іменем України
"29" жовтня 2024 р. Справа153/1721/24
Провадження3/153/968/24-п
Код суду: 231
Суддя Ямпільського районного суду Вінницької області Гаврилюк Т.В., за участі прокурора Радько С.Б., розглянувши адміністративні справи, які надійшли від управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Дзигівка Ямпільського району Вінницької області, зареєстрованого та проживаючого по АДРЕСА_1 , із повною середньою освітою, працюючого директором комунального підприємства «Дзигівка» Ямпільської міської ради, одруженого, інвалідності немає, раніше не судимого та протягом року до адміністративної відповідальності не притягувався, громадянин України, за скоєння адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст. ч.1 ст.172-6, ч.1 ст.172-6, ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 перебуваючи на посаді директора комунального підприємства «Дзигівка» Ямпільської міської ради, являючись згідно пп.«а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 та п.2-7 Розділу ХІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік (2021) в чому вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Вказане правопорушення вчинено при наступних обставинах: Згідно Статуту КП «Дзигівка» Ямпільської міської ради затвердженого рішенням 28 сесії 8 скликання Ямпільської міської ради №1528 від 29.11.2022 встановлено наступне: 1.1. КП «Дзигівка» Ямпільської міської ради створене в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності. Власником підприємства є Ямпільська міська територіальна громада в особі Ямпільської міської ради. Підприємство підзвітне та підконтрольне власнику. Органом, за яким закріплено функції управління підприємством, є виконавчий комітет Ямпільської міської ради. 1.3. Підприємство є юридичною особою, має право відкривати поточний, валютний та інші рахунки в банках, має самостійний баланс, може придбавати майнові та особисті майнові права, нести зобов'язання, бути позивачем та відповідачем в суді, господарському та третейському суді. Підприємство є самостійним господарюючим суб'єктом із статусом комунального підприємства. Отже, відповідно до ч.1 ст.62 Господарського кодексу України, підприємство - це самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим кодексом та іншими законами. Згідно ч.ч.3, 4 ст.62 цього ж Кодексу, підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту та є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом. У ст.80 ЦК України зазначено, що юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Крім цього у ст.81 цього ж Кодексу вказано, що юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування. На підставі вищевикладеного, ЯКП «Дзигівка» Ямпільської міської ради є юридичною особою публічного права, підпорядковане, підзвітне підконтрольне Ямпільській міській раді. Відповідно до роз'яснення НАЗК, від 13.11.2023 №4 (застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 №4 (зі змінами) https://wiki.nazk.gov.ua/download -controler/?sid=184&a=docs&id=defc8acd1c0429683d0ecc13f40f58942c5a0840b29c79d1ac1ed36cbc4c44c957058448, до посадових осіб юридичної особи публічного права в п.п.6 п.26-1 розділі ІІ належать: керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар юридичної особи публічного права. Відповідно до рішення Ямпольської міської ради №55 від 23.03.2022 міському голові ОСОБА_2 погоджено укласти контракт з ОСОБА_1 , директором КП «Дзигівка» Ямпільської міської ради. 01.04.2022 згідно вищевказаного рішення був укладений відповідний контракт №64 терміном на один рік з 01.04.2022 по 31.03.2023 та Ямпільським міським головою видано розпорядження №19к від 01.04.2022 про призначення ОСОБА_1 01 березня 2022 року на посаду директора комунального підприємства «Дзигівка» Ямпільської міської ради, шляхом укладення контракту, строком на один рік, з посадовим окладом згідно штатного розпису. Рішенням Ямпільської міської ради №366 від 08.12.2023 було міському голові ОСОБА_2 погоджено укласти контракт з ОСОБА_1 , директором КП «Дзигівка» Ямпільської міської ради терміном на 1 рік з посадовим окладом згідно штатного розпису з 01.04.2023 по 31.03.2024 включно. 01.04.2023 згідно вищевказаного рішення був укладений відповідний контракт №83 терміном на один рік з 01.04.2023 по 31.03.2024. Рішенням Ямпільської міської ради №91 від 01.04.2024 продовжено термін дії контракту з директором КП «Дзигівка» Ямпільської міської ради ОСОБА_1 терміном на 1 рік з 01.04.2024. 01.04.2023 року згідно вищевказаного рішення було укладено додаткову угоду №96 до вищевказаного контракту продовжено термін дії на 1 рік з 01.04.2024 до 31.03.2025. В примітці до ст.172-6 КУпАП зазначено що суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частини першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Тобто, ОСОБА_1 , є також суб'єктом відповідальності за порушення вимог фінансового контролю. Згідно із ст.68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності. У відповідності до ст.65-1 Закону за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку. Частиною 1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у п.1, п.п.«а», «в»-«г» п.2 ч.1 ст.3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. Так, згідно п.2-7 Прикінцевих положень ЗУ «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій-чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою-чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше. Відповідно до п.15 ч.1 ст.11 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції надає рекомендаційні роз'яснення, методичну та консультаційну допомогу, зокрема, щодо застосування положень Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів. З метою реалізації цього повноваження та на виконання п.3 розділу ІІ Закону України від 20.09.2023 №3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» Національне агентство підготувало Роз'яснення від 13.11.2023 №4. Так, дані роз'яснення надані для забезпечення однакового застосування положень Закону стосовно заходів фінансового контролю, мають рекомендаційний характер, не містять правових норм і відображають правозастосовну практику. НАЗК надає роз'яснення, щодо типів існування декларацій, коли слід їх подавати та який звітний період вони охоплюють. Таким чином, Законом передбачено три типи декларацій суб'єкта декларування, а саме: 1) щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч.1 ст.45 Закону, або абз.2 ч.2 ст.45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року; 2) декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до aбз.1 ч.2 ст.45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію, станом на осатаній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності; 3) декларація кандидата на посаду - декларація, яка подається відповідно до ч.3 ст.45 Закону та охоплює звітний період з 01 січня до 31 грудня включно, що передує року, в якому особа подала заяву на зайняття посади, якщо інше не передбачено. Тобто, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічну декларацію за 2021 рік до 31.01.2024. За даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщенні на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, встановлено, що ОСОБА_1 лише 09.09.2024 о 08:48 год. подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування особи за 2021 рік (https://public.nazk.gov.ua/ documents/276fc4fc-811a-4e50-824e-c10578a91d17). Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у листі від 22.05.2017 №223-943/0/4-17 зазначив, що вирішуючи питання про притягнення осіб до відповідальності за вчинення адміністративного право порушення, передбаченого ст.172-6 КУпАП, слід врахувати об'єктивні ознаки складу цього адміністративного правопорушення, зокрема його об'єктивну сторону, яка має активну форму прояву та полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації. Конструктивною ознакою цього правопорушення є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за вищезазначеною статтею виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха, технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням під вартою. Згідно наданої інформації наданої з Ямпільської міської ради, ОСОБА_1 були доведені вимоги фінансового контролю. Необхідно зауважити, що наявність чи відсутність умислу для ознак складу даного правопорушення, юридичного значення не має, оскільки об'єктивної сторони вказане правопорушення має формальний склад, тобто законодавець встановив відповідальність суб'єкта декларування безпосередньо за неподання або несвоєчасне подання декларації, незалежно від наявності такого умислу. Таким чином, враховуючи вищевикладені факти ОСОБА_1 перебуваючи на посаді директора комунального підприємства «Дзигівка» Ямпільської міської ради, будучи згідно пп.«а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 та п.27 Розділу ХІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин лише 09.09.2024 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 кодексу України про адміністративні правопорушення. Датою вчинення правопорушення є 09.09.2024, тобто дата фактичного подання декларації особи, яка виконує функції держави або місцевого самоврядування. Датою виявлення адміністративного правопорушення є дата складання протоколу про адміністративне правопорушення (03.10.2024), так як на момент складання протоколу були зібрані всі необхідні докази, що в сукупності й свідчать про всі ознаки правопорушення.
Окрім того, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора комунального підприємства «Дзигівка» Ямпільської міської ради, являючись згідно пп.«а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік (2023), в чому вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Вказане правопорушення вчинено при наступних обставинах: Згідно Статуту КП «Дзигівка» Ямпільської міської ради затвердженого рішенням 28 сесії 8 скликання Ямпільської міської ради №1528 від 29.11.2022 встановлено наступне: 1.1. КП «Дзигівка» Ямпільської міської ради створене в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності. Власником підприємства є Ямпільська міська територіальна громада в особі Ямпільської міської ради. Підприємство підзвітне та підконтрольне власнику. Органом, за яким закріплено функції управління підприємством, є виконавчий комітет Ямпільської міської ради. 1.3. Підприємство є юридичною особою, має право відкривати поточний, валютний та інші рахунки в банках, має самостійний баланс, може придбавати майнові та особисті майнові права, нести зобов'язання, бути позивачем та відповідачем в суді, господарському та третейському суді. Підприємство є самостійним господарюючим суб'єктом із статусом комунального підприємства. Отже, відповідно до ч.1 ст.62 Господарського кодексу України, підприємство - це самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим кодексом та іншими законами. Згідно ч.ч.3, 4 ст.62 цього ж Кодексу, підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту та є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом. У ст.80 ЦК України зазначено, що юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Крім цього у ст.81 цього ж Кодексу вказано, що юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування. На підставі вищевикладеного, ЯКП «Дзигівка» Ямпільської міської ради є юридичною особою публічного права, підпорядковане, підзвітне підконтрольне Ямпільській міській раді. Відповідно до роз'яснення НАЗК, від 13.11.2023 №4 (застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 №4 (зі змінами) https://wiki.nazk.gov.ua/download-controler/?sid=184&a=docs&id=defc8acd1c0429683d0ecc13f40f58942c5a0840b29c79d1ac1ed36cbc4c44c957058448, до посадових осіб юридичної особи публічного права в п.п.6 п.26-1 розділі ІІ належать: керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар юридичної особи публічного права. Відповідно до рішення Ямпольської міської ради №55 від 23.03.2022 міському голові ОСОБА_2 погоджено укласти контракт з ОСОБА_1 , директором КП «Дзигівка» Ямпільської міської ради. 01.04.2022 згідно вищевказаного рішення був укладений відповідний контракт №64 терміном на один рік з 01.04.2022 по 31.03.2023 та Ямпільським міським головою видано розпорядження №19к від 01.04.2022 про призначення ОСОБА_1 01 березня 2022 року на посаду директора комунального підприємства «Дзигівка» Ямпільської міської ради, шляхом укладення контракту, строком на один рік, з посадовим окладом згідно штатного розпису. Рішенням Ямпільської міської ради №366 від 08.12.2023 було міському голові ОСОБА_2 погоджено укласти контракт з ОСОБА_1 , директором КП «Дзигівка» Ямпільської міської ради терміном на 1 рік з посадовим окладом згідно штатного розпису з 01.04.2023 по 31.03.2024 включно. 01.04.2023 згідно вищевказаного рішення був укладений відповідний контракт №83 терміном на один рік з 01.04.2023 по 31.03.2024. Рішенням Ямпільської міської ради №91 від 01.04.2024 продовжено термін дії контракту з директором КП «Дзигівка» Ямпільської міської ради ОСОБА_1 терміном на 1 рік з 01.04.2024. 01.04.2023 року згідно вищевказаного рішення було укладено додаткову угоду №96 до вищевказаного контракту продовжено термін дії на 1 рік з 01.04.2024 до 31.03.2025. В примітці до ст.172-6 КУпАП зазначено що суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частини першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Тобто, ОСОБА_1 , є також суб'єктом відповідальності за порушення вимог фінансового контролю. Згідно із ст.68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності. У відповідності до ст.65-1 Закону за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку. Частиною 1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у п.1, п.п.«а», «в»-«г» п.2 ч.1 ст.3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. Так, згідно п.2-7 Прикінцевих положень ЗУ «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій-чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою-чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше. Відповідно до п.15 ч.1 ст.11 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції надає рекомендаційні роз'яснення, методичну та консультаційну допомогу, зокрема, щодо застосування положень Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів. З метою реалізації цього повноваження та на виконання п.3 розділу ІІ Закону України від 20.09.2023 №3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» Національне агентство підготувало Роз'яснення від 13.11.2023 №4. Так, дані роз'яснення надані для забезпечення однакового застосування положень Закону стосовно заходів фінансового контролю, мають рекомендаційний характер, не містять правових норм і відображають правозастосовну практику. НАЗК надає роз'яснення, щодо типів існування декларацій, коли слід їх подавати та який звітний період вони охоплюють. Таким чином, Законом передбачено три типи декларацій суб'єкта декларування, а саме: 1) щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч.1 ст.45 Закону, або абз.2 ч.2 ст.45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року; 2) декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до aбз.1 ч.2 ст.45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію, станом на осатаній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності; 3) декларація кандидата на посаду - декларація, яка подається відповідно до ч.3 ст.45 Закону та охоплює звітний період з 01 січня до 31 грудня включно, що передує року, в якому особа подала заяву на зайняття посади, якщо інше не передбачено. Тобто, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічну декларацію за 2023 рік до 31.03.2024. За даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщенні на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, встановлено, що ОСОБА_1 лише 27.05.2024 о 10:35 год. подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування особи за 2023 рік (https://public.nazk.gov.ua/ documents/5c5b911c-b517-4984-916a-b5c06186c3ec). Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у листі від 22.05.2017 №223-943/0/4-17 зазначив, що вирішуючи питання про притягнення осіб до відповідальності за вчинення адміністративного право порушення, передбаченого ст.172-6 КУпАП, слід врахувати об'єктивні ознаки складу цього адміністративного правопорушення, зокрема його об'єктивну сторону, яка має активну форму прояву та полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації. Конструктивною ознакою цього правопорушення є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за вищезазначеною статтею виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха, технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням під вартою. Згідно наданої інформації наданої з Ямпільської міської ради, ОСОБА_1 були доведені вимоги фінансового контролю. Необхідно зауважити, що наявність чи відсутність умислу для ознак складу даного правопорушення, юридичного значення не має, оскільки об'єктивної сторони вказане правопорушення має формальний склад, тобто законодавець встановив відповідальність суб'єкта декларування безпосередньо за неподання або несвоєчасне подання декларації, незалежно від наявності такого умислу. Таким чином, враховуючи вищевикладені факти ОСОБА_1 перебуваючи на посаді директора комунального підприємства «Дзигівка» Ямпільської міської ради, будучи згідно пп.«а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин лише 27.05.2024 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 кодексу України про адміністративні правопорушення. Датою вчинення правопорушення є 27.05.2024, тобто дата фактичного подання декларації особи, яка виконує функції держави або місцевого самоврядування. Датою виявлення адміністративного правопорушення є дата складання протоколу про адміністративне правопорушення (03.10.2024), так як на момент складання протоколу були зібрані всі необхідні докази, що в сукупності й свідчать про всі ознаки правопорушення.
Окрім того, ОСОБА_1 перебуваючи на посаді директора комунального підприємства «Дзигівка» Ямпільської міської ради, являючись згідно пп.«а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 та п.2-7 Розділу ХІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік (2022) в чому вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Вказане правопорушення вчинено при наступних обставинах: Згідно Статуту КП «Дзигівка» Ямпільської міської ради затвердженого рішенням 28 сесії 8 скликання Ямпільської міської ради №1528 від 29.11.2022 встановлено наступне: 1.1. КП «Дзигівка» Ямпільської міської ради створене в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності. Власником підприємства є Ямпільська міська територіальна громада в особі Ямпільської міської ради. Підприємство підзвітне та підконтрольне власнику. Органом, за яким закріплено функції управління підприємством, є виконавчий комітет Ямпільської міської ради. 1.3. Підприємство є юридичною особою, має право відкривати поточний, валютний та інші рахунки в банках, має самостійний баланс, може придбавати майнові та особисті майнові права, нести зобов'язання, бути позивачем та відповідачем в суді, господарському та третейському суді. Підприємство є самостійним господарюючим суб'єктом із статусом комунального підприємства. Отже, відповідно до ч.1 ст.62 Господарського кодексу України, підприємство - це самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим кодексом та іншими законами. Згідно ч.ч.3, 4 ст.62 цього ж Кодексу, підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту та є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом. У ст.80 ЦК України зазначено, що юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Крім цього у ст.81 цього ж Кодексу вказано, що юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування. На підставі вищевикладеного, ЯКП «Дзигівка» Ямпільської міської ради є юридичною особою публічного права, підпорядковане, підзвітне підконтрольне Ямпільській міській раді. Відповідно до роз'яснення НАЗК, від 13.11.2023 №4 (застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 №4 (зі змінами) https://wiki.nazk.gov.ua/download-controler/?sid=184&a=docs&id=defc8acd1c0429683d0ecc13f40f58942c5a0840b29c79d1ac1ed36cbc4c44c957058448, до посадових осіб юридичної особи публічного права в п.п.6 п.26-1 розділі ІІ належать: керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар юридичної особи публічного права. Відповідно до рішення Ямпольської міської ради №55 від 23.03.2022 міському голові ОСОБА_2 погоджено укласти контракт з ОСОБА_1 , директором КП «Дзигівка» Ямпільської міської ради. 01.04.2022 згідно вищевказаного рішення був укладений відповідний контракт №64 терміном на один рік з 01.04.2022 по 31.03.2023 та Ямпільським міським головою видано розпорядження №19к від 01.04.2022 про призначення ОСОБА_1 01 березня 2022 року на посаду директора комунального підприємства «Дзигівка» Ямпільської міської ради, шляхом укладення контракту, строком на один рік, з посадовим окладом згідно штатного розпису. Рішенням Ямпільської міської ради №366 від 08.12.2023 було міському голові ОСОБА_2 погоджено укласти контракт з ОСОБА_1 , директором КП «Дзигівка» Ямпільської міської ради терміном на 1 рік з посадовим окладом згідно штатного розпису з 01.04.2023 по 31.03.2024 включно. 