Справа № 560/9872/24
іменем України
23 жовтня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 9227-7918/Ч-03/8-2200/24 від 08.05.2024, №2200-0305-8/46529 від 13.05.2024, №10828-9517/Ч-03/8-2200/24 від 07.06.2024 та №12330-10937/Ч-03/8-2200/24 від 03.07.2024 про відмову у нарахуванні й виплаті пенсії по інвалідності державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII у розмірі 60% від заробітку, зазначеного у довідках №21-146зп від 12.06.2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та №21-146зп від 12.06.2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), виданих Офісом Генерального прокурора та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити нарахування й виплатити пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII, починаючи із 16.10.2023, у розмірі 60% від заробітку, зазначеного у довідках №21-146зп від 12.06.2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та №21-146зп від 12.06.2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, виданих Офісом Генерального прокурора.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.02.2024 у справі №560/20318/23 відповідач призначив з пенсію державного службовця по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу". Листами від 08.05.2024, від 13.05.2024, від 07.06.2024, від 03.07.2024 відповідач повідомив про відсутність підстав для врахування довідок від 12.06.2024 №21-146зп. Вважає протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо неврахування довідок про складові заробітної плати при розрахунку пенсії державного службовця. Просить задовольнити позов.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Оскільки відповідач правом на подання відзиву не скористався, то відповідно до вимог частини 6 статті 162 КАС України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.
Позивачка - ОСОБА_1 з 03.03.2017 з перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримувала пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV.
Рішенням від 27.02.2024 у справі №560/20318/23 Хмельницький окружний адміністративний суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву позивачки від 16.10.2023 про перехід на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу", з урахуванням правової позиції, викладеної судом у рішенні.
23.04.2024 позивачка звернулася до пенсійного органу із заявою щодо виконання судового рішення від 27.02.2024 у справі №560/20318/23.
Листом від 08.05.2024 відповідач повідомив, що повторно розглянув заяву від 16.10.2023 про перехід на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу". Оскільки, довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 17.08.2023 №21-162зп, видана Офісом Генерального прокурора, не відповідає вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622, розмір пенсії по інвалідності обчислений без врахування цієї довідки. Розмір пенсії становить 2093,00 грн, що є меншим ніж той, що до виконання рішення суду (9433,46 грн - станом на 16.10.2023).
Листом від 13.05.2024 пенсійний орган повідомив, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.02.2024 у справі №560/20318/23 перевів на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу". Роз'яснив, що розмір пенсії після виконання судового рішення зменшився та рекомендував звернутися до сервісного центру для узгодження питання щодо проведення перерахунку пенсії на виконання зазначеного рішення суду.
23.05.2024 позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо виконання рішення суду від 27.02.2024 у справі №560/20318/23 з урахуванням довідок від 22.05.2024 №21-136зп (про розмір посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років по посаді головного спеціаліста станом на травень 2024 року, та про складові заробітної плати за період роботи з 01.09.2018 по 31.08.2023), виданих Офісом Генерального прокурора.
Листом від 07.06.2024 відповідач зазначив, що провести перерахунок пенсії із врахуванням довідок від 22.05.2024 №21-136зп, виданих Офісом Генерального прокурора, немає підстав, оскільки, рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.02.2024 у справі №560/20318/23 не покладені зобов'язання щодо обчислення пенсії з урахуванням згаданих довідок про складові заробітної плати. Крім того, з 01.01.2024 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України №1409 від 29.12.2023 "Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році", якою затверджена схема посадових окладів на посадах державної служби. Відповідно до пункту 12 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" від 09.11.2023 №3460-IX у 2024 році заробітна плата державного службовця державного органу, який провів класифікацію посад державної служби, складається з посадового окладу, надбавки за ранг державного службовця, надбавки за вислугу років, місячної або квартальної премії, компенсації за додаткове навантаження та за вакантною посадою, грошової допомоги, що виплачується з наданням щорічної основної оплачуваної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та інших доплат, передбачених законами України. Тому взяти до увагу довідку від 22.05.2024 №21-136зп про складові заробітної плати за період роботи з 01.09.2018 по 31.08.2023 (надбавка за інтенсивність, премія місячна, інші виплати, індексація заробітної плати), видану Офісом Генерального прокурора, немає підстав.
