Рішення від 29.10.2024 по справі 340/4016/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/4016/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення та розпорядження, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення про застосування фінансових санкцій №000030920902 від 01 квітня 2024 року прийняте Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області;

- визнати протиправним та скасувати розпорядження виконуючого обов'язки начальника Головного управління ДПС у Кіровоградській області №243-рл від 01 квітня 2024 року про анулювання ліцензії фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (пивом) реєстраційний №11230312202300169 від 22 березня 2023 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржуване рішення винесено лише на підставі протоколу про адміністративне правопорушення, який не є належним доказом, що підтверджує факт здійснення працівником позивача продажу алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років. Також посилався на те, що провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.156 Кодексу України "Про адміністративні правопорушення" закрито. Враховуючи наведені обставини позивач вважає рішення контролюючого органу протиправними, та такими, що підлягають скасуванню.

Ухвалою судді від 01.07.2024 відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи. У відповідача витребувано докази. (а.с.22).

Представником відповідача надано до суду відзив на позовну заяву (а.с.30-31), у якому позов не визнав та просив відмовити у його задоволенні. Стверджував про законність спірних рішень, посилаючись на те, що в матеріалах адміністративного провадження наявні вичерпні докази скоєння правопорушення, а саме протокол про адміністративне правопорушення від 19.03.2024 серія ВАВ № 240977, надані пояснення неповнолітньої особи ОСОБА_2 та продавця ОСОБА_3 , які підтверджують факт продажу та придбання алкогольного виробу, а саме одного літру пива "Prosecco", також надані документи, які підтверджують вік неповнолітньої. Відповідно до абз.14 част.2 ст.17 Закону №481 до суб'єктів господарювання у разі порушення ними вимог статті 153 даного Закону застосовуються фінансові санкції в сумі 6800,0 грн. У відповідності до п. 5 “Порядку застосування фінансових санкцій», передбачених статтею 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року № 790 ГУ ДПС у Кіровоградській області було винесено рішення про застосування фінансових санкцій від 01.04.2024 року № 000030920902 та направлено платнику за адресою реєстрації поштою. Відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення отримане платником 10.04.2024 року. За порушення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 вимог п. 2 част. 1 статті 153 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (зі змінами та доповненнями) щодо заборони продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згорання особам, які не досягли 18 років та на виконання вимог абз. 8 ч. 52 ст. 15 цього Закону прийнято рішення про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (розпорядження № 243 - рл від 01.04.2024 року). Враховуючи викладене вище, представник відповідача зазначає, що спірне рішення про застосування фінансових санкцій та розпорядження “Про анулювання ліцензії ФОП ОСОБА_1 » № 243-рл від 01.04.2024 року є правомірними, оскільки повністю відповідають вимогам чинного законодавства України, а позовні вимоги фізичної особи- ОСОБА_4 є безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Представником відповідача подано до суду докази, які покладені в основу оскаржуваного рішення, проте непридатні для читання.

Ухвалою суду від 08.08.2024 року відповідача зобов'язано подати до суду усі документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі, а також були покладені в основу рішення про застосування фінансових санкцій від 01 квітня 2024 року та розпорядження №243-рл від 01 квітня 2024 року, які придатні для читання (а.с.42-43).

Представником відповідача на виконання ухвали подано до суду матеріали, які придатні для читання.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив таке.

ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець з 22.11.2022 року. (а.с.7).

22.06.2023 року ФОП ОСОБА_1 отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (пивом) за місцем торгівлі: АДРЕСА_1 (а.с.9).

Листом від 20.03.2024 року № 3830/111-3-24 (вх. ГУ ДПС від 20.03.2024 року №4893/5) до Головного управління ДПС у Кіровоградській області для розгляду надійшли матеріали адміністративної справи, складені старшим інспектором сектору ювенальної превенції відділу превенції Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області (а.с.52 зворот - 56).

