Постанова від 16.10.2024 по справі 191/4737/24

Справа № 191/4737/24

Провадження № 3/191/1710/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2024 року м. Синельникове

Суддя Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області Костеленко Я.Ю., за участю секретаря - Омельченко К.В., прокурора - Чеботарьова ОІ., правопорушника- ОСОБА_1 , розглянувши у судовому засіданні в залі суду м.Синельникове адміністративний матеріал, який надійшов з Управління стратегічних розслідувань Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України в Дніпропетровській області стосовно

ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт.Роздори Синельниківського район Дніпропетровської області, РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, молодшого інспектора 2 категорії відділу режиму і охорони -старшого сержанта внутрішньої служби ДУ «Дніпровська установа виконання покарань (№4№) , перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи молодшим інспектором 2 категорії відділу режиму і охорони Державної установи «Дніпровська установа виконання покарань (№4)», в порушення вимог абз.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом «щорічна» за 2021 рік о 20.44 год. 01.04.2024, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 , будучи молодшим інспектором 2 категорії відділу режиму і охорони Державної установи «Дніпровська установа виконання покарань (№4)», в порушення вимог абз.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом «щорічна» за 2022 рік о 21.03 год. 26.06.2024, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП

Крім того, ОСОБА_1 , будучи молодшим інспектором 2 категорії відділу режиму і охорони Державної установи «Дніпровська установа виконання покарань (№4)», в порушення вимог абз.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом «щорічна» за 2023 рік о 21.07 год. 26.06.2024, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 всудовому засіданні свою провину у скоєному визнала та пояснила, що у 2021 році пішла у відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та думала, що у зв'язку з воєнним станом подачу декларацій призупинили. Крім того, довідки про доходи їй не надходили та вона вважала, що норма про призупинення подачу декларацій діє. Коли їй зателефонували з поліції та пояснили, що порушила норми закону, вона одразу подала необхідні декларації за минулі роки. За час, коли вона перебуває у декретній відпустці, ніхто з місця роботи їй не телефонував та не повідомляв про відновлення декларування та необхідності подати декларації.

Прокурор просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу.

Суд, заслухавши пояснення правопорушника ОСОБА_1 , з урахуванням думки прокурора, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, доведена з огляду на наступне.

Відповідно наказу ДУ «Дніпровська установа виконання покарань (№4)» №74/ОС-19 від 08.04.2019 «Про особовий склад» ОСОБА_2 призначено на посаду молодшого інспектора 2 категорії відділу режиму і охорони ДУ «Дніпровська установа виконання покарань (№4)» з 08.04.2019 та на підставі Закону України «Про державну виконавчу службу України», наказу Міністерства юстиції України від 22.11.2016 №3301/5 «Про затвердження порядку присвоєння спеціальних звань особам рядового і начальницького складу Державної криміншіьно-виконавчої служби України та позбавлення спеціальних звань», Положення про установу, присвоєно первинне спеціальне звання молодшого начальницького складу останній присвоєне звання молодший сержант внутрішньої служби.

Згідно з наказом ДУ «Дніпровська установа виконання покарань (№4)» №89/ОС-22 від 02.05.2022 до облікових документів старшого сержанта внутрішньої служби ОСОБА_2 було внесено зміни зв'язку зі зміною прізвища на ОСОБА_1 .

З 01.02.2022 по 06.06.2022 ОСОБА_1 перебувала у відпустці з зв'язку з вагітністю та пологами, що підтверджується витягом з наказу №83/ОСВП-21 від 03.11.2021, та з 20.06.2022 по 05.04.2025 остання перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (наказ №26/ОС/ВП-22 від 16.06.2022).

Відповідно до Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» на осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України поширюються вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».

Згідно з ч.8 ст.14 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» особи рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України зобов'язані подавати щороку до 1 квітня декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених зазначеним Законом.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що суб'єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 4 частини 1 статті 3 Закону, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Відповідно до абзацу 16 частини 1 статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані щорічно до першого квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.

Рішенням Національного агентства від 10.06.2016 №3 затверджено Порядок подачі декларацій відповідно до ст.45 Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Законом України «Про зaтвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від З березня 2022 року № 2115-ІХ було призупинено компанію декларування в Україні.

12.10.2023 набрав чинності Закон України № 3384-ІХ, яким відновлено декларування та функції НАЗК.

Відповідно до п. 2 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Відповідно до роз'яснень НАЗК щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» від 13.11.2023 №4, за загальним правилом до 31.01.2024 слід подати щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди; декларацію при звільненні за 2022-2023 роки (якщо обов'язок подання декларації настав до 11.10.2023 включно); декларацію кандидата на посаду за 2021 та 2022 звітні періоди (якщо кінцевий строк їх подання настав у період з 24.02.2022 по 11.10.2023 включно).

Тобто, у період з 12.10.2023 до 31.01.2024 тривала компанія з декларування, а ОСОБА_1 у строк не пізніше 31.01.2024 повинна була подати щорічні декларації за 2022 та 2023 роки, а також подати щорічну декларацію за 2021 рік в строк до 01 квітня 2021 року.

Згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua» ОСОБА_1 , будучи молодшим інспектором 2 категорії відділу режиму і охорони Державної установи «Дніпровська установа виконання покарань (№4)», подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулі 2021, 2022 та 2023 роки за типом «щорічна» лише о 20.44 год. 01.04.2024, о 21.03 год. 26.06.2024 та о 21.07 год. 26.06.2024 відповідно, тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі таких декларацій.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулі роки, чим вчинила адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідальність за які передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Обставиною, що пом'якшує покарання ОСОБА_1 , суд вважає щире каяття.

Обставин, що обтяжують покарання, судом не встановлено.

Але, як було встановлено судом з пояснень правопорушника та матеріалів справи, остання перебувала у відпустці по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку та вважала, що декларування призупинено у зв'язку з введенням воєнного стану, та подала необхідні декларації одразу після того, як їй стало відомо про порушення.

Суд вважає, що встановлені судом обставини свідчать про відсутність у правопорушника умислу на вчинення адміністративного правопорушення, а її дії не несуть великої суспільної шкідливості та не завдають збитків державним або суспільним інтересам.

Враховуючи викладене, суд вважає, що вчинене ОСОБА_1 адміністративне правопорушення являється малозначним.

Відповідно до ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

З урахуванням особи правопорушника, її соціального та майнового стану, характеру вчиненого адміністративного правопорушення, відсутність негативність наслідків її дій, суд вважає доцільним застосувати до ОСОБА_1 положення ст. 22 КУпАП і звільнити її від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням.

Відповідно до ч.2 ст. 284 КУпАП у справі про адміністративне правопорушення при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття справи.

Керуючись ст.22, 36, 40-1, ч.1 ст.172-6, 251, 283, 284, 294 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП у зв'язку з малозначністю вчиненого правопорушення та обмежитись усним зауваженням.

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП закрити.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Дніпровського апеляційного суду через Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області.

Суддя Я. Ю. Костеленко