Деражнянський районний суд Хмельницької області
ін. 32200 , місто Деражня , вул. Миру, 43 тел. (факс): 038 56 2 10 24
18 жовтня 2024 року Справа № 673/1155/24 Провадження № 3/673/754/24
Суддя Деражнянського районного суду Хмельницької області Ягодіна Т.В., розглянувши матеріали, які надійшли від військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого по АДРЕСА_1 , проживаючого в АДРЕСА_2 , військовослужбовця, військова частина НОМЕР_1 , стрільця зенітно-ракетного взводу ІНФОРМАЦІЯ_2,солдата,-
за ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
Згідно протоколу про військове адміністративне правопорушення серії НОМЕР_1 №27 від 10.10.2024 року, складеного заступником командира підтримки персоналу ІНФОРМАЦІЯ_2 військової частини НОМЕР_1 майором ОСОБА_2 , 09.10.2024 року о 18 год. 00 хв. головний сержант зенітно-ракетного взводу ІНФОРМАЦІЯ_2 військової частин НОМЕР_1 сержант ОСОБА_3 та командир відділення зенітно-ракетного взводу ІНФОРМАЦІЯ_2 військової частини НОМЕР_1 старший солдат ОСОБА_4 помітив ОСОБА_1 , солдата ІНФОРМАЦІЯ_3 військової частини НОМЕР_1 , у якого було порушено координацію рухів, запах алкоголю з ротової порожнини, а також змазаність мови, млявість і загальмованість. Після доповіді заступнику командира з психологічної підтримки персоналу ІНФОРМАЦІЯ_2 був доставлений до «Деражнянської багатопрофільної лікарні» м. Деражня Хмельницької області для медичного огляду на встановлення факт перебування в стані алкогольного сп'яніння. Документи, пояснення, що можуть зняти провину не надав, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Ознайомившись зі змістом вказаного протоколу, суд вважає, що він не відповідає вимогам, визначеним Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Так, у відповідності до ч.1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Всупереч положенням вказаної статті КУпАП, в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено конкретну суть правопорушення, яке ставиться у вину ОСОБА_1 , із врахування диспозиції ч. 3 ст.172-20 КУпАП.
Так, згідно ч.3 ст. 172-20 КУпАП адміністративна відповідальність настає за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
При цьому у відповідності до ч. 1 вказаної статті, передбачено адміністративну відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Згідно ч. 2 вказаної статті адміністративна відповідальність настає за участь начальників (командирів) та інших керівників у розпиванні з підлеглими військовослужбовцями, а також військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час виконання ними обов'язків військової служби, або невжиття ними заходів для відсторонення від обов'язків військової служби осіб, які перебувають у нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або приховування випадків розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, появи на території військової частини в нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння підлеглих військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів.
Формулювання обвинувачення ОСОБА_1 у викладеній у протоколі про адміністративне правопорушення НОМЕР_1 №27 формі не відображає усіх ознак об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, що позбавляє особу, щодо якої складено протокол, можливості ефективно захищатися від пред'явленого обвинувачення (порушено право на захист) і робить неможливим об'єктивний судовий розгляд справи.
Наведені порушення закону є істотними і не можуть бути усунуті судом.
За таких обставин, в силу п. 2 ст. 278 КУпАП матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_5 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП слід повернути органу, який порушив адміністративне переслідування, для доопрацювання, під час якого необхідно усунути вищевказані недоліки.
У разі пред'явлення ОСОБА_1 нового (конкретного) обвинувачення (правильного складення протоколу про адміністративне правопорушення) слід виконати вимоги ст.ст. 254, 256 КУпАП.
З урахуванням наведеного, керуючись ст.ст. 245, 256, 278 КУпАП,
постановив:
Направити справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП, відносно ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Деражнянського районного суду Хмельницької області Т. В. Ягодіна