 від 23.07.2023 року виданого лікарем наркологом, чим поруши п. 2.5 ПДР України.
Проте з доданого відео вбачається що, ОСОБА_1 на вимогу поліцейського погодився пройти медичний огляд у медичному закладі, він разом із співробітниками поліції поїхав до медичного закладу, вбачається, що ОСОБА_1 перебував в медичному закладі з підстав проведення огляду на стан сп'ягніння. Вподальшому був оглянутий лікарем, та адекватно реагував на вимоги лікаря при огляді. Вбачається, що лікарем було повідомлено ОСОБА_1 про направлення на відбір сечі, при цьому ОСОБА_1 від надання біологічного зразку не відмовлявся. В подальшому ОСОБА_1 не зміг здати зразок на відбір сечі та лікарем було складено висновок № 1823 від 23.07.2023 року, який додано до матеріалів справи, за результатами якого ОСОБА_1 не пройшов медичний огляд на стан сп'яніння згідно зі встановленим чинним законодавством порядком.
Проте з доданого відео взагалі не вбачається що ОСОБА_1 було запропоновано альтернативне проведення аналізу, в тому числі відбір крові для проведення даного аналізу.
Інструкція про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (затверджена Наказом МВС України та МОЗ України 09.11.2015 №1452/735, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 №1413/27858) визначає процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів з метою виявлення ознак стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також оформлення результатів такого огляду.
Відповідно до п.п. 3.3, 3.4, 3.7, 3.8 вказаної інструкції, огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством. Метою цього огляду є встановлення наявності чи відсутності стану сп'яніння в обстежуваної особи. Проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове. Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння.
Згідно п.3.12 вищевказаної Інструкції, предметом дослідження біологічного середовища можуть бути слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук.
Пунктом 3.13 Інструкції встановлено, що для дослідження біологічного середовища може використовуватися кров, якщо в обстежуваної особи неможливо взяти зразки біологічних середовищ, вказаних у пункті 12 цього розділу.
На доданому відео не було зафіксовано відмови ОСОБА_1 від надання будь-яких біологічних зразків, а відтак і не встановлено порушення ОСОБА_1 п. 2.5 ПДР України.
Крім того матеріали справи не містять доказів на якій підставі ОСОБА_1 було доставлено до медичного закладу для проходження огляду з метою виявлення стану сп'яніння, саме направлення ОСОБА_1 на проходження огляду до КП «Криворізька багатопрофільна лікарня з надання психіатричної допомоги» Дніпропетровської обласної ради», при цьому на відео не зафіксовано його вручення ОСОБА_1 .
Таким чином наявні у матеріалах справи докази можуть свідчити лише про формальність зазначених у них обставин.
Отже суд приходить до висновку, що протокол складено на лише припущеннях та ставить під сумнів те, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують Європейську конвенцію з прав людини та основоположеннях свобод, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
У рішенні від 21.07.2011 у справі "Коробов проти України" Європейський суд з прав людини висловив позицію, що суд має право обґрунтувати свої висновки лише доказами, що випливають з співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту. Тобто, таких, які не залишать місце сумнівам, оскільки наявність останніх не узгоджується зі стандартом доведення "поза розумним сумнівом".
Крім цього, Європейський суд з прав людини підкреслив, що обов'язок адміністративного органу нести тягар доведення є складовою презумпції невинності і звільняє особу від обов'язку доводити свою непричетність до скоєння порушення.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд приходить до висновку про недоведеність матеріалами справи об'єктивної сторони інкримінованого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП, а відтак і відсутність в його діянні складу даного адміністративного правопорушення, оскільки у відповідності до вимог ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Оскільки суд повинен прийти до висновку про винуватість особи, яка притягається до адміністративної відповідальності поза розумним сумнівом, вважаю, що за цим стандартом доказування не було доведено винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП, в зв'язку з чим провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 130 КУпАП підлягає закриттю, на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю складу даного адміністративного правопорушення в діях останнього.
Керуючись ст. ст. 247, 283, 284 КУпАП, -
провадження по справі щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 130 ч. 2 КУпАП закрити за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Дніпровського апеляційного суду протягом 10 днів через Довгинцівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області з дня винесення постанови.
Суддя: С. В. Ткаченко