Постанова від 18.10.2024 по справі 673/1163/24

Деражнянський районний суд Хмельницької області

ін. 32200 , місто Деражня , вул. Миру, 43 тел. (факс): 038 56 2 10 24

18 жовтня 2024 року Справа № 673/1163/24 Провадження № 3/673/759/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Суддя Деражнянського районного суду Хмельницької області Ягодіна Т.В., розглянувши протокол про військове адміністративне правопорушення, який надійшов від ІНФОРМАЦІЯ_1 відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, зареєстрованого по АДРЕСА_1 , проживаючого по АДРЕСА_2 , начальника відділу зберігання боєприпасів військової частини НОМЕР_1 , майора

за ч.2 ст.172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановив:

Згідно протоколу про військове адміністративне правопорушення ЛВХ №308 від 10.10.2024, складеного старшим офіцером групи проведення перевірок та службових розслідувань ІНФОРМАЦІЯ_1 майором ОСОБА_2 , ОСОБА_1 інкримінується вчинення адміністративного правопорушення за наступних обставин.

Так, останній згідно витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройові частині) від 16.10.2023 N 297 призначений наказом Командувача СВ ЗСУ (по особовому складу) від 11.10.2023 № 913, справи на посаду начальника відділу зберігання боєприпасів військової частини НОМЕР_1 прийняв і приступив до виконання службових обов'язків та проходить військову службу по теперішній час.

08.10.2024, близько 18 год. 05 хв., на 13 км автомобільної дороги «Т-2310», поблизу с. Теперівка Хмельницького району, Хмельницької області , водій автомобіля FIAT DOBLO (д/н НОМЕР_2 ) молодший сержант ОСОБА_3 , не впорався з керуванням та з'їхав в кювет, внаслідок чого він та його пасажир, військовослужбовець ОСОБА_4 , отримали тілесні ушкодження. Постраждалі були доставлені до КНП «Деражнянська багатопрофільна лікарня» Хмельницької області.

В подальшому, близько 19 год. 10 хв. 08.10.2024 черговий частини (з безпеки) військової частини НОМЕР_1 майор ОСОБА_1 здійснив перевірку несення служби в добовому наряді начальника пункту зустрічі головного сержанта ОСОБА_5 та виявив відсутність помічника начальника пункту зустрічі ОСОБА_3 .

Крім того, 08.10.2024 року близько 21 год. 52 хв. представниками ІНФОРМАЦІЯ_3 на території військової частини НОМЕР_1 були виявлені головний сержант ОСОБА_5 та солдат ОСОБА_7 , які виконували обов'язки військової служби в нетверезому стані та в подальшому на яких були складені відповідні протоколи про військове адміністративне правопорушення, передбачені ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Так, в ході проведення перевірки з'ясування причин та умов, що сприяли правопорушенню встановлено, що відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 07.10.2024 № 296-НР, головний сержант ОСОБА_5 був призначений в добовий наряд на 08.10.2024 начальником пункту зустрічі військової частини НОМЕР_1 , солдат ОСОБА_8 водієм рухомого патруля, а молодший сержант ОСОБА_3 помічником начальника пункту зустрічі військової частини НОМЕР_1 .

Майор ОСОБА_1 , згідно вищезазначеного наказу, був призначений в добовий наряд на 08.10.2024 року черговим частини (з безпеки) військової частини НОМЕР_1 .

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» (далі по тексту - Статут внутрішньої служби Збройних Сил України) військовослужбовці Збройних Сил України мають права і свободи з урахуванням особливостей, що визначаються Конституцією України, законами України з військових питань, статутами Збройних Сил України та іншими нормативно-правовими актами.

Статті 11 та 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України покладають на кожного військовослужбовця обов'язки щодо знання та утримання в готовності до застосування закріпленого озброєння, бойової та іншої техніки, збереження державного майна, беззастережно виконувати накази командирів (начальників) свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, бути хоробрим ініціативним і дисциплінованим, виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні поря4ш дисципліни. Кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Статтею 17 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України зазначено, що на військовослужбовців під час перебування на бойовому чергуванні, у внутрішньому і гарнізонному наряді, а також під час виконання інших завдань покладаються спеціальні обов'язки. Ці обов'язки та порядок виконання визначаються законами і статутами Збройних Сил України, а та іншими нормативно-правовими актами, що приймаються на основі закон статутів Збройних Сил України.