Відповідно до матеріалів судом встановлено, що 19.03.2024 року в барі, “Beer hab», де провадить свою діяльність ФОП ОСОБА_1 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , продавцем ОСОБА_3 була здійснена реалізація алкогольних напоїв, а саме, одного літру пива "Prosecco" за ціною 60,00 грн., неповнолітній ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується:

- протоколом про адміністративне правопорушення Кіровоградського РУП ГУНП в Кіровоградській області серія ВАВ № 240977 від 19.03.2024 року, з яким продавця ОСОБА_3 ознайомлено під підпис (а.с.53);

- поясненнями ОСОБА_3 , яка вказала, що 19.03.2024 до бару, в якому вона працює продавцем близько 18 год, 20 хв. зайшли дві дівчини та попросили продати їм 1 літр пива “Prosecco» на суму 60 гривень. Вказаний товар вона продала не перевіривши документи, які засвідчують вік особи (а.с.53зв.);

- поясненнями ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що 19.03.2024 року вона в барі “Beer hab», що розташований в АДРЕСА_1 , придбала 1літр пива “Prosecco» на суму 60 гривень при цьому продавець не запитала про її вік та не попросила пред'явити документ, який його підтверджує (а.с.54);

- фіскальним чеком про продаж одного літру пива "Prosecco" за ціною 60,00 грн. (а.с.54зв.);

- паспортом ОСОБА_2 (а.с.55).

На підставі вказаних матеріалів Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області винесено рішення про застосування фінансових санкцій №000030920902 від 01.04.2024, яким до позивача застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 6800,00 грн, за порушення вимог ст.15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" в частині здійснення продажу алкогольного напою особі, яка не досягли 18 років (а.с.34зв.-35).

Також, 01.04.2024 року Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області прийнято розпорядження №243-рл "Про анулювання ліцензії ФОП ОСОБА_1 " (а.с.35зв.-36).

Вважаючи оскаржувані рішення протиправними, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду з позовною заявою.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає.

Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України від 19.12.1995 № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі - Закон № 481/95-ВР).

Відповідно до ч.1, 5 ст. 17 Закону № 481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним та зберігання пального, тютюнової сировини посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються податковими органами та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та пальним, зберігання пального, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.

Згідно з приписами абз.14 ч.2 ст.17 Закону № 481/95-ВР передбачено застосування до суб'єктів господарювання фінансових санкцій у вигляді штрафу у разі порушення вимог статті 15-3 цього Закону у розмірі 6800,00 гривень.

Відповідно до ст.15 Закону № 481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Статтею 15-3 Закону № 481/95-ВР встановлено обмеження щодо продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння.

Так, згідно ч.1 ст.15-3 Закону № 481/95-ВР забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння: 1) особами, які не досягли 18 років; 2) особам, які не досягли 18 років.

Відповідно до вимог ч.5 ст.15-3 Закону № 481/95-ВР, якщо у продавця пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння виникли сумніви щодо досягнення 18-річного віку покупцем, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні, слабоалкогольні напої, вина столові, тютюнові вироби, електронні сигарети, рідини, що використовуються в електронних сигаретах, та пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, продавець зобов'язаний звернутися до такого покупця з вимогою пред'явити паспорт громадянина України або інший документ, що підтверджує його вік.

Положеннями ч.1 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі - Закон № 265/95-ВР) встановлено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

У статті 2 Закону № 265/95-ВР визначено, що розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, видатковий чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів, отримання (повернення) коштів, торгівлю валютними цінностями в готівковій формі, створений в паперовій та/або електронній формі (електронний розрахунковий документ) у випадках, передбачених цим Законом, зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або програмним реєстратором розрахункових операцій, чи заповнений вручну.

Механізм застосування фінансових санкцій, передбачених ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" визначений Порядком застосування фінансових санкцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 № 790 (далі - Порядок № 790).

Відповідно до абз.4 п.5 Порядку №790 підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема, матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального.

За змістом п.6 Порядку №790 рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним (ДПС та її територіальні органи), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держпродспоживслужби відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.

Порядок і строки розгляду матеріалів, які є підставою для застосування фінансових санкцій, та прийняття рішення щодо їх застосування встановлюються зазначеними органами відповідно до їх компетенції.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування у разі виявлення порушень у сфері виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального зобов'язані повідомити про ці порушення орган, який видав ліцензію на провадження зазначеного виду діяльності. (п.7 Порядку №790).

Абзацом першим пункту 8 Порядку №790 передбачено, що рішення про застосування фінансових санкцій до суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) за порушення норм Закону складається за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Питання про застосування фінансових санкцій може розглядатися за участю представника суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на його вимогу або на вимогу органу, що прийняв рішення про застосування санкцій.