01.04.2023 згідно вищевказаного рішення був укладений відповідний контракт №83 терміном на один рік з 01.04.2023 по 31.03.2024. Рішенням Ямпільської міської ради №91 від 01.04.2024 продовжено термін дії контракту з директором КП «Дзигівка» Ямпільської міської ради ОСОБА_1 терміном на 1 рік з 01.04.2024. 01.04.2023 року згідно вищевказаного рішення було укладено додаткову угоду №96 до вищевказаного контракту продовжено термін дії на 1 рік з 01.04.2024 до 31.03.2025. В примітці до ст.172-6 КУпАП зазначено що суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частини першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Тобто, ОСОБА_1 , є також суб'єктом відповідальності за порушення вимог фінансового контролю. Згідно із ст.68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності. У відповідності до ст.65-1 Закону за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку. Частиною 1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у п.1, п.п.«а», «в»-«г» п.2 ч.1 ст.3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. Так, згідно п.2-7 Прикінцевих положень ЗУ «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій-чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою-чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше. Відповідно до п.15 ч.1 ст.11 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції надає рекомендаційні роз'яснення, методичну та консультаційну допомогу, зокрема, щодо застосування положень Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів. З метою реалізації цього повноваження та на виконання п.3 розділу ІІ Закону України від 20.09.2023 №3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» Національне агентство підготувало Роз'яснення від 13.11.2023 №4. Так, дані роз'яснення надані для забезпечення однакового застосування положень Закону стосовно заходів фінансового контролю, мають рекомендаційний характер, не містять правових норм і відображають правозастосовну практику. НАЗК надає роз'яснення, щодо типів існування декларацій, коли слід їх подавати та який звітний період вони охоплюють. Таким чином, Законом передбачено три типи декларацій суб'єкта декларування, а саме: 1) щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч.1 ст.45 Закону, або абз.2 ч.2 ст.45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року; 2) декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до aбз.1 ч.2 ст.45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію, станом на осатаній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності; 3) декларація кандидата на посаду - декларація, яка подається відповідно до ч.3 ст.45 Закону та охоплює звітний період з 01 січня до 31 грудня включно, що передує року, в якому особа подала заяву на зайняття посади, якщо інше не передбачено. Тобто, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічну декларацію за 2022 рік до 31.01.2024. За даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщенні на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, встановлено, що ОСОБА_1 лише 09.09.2024 о 08:48 год. подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування особи за 2022 рік (https://public.nazk.gov.ua/ documents/adfb4d14-f928-459d-9f03-c56ce7129c81). Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у листі від 22.05.2017 №223-943/0/4-17 зазначив, що вирішуючи питання про притягнення осіб до відповідальності за вчинення адміністративного право порушення, передбаченого ст.172-6 КУпАП, слід врахувати об'єктивні ознаки складу цього адміністративного правопорушення, зокрема його об'єктивну сторону, яка має активну форму прояву та полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації. Конструктивною ознакою цього правопорушення є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за вищезазначеною статтею виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха, технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням під вартою. Згідно наданої інформації наданої з Ямпільської міської ради, ОСОБА_1 були доведені вимоги фінансового контролю. Необхідно зауважити, що наявність чи відсутність умислу для ознак складу даного правопорушення, юридичного значення не має, оскільки об'єктивної сторони вказане правопорушення має формальний склад, тобто законодавець встановив відповідальність суб'єкта декларування безпосередньо за неподання або несвоєчасне подання декларації, незалежно від наявності такого умислу. Таким чином, враховуючи вищевикладені факти ОСОБА_1 перебуваючи на посаді директора комунального підприємства «Дзигівка» Ямпільської міської ради, будучи згідно пп.«а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 та п.27 Розділу ХІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин лише 09.09.2024 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 кодексу України про адміністративні правопорушення. Датою вчинення правопорушення є 09.09.2024, тобто дата фактичного подання декларації особи, яка виконує функції держави або місцевого самоврядування. Датою виявлення адміністративного правопорушення є дата складання протоколу про адміністративне правопорушення (03.10.2024), так як на момент складання протоколу були зібрані всі необхідні докази, що в сукупності й свідчать про всі ознаки правопорушення.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у скоєних правопорушеннях визнав, просив суд суворо не карати, запевнив, що більше такого не повториться, у скоєному щиро розкаюється.