Статтею 26 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України зазначено, що військовослужбовці залежно від характеру вчинення правопорушення та провини несуть з урахуванням бойового імунітету визначеного Законом України «Про оборону України» дисципліну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до статті 295 Статуту внутрішньої служби Збройних ( України черговий частини призначаються з числа офіцерів управлінь військової частини та батальйонів, а також командирів рот та з тих, хто прирівнюється до них. Він відповідає за своєчасне оповіщення підрозділів та управління військової частини про приведення військової частини в бойову готовність (переведення на функціонування в умовах особливого періоду), за підтримання внутрішнього порядку у військовій частині і несення служби добовим нарядом, а також за зберігання пістолетів та патронів до і військовослужбовців офіцерського, сержантського (старшинського) складу військової частини. Черговий частини підпорядковується командирові військової частини. Йому підпорядковується весь склад добового наряду військової частини.

Також вищезазначені обов'язки передбачені в абзаці першому розділ «Функціональні обов'язки» Інструкції черговому частини (з безпеки), яка затверджена командиром військової частини НОМЕР_1 13.12.2023 року, зокрема щодо підтримання внутрішнього порядку у військовій частині і несення служби добовим нарядом.

Згідно із абзацом 8 статті 298 Статуту внутрішньої служби Збройних ( України, черговий частини зобов'язаний особисто перевіряти не менше двічі на добу (з них один раз у ночі) несення служби добовим нарядом і додержання внутрішнього порядку в підрозділах, вживати заходів для запобігання кримінальним та іншим правопорушенням, випадкам порушення вимог безпеки, а також для усунення виявлених недоліків.

У відповідності до вимог статті 32 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України майор є начальником за військовим званням для військовослужбовців рядового, молодшого і старшого сержантського і старшого сержантського складу.

Майор ОСОБА_1 за своїм військовим званням та статутними правами і обов'язками наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями та являється військовою службовою особою.

Згідно вимог ст.ст. 1, 2, 3, 4 Закону України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» військова дисципліна досягається шляхом особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Військової присяги, виконання своїх обов'язків, вимог військових статутів, а також зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів та накази командирів.

Однак, майор ОСОБА_1 недбало віднісся та знехтував вимогами відповідних статутів Збройних Сил України та Інструкції, які передбачають порядок виконання ним вищезазначених обов'язків військової служби. Адже 08.10.2024, близько 19 год. 10 хв., перебуваючи на території військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ) черговий частини (з безпеки) військової частини НОМЕР_1 майор ОСОБА_1 під час перевірки несення служби в добовому наряді начальника пункту зустрічі головного сержанта ОСОБА_5 , не вжив відносно нього відповідних заходів щодо запобігання правопорушення, який на той час перебував з ознаками алкогольного сп'яніння, що підтверджується поясненням останнього (головний сержант ОСОБА_5 підтвердив, що дійсно, близько 15 год. 00 хв., вжив алкогольний напій, а саме горілку в кількості 350 грам). Також в подальшому майор ОСОБА_1 не здійснив перевірку інших військовослужбовців задля підтримання внутрішнього порядку у військовій частині і несення служби добовим нарядом, що виявилося в тому, що 08.10.2024 року, близько 21 год. 52 хв., представниками ІНФОРМАЦІЯ_3 на території військової частини НОМЕР_1 був виявлений також солдат ОСОБА_7 , який виконував обов'язки військової служби в нетверезому стані та відповідно було підтверджене алкогольне сп'яніння у головного сержанта ОСОБА_5 , якого теж виявили представники ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Враховуючи вищевикладене, неналежний контроль та відповідно недбале ставлення до своїх службових обов'язків та до військової служби з боку майора ОСОБА_1 призвело до того, що головний сержант ОСОБА_5 та солдат ОСОБА_7 виконували обов'язки військової служби в добовому наряді в нетверезому стані.

Дане правопорушення, щодо порядку виконання службових обов'язків та здійснення належного контролю за підпорядкованим особовим складом, характеризується суспільно-небезпечною бездіяльністю у вигляді недбалого ставлення майора ОСОБА_1 до військової служби та суспільно- небезпечними наслідками, які можуть настати в результаті порушення правил здійснення чергування особовим складом у добовому наряді.