Рішення про застосування фінансових санкцій складається у трьох примірниках, один з яких залишається в органі, посадова особа якого прийняла це рішення; другий - надсилається у триденний строк після його прийняття суб'єкту господарювання (у тому числі іноземному суб'єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або видається його уповноваженому представникові; третій - надсилається до територіального органу ДПС за місцем реєстрації суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) для здійснення контролю за надходженням до державного бюджету суми сплаченого штрафу у разі порушення законодавства у сфері виробництва та обігу спирту або за місцем вчинення порушення для здійснення контролю за надходженням до місцевих бюджетів суми сплаченого штрафу в разі порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального. (п.9 Порядку №790).

З системного аналізу вищевикладених положень законодавства слідує, що контролюючий орган приймає рішення про застосування фінансових санкцій за порушення суб'єктом господарювання норм Закону №481/95-ВР, зокрема, за: оптову і роздрібну торгівлю спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій; порушення вимог статті 15-3 цього Закону; виробництво, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку. При цьому, факт порушення норм Закону №481 може бути встановлений контролюючим органом не тільки за наслідками фактичної перевірки, здійсненої контролюючим органом, а й за наслідками опрацювання матеріалів правоохоронних органів щодо недотримання суб'єктами господарювання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, зібраних останніми в ході провадження у справі про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ч.2 ст.156 КУпАП, порушення працівником підприємства (організації) торгівлі або громадського харчування правил торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами, а саме: торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами в приміщеннях або на територіях, заборонених законом, або в інших місцях, визначених рішенням відповідного органу місцевого самоврядування, як таких, де роздрібна торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами заборонена, а так само торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами через торгові автомати чи неповнолітніми особами, а також продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв або тютюнових виробів особі, яка не досягла 18 років, або продаж тютюнових виробів в упаковках, що містять менш як 20 сигарет або цигарок, чи поштучно (крім сигар), або торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, винами столовими у заборонений рішенням відповідного органу місцевого самоврядування час доби, - тягне за собою накладення штрафу від ста до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно зі статтею 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Статтею 254 КУпАП передбачено, що про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Відповідно до статті 255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218 - 221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення за статтею 156 КУпАП мають право складати уповноважені на те посадові особи органів Національної поліції.

Згідно зі статтею 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.

При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Відповідно до статті 257 КУпАП протокол надсилається органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення.

За змістом статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Верховний Суд у постанові від 10.06.2020 року (справа №815/5818/15) сформулював правовий висновок, відповідно до якого матеріали правоохоронних органів щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів є самостійно підставою для прийняття рішення про застосування штрафних санкцій, передбачених статтею 17 Закону №481/95. Разом з тим, протокол є основною і обов'язковою формою фіксації факту адміністративного правопорушення, який повинен відповідати вимогам, що висуваються до його процесуальної форми і змісту і регламентовані статтями 254-256 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Як свідчить зміст протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАВ №240977 від 19.03.2024 року, складеного старшим інспектором сектору ювенальної превенції відділу превенції Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області, у ньому зафіксовано факт реалізації ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , алкогольного напою (а.с.37, 53).

До цього протоколу в якості доказів додані пояснення неповнолітньої ОСОБА_2 та продавця - ОСОБА_3 , згідно яких визнається та підтверджується факт продажу та купівлі неповнолітньою особою пива “Prosecco» на суму 60 гривень (а.с.53зв.-54).

Факт продажу алкогольного напою одного літру “Prosecco» на суму 60 гривень також підтверджується копією фіскального чеку (а.с.54зв.).

Тому, суд зауважує, що необхідною умовою для відповідальності суб'єктів господарювання, передбаченої ч.2 ст. 17 цього Закону, є факт реалізації алкогольного напою особі, яка не досягла 18 років.

Станом на момент винесення рішення про застосування фінансових санкції №000030920902 від 01.04.2024 року постанова №05/04-ак від 02.04.2024 року про закриття справи про адміністративне правопорушення прийнята не була.

При цьому, суд зауважує, що відповідно до частини 6 статті 78 КАС України постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, яка набрала законної сили, є обов'язковою для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалена постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

З огляду на викладене, суд вважає, що постанова адміністративної комісії при Виконавчому комітеті Кропивницької міської ради від 02.04.2024 року не має преюдиційного значення для вирішення даного спору, і не спростовує факту вчинення позивачем, як суб'єктом господарювання, господарських правопорушень у сфері обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів, допущених на його господарській одиниці.

Суд дійшов до висновку, що саме ФОП ОСОБА_1 , як суб'єкт господарювання, який займається господарською діяльністю у сфері торгівлі, повинен забезпечити на своїй господарській одиниці додержання правил здійснення такої діяльності, передбачених законом, зокрема щодо роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

У ході розгляду справи доведено факт вчинення позивачем, як суб'єктом господарювання, порушення норм чинного законодавства щодо торгівлі алкогольними напоями, а саме вимог п.2 ч.1 ст.15-3 Закону № 481/95-ВР, щодо заборони продажу алкогольних напоїв особам, які не досягли 18 років.

Позивач у ході розгляду справи не довів, що ним як суб'єктом господарювання, вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення порушення правил здійснення господарської діяльності у належному йому магазині, а тому відповідно до статті 218 ГК України він повинен нести відповідальність за вчинене правопорушення у вигляді штрафу, розмір якого згідно з абзацом 14 частини 2 статті 17 Закону № 481/95-ВР становить 6800 грн.

Тому відповідач, приймаючи спірне рішення №000030920902 від 01 квітня 2024 року, правомірно застосував до позивача штраф за це порушення.

Щодо скасування розпорядження №243-рл від 01 квітня 2024 року про анулювання ліцензії фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (пивом), суд зазначає наступне.

Порядок видачі та анулювання ліцензії на виробництво, зберігання, оптову та роздрібну торгівлю пальним врегульовано нормами Закону № 481/95-ВР.

Згідно зі ст.15 Закону № 481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин, а для малих виробників виноробної продукції алкогольних напоїв без додавання спирту: вин виноградних, у тому числі ігристих, газованих, вин плодово-ягідних, напоїв медових), тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на один рік.

Ліцензія видається за поданою нарочно, поштою або в електронному вигляді заявою суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію (крім ліцензії на оптову торгівлю пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, роздрібну торгівлю пальним, зберігання пального з метою подальшої його реалізації іншим споживачам).

У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб'єкт господарювання (у тому числі іноземний суб'єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).

У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), фіскальні номери програмних реєстраторів розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в податкових органах.

Ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного розпорядження на підставі, зокрема порушення вимог статті 15-3 цього Закону щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років або у не визначених для цього місцях.

Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) розпорядження про її анулювання в електронній формі засобами електронного зв'язку.

Так, підставою для прийняття розпорядження №243-рл від 01.04.2024 про анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями суб'єкту господарювання - ФОП ОСОБА_1 стали матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли від відділення поліції №2 (м. Кропивницький) Кропивницького районного управління поліції в Кіровоградській області від 20.03.2024 року №3830/111-3-24 про встановлене адміністративне правопорушення щодо продажу алкогольних виробів особі, яка не досягла 18 років у барі за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює діяльність ФОП ОСОБА_1 .

Матеріалами справи підтверджено факт продажу алкогольних виробів особі, яка не досягла 18 років у барі за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює діяльність ФОП ОСОБА_1 .

Враховуючи вищевикладене, оскаржуване розпорядження №243-рл від 01.04.2024 щодо анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями ФОП ОСОБА_1 винесено на підставі статті 15 Закону №481/95-ВР, а саме встановлення факту продажу алкогольних напоїв особам, які не досягли 18 років, тому є таким, що винесене виключно на законних підставах у межах повноважень та у законний спосіб.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку, що Головне управління ДПС у Кіровоградській області під час винесення оскаржуваного рішення про застосування фінансових санкцій та розпорядження 243-рл від 01.04.2024 року про анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями ФОП ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ) терміном дії з 22.06.2023 року до 22.06.2024 року діяли в межах повноважень та з дотриманням норм законодавства.

Суд також зазначає, що станом на день розгляду справи термін дії ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (пивом) від 22.06.2032 року вже сплив, а тому, навіть наявність підстав для скасування розпорядження №243-рл від 01.04.2024 року не відновить порушеного права позивача.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час розгляду справи відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, виконано процесуальний обов'язок щодо доведення правомірності прийняття оскаржуваних рішень та відповідності їх критеріям визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України.

Відтак, оскаржувані рішення є правомірними та таким, що не підлягають скасуванню.

Таким чином, за сукупністю наведених обставин та враховуючи наявність письмових доказі та виходячи з системного аналізу вищезазначених норм чинного законодавства України, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, та відсутністю витрат відповідача, які належить стягнути, розподіл судових витрат судом не проводиться.

Керуючись ст.ст.132, 139, 143, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, ЄДРПОУ 43995486) про визнання протиправним та скасування рішення та розпорядження - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Т.М. КАРМАЗИНА