Справа № 576/2363/24
Провадження № 2-а/576/17/24
28 жовтня 2024 року Глухівський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого - судді Колодяжного А.О.,
за участю секретаря - Опанасенко Т.В.,
представника відповідача - Бохана М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань суду в м. Глухів справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання протиправною постанови № 2037 від 05.07.2024 р. про накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 17000 грн. за порушення частини третьої статті 210-1 КУпАП. Позивач вважає цю постанову незаконною, оскільки його не повідомляли про обов'язок з'явитись до територіального центру комплектування та соціальної підтримки на 03.06.2024 р. Також протокол про адміністративне правопорушення у його присутності не складався. Постанова про адміністративне правопорушення була складена без його присутності.
Відповідач подав до суду відзив у якому проти позову заперечував.
В судове засідання позивач не з'явився. Подав заяву про розгляд справи у його відсутність.
Представник відповідача проти позову заперечував з підстав, що були викладені у відзиві на позовну заяву.
Суд, розглянувши матеріали справи, прийшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що 05.07.2024 р. постановою № 2037 позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 210-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 грн.
Згідно з даною постановою позивач визнаний винним у тому, що він будучи військовозобов'язаним на 03.06.2024 р. був викликаний до ІНФОРМАЦІЯ_1 , але не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_1 у визначений час без поважних на те причин, чим порушив законодавство про військовий обов'язок і військову службу: абз. 2 ч.1 та ч.3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Адміністративна відповідальність за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП передбачена за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період.
У відповідності до ч. 1 та ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду. Під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях.
Згідно із ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, зобов'язані прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.
Отже, вказаними нормами встановлено обов'язок для громадян з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці для взяття на військовий облік, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду, тощо.
Процедура оповіщення працівників з числа військовозобов'язаних та резервістів передбачена Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 р. № 560 (далі - Порядок).
Зокрема, Порядок визначає залучення підприємств, установ та організацій (тобто роботодавців - юридичних осіб) до проведення призову під час мобілізації. Так, керівники центрів комплектування та соціальної підтримки доставляють до підприємств, установ, організацій розпорядження про проведення заходів оповіщення резервістів та військовозобов'язаних разом із повістками про їх виклик. Своєю чергою, керівники підприємств, установ, організацій після отриманням такого розпорядження зобов'язані видати наказ про проведення оповіщення резервістів та військовозобов'язаних та організовують через відповідальних осіб здійснення оповіщення у робочий час працівників шляхом вручення повісток під їх особистий підпис, повідомляють письмово у триденний строк центр комплектування та соціальної підтримки про результати оповіщення та виконання резервістами та військовозобов'язаними вимог законодавства і невідкладно інформують відповідний центр комплектування та соціальної підтримки про працівників, які відмовилися від отримання повісток, та працівників, які написали заяви про звільнення.
З матеріалів справи слідує, що 29.05.2024 р. відповідач за місцем роботи позивача (ДП Глухівський агролісгосп») направив розпорядження про оповіщення військовозобов'язаних, серед яких значився й позивач, про їх виклик до ІНФОРМАЦІЯ_1 на 03.06.2024 р. на 9 год.
На виконання цього розпорядження 30.05.2024 р. керівником ДП Глухівський агролісгосп» видано наказ про проведення оповіщення військовозобов'язаних, серед яких був і позивач, про необхідність їх прибуття 03.06.2024 р. на 9 год. до ІНФОРМАЦІЯ_1 для уточнення облікових даних.
Листом від 03.06.2024 р. ДП Глухівський агролісгосп» повідомило відповідача про виконання розпорядження та оповіщення військовозобов'язаних, у тому числі й позивача.
Отже, позивач був повідомлений про необхідність явки до ІНФОРМАЦІЯ_1 на 03.06.2024 р. на 9 год., однак він не з'явився туди в установлений день та час чим порушив вимоги законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період.
Доводи позивача про те, що протокол про адміністративне правопорушення у його присутності не складався, спростовуються наданою до суду копією протоколу про адміністративне правопорушення № 2037 від 26.06.2024 р., з якого слідує, що цей протокол був складений з участю позивача.
Що стосується доводів позивача про те, що справа була розглянута у його відсутність і йому не були роз'яснені його права та він не міг надати свої пояснення по суті справи, то з цього приводу суд зазначає наступне.
У відповідності із ст. 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Із протоколу про адміністративне правопорушення № 2037 від 26.06.2024 р. слідує, що під час його складення позивачу було повідомлено про час та місце розгляду його справи на 05.07.2024 р. та йому були роз'яснені його права як особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, про що свідчить його підпис у протоколі.
Однак позивач будучи своєчасно сповіщеним про день розгляду справи, особисто на розгляд справи не з'явився, свого представника не направив, клопотання про відкладення розгляду справи не подав.
Таким чином, уважно розглянувши твердження позивача в світлі всіх наявних матеріалів, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є явно необґрунтованими, а тому в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись статтями 6, 8, 9, 72, 77, 242, 243-246, 286 КАС України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Глухівський міськрайонний суд Сумської області протягом десяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 КАС України.
Суддя А.О. Колодяжний