За таких обставин, черговий частини ( з безпеки) військової частини НОМЕР_1 майор ОСОБА_1 будучи військовою службовою особою, виконуючи обов'язки військової служби в умовах особливого періоду, в порушення вимог ст.. ст.. 1, 2, 3, 4 Дисциплінарного статуту ЗСУ та ст. ст.. 9, 11, 16, 17, 295, 298 Статуту внутрішньої служби ЗСУ, абзацу першого розділу 1 «Функціональні обов'язки» Інструкції черговому частини ( з безпеки), яка затверджена командиром військової частини НОМЕР_1 від 13.12.2023 року, неналежно виконував свої службові обов'язки через недбале ставлення до них, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явися, подавши клопотання про завершення розгляду справи у його відсутності. При цьому будучи присутнім у попередньому засіданні показав на невизнання ним своєї винуватості у вказаному правопорушенні. Зауважив, що дійсно у вказаний у протоколі про адміністративне правопорушення день був призначений у добовий наряд черговим частини (з безпеки). На виконання вимог інструкції чергового частини (з безпеки), в період з 11год. 30хв. по 13год. 30хв. здійснював перевірку несення служби у варті та місцях несення добового наряду, в подальшому виконував обов'язки згідно вказаної інструкції. Близько 18год. 10хв. отримав телефонний дзвінок від командира військової частини та в ході розмови дізнався про дорожньо-транспортну пригоду, яка сталася ймовірно за участі військовослужбовців частини. На виконання наказу командира військової частини, прибув до пункту зустрічі, де начальник пункту зустрічі ОСОБА_5 повідомив, що спостерігач відділення спостереження роти охорони молодший сержант ОСОБА_3 , залишивши зброю, відбув у туалет близько 40хв. назад і не повернувся. Тоді ж було організовано групу пошуку молодшого сержанта ОСОБА_3 на території військової частини. Після цього, за вказівкою командира військової частини відбули до КНП «Деражнянська МБЛ», де і було встановлено, що ДТП сталася за участі водія ОСОБА_3 . Зауважив, що перевірку добового наряду, згідно інструкції чергового частини (з безпеки) здійснює двічі. Наступна перевірка мала відбутися в нічний час. Про те, що начальник пункту зустрічі ОСОБА_5 о 18год. 10хв. перебував у стані сп'яніння за зовнішнім виглядом не було зрозуміло. Щодо солдата ОСОБА_7 вказував, що на час перевірки ним пункту зустрічі о 18год 10хв, останнього на місці не було, оскільки такий являється водієм та у зазначений час здійснював виїзд за межі території військової частини. Після розмови із ОСОБА_5 з останнім близько 20год. також спілкувалися працівники ВСП. Після підтвердження інформації про участь військовослужбовця ОСОБА_3 , який перебував з ознаками алкогольного сп'яніння у ДТП, працівниками ВСП доставлено до військової частини прилад для огляду на стан алкогольного сп'яніння та проведено такий відносно усього складу добового наряду. В ході огляду стан алкогольного сп'яніння підтверджено у військовослужбовців ОСОБА_5 та ОСОБА_7 .

Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши всі письмові докази, приходить до висновку, що в діях останнього відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП.

Відповідно до ст. 245 КУпАП одним із завдань провадження в справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно ч. 2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до положень ст.ст.251, 252, 280, 283 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.

При цьому орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Склад адміністративного правопорушення - це сукупність встановлених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак, наявність яких характеризує діяння як адміністративне правопорушення (проступок).

Адміністративна відповідальність згідно диспозиції ч. 2 ст.172-15КУпАП настає у разі недбалого ставлення військової службової особи до військової служби в умовах особливого періоду, тобто об'єктивна сторона правопорушення полягає саме у вчиненні дій чи бездіяльності, яка свідчить про недбале ставлення до виконання конкретних обов'язків особи щодо військової служби. При цьому недбале ставлення до служби передбачає невиконання або неналежне виконання військовою службовою особою своїх службових обов'язків через недбале чи несумлінне ставлення до них. Суб'єктом вказаного правопорушення є військова службова особа.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно із ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

За положеннями ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні,чи підлягає вона адміністративній відповідальності,чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Так, згідно розділу 1 інструкції чергового частини (з безпеки), затвердженої командиром військової частини НОМЕР_1 від 13.12.2023 року останній призначається з числа офіцерів управління військової частини, а також командирів рот та командирів взводів. Він відповідає за своєчасне оповіщення підрозділів та управління військової частини про переведення на функціонування в умовах особливого періоду, за підтримання внутрішнього порядку у військовій частині і несення служби добовим нарядом, а також за зберігання зброї та патронів до неї військовослужбовців управління військової частини. Черговий частини підпорядковується командирові військової частини. Йому підпорядковується весь склад добового наряду військової частини.

