23 жовтня 2024 року Чернігів Справа № 620/10881/24
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Соломко І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Заступника керівника Чернігівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернігівській області до Михайло-Коцюбинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом Заступника керівника Чернігівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернігівській області (далі також - позивач) до Михайло - Коцюбинсьої селищної ради Чернігівського району Чернігівської області (далі також - відповідач), про визнання протиправною бездіяльність Михайло-Коцюбинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області щодо не вчинення дій по забезпеченню виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки на захід 3,0 км від с. Мньов, Чернігівського району за географічними координатами 51.444584 П.Ш. 30.680265 С.Д., орієнтовною площею 2,0 га (паспорт № 543 від 15.06.2017) для розміщення на ній сміттєзвалища, винесення в натурі та встановлення на місцевості меж земельної ділянки, а також здійснення державної реєстрації прав на дану земельну ділянку та зобов'язання Михайло-Коцюбинську селищну раду Чернігівського району Чернігівської області вчинити дії щодо забезпечення виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки на захід 3,0 км від с. Мньов, Чернігівського району за географічними координатами 51.444584 П.Ш. 30.680265 С.Д., орієнтовною площею 2,0 га (паспорт № 543 від 15.06.2017) для розміщення на ній сміттєзвалища, винесення в натурі та встановлення на місцевості меж земельної ділянки, а також здійснення державної реєстрації прав на дану земельну ділянку.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідачем не вживаються заходи щодо виконання вимог чинного законодавства у сфері поводження з відходами.
15.08.2024 ухвалою суду провадження у справі відкрито, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідачем відзив на позов не подано.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами ( частина шоста статті 162 КАС України).,
Відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
25.03.2021 Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області направлено на адресу органів місцевого самоврядування вимогу, якою зобов'язано вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, що зайняті під полігонами та звалищами для захоронення твердих побутових відходів, визначення меж цих ділянок з встановленням межових знаків, тощо.
Рішенням Михайло-Коцюбинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області (десята сесія восьмого скликання) від 03.09.2021 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності на території Михайло - Коцюбинсьої селищної ради Чернігівського району Чернігівської області ( а.с. 43).
Станом на день звернення до суду відповідачем не вчинено дії щодо забезпечення виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки на захід 3,0 км від с. Мньов, Чернігівського району за географічними координатами 51.444584 П.Ш. 30.680265 С.Д., орієнтовною площею 2,0 га (паспорт № 543 від 15.06.2017) для розміщення на ній сміттєзвалища, винесення в натурі та встановлення на місцевості меж земельної ділянки, а також здійснення державної реєстрації прав на дану земельну ділянку.
Враховуючи наведене, позивач вважає, що відповідачем не забезпечено в повному обсязі виконання делегованих та власних повноважень у сфері охорони навколишнього природного середовища, а саме не оформлено правовстановлюючих документів на земельну ділянку зайняту під сміттєзвалище для захоронення твердих побутових відходів.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до ст.131-1 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді.
Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене ст.2, 23 Закону України «Про прокуратуру» та ст.53 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно із положеннями ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави.
Обираючи форму представництва, прокурор визначає, у чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту.
В частині 4 ст. 53 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів (ст.35 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»).
Відповідно до п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 №275, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра енергетики та захисту довкілля і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Згідно з п.7 вказаного Положення, Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно з Положенням про Державну екологічну інспекцію у Чернігівській області (далі - Інспекція), затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 02.02.2021 №56, Інспекція відповідно до покладених на неї функцій здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів.
Пунктами 3, 6, 7 Положення передбачено, що Інспекція має право проводити перевірки, надавати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства, розраховувати розмір шкоди, збитків і втрат, заподіяних внаслідок порушення законодавства, виступати позивачем та відповідачем у судах.
Таким чином, орган державного контролю, який уповноважений здійснювати захист інтересів держави з питань дотримання законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, у т.ч. з питання, яке є предметом даного позову, у межах Чернігівської області, є Державна екологічна інспекція України в Чернігівській області.
13.06.2024 прокуратурою до Державної екологічної інспекції у Чернігівській області направлено листа щодо вжитих Інспекцією заходів щодо зобов'язання виконання відповідачем вимог про усунення порушень виявлених за результатами проведеної перевірки.
За інформацією Державної екологічної інспекції у Чернігівській області (лист від 19.06.2024 №03/1710) остання до суду не зверталась. Проти здійснення представництва інтересів Інспекції в суді не заперечує (а.с.47).
Вказане свідчить про бездіяльність уповноваженого органу та підтверджує наявність підстав для вжиття заходів реагування прокурором, оскільки в іншому випадку інтереси держави залишатимуться незахищеними.