18.06.2024 позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо виконання рішення суду від 27.02.2024 у справі №560/20318/23 з урахуванням довідок від 12.06.2024 №21-146зп (про розмір посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років по посаді головного спеціаліста станом на жовтень 2023 року, та про складові заробітної плати за період роботи з 01.09.2018 по 31.08.2023), виданих Офісом Генерального прокурора.
Листом від 03.07.2024 відповідач відмовив щодо обчислення пенсії з урахуванням довідок від 12.06.2024 №21-146зп.
Вважаючи протиправною відмову у здійсненні перерахунку пенсії по інвалідності у розмірі 60 % зазначеного у довідках від 12.06.2024 №21-146зп, позивачка звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Частиною першою статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" затверджений Порядок призначення пенсій згідно з Законом №889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону №3723-XII (далі Порядок).
Пунктом 4 вказаного Порядку передбачено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 01.05.2016. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні; у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 01.05.2016, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 01.05.2016 на кількість таких місяців.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому-п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Вимоги до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям встановлені постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048.
Вказаною Постановою, зокрема, затверджена форма довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форма довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форма довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Отже, при виході на пенсію відповідно до Закону № 3723-XII, особа яка оформляє пенсію державного службовця, має долучити довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби).
Право позивачки на призначення пенсії по інвалідності державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16.12.1993 встановлене рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.02.2024 у справі № 560/20318/23, та доказуванню не підлягає.
Підставою для відмови перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням довідок від 12.06.2024 №21-146зп слугувало те, що заява позивачки не відповідає Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 2.11.2005 № 22-1 (лист від 03.07.2024). Разом з тим, невідповідність форми звернення перерахунку пенсії вимогам Порядку №22-1 не може слугувати самоситійною підставою для відмови в перерахунку.
В червні 2024 року позивачка звернулася до пенсійного органу із заявою щодо виконання рішення суду від 27.02.2024 у справі № 560/20318/23 в частині перерахунку пенсії по інвалідності з урахуванням довідок від 12.06.2024 №21-146зп (про розмір посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років по посаді головного спеціаліста станом на жовтень 2023 року, та про складові заробітної плати за період роботи з 01.09.2018 по 31.08.2023), виданих Офісом Генерального прокурора.
Відповідач у листі від 03.07.2024 не надав оцінку довідкам від 12.06.2024 №21-146зп, які підставі для перерахунку пенсії державного службовця по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, з підстав відсутності у резолютивній частині рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.02.2024 зобов'язання щодо врахування поданих довідок.
Посилання позивачки на листи Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 08.05.2024, від 13.05.2024, від 07.06.2024 суд не бере до уваги, оскільки у вказаних листах пенсійний орган не розглядав питання перерахунку пенсії по інвалідності з урахуванням довідок від 12.06.2024 №21-146зп.
За змістом частин 1 і 2 статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до положень статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час судового розгляду відповідач не довів правомірність відмови щодо перерахунку пенсії по інвалідності в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати зазначеної у довідках Офісу Генерального прокурора від 12.06.2024 №21-146зп.
Положеннями пункту 10 частини 2 статті 245 КАС України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Тому, з метою захисту права позивачки суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача розглянути повторно розглянути заяву від 18.06.2024 щодо перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати зазначеної у довідках Офісу Генерального прокурора від 12.06.2024 №21-146зп.
Враховуючи наведене, позовні вимоги необхідно задовольнити частково.
Оскільки позивачка звільнена від сплати судового збору, судовий збір відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягується.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області ОСОБА_1 щодо перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати зазначеної у довідках Офісу Генерального прокурора від 12.06.2024 №21-146зп, викладену у листі від 03.07.2024.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.06.2024 про перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати зазначеної у довідках Офісу Генерального прокурора від 12.06.2024 №21-146зп, з урахуванням правової позиції, викладеної судом у рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук