28 жовтня 2024 року м. Житомир справа № 240/13264/24
категорія 111030400
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Майстренко Н.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Юнігран" до Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Юнігран" (далі також - Товариство, позивач) звернулось до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Житомирській області (далі також - Управління, ГУ ДПС, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 26 квітня 2024 року за № 000101860408 про застосування до нього штрафу в сумі 1 173 589,50 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, Товариство вказувало на помилковість висновків акту перевірки, які стали передумовою для прийняття спірного податкового повідомлення-рішення, у зв'язку із неврахуванням податковим органом змін, внесених до Податкового кодексу України (далі - ПК України) в частині збільшених строків для реєстрації податкових накладних та зменшених розмірів штрафів за несвоєчасну їх реєстрацію, а також незастосування при прийнятті рішення приписів пункту 11 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України. Крім того, звертає увагу суду, що відповідно до пункту 58.2 статті 58 ПК України податкове повідомлення-рішення повинно складатись за кожною штрафною санкцією (штрафом) окремо, проте до спірного податкового повідомлення-рішення включено як штраф, нарахований на підставі пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України, так і штраф за пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України. Водночас, зауважує й на тому, що питання своєчасності реєстрації Товариством в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі також - ЄРПН) податкових накладних за період з 11 квітня 2022 року по 12 грудня 2022 року вже було охоплено предметами попередніх перевірок (акти перевірок № 618/Ж5/31-00-04-02-04 (дата акту відсутня) та № 6347/06-30-04-08/24584514 від 28 березня 2024 року).
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні.
Відповідач в письмовому відзиві на позовну заяву проти доводів та вимог останньої заперечив, просив залишити її без задоволення. Вважає висновки акту перевірки обґрунтованими, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення - законним.
Товариство у відповіді на відзив і додаткових запереченнях та Управління у додаткових поясненнях по справі навели свої аргументи і мотиви аналогічні тим, що вже наводились ними, відповідно, у позовній заяві та відзиві на неї.
Представники сторін в засіданні суду надали пояснення по суті спору, навівши доводи і мотиви, аналогічні тим, що вже були ними викладені відповідно у позовній заяві і відзиві на неї.
Згідно з протокольною ухвалою суду подальший розгляд справи здійснюється в письмовому провадженні.
Відповідно до частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з частиною 5 статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі її фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що посадовою особою Управління проведено камеральну перевірку дотримання Товариством порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, за результатами якої складено акт № 6620/06-30-04-08/24584514 від 29 березня 2024 року.
Згідно висновків акту перевірки під час її проведення встановлено порушення позивачем визначених законодавством граничних термінів реєстрації 681 податкової накладної за період: червень - серпень, жовтень - грудень 2022 року, січень - березень, травень, червень, серпень, листопад 2023 року, які були зареєстровані Товариством в ЄРПН у серпні, вересні, листопаді, грудні 2022 року, лютому - грудні 2023 року, січні - березні 2024 року.
Товариством було подано заперечення № 104 від 08 квітня 2024 року на акт перевірки, втім за результатами їх розгляду постійно діюча комісія податкового органу вирішила висновки акту перевірки вважати правомірними, а заперечення на акт перевірки залишити без задоволення, про що позивача повідомлено листом № 9587/6/06-30-04-03 від 23 квітня 2024 року.
На підставі висновків акту перевірки Управлінням 26 квітня 2024 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 000101860408, яким до Товариства відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 та пункту 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України застосовано штраф у сумі 1 173 589,50 грн.
Податкове повідомлення-рішення було оскаржено Товариством в адміністративному порядку, проте за результатами розгляду його скарги рішенням Державної податкової служби України від 05 липня 2024 року № 20568/6/99-00-06-03-01-06 скаргу залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення - без змін.
Не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, Товариство звернулось до суду з позовом у даній справі.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в розмірах і порядку, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює ПК України, який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їхні права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їхніх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (абзац перший пункту 201.10 статті 201 ПК України).
Пункт 201.10 статті 201 ПК України також установлює граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
При цьому, у разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом
Отже наведені норми ПК України закріплювали обов'язок платників податку на додану вартість забезпечувати своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За змістом пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім окремо визначених видів податкових накладних) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Аналіз наведеної норми ПК України свідчить, що податкове правопорушення щодо несвоєчасної реєстрації податкової накладної є вчиненим з моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої пунктом 201.10 статті 201 ПК України. Строк же затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для кваліфікації правопорушення як такого.
Разом з тим, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні був введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та триває досі.
З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада України прийняла Закон України від 03 березня 2022 року № 2118-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану», який набрав чинності 07 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-IX).
Цим Законом підрозділ 10 розділу XX ПК України доповнено пунктом 69, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
На підставі підпунктів 69.1, 69.9 підрозділу 10 розділу XX ПК України в разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, встановленої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, - то в такому випадку платники податків звільняються від визначеної цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Для платників та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Законом від 24 березня 2022 року № 2142-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» внесено зміни до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України й слова «трьох місяців» замінено словами «шести місяців».