Так, згідно зі ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції, зокрема, забезпечують реалізацію екологічної політики України, екологічних прав громадян; здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до вимог ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено надання згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об'єктів, у тому числі місць чи об'єктів для розміщення відходів.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад у галузі охорони навколишнього природного середовища в межах своєї компетенції, зокрема, організують розробку місцевих екологічних програм; затверджують за поданням обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, а на території Автономної Республіки Крим - органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища для підприємств, установ та організацій ліміти скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, за винятком скидів, що призводять до забруднення природних ресурсів загальнодержавного значення або навколишнього природного середовища за межами відповідно села, селища, міста; організують збір, переробку, утилізацію і захоронения відходів на своїй території (ч.1 ст.19 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»).
Відповідно до ст.1 Закону України «Про відходи» збирання відходів - діяльність, пов'язана з вилученням, накопиченням і розміщенням відходів у спеціально відведених місцях чи об'єктах, включаючи сортування відходів з метою подальшої утилізації чи видалення; розміщення відходів - зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах; відведені місця чи об'єкти - місця чи об'єкти (місця розміщення відходів, сховища, полігони, комплекси, споруди, ділянки надр тощо), на використання яких отримано дозвіл уповноважених органів на видалення відходів чи здійснення інших операцій з відходами.
Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування, з урахуванням вимог земельного, природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно встановлених лімітів та умови їх зберігання.
Відповідно до ст.21 вказаного Закону органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують, зокрема, організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; вирішення питань щодо розміщення на своїй території об'єктів поводження з відходами; здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території; надання згоди на розміщення на території села, селища, міста місць чи об'єктів для зберігання та захоронення відходів, сфера екологічного впливу функціонування яких згідно з діючими нормативами включає відповідну адміністративно-територіальну одиницю. Органи місцевого самоврядування приймають рішення про відвід земельних ділянок для розміщення відходів і будівництва об'єктів поводження з відходами.
З метою повного обліку та опису функціонуючих, закритих та законсервованих місць видалення відходів, їх якісного і кількісного складу, а також здійснення контролю за впливом відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини ведеться реєстр місць видалення відходів. Реєстр місць видалення відходів ведеться на підставі відповідних паспортів, звітних даних виробників відходів, відомостей уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами, (ст.28 Закону України «Про відходи»).
Згідно з вимогами ст.33 Закону України «Про відходи», зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення). На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів. Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання. Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для відходів, заявлених на одержання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.
У відповідності до вимог ч.1 ст.91 Земельного кодексу України, ч.1 ст.35 Закону України «Про охорону земель», власники земельних ділянок зобов'язані, у тому числі, забезпечувати використання їх за цільовим призначенням; додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля; підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі; за свій рахунок привести земельну ділянку у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком здійснення такої зміни не власником земельної ділянки, коли приведення у попередній стан здійснюється за рахунок особи, яка незаконно змінила рельєф.
Таким чином, суд погоджується з тим, що у порушення вимог Земельного кодексу України, Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про відходи», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про охорону земель», Порядку введення реєстру місць видалення відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 №1216, Михайло - Коцюбинсьою селищною радою Чернігівського району Чернігівської області не забезпечено оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку зайняту під сміттєзвалищем для захоронення твердих побутових відходів.
Станом на момент розгляду справи в суді правовстановлюючі документи на земельну ділянку зайняту під сміттєзвалищем для захоронення твердих побутових відходів не оформлені.
Згідно із ч.1,2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
Частинами 1-3 ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо.
З огляду на сукупність викладених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги необхідно задовольнити.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Михайло-Коцюбинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області щодо не вчинення дій по забезпеченню виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки на захід 3,0 км від с. Мньов, Чернігівського району Чернігівської області за географічними координатами 51.444584 П.Ш. 30.680265 С.Д., орієнтовною площею 2,0 га (паспорт № 543 від 15.06.2017) для розміщення на ній сміттєзвалища, винесення в натурі та встановлення на місцевості меж земельної ділянки, здійснення державної реєстрації прав на дану земельну ділянку.
Зобов'язати Михайло-Коцюбинську селищну раду Чернігівського району Чернігівської області вчинити дії щодо забезпечення виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки на захід 3,0 км від с. Мньов, Чернігівського району Чернігівської області за географічними координатами 51.444584 П.Ш. 30.680265 С.Д., орієнтовною площею 2,0 га (паспорт № 543 від 15.06.2017) для розміщення на ній сміттєзвалища, винесення в натурі та встановлення на місцевості меж земельної ділянки, здійснити державну реєстрацію прав на дану земельну ділянку.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.
Позивач: Заступник керівника Чернігівської окружної прокуратури вул. Шевченка, 1,м. Чернігів,Чернігівська обл., Чернігівський р-н,14000 код ЄДРПОУ 0291011426.
Позивач: Державна екологічна інспекція у Чернігівській області, вул. Пантелеймонівська,12, м. Чернігів,14017, код ЄДРПОУ 38053846.
Відповідач: Михайло-Коцюбинська селищна рада Чернігівського району Чернігівської області вул. Шевченка, 50,с-ще Михайло-Коцюбинське,Чернігівський р-н, Чернігівська обл.,15552 код ЄДРПОУ 04412509.
Повний текст рішення виготовлено 23 жовтня 2024 року.
Суддя І.І. Соломко