Прокурор Радько С.Б. у судовому засіданні просив ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні правопорушень, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі, передбаченому санкцією даної статті.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора Радько С.Б., дослідивши адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 , а саме: дані, що містяться у протоколах про адміністративні правопорушення №598 від 03.10.2024, №600 від 03.10.2024 та №599 від 03.10.2024; декларації за 2021р. від 09.09.2024, 2023р від 27.05.2024, 2022 від 09.09.2024; інформацію Могилів-Подільської окружної прокуратури від 23.07.2024; запит до Ямпільської міської ради від 19.02.2024; інформацію Ямпільської міської ради від 29.08.2024: копію Рішення Ямпільської міської ради Могилів-Подільського району Вінницької області №55 від 23.03.2022; копію Розпорядження Ямпільської міської ради Могилів-Подільського району Вінницької області №19к від 01.04.2022; копію Контракту №64 від 01.04.2022; копію Рішення Ямпільської міської ради Могилів-Подільського району Вінницької області №39 від 08.02.2023; копію Контракту №83 від 01.04.2023; копію Рішення Ямпільської міської ради Могилів-Подільського району Вінницької області №91 від 01.04.2024; копію Додаткової Угоди №96 від 01.04.2024; копію Рішення Ямпільської міської ради Могилів-Подільського району Вінницької області №407 від 27.04.2021 7 сесії 8 скликання; копію Статуту комунального підприємства «Дзигівка» Ямпільської міської ради (нова редакція) 2022, затверджений 29.11.2022; копію довідки №36 від 22.08.2024; копію інформації Департаменту проведення спеціальних перевірок та моніторингу способу життя від 06.08.2024; пояснення ОСОБА_1 від 03.10.2024, вважаю доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6, ч.1 ст.172-6 та ч.1 ст.172-6 КУпАП.
При призначені адміністративного стягнення ОСОБА_3 враховую характер скоєних правопорушень та особу винного.
Визнання вини та щире розкаяння відношу до обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення.
Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення не встановлено.
З врахуванням зазначених обставин справи та особи винного, маю підстави застосувати відносно ОСОБА_1 захід адміністративного стягнення, який передбачений санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП у виді штрафу у розмірі, передбаченому санкцією даної статі
Відповідно ч.1 ст.36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.
Відповідно ч.2 ст.36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. Тому, маю підстави для накладення адміністративного стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Відповідно до ч.5 ст.283 КУпАП постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір встановлюється у 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто - 605 гривень 60 копійок. Тому, є всі підстави для стягнення із ОСОБА_1 судового збору в дохід держави.
Керуючись ст.ст.7, 8, 36, 221, 245, 251, 266, 268, 283, 284, 287, 288, 289, 307, 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», суддя
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень.
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, що становить 867 гривень.
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 884 гривні.
На підставі ч.2 ст.36 КУпАП обрати відносно ОСОБА_1 остаточне адміністративне стягнення шляхом поглинання менш суворого адміністративного стягнення більш суворим у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 884 (вісімсот вісімдесят чотири) гривні.
Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави у сумі 605 (шістсот п'ять ) грив ень 60 копійок.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурора не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення (ч.1 ст.307 КУпАП).
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України (ст.308 КУпАП).
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці з дня набрання нею законної сили.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законом (ч.3 ст.307 КУпАП).
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з часу її винесення через Ямпільський районний суд Вінницької області.
Суддя Ямпільського районного суду
Вінницької області Т. В. Гаврилюк