Також, черговий частини, зокрема зобов'язаний:

-особисто перевіряти не менше ніж двічі на добу (з них один раз уночі) несення служби добовим нарядом та варти і додержання внутрішнього порядку в підрозділах, вживати заходів для запобігання кримінальним та іншим правопорушенням, випадкам порушення;

-постійно перебувати в кімнаті чергового частини (з безпеки), виходячи у службових справах, залишати замість себе помічника й сповіщати йому куди і на який час вибув;

-проводити огляд зовнішнього вигляду військовослужбовців, які звільняються із розташування військової частини.

Згідно розділу 2 вказаної Інструкції, який регулює порядок дій чергового частини під час підготовки до чергування, під час приймання та несення чергування медичний огляд особового складу, який заступає на чергування проводиться з 8.50 до 9.00 в день заступання на чергування в медичному пункті, результати огляду відображаються в Журналі медичного огляду.

Під час проведення розводу черговий частини (з безпеки) перевіряє склад добового наряду, виявляє осіб, які не можуть нести службу за станом здоров'я або з інших причин, перевіряє зовнішній вигляд особового складу,знання ним своїх обов'язків, справність зброї і дає вказівки щодо усунення виявлених недоліків, проводить короткий інструктаж чергових на всіх місцях несення служби.

Також з вказаної Інструкції вбачається, що помічник чергового (з безпеки) проводить особисту перевірку несення служби у варті та на місцях несення добового наряду та бойового чергування з ППП, залишаючи за себе помічника двічі- в період з 11.30 по 13.30, а також з 23.00 до 02.00.

Згідно розділу 4 Інструкції у випадку самовільного залишення військовослужбовцями військової частини черговий військової частини негайно доповідає командиру та заступнику командира військової частини, старшому оперативному черговому командного центру штабу КСВЗСУ та інформує чергового військової контррозвідки СБУ у Хмельницькій області, оперативного чергового ІНФОРМАЦІЯ_4 . За вказівкою командира військової частини віддає необхідні розпорядження щодо затримання військовослужбовців, які перебувають у розшуку, та діє відповідно до інструкції.

У відповідності до розділу 10 Інструкції, який регулює порядок дій та часові показники надання доповідей у разі отримання інформації про події (злочин), порушені кримінальні справи у військовій частині, черговий частини з безпеки зобов'язаний: негайно доповісти командиру, заступнику командира військової частини, заступнику командира військової частини з морально-психологічного забезпечення, викликати начальника відділення персоналу та стройове та безпосередніх командирів військовослужбовця; по узгодженню з командиром військової частини доповідати нові дані про скоєне правопорушення старшому оперативному черговому командного центру штабу КСВ ЗСУ та оперативному черговому ВСП.

Крім того, у разі встановлення (надходження інформації) про резонансну подію чи злочин таку інформацію надавати негайно на службовий телефон чергового спеціалізованої прокуратури з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері та на протязі доби повідомлення письмово за визначеною формою.

Суд зважає, що означена Інструкція чергового частини (з безпеки) детально регламентує його обов'язки із зазначенням часових проміжків для їх виконання.

За вказаних обставин, ОСОБА_1 , який за посадою перебуває у підпорядкування командира військової частини, після отримання від командира військової частини інформації про можливе вчинення правопорушення військовослужбовцями військової частини, діяв за вказівками останнього та відповідно до означеної Інструкції, яка в свою чергу не покладає на чергового частини (з безпеки) у таких випадках проводити зовнішній огляд (в тому числі на стан алкогольного сп'яніння) усіх військовослужбовців, які перебувають у добовому наряді.

За таких обставин, зібрані та дослідженні докази не підтверджують факт неналежного виконання ОСОБА_1 своїх обов'язків, через недбале до них ставлення, інших доказів доведення вини останнього суду не надано і судом не здобуто.

Обов'язок щодо збирання доказі покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.

У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення. За таких обставин, враховуючи викладене, суд прийшов до висновку про відсутність у діях ОСОБА_1 , складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.10, 172-15, 247, 280, 283, 284 КУпАП, -

постановив:

Справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст.172-15 КУпАП, щодо ОСОБА_1 закрити на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом 10днів з дня її проголошення до Хмельницького апеляційного суду.

Суддя Деражнянського районного суду Хмельницької області Т. В. Ягодіна