25 жовтня 2024 р. № 400/7611/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , Комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_2 ,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач- ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання відмови ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 9, ч. 1, ст. 23 Закону України «Про мобі лізаційну підготовку та мобілізацію» - протиправними; зобов'язання надати відстрочку від призову на вій ськову службу під час мобілізації ОСОБА_1 на підставі п. 9, ч. 1, ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну під готовку та мобілізацію» з урахуванням висновків суду.
Ухвалою від 19.08.2024 суд відкрив провадження у справі .
Позивач обґрунтовує позов тим, що відповідач протиправно не прийняв рішення про відстрочку від призову позивачу, оскільки відповідно до Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» він має на це право, в зв'язку з тим, що він здійснює постійний догляд за своїм хворим батьком.
Відповідач надав суду відзив, в якому позов не визнає, оскільки позивач всупереч вимог Закону України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та Порядку № 560 від 16.05.2024 не надав висновок ЛКК про постійний догляд. Також відповідач є неналежним відповідачем у справі, а належним повинна бути Комісія з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 .
У відповіді на відзив позивач зазначив, що наданий позивачем висновок від 17.04.2024 є належним документом на підтвердження необхідності постійного догляду.
Ухвалою від 25.09.2024 суд залучив до участі у справі в якості другого відповідача Комісію з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 . Ухвала була отримана комісією 08.10.2024, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. Відповідач 2 відзив та витребувані судом документи у встановлений судом строк не надав.
Відповідно до ст.262 КАС України справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
30.06.2024 ОСОБА_1 надав до Комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки заяву про те, що він є особою, яка на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову на військову службу з мобілізацією, оскільки має батька, який за станом здоров'я потребує постійного догляду.
До заяви було надано: копію паспорту та РНОКПП ОСОБА_1 ; копію паспорту та РНОКПП ОСОБА_2 ; копію свідоцтва про народження, копію свідоцтва про смерть, копію висновку від 17.04.2024 року; копія висновку про результати комплексного вивчення індивідуальних потреб, копію довідки про склад сім'ї, копію свідоцтва про розірвання шлюбу, акт проведення обстеження сім'ї, копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, рішення №2 про призначення/перерахунок компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги.
12.07.2024 Комісією було прийнято рішення щодо відмови у надання відстрочки ОСОБА_1 від призову на військову службу за мобілізацією , в зв'язку відсутністю висновку ЛЛК з рішенням про постійний догляд.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні" введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався. Воєнний стан в Україні триває й наразі.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок військову службу» № 2232-ХІІІ Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Відповідно з абзацом першим частини першої статті 39 Закону № 2232-ХІІ призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законами Україна «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Згідно з ч.5 ст.22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3543 призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин.
Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України прийняв постанову №560 від 16.05.2024, яка набрала чинності 18.05.2024 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період». Цей Порядок визначає: зокрема
-процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення;
У цьому Порядку у розділі «Надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення» чітко передбачено алгоритм дій районного ТЦК:
56. Відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
57. Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:
голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);
члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації. {Абзац перший пункту 58 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 675 від 07.06.2024}
59. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов'язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Позивач при зверненні до відповідача із заявою про відстрочку просив йому надати відстрочку на підставі п.9 ч.1 ст.23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»,
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:
9) зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребують постійного догляду;
Отже, не підлягають призову військовозобов'язані, які зайняті постійним доглядом за хворим своїм батьком, які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребують постійного догляду.
У відзиві зазначено, що заявник не надав до Комісії акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) (додаток 8), у якому зазначаються відомості про наявність (відсутність) інших працездатних членів сім'ї, які могли б здійснювати такий догляд; для особи, яка потребує догляду також зазначено, що до переліку документів необхідно надавати для особи, яка потребує догляду, - довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді. Заявник таких документів не надав, що позбавило комісію прийняти рішення про надання йому відстрочки. Наданий Висновок ЛКК від 17.04.2024 не відображає необхідності здійснення постійного догляду, в ньому лише йдеться мова про денний догляд за ОСОБА_2 вдома з отриманням соціальної послуги. Комісія критично відноситься до записів в п. 3 Висновку щодо постійного стороннього догляду сина ОСОБА_1 за ОСОБА_2 , у зв'язку з тим, що такі записи не передбачені в даній графі «місце проживання особи» та ЛКК вийшла за межі наданих прав та повноважень, записавши на свій розсуд таку інформацію. Окрім того давання такого документу Комісії не відповідає вимогам ПКМУ №560.
Стосовно доводів сторін та наданих суду сторонами доказів суд зазначає:
Законом України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані зайняті постійним доглядом за хворим своїми батьком чи матір'ю, які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребують постійного догляду.
На підтвердження цих обставин позивач надав до відповідача висновок про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, унаслідок яких вони потребують надання соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі форми №080-2/о від 17.04.2024, виданий КНП «Херсонська міська клінічна лікарня», м. Херсон, вул. Кримська 138 в якому зазначено, що батьку позивача рекомендовано соціальні послуги: денного догляду, догляду вдома, отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи. Висновок надано для одержання компенсації фізичною особою, яка надає соціальні послуги. Висновок має печатку Консультаційної комісії.
Суд погоджується з доводами відповідача стосовно того, що :
- у висновку від 17.04.2024 не зазначено про потребу батька позивача саме у постійному догляді- рекомендовано денний догляд,
- висновок надано Консультативною комісією, а не МСЕК чи ЛКК, як то передбачено Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» .
Таким чином, позивачем не надано РТЦ та СК доказів існування обставин, що дають право на відстрочку від призову на підставі п.9 ч.1 ст.23 Законом України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Тому суд вважає, що відповідач правомірно відмовив позивачу у наданні відстрочки від призову.
Клопотання відповідача про залучення третьої особи без самостійних вимог на предмет спору: КНП «Херсонська міська клінічна лікарня», м. Херсон, вул. Кримська 138 задоволенню не підлягає, оскільки відповідно до ст.49 КАС України до участі у справі в якості третьої особи залучається особа, якщо рішення по справі вплине чи може вплинути на її права та обов'язки. Рішення про цій справі не вплине на права та обов'язки лікарні.
Позивач всупереч ст.77 КАС України не надав суду доказів на спростування доводів відповідача, тому позов задоволенню не підлягає.
Також суд зазначає, що заходи забезпечення позову зберігають свою силу до набранням рішенням суду законної сили відповідно до ч.6 ст.157 КАС України.
Судовий збір відповідно до ст.139 КАС України покладається на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Т. О. Гордієнко