27 травня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12 травня 2022 року № 2260-IX (далі - Закон № 2260-IX).
Відповідно до цього Закону підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції:
«У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».
Також, Закон № 2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнив положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Законом № 2260-IX було внесено зміни й до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
Відповідно до нової редакції цієї норми для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків.
З 27 травня 2022 року пункт 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений підпунктом 69.1-1, за змістом якого платники податку на додану вартість зобов'язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Законом України від 13 грудня 2022 року № 2836-IX (набрав чинності 03 січня 2023 року) підпункт 69.1 викладено в новій редакції, зокрема, відповідно до абзаців третього - п'ятого цього пункту платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо:
- реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року;
- реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20 липня 2022 року.
Крім того, Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (набрав чинності 08 лютого 2023 року) підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.
Відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Згідно з пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 13 травня 1997 року № 1-зп/1997, стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.
Закон № 2876-IX не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності.
Крім того, відповідальність, встановлена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу, тобто прямо пов'язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних.
Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.
Тобто, пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України продовжений строк реєстрації податкових накладних, порівняно із положенням статті 201 ПК України. Проте не можна продовжити (збільшити) строк, який сплинув.
Закон № 2876-IX набрав чинності з 08 лютого 2023 року, а відтак він збільшив строк реєстрації податкових накладних із датою виписки з 15 січня 2023 року. Раніше ж складені податкові накладні (наприклад, з 01 січня 2023 року по 15 січня 2023 року) мали б бути зареєстровані до набрання ним чинності (наприклад, до 30 січня 2023 року), а тому вказаний Закон не може, в силу прямих вказівок у ньому, продовжити строк їх реєстрації, який сплинув.
Такий строк реєстрації встановлений статтею 201 ПК України й у разі його порушення настає відповідальність, передбачена пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України, а не пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, який також застосовується лише до податкових накладних, складених з 15 січня 2023 року.
Підсумовуючи викладене, збільшена тривалість строків реєстрації та/або зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом № 2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року).
Аналогічний правовий висновок викладений і у постановах Верховного Суду, зокрема, від 30 січня 2024 року у справі № 280/4484/22, від 06 лютого 2024 року у справі № 160/10740/23, від 13 березня 2024 року у справі № 120/6331/23, від 24 вересня 2024 року у справі №320/8747/23, від 26 вересня 2024 року у справі № 160/30031/23.
Як вже вказувалось, згідно висновків акту перевірки № 6620/06-30-04-08/24584514 від 29 березня 2024 року під час проведення останньої встановлено порушення Товариством визначених законодавством граничних термінів реєстрації 681 податкової накладної за період: червень - серпень, жовтень - грудень 2022 року, січень - березень, травень, червень, серпень, листопад 2023 року, які були зареєстровані в ЄРПН у серпні, вересні, листопаді, грудні 2022 року, лютому - грудні 2023 року, січні - березні 2024 року.
При цьому, Управління, обраховуючи у податковому повідомленні-рішенні № 000101860408 від 26 квітня 2024 року розмір штрафу, який підлягає застосуванню до Товариства, керувалось як приписами пункту 120-1.1 статті 120-1, так і положеннями пункту 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України - в залежності від дати складання податкової накладної.
Так, до податкових накладних, складених протягом червня - серпня, жовтня - грудня 2022 року та до 15 січня 2023 року, податковим органом застосовано приписи пункту 201.10 статті 201 і пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України, натомість до податкових накладних, складених у січні (починаючи з 15го числа) - березні, травні, червні, серпні, листопаді 2023 року, - положення пунктів 89 та 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України.
Перевіривши наявний в матеріалах справи та доданий до оспорюваного податкового повідомлення-рішення розрахунок розміру штрафних санкцій, суд дійшов висновку, що штраф в сумі 1 173 589,50 грн. податковим органом обрахований правильно.
Здійснюючи перевірку розрахунку, суд врахував й те, що штраф податковим органом нараховано у тому числі й у зв'язку з порушенням Товариством строків реєстрації в ЄРПН зведених податкових накладних від 30 листопада 2022 року № 636, № 637, № 638 та від 31 грудня 2022 року № 416, № 417, № 418, № 419, які не підлягали наданню отримувачу (покупцю) з причини «04», тобто «Складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання».
Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України у разі порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 2 відсотків обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 1020 гривень, при реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:
- податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість;
- податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою;
- податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної;
- податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної;
- податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної.
При цьому, в пункті 198.5 статті 198 ПК України закріплено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:
а) в операціях, що не є об'єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України;
б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу);
в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;
г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).
Відтак, в контексті зведених податкових накладних від 30 листопада 2022 року № 636, № 637, № 638 та від 31 грудня 2022 року № 416, № 417, № 418, № 419 Управлінням штраф також був розрахований правильно.
Водночас, дата прийняття оспорюваного податкового повідомлення-рішення - 26 квітня 2024 року (тобто, після набрання чинності Законом № 2876-IX), на що звертає увагу позивач, немає жодного значення для правового регулювання спірних правовідносин, щодо якого, до того ж, існує усталена практика Верховного Суду.
З приводу ж посилань Товариства на те, що відповідно до пункту 58.2 статті 58 ПК України податкове повідомлення-рішення повинно складатись за кожною штрафною санкцією (штрафом) окремо, проте до спірного податкового повідомлення-рішення включено як штраф, нарахований на підставі пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України, так і штраф за пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, суд вважає за необхідне вказати, що у даному випадку законодавцем мались на увазі саме різні види штрафів за допущення різних порушень, натомість, у даному випадку, порушення одне - недотримання строку реєстрації податкових накладних, за що передбачена відповідальність у вигляді штрафу, а застосування двох різних правових норм було викликано виключно змінами у законодавстві. До того ж, у розділі ІІІ акту перевірки Управлінням чітко розмежовано, яка сума штрафу визначена відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України, а яка - за пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України.
Надаючи оцінку твердженням Товариства про те, що питання своєчасності реєстрації ним в ЄРПН податкових накладних за період з 11 квітня 2022 року по 12 грудня 2022 року вже було охоплено предметами попередніх перевірок (акти перевірок № 618/Ж5/31-00-04-02-04 (дата акту відсутня) та № 6347/06-30-04-08/24584514 від 28 березня 2024 року), суд виходить з такого.
Дійсно, Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків проведено камеральну перевірку даних щодо дотримання Товариством порядку реєстрації в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість за період з 11 квітня 2022 року по 12 грудня 2022 року, про що складено акт №618/Ж5/31-00-04-02-04/24584514 (без дати) та в подальшому з огляду на виявлені порушення - прийнято податкове повідомлення-рішення № 1019/Ж10/31-00-04-02-04 від 25 травня 2023 року, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 1 776 758,42 грн.
Разом з тим, цей акт індивідуальної дії Товариством було оскаржено в судовому порядку та рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 19 січня 2024 року у справі № 240/24031/23, яке залишене без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 27 травня 2024 року, позов задоволено й визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення №1019/Ж10/31-00-04-02-04 від 25 травня 2023 року.
Отже, в будь-якому випадку у Товариства відсутні підстави стверджувати про можливе подвійне притягнення його до відповідальності за одне і те саме порушення.
В той же час, здійснивши порівняння переліків зареєстрованих поза межами строку податкових накладних, які наведені в актах перевірок № 618/Ж5/31-00-04-02-04 (дата акту відсутня) та № 6347/06-30-04-08/24584514 від 28 березня 2024 року, з переліком таких накладних, зафіксованих в акті перевірки № 6620/06-30-04-08/24584514 від 29 березня 2024 року (який став підставою для прийняття спірного податкового повідомлення-рішення), судом не встановлено обставини подвійного врахування податковим органом одних і тих самих податкових накладних (у тому числі й з огляду на скасування рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 19 січня 2024 року у справі № 240/24031/23 податкового повідомлення-рішення №1019/Ж10/31-00-04-02-04 від 25 травня 2023 року), порушення строків реєстрації яких призвели до нарахування штрафних санкцій.
При цьому, під час розгляду справи позивачем також не було повідомлено суду реквізитів конкретних податкових накладних, які, на його думку, двічі враховані податковим органом під час здійснення обрахунку штрафу, що застосований до Товариства.
До того ж, предметом перевірки Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків були лише податкові накладні Товариства за період з 11 квітня 2022 року по 12 грудня 2022 року, які були зареєстровані в ЄРПН не пізніше 25 травня 2023 року (дата складання податкового повідомлення-рішення №1019/Ж10/31-00-04-02-04 з огляду на відсутність дати акту перевірки).
Підсумувавши наведене вище в сукупності, суд дійшов переконання про законність та правомірність податкового повідомлення-рішення Управління від 26 квітня 2024 року за № 000101860408.
Частиною 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина 2 статті 77 КАС України).
Згідно із частинами 1 - 4 статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відтак, враховуючи все наведене вище в цьому рішенні в сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
За наведеного та беручи до уваги положення статті 139 КАС України, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 6 - 9, 32, 77, 90, 139, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративногосудочинстваУкраїни, суд
вирішив:
В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Юнігран" (11634, Житомирська область, Коростенський район, смт Гранітне, вул. Шевченка, 15, код ЄДРПОУ 24584514) до Головного управління ДПС у Житомирській області (10003, м. Житомир, вул. Юрка Тютюнника, 7, код ЄДРПОУ ВП 44096781) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М. Майстренко
28